مقالات

الکترولیز مو (فرق لیزر و الکترولیز موهای زائد)

از بین بردن موهای زائد با الکترولیز 

در عصری زندگی می‌کنیم که از بین بردن موهای بدن یکی از امور مهم برای همه افراد شده است. از آنجایی که پیشرفت تکنولوژی باعث شده دستگاه‌های مختلفی ساخته شود روش‌های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد. یکی از روش‌ها الکترولیز است که بسیاری از شما نام آن را شنیده‌اید. اما در این میان افرادی هم هستند که تفاوت الکترولیز با لیزر را نمی‌دانند و حتی اطلاعات کاملی در خصوص نحوه عملکرد الکترولیز ندارند. اگر قصد دارید بفهمید این روش چگونه انجام می‌شود و چه فواید و معایبی دارد در ادامه مقاله با ما باشید.

الکترولیز چیست؟

الکترولیز یکی از روش‌های به روز از بین بردن موهای زائد است که چندین سال است که مورد توجه قرار گرفته است. در این روش با استفاده از سوزن، ریشه مو سوزانه می‌شود و در نهایت رشد مو متوقف می‌شود. به عبارتی دیگر زمانی که سوزن وارد فولیکول‌ها می‌شود توسط انرژی گرمایی ریشه مو از بین می‌رود. زمانی که این عمل چندین مرتبه تکرار می‌شود فولیکول‌های مو از بین می‌روند و دیگر نمی‌توانند رشد مجدد داشته باشند.

فرآیند الکترولیز

لیزر چیست؟

برای اینکه به درک درستی برسید و تفاوت لیزر و الکترولیز را به خوبی بفهمید باید تعریف لیزر را بدانید. لیزر موهای زائد توسط دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود که هر کدام از تشعشعات خاصی برخوردار هستند. زمانی که این تشعشعات بر روی پوست قرار می‌گیرند بر روی فولیکول‌های مو تأثیر می‌گذارند. همین عامل سبب می‌شود که رشد مو به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند. شباهتی که در روش لیزر و الکترولیز وجود دارد در از بین بردن تدریجی موهای زائد است.

مزایای الکترولیز مو

الکترولیز یکی از روش‌های از بین بردن موهای زائد است که مزیت‌های زیادی دارد. در ادامه به این مزیت‌ها می‌پردازیم.

 1. طبق تحقیقات انجام شده الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد از موفقیت بالایی برخوردار بوده است.
 2. در الکترولیز برخلاف لیزر، رنگ‌دانه مو مورد تهاجم قرار نمی‌گیرد و فقط به فولیکول‌ا حمله می‌شود.
 3. به‌مرورزمان و در پایان جلسات درمانی، موهای زائد بدن از بین می‌روند و در نهایت هزینه‌ای بابت از بین برنده موهای بدن نخواهید داشت.

این روش در برخی نقاط مانند صورت، بالای لب و در اطراف ابرو به خوب عمل می‌کند.

قبل از انجام الکترولیز چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

قبل از هر اقدام یا عمل زیبایی لازم است که مواردی را به کار گیریم تا اقدام مورد نظر به خوبی صورت گیرد. انجام الکترولیز از این داستان مستثنی است و قبل از انجام آن می‌بایست کارهایی را انجام داد. این کارها سبب می‌شوند که الکترولیز به خوبی صورت گیرد و نتیجه خوبی را در نهایت داشته باشد. در ادامه به آنها می‌پردازیم.

 • در طی انجام این روش فراموش نکنید که آرامش کامل را داشته باشید.
 • زمانی را برای انجام این کار انتخاب کنید که برای شما بهترین باشد.
 • در روزی که قرار است الکترولیز را انجام دهید از خوردن خوراکی‌هایی مانند شکر و شکلات و کافئین خودداری کنید.
 • در روز قبل از درمان و هم چنین بعد از درمان آب زیادی بنوشید. چرا که اگر فولیکول‌ها کم آب باشند درمان آنها سخت‌تر است.
 • در صورت داشتن آستانه پایین، بهتر است که از مسکن تجویز شده توسط پزشک قبل از جلسه درمان استفاده کنید.
 • یک وعده غذایی سالم قبل از درمان می‌تواند کسلی و ناخوشی را بعد از درمان تا حد زیادی کاهش دهد.
 • در روز انجام الکترولیز تا جایی که می‌توانید استرس را از خود دور کنید.
 • در زمان مراجعه و درمان، محل مورد نظر می‌بایست به خوبی تمیز باشد. تمیز بودن به این معنا است که از هیچ گونه لوسیون، اسپری و … استفاده نشده باشد.
 • اگر دارای پوست حساسی هستید قبل از انجام الکترولیز در یک قسمت کوچک از بدنتان آن را تست کنید تا در صورت به وجود نیامد مشکل انجام الکترولیز را ادامه دهید.

الکترولیز مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

در تمامی روش‌های زیبایی و یا عمل‌های زیبایی نیاز است تا برخی از افراد از انجام آنها خودداری کنند. در ادامه به افرادی اشاره می‌کنیم که نباید به هیچ عنوان الکترولیز را به منظور از بین بردن موهای زائد انجام دهند. پس فراموش نکنید که قبل از انجام، لیست زیر را چک کنید تا از این دسته از افراد نباشید.

 • افرادی که دارای پوست زخمی یا آسیب دیده هستند.
 • افرادی که دارای بیماری قلبی و یا بیماری‌های خاص هستند. این افراد می‌بایست ابتدا به پزشک معالج خود مراجعه کنند و از آنها اجازه بگیرند.
 • افرادی که در محل الکترولیز دارای خال هستند و قصد دارند که موی بر روی خال را بردارند.
 • در قسمت‌هایی که پوست، مجاور غضروف قرار دارد به هیچ عنوان نباید الکترولیز صورت گیرد.
 • افرادی که دارای پوست حساس و یا دارای بیماری‌های پوستی هستند.
 • خانم‌های باردار بهتر است از الکترولیز اجتناب کنند و یا قبل از انجام آن با پزشک معالج مشورت کنند.

الکترولیز موهای زائد

مراقبت‌های بعد از الکترولیز موهای زائد

مراقبت‌هایی که بعد از انجام الکترولیز صورت می‌پذیرد باعث می‌شود که عوارض پیش رو کاهش پیدا کنند از طرفی تأثیر الکترولیز بیشتر شود. از این رو در ادامه برای شما لیستی را آماده کرده‌ایم تا بعد از انجام الکترولیز به رعایت کردن آنها بپردازید.

 1. استفاده از ضد آفتاب در محل الکترولیز شده به خصوص در زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب
 2. استفاده از ضدعفونی به منظور عدم عوارض پیش رو
 3. اجتناب از آرایش کردن و شست و شوی در محل درمان (شستشو تا ۲۴ ساعت نباید صورت گیرد)
 4. خودداری از محلول‌هایی که دارای الکل هستند مانند ادکلن. چرا که استفاده از این مواد باعث خشکی پوست می‌شود.
 5. در شب بعد از درمان از پماد یا کرم آنتی باکتریال در محل درمان استفاده شود.
 6. در صورتی که زیر گردن یا زیر بغل الکترولیز شده است از عرق کردن پرهیز کنید.
 7. بعد از انجام الکترولیز تا ۷۲ ساعت از قرار گرفتن در معرض آفتاب جلوگیری کنید.
 8. بعد از جلسه درمانی تا ۴۸ ساعت از رفتن در آب کلردار مانند استخر جلوگیری شود.
 9. در صورت به وجود آمدن پوسته در محل درمان از کندن و جدا کردن آنها پرهیز کنید.

در نهایت فراموش نکنید که بعد از جلسه درمانی، لیستی از بایدها و نبایدها دریافت کنید و از آنها به طور دقیق اطاعت کنید تا بتوانید نتیجه مورد نظر را دریافت کنید.

تفاوت الکترولیز و لیزر 

در از بین بردن موهای زائد توسط الکترولیز و لیزر شباهت‌های زیادی وجود دارد، اما در این میان مواردی هم هستند که میان آنها تفاوت‌های را ایجاد می‌کنند. در ادامه ما تمامی تفاوت‌های موجود در این دو روش را پیدا کرده‌ایم و در اختیار شما گذاشته‌ایم. به این صورت راحت‌تر می‌توانید روش مورد نظر خود را برای از بین بردن موهای زائد انتخاب کنید.

برای از بین بردن موهای زائد توسط الکترولیز مدت زمان زیادی لازم است. به این دلیل که الکترولیز کردن بالای لب، نیاز به جلسات زیادی است حال اگر محل مورد نظر مانند ساق پا گسترده‌تر باشد قطعاً مدت زمان نیز بیشتر خواهد شد.

در از بین بردن موهای زائد توسط الکترولیز اگر فرد از آستانه تحمل پایینی برخوردار باشد قطعاً درد زیادی را متحمل خواهد شد. در صورتی که در روش لیزر، درد بسیار خفیف است و به مراتب برای افرادی با آستانه تحمل پایین‌تر مناسب‌تر است.

از آنجایی که در الکترولیز از جریان الکتریکی استفاده می‌شود بعیدی نیست که عوارضی مانند اسکار پیش رو باشد. اما عوارض لیزر موهای بدن بسیار کم تر بوده و باعث التهاب و یا سرخی پوست می شود . البته این مورد هم بعد از چند ساعت و با مصرف پمادهای مرتبط از بین می‌روند.

الکترولیز تنها به منظور از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود در صورتی که لیزر نه تنها به عنوان از بین بردن موهای زائد بلکه به عنوان برطرف کردن جوش‌ها، ضایعات عروقی مادرزادی  و … به کار می‌رود. و یا حتی میتوانید برای از بین بردن جای تتو از لیزر کیو سویئچ استفاده کنید.

مدت زمان درمان با لیزر بسیار کمتر از الکترولیز است. از این رو افرادی که زمان زیادی ندارند بهتر است که از لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده کنند.

مورد آخر مرتبط با میزان هزینه در هر دو روش است. به دلیل اینکه تعداد جلسات درمان در الکترولیز بیشتر است قطعاً هزینه بیشتری خواهد داشت. لیزر به دلیل تعداد جلسات کمتر، تقریباً دارای هزینه کمتری نسبت به الکترولیز است.

 الکترولیز موهای زائد چند جلسه است؟

افراد برای از بین بردن موهای زائد توسط الکترولیز می‌بایست تعداد جلساتی را با توجه به جنس مو، رنگ موهای زائد و … بگذارند. هر چقدر ناحیه تحت درمان کوچک‌تر باشد قطعاً جلسات مورد نیاز کمتر خواهد بود. از طرفی هر چقدر که ناحیه درمان گسترده‌تر باشد تعداد جلسات برای از بین بردن موهای زائد بیشتر است. به طور کلی طبق بررسی‌های انجام شده مقدار متوسط تعداد جلسات برای از بین بردن موهای زائد توسط الکترولیز می‌تواند تا ۳۰ جلسه باشد. البته بعد از این جلسات، فرد به پوستی صاف و بدون مو می‌رسد که کاملاً یکنواخت است.

در هر حال بعد از گذراندن این جلسات و پایان جلسات درمانی به طور کلی موهای زائد از بین می‌روند.

جلسه الکترولیز مو

هزینه الکترولیز موهای زائد چقدر است؟

قطعاً زمانی که بخواهید یک عمل زیبایی را انجام دهید در مراکز مختلف مقدار هزینه متفاوت خواهد بود. چرا که میزان هزینه به پارامترهای مختلفی از جمله پزشک، مکان کلینیک و … بستگی دارد. در انجام جلسات الکترولیز این موارد وجود دارد و مقدار هزینه با توجه به محل درمان، نوع مو و تعداد جلسات مشخص می‌شود.

به منظور اطلاع از قیمت‌های جلسات درمانی الکترولیز می‌توانید جلسه‌ای را قبل از شروع درمان به پزشک معالج داشته باشید. از این رو در خصوص قیمت‌ها و دیگر موارد، ابهامات موجود را از میان ببرید.

مزیت لیزر نسبت به الکترولیز چیست؟

همان طور که به آن پرداختیم در مواردی این دو روش با یکدیگر تفاوت دارند. همین امر باعث شده است که لیزر نسبت به الکترولیز مزیت‌هایی را داشته باشد. در ادامه به مزیت‌های لیزر نسبت الکترولیز می‌پردازیم تا بیشتر با مزیت هر یک از این دو روش آشنا شوید.

کاهش زمان و مقرون به صرفه بودن: از آنجایی که درمان موهای زائد در روش الکترولیز نیاز به جلسات بیشتری دارد. پس مقدار هزینه درمان آن بیشتر خواهد بود. در مقابل لیزر تعداد جلساتی درمانی کمتری دارد که باعث مقرون به صرفه شدن آن می‌شود.

نداشتن محدودیت در کاربر: در انجام لیزر محدودیت خاصی در کاربر وجود ندارد و تمامی افراد در جنسیت‌های زن و مرد می‌توانند از آن بهره ببرند.

عدم آسیب به بافت‌های بدن: از آنجایی که لیزر تنها بر روی سطح پوست و فولیکول‌ها تأثیر می‌گذارد هیچ گونه عارضه‌ای ندارد، اما الکترولیز به دلیل جریانی که دارد ممکن است در برخی مواقع با آسیب رساندن به بافت‌های بدن همراه باشد.

کاهش تعداد جلسات: در روش درمانی لیزر، تعداد جلسات درمان بسیار کمتر از روش‌های دیگر از جمله الکترولیز است.

سؤالات رایج و پرتکرار

چطور بفهمم که الکترولیز موهای زائد برای من مناسب است؟

در صورتی که از بیماری خاصی برخوردار نباشید این روش به منظور درمان موهای زائد برای شما بلامانع است.

 هزینه جلسات درمانی الکترولیز چقدر است؟

مقدار هزینه جلسات الکترولیز وابسته به نوع پوست، محل مورد نظر و تجربه پزشک دارد. از این رو بهتر است مقدار هزینه را از پزشک معالج خود جویا شوید.

تعداد جلسات الکترولیز موهای زائد چقدر است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای از بین بردن موهای زائد وابسته به ژنتیک و محل درمان است.

آیا استفاده از الکترولیز در دوران حاملگی مجاز است؟

بهتر است که در دوران بارداری از انجام اقداماتی همچون الکترولیز خودداری شود. با این حال قبل از اقدام خود به منظور از بین بردن موهای زائد با پزشک معالج مشورت کنید.

سخن نهایی

همان طور که در این مقاله به آن اشاره کردیم الکترولیز همانند لیزر یکی از روش‌های از بین بردن موهای زائد است. در این روش مزیت‌ها و معایبی وجود دارد که ارزش این روش را مشخص می‌کند. البته الکترولیز با لیزر تفاوت‌هایی هم دارد که گاهی مواقع افراد را در انتخاب دچار شک و تردید می‌کند. اما با مواردی که در این مقاله به آن پرداختیم افراد به راحتی می‌توانند روش مورد نظر خود را با توجه به شرایط پیش رو انتخاب کنند. فراموش نکنید که برای شروع درمان، پزشکی را انتخاب کنید که از تجربه و تبحر کافی برخوردار باشد. چرا که نداشتن تجربه و دانش کافی می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد. هم چنین در انتخاب کلینیک دقت کافی را داشته باشید تا در نهایت جلسات درمانی خود را به بهترین صورت ممکن انجام دهید.

امیدواریم که از مطالب گفته شده لذت برده باشید و در عین حال مطالب مفیدی را دریافت کرده باشید. فراموش نکنید که پرسش‌ها و ابهامات خود را با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به آنها پاسخ دهیم.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۳٫۵ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۸

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا