مقالات

احساس جوانی با کاشت موی سر

 • به طور کلی کاشت یا پیوند موی طبیعی به چه روش هایی انجام می شود؟

کاشت مو به طور معمول به دو روش FUT و FIT صورت می گیرد. در روش اف.یو.تی از طریق جراحی، نواری باریک از ناحیه ی مو دار پوست پس سر برداشته می شود و در ادامه در زیر میکروسکوپ به قطعات ریزتر تقسیم شده و در نهایت این قطعات به واحدهای تشکیل دهنده ی مو یا فولیکول های مو تقسیم می شود. سپس با ایجاد سوراخ های ریزی در ناحیه ی طاس، فولیکول ها در آن ناحیه کاشته می شوند. در روش اف. آی. تی موها توسط یک وسیله ی برنده و نافذی به نام پانچ به شکل تک به تک استخراج شده و به همان روش کاشت قبلی در ناحیه ی طاسی کاشته می شود. نوعی کاشت مو با دستگاه نیز وجود دارد که برداشت و کاشت به روشی مشابه اف.آی. تی ولی با تفاوت در سایز و عمق نفوذ پانچ انجام می گیرد.

 • عمل پیوند مو در چه مراحلی انجام می شود؟
 • برای پیوند مو ابتدا باید با تزریق ماده ی بی حسی موضعی، ناحیه ی دهنده یا به اصطلاح بانک مو را که در قسمت پس سر قرار دارد، بی حس کرده و پس از برداشت مو به تعداد مورد نیاز، به کمک پنس های ظریف (وگاهی با استفادهاز دستگاه) موها در ناحیه ی طاسی کاشته می شود. اما قبل از کاشت لازم است که محل طاسی که معمولاً در جلوی سر قرار دارد، بی حس شده و با ایجاد سوراخ هایی متناسب با حجم و گستردگی طاسی محل مناسبی برای کاشت موها فراهم شود.
 • در نواحی طاسی سر چه تعداد مو قابل کاشت است؟

با استفاده از شیوه های جراحی کاشت مو می توان تا ۵۰ درصد حجم بانک مو را که در پس سر قرار دارد، برداشته و به ناحیه ی طاسی منتقل کرد. در یک جلسه کاشت مو، به طور متوسط پیوند ۶ تا ۷ هزار تا رمو انجام شدنی است که نتایج مثبتی را از نظر زیبایی شناسی به دست می آورد و بنابراین تبلیغاتی که در زمینه ی کاشت مو با ذکر تعداد بیش از این مقادیر به چشم می خورد، مبتنی بر واقعیت نبوده و جنبه ی تجاری دارد. همچنین درمان نواحی وسیع طاسی معمولاً  در دو مرحله ی مجزا از هم و با فاصله ای در حدود یک سال انجام می شود.

 • عمل کاشت مو چقدر طول می کشد و آیا بیمار در شرایط بیهوشی قرار دارد؟

مدت زمان کاشت مو در روش های مختلف با یکدیگر متفاوت است. در روش اف. یو. تی مدت زمان لازم برای برداشت مو و کاشت مجدد آن می تواند طی یک جلسه ی ۵ تا ۶ ساعته انجام گیرد، ولی در روش اف. آی. تی به دلیل آن که موها تک تک استخراج می شوند، ممکن است این عمل برای طاسی هایی با وسعت کم در یک روز و برای طاسی های گسترده در دو روز و به ندرت در سه روز انجام گیرد و در هر روز به طور متوسط ۶ ساعت زمان ببرد.

 • شنیده می شود که برخی عمل های کاشت مو، منجر به رویش موها در جهت معکوس می شود. چگونه این اتفاق می افتد؟
 • چنین موضوعی صحت ندارد. بعد از برداشت پیوند، فولیکول مو را می توان با چشم غیرمسلح مشاهده کرد و با مشخص شدن جهت بالا یا پایین آن، کاشت را در جهت صحیح انجام داد و اگر با احتمال بسیار ضعیف پیوندی در جهت معکوس در ناحیه ی گیرنده جای داده شود، این پیوند قابلیت رشد و ادامه ی حیات را نداشته و از بین می رود. اما نکته ای که باید به ان اشاره کنم این است که اگر جهت صحیح خواب مو و زاویه ی صحیح قرار دادن پیوندها در زمان کاشت رعایت نشود، موها با زاویه ی صحیح رشد نکرده و پس از بلند شدن، حالت نامکنظمی به خود خواهد گرفت که شاید این ظاهر نامعمول در ایجاد این شبهه که موها معکوس کاشته شده اند، دخیل باشد.
 • در مقایسه با سایر کشئرها هزینه ی پیوند مو در ایران به چه میزان است؟

با توجه به آن که پیوند مو در ایران از پیشرفت های زیادی برخوردار است و در مقایسه با بسیاری از نقاط جهان دارای کیفیت مطلوبی است و برخی از متخصصان ایرانی در سطح جهان شناخته شده هستند، اما از نظر هزینه ی درمان حدود نصف تا یک سوم سایر مناطق دنیاست و این هزینه با توجه به نوع روش، مهارت پزشک، میزان پوشش موهای کاشته شده و تراکم ایجاد شده میزان متفاوتی را در بر می گیرد و مکن است از دومیلیون تومان شروع شده و به چند میلیون تومان برسد.

 • آیا امکان ریزش موهای پیوند شده وجود دارد؟ این نگرانی بسیاری از افراد است که تن به این نوع اعمال جراحی می دهند.

بله. موها پس از یک ماه دچار ریزش می شوند و در مواقعی تا ۹۰% موهای کاشته شده می ریزند. اما این دوره گذرا بوده و به طورمتوسط پس از ۶ ماه موها نمایی در حد قابل قبول پیدا کرده و در حدود یک سال تراکم نهائی را پیدا می کنند.

 • رشد موهای پیوند شده چگونه است؟
 • روش کاشت موی طبیعی بر مبنای انتقال موهای طبیعی فرد به ناحیه ی طاسی است و بنابراین موها از رشد طبیعی برخوردار و همچنین قابل رشد بوده و تا آخر عمر باقی می مانند. باید گفت در صورتی که کاشت مو موفق باشد، تراکم ایجاد شده حداقل تا چند دهه ظاهر مناسبی برای فرد ایجاد می کند.
 • به نظر می رسد این نوع عمل جراحی چندان هم بی خطر نباشد، در این خصوص صحیت کنید.

عمل پیوند مو در مجموع عملی بی خطر و بسیار کم عارضه است. اما در روش اف.یو. تی یا جراحی با برداشت نواری پوست سر، احتمال کبودی، تورم صورت و درد گذرا وجود دارد و همچنین خط برش نواری باقی می ماند که با بلند شدن موها می توان این خط را مخفی نگه داشت. در روش اف. ای . تی عوارض کمتری دیده می شود، ولی در این روش نیز تورم و کبودی وجود دارد و سوراخ های ریزی که بر اثر برداشتن موها در پس سر ایجاد می شود، در اغلب موارد باقی می ماند. در روش های جدیدتر برداشت با دستگا های خاص، احتمال باقی ماندن این سوراخ ها بسیار کمتر است و ظاهر پس سر تقریباً طبیعی باقی می ماند.

“این مطلب در شماره ی ۲۵۴ روز سه شنبه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۱ روزنامه ی خورشید چاپ شده است”

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا