مقالات

اثرات آلودگی هوا بر پوست و مو

آلودگی هوا یکی از موضوعاتی است  که با صنعتی شدن جوامع و گسترش آلاینده های گوناگون روز به روز ابعاد بیشتر و پیچیده تری پیدا کرده و اثرات سوء آن بر اعضای مختلف بدن – و منجمله پوست- مشخص شده است.

در هوای آلوده ذرات هیدروکربن، گاز های مونو اکسید کربن و اکسید نیتروژن، گوگرد و اکسید گوگرد،  آرسنیک و سایر ذرات معلق وجود دارند که مخاط تنفسی و پوست را تحریک می کنند. از آنجا که پوست سر، صورت و دست ها در تماس مستقیم با هوا هستند، بیشتر از سایر نقاط بدن آسیب می بینند. در کودکان و افراد مسن که پوست لطیف تر و نازک تری دارند، این آسیب بیشتر است. در هوای آلوده برخی از مشکلات پوستی که از قبل وجود داشته اند، تشدید می شوند و برخی ناراحتی ها هم بدون سابقه ی قبلی به وجود می آیند. افرادی که سابقه ی حساسیت ها و آلرژی های پوستی دارند، در این شرایط مشکلات بیشتری را تجربه می کنند. به عنوان مثال کسانی که مشکل آتوپی (اکزمای سرشتی) دارند، دچار سرخی پوست، پوسته پوسته شدن کنار بینی و برجستگی گونه ها و سوزش و خارش دورچشم می شوند و خستگی و پف آلودگی دور چشم ها نیز از عوارضی است که معمولاً در چهره ی این افراد دیده می شود. تیرگی و بسته شدن روزنه های سطح پوست، خشکی پوست، خارش، اکزمای دست و صورت، اکزمای پلک، کهیر، تشدید جوش های آکنه ای صورت، خشکی حاشیه ی لبها وبینی و نمایان شدن لکه های تیره ی سطح پوست از سایر مشکلاتی هستند که در شرایط آلودگی هوا نمود بیشتری پیدا می کنند.   نکته ی قابل توجه دیگر این است که معمولاً هوای آلوده در فصول سرد سال به دلیل سنگینی هوا بیشتر خود را نشان داده و خود سرما می تواند با تشدید خشکی پوست، شدت عوارض ناشی از آلودگی هوا را بیشتر نماید. بروز چین و چروک و پیری زودرس پوست به دلیل تولید رادیکال های آزاد در هوای آلوده بیشتر و سریعتر صورت می پذیرد. در موارد افزوده شدن آلاینده ها و کاهش ضخامت لایه ی ازون، ازدیاد اشعه ی ماورابنفش تابیده شده بر پوست از سویی می تواند به بروز سرطان های پوستی منجر شود و از سوی دیگر مانع تشکیل ویتامین D به شکل طبیعی می گردد.

در مورد موها نیز آسیب های گوناگونی از قبیل آلوده شدن سریع موها، تیره رنگ شدن و بدشکل شدن ساقه ی موها و خشکی و شکنندگی موها محتمل هستند و سرب موجود در هوای آلوده می تواند به ریزش موها منجر گردد.

از توصیات مفید در شرایط افزایش آلودگی هوا به موارد زیر می توان اشاره کرد:

عدم خروج از منزل و محیط کار بجز در در شرایط ضروری، شستشوی منظم سطوحی از پوست که مستقیماً با هوای آلوده در تماس هستند همچون دستها و صورت و گردن، استفاده مکرر و منظم از ضدآفتاب ها و تمدید مالیدن آنها به فواصل هر سه ساعت یک بار، پوشیدن لباس های با آستین بلند و یقه ی بسته و شلوارهای بلند به همراه پوشاندن سر با کلاه یا شال در مورد آقایان یا روسری و مقنعه در مورد خانم ها به همراه استفاده از عینک های آفتابی بزرگ که دور چشم ها را بخوبی بپوشانند، عدم استفاده از محصولات آرایشی از قبیل رژ گونه و سایه چشم و کرم پودرهای سنگین و چسبنده، کم کردن یا متوقف کردن تماس های فردی از قبیل دست دادن و روبوسی یا در آغوش گرفتن کودکان یا بوسیدن آنها، شستشوی مرتب سر و صورت با فرآورده های صابونی یا شامپوهای غیرمعطر، عدم استفاده از عطر و ادوکلن بخصوص در کسانی که زمینه ی اکزمای سرشتی یا “آتوپی” را دارند و عدم استفاده از ماسک ها یا روغن های مو، عدم  رنگ کردن یا سشوار یا برس کشیدن مکرر موها در این شرایط.

خوردن مایعات فراوان و لبنیات تازه و کم چرب نیز می تواند اثرات مضر آلودگی هوا-بخصوص سرب معلق در هوا- را تقلیل دهد. برخی از خوراکی ها به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدان قادرند با اثرات زیان بار آلودگی های هوا مقابله کنند. از این میان می توان به میوه ها و سبزیجات تازه از قبیل کاهو، کلم، بروکلی، گوجه فرنگی، هویج، اسفناج، کلم، کرفس و مرکباتی از قبیل لیمو شیرین یا ترش، پرتقال و نارنگی، سیب و کیوی اشاره کرد. بخور بابونه یا آویشن در پاک کردن پوست صورت از آلودگی ها  می تواند مفید باشد.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا