• فارسی
 • English
 • Arabic
 • آدرس : پاسداران، خیابان گیلان غربی، بعد از تقاطع اسلامی، کلینیک دائر
 • 22577733

تغذیه

رژیم درمانی نوین به کمک دستگاه Inbody:

 

امروزه شاخصی که بیش از سایر استانداردها برای تعیین وضعیت هر فرد در حوزه تغذیه مورد استفاده قرار می گیرد، شاخص BMI یا شاخص توده بدنی است که از فرمول زیر محاسبه می شود:

BMI (Body Mass Index) = weight (kg) / Height (m2)

شاخص توده بدنی = وزن (کیلوگرم) / مجذور قد (متر)

حاصل این فرمول :

 • اگر عددی بین ۲۰ تا ۲۵ باشد ، نشان دهنده آن است که فرد مورد نظر در حیطه نرمال وزنی است.
 • اگر عددی بین ۲۵  تا ۳۰ باشد، نشان دهنده آن است که فرد مورد نظر دارای اضافه وزن است.
 • اگر عددی بین  ۳۰  تا ۳۵ باشد، نشان دهنده آن است که فرد مورد نظر مبتلا به چاقی درجه یک است.
 • اگر عددی بین ۳۵ تا ۴۰ باشد، نشان دهنده آن است که فرد مورد نظر مبتلا به چاقی درجه دو است.
 • و اگر حاصل این فرمول بیش از ۴۰ باشد، نشان دهنده آن است که فرد مورد نظر مبتلا به چاقی درجه ۳ یا چاقی مفرط است.

 

این شاخص با آنکه کاربرد فراوانی دارد و تعیین کننده وضعیت هر فرد از لحاظ وزنی است،  اما در تعیین نوع چاقی یا چاقی موضعی، بسیار ضعیف و بدون استفاده است. چرا که ممکن است فردی از لحاظ شاخص توده بدن در حیطه نرمال وزنی بوده (یعنی BMI او  بین ۲۰ تا ۲۵ باشد) اما مبتلا به چاقی موضعی باشد، که با کمک این شاخص هرگز به آن پی نخواهیم برد. لذا نیازمند آن هستیم که روش های مکملی را در کنار شاخص های مورد استفاده به کار بگیریم تا نتیجه دلخواه را  در حوزه رژیم درمانی به دست آوریم.

INBODY دستگاهی با تکنولوژی برتر در خدمت رژیم درمانی

مرحله ابتدایی برای هر رژیم درمانی و ارائه برنامه غذایی؛ اندازه گیری قد و وزن و به دست آوردن BMI هر فرد است. در مرحله بعد با توجه به اعداد به دست آمده، کالری روزانه هر فرد محاسبه شده و رژیم غذایی مناسب هر فرد با توجه به شرایطش نوشته می شود . اما همان طور که در بالا هم گفته شد، شاخص توده بدن ، مشخص کننده نوع وضعیت بدنی هر فرد نیست و نمیتواند شاخص دقیقی باشد، از این رو نیاز به یک روش یا دستگاه که بتواند به شکل مکمل این نیاز را به طور کامل برطرف کند، ضروری به نظر می رسد.

 

دستگاه Inbody  یک دستگاه جدید با تکنولوژی برتر در زمینه تعیین وضعیت بدنی هر فرد است. همان طور که در شکل زیر می بینید، وقتی فردی روی دستگاه قرار می گیرد، در وهله اول، قد، وزن و شاخص توده بدنی او به طور دقیق، تعیین می شود. پس از آن می توانیم به آنالیز و بررسی تک تک اعضای بدن و نوع وضعیت آنها به طور جداگانه بپردازیم. با این دستگاه می توانیم میزان چربی، عضله و درصد آنها را در تک تک اندام ها بررسی کنیم  و پس از آن به نوشتن یک رژیم غذایی مناسب با وضعیت بدنی آن فرد بپردازیم.

 

با این دستگاه اطلاعات زیر به راحتی قابل دسترس است:

این اطلاعات شامل چهار بخش ، که به ترتیب شامل: (در شکل زیر قابل مشاهده است)

 • Body Compositionیا  ترکیبات بدن
 • Obesity Diagnosisیا تشخیص چاقی
 • Muscle – Fat Controlیا کنترل چربی – عضله
 • Exercise Plannerیا برنامه ورزشی میباشد

Body Composition

در این بخش اطلاعاتی شامل : وزن، تعیین وزن نرمال، تعیین توده عضلانی، تعیین توده چربی بدن، تعیین میزان آب بدن، تعیین توده چربی آزاد بدن را به طور مجزا برای هر اندام خواهیم داشت.

Obesity Diagnosis

در این بخش اطلاعاتی شامل:  شاخص توده بدن، درصد چربی بدن، نسبت دور کمر به دور باسن و شاخص متابولیک بدن ( شاخص سوخت و ساز)  به طور مشخص به دست می آید.

Muscle – Fat Control

در این بخش به طور مجزا مشخص می شود که بدن شما چه میزان توده عضله و توده چربی در مقیاس کل، کم یا زیاد دارد  و یا اینکه در حیطه نرمال است.

Exercise Planner

و نهایتا در این بخش به شما گفته می شود که با توجه به نوع و وضعیت بدنتان، در هر یک از فعالیت های ورزشی ، چه میزان کالری سوزی خواهید داشت و چه فعالیت بدنی برای آنکه بتوانید به وزن دلخواهتان برسید،برایتان مناسب تر است.

و در نهایت به کمک تمامی این اطلاعات، بهترین رژیم   با توجه به بدن هر فرد و وضعیت متابولیکی وی برایش نوشته می شود.

 

————————————————————————————————

 

از سیر تا پیاز  تغذیه و رژیم درمانی:

 

شکم های آویزان، اندام های نا متناسب، ظاهرهای نا زیبا، چاقی های موضعی… همگی علائمی هستند از مشکل بزرگی که گستره عظیمی از افراد جامعه را از سنین کودکی تا میانسالی و پیری درگیر کرده است. اما آنچه که حائز اهمیت است ؛ این است که مشکلات گفته شده، تنها عوارض خود را بر ظاهر افراد نمی گذارند، بلکه می توانند بر تمامی ارگان های حیاتی بدن، اثرات سوء و ناگوار داشته باشند. امروزه بحث تغذیه و تناسب اندام، تقریبا بحث جداناشدنی هر مجلس و مهمانی است که منحصراً مربوط به چاقی و کاهش وزن نمی شود. بلکه می تواند علاوه بر رژیم های کاهنده وزن، گستره ای بزرگتر شامل رژیم های افزاینده  وزن، رژیم درمانی در بیماری های مختلف (بیماری های قلبی – عروقی، بیماران دیابتی، بیماران کلیوی، بیماران مبتلا به پرفشاری خون و…) رژیم درمانی دوران های مختلف زندگی(شامل دوران شیرخوارگی، نوجوانی و بلوغ) ، رژیم درمانی دوران بارداری و شیردهی و همچنین تعیین جنسیت جنین به کمک تغذیه  را در بر بگیرد.

آن چه که در این میان شایان ذکر است ، نقش یک مشاور تغذیه و رژیم درمان کارآمد در ارائه رژیم های استاندارد، به روز و مطابق با سلایق افراد در تمامی حوزه های گفته شده است.

در زیر به شرح موارد گفته شده به تفصیل می پردازیم.

 

چاقی و رژیم های کاهنده وزن:

اضافه وزن و چاقی! مسئله ای که گریبان گیر نیمی از افراد جامعه است. و گستره ی وسیع سنی از کودکی تا میانسالی و پیری را شامل می شود. از این رو افراد زیادی درصدد این موضوع هستند که با هر روش و شیوه ای از شر اضافه وزن و چاقی خود خلاص شوند. به همین خاطر گاه روش های پر خطر با عوارض بسیار زیاد را امتحان می کنند. این روش ها از مصرف انواع قرص های کاهنده اشتها و لاغری شروع شده و تا انواع روش های لاغری با کمک دستگاه های مختلف ادامه می یابد. اما آنچه که مهم است این است که نه تنها در بیشتر موارد گذشته از این که این روش ها، اثرات سودمندی ندارند، بلکه می توانند بسیار پر خطر و مضر نیز باشند.  من تا به حال در مطب خودم با مواردی مواجه شده ام که افراد  با مصرف انواع قرص های لاغری که اغلب تبلیغات بسیار فریبنده ای هم دارند، آسیب های جبران ناپذیری را به پوست، کلیه، قلب و به ویژه کبد خود وارد کرده اند. آسیب هایی که گاه دیگر قابل جبران و بازگشت نیستند. از این رو پیشنهاد من به عنوان مشاور تغذیه و رژیم درمان به شما این خواهد بود که با پیروی از یک رژیم استاندارد و به روز که دقیقا بر اساس سلایق، علایق و خواسته شما برنامه ریزی شده باشد، جاده سلامتی را طی کرده و به وزن طبیعی و ایده آل خود برسید.

یکی از مهم ترین شکایات افراد چاق و دارای اضافه وزن این است که روند کاهش وزن آنها به خوبی پیش نمی رود و آنها بسیار کند و سخت وزن کم می کنند. گاهی حتی وزنشان روی یک مقدار خاص می ایستد و دیگر پایین نمی آید. توضیحی که در این باره می توانم بدهم این است که تمامی  مشکلات گفته شده به دلیل پایین آمدن و پایین بودن متابولیسم یا سوخت و ساز بدن این افراد اتفاق می افتد.

 

دلایل پایین آمدن و پایین بودن متابولیسم بدن:

 

متابولیسم بدن به دلایل متعددی کم می شود. اولین و شاید مهم ترین علت کاهش فعالیت بدنی افراد باشد. افرادی که هیچ فعالیت مجزا و منظمی را برای خود ندارند و تمامی فعالیتشان منوط به همان کارهای روزمره شان است، اغلب دچار کاهش سوخت و ساز میشوند. عامل دوم وجود یک بیماری زمینه ای است که میتواند سوخت و ساز بدن را پایین بیاورد. بیماری کم کاری غده تیروئید و کم خونی فقر آهن از این دسته اند. عامل دیگر رژیم غذایی غلط افراد است که میتواند سبب پایین آمدن سوخت و ساز متابولیسم آنها شود. افرادیکه گروه قندهای ساده (قند،شکر، انواع شیرینی و شکلات، مربا، کیک …) و چربی ها را بیش از اندازه مصرف می کنند، متابولیسم خود را کاهش می دهند. علاوه بر آن افرادی که آب کافی و به اندازه مصرف نمی کنند نیز در معرض کاهش سوخت و ساز هستند.  عامل دیگر افزایش سن افراد است که با متابولیسم رابطه ای معکوس دارد! هرچه سن بالا رود، متابولیسم کاهش می یابد.

بسیاری از افرادی که دچار کاهش متابولیسم شده اند، ممکن است فقط با یکی از این عوامل دست و پنجه نرم کنند و یا چند عامل مهار کننده را با یکدیگر داشته باشند. از این رو نقش یک مشاور تغذیه و رژیم درمان کارامد این است که در مرحله نخست با شناسایی عامل کاهنده متابولیسم و رفع آن عامل ، فرد را در روند کاهش وزن یاری کند.

 

لاغری و رژیم های افزاینده وزن:

 

به موازات چاقی که بسیاری از افراد درگیر کرده است، گروهی دیگر از افراد – البته با درصد بسیار پایین تر- از کمبود وزن و لاغری رنج میبرند. اغلب این افراد ممکن است بارها سعی کرده باشند که چاق شوند، اما همیشه تیرشان به خطا رفته است. اولین نکته قابل ذکر این است که چاق کردن افراد لاغر ، بسیار سخت تر از لاغر کردن افراد چاق است…! چرا که اغلب افراد لاغر، اشخاصی بد غذا هستند که بسیاری از گروه های غذایی را که به افزایش وزن کمک میکنند مصرف نمی کنند و یا اینکه بسیار اشتهای پایینی دارند که در وهله اول باید به حل این مشکل پرداخت. مهم ترین راه کار برای چاق کردن افراد، تنظیم یک برنامه غذایی استاندارد با تعداد وعده ها و میان وعده های بیشتر- البته با حجم کمتر – است که بتواند افراد را به افزایش دریافت غذای روزانه تشویق کند. در کنار این موضوع تجویز مکمل های مولتی ویتامینی به ویژه ویتامین های گروه ب  در افزایش اشتهای این افراد بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

 

رژیم درمانی در بیماری های مختلف:

 

هیچ بیماری و مشکلی را نمی توانید پیدا کنید که ارتباطی با تغذیه نداشته باشد. حال ممکن است در بسیاری از موارد این نقش بسیار پر اهمیت و پررنگ باشد و در برخی موارد نیز  نقش کمتری را به تغذیه اختصاص بدهیم. بیماری های قلبی- عروقی ، دیابت، بیماری های کلیوی، مشکلات و بیماری های کبدی، انواع بیماری های گوارشی ، پرفشاری خون، پوکی استخوان و… جزو بیماری هایی هستند که نقش تغذیه در آنها بسیار پررنگ و قابل توجه است. این نقش در این بیماری ها به اندازه ای است که می توان گاه با یک رژیم غذایی صحیح و منظم، بیماری مزبور را درمان کرد و یا به طرز قابل توجه جلوی پیشرفت بیماری را گرفت.

 

رژیم درمانی دوران های مختلف زندگی:

 

تغذیه صحیح موردی است که از همان اوان کودکی باید به آن توجه ویژه ای داشت.بسیاری از بیماری های مزمن، که ما را در سنین بزرگسالی درگیر می کنند، ریشه در تغذیه نادرست دوران کودکی دارند. از جمله این بیماری ها می توان به بیماری های قلبی – عروقی، پرفشاری خون، دیابت، چاقی و … اشاره کرد. علاوه بر آن یکی از مهم ترین مسائل در جامعه امروز بحث چاقی و اضافه وزن در میان کودکان و نوجوانان است. که بسیار فراگیر و همه گیر شده است. نکته ای که در اینجا باید بگویم این است که اگر نتوانیم این چاقی ها را  تا قبل از سنین دبستان و یا نهایتا تا قبل از سنین بلوغ کنترل و درمان کنیم، در دوران بزرگسالی هم با آن فرد همراه خواهند بود و همیشه او را آزرده خواهند کرد. نکته قابل توجه این است که روند کاهش وزن و رژیم درمانی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است. چراکه این رژیم درمانی باید به گونه ای هنرمندانه باشد که هم قابل اجرا برای کودک باشد، هم هیچ وقفه ای در رشد آن ایجاد نکند و هم بتواند از وزن اضافه کودک بکاهد.

یکی دیگر از نقش های مهم تغذیه، کنترل پایش رشد در کودکان است . که این کنترل شامل  کنترل وزنی و به ویژه کنترل قدی میباشد. این کنترل ها به ما کمک می کنند که اگر کمبود یک ماده مغذی سبب تاخیر رشد به ویژه رشد قدی آن کودک شده است، سریعا شناسایی شده و با رفع کمبود آن ماده مغذی، روند افزایش رشد به ویژه  رشد قدی در خط طبیعی خودش پیش برود.

 

رژیم درمانی دوران بارداری و شیردهی:

 

دوران بارداری و دوران شیردهی  از دوران مهم زندگی هر زنی است. و نقش تغذیه در این دوران بسیار حائز اهمیت و پررنگ خواهد بود. بسیاری از افراد مراجعه به یک مشاور تغذیه و رژیم درمان را در دوران بارداری و شیردهی کاری عبث و بیهوده می دانند و بر این باورند که پیروی از رژیم تجویز شده برای آنها می تواند خطر ساز باشد. هم برای خودشان و هم برای جنینشان!!!

به عنوان مشاور تغذیه و رژیم درمان باید به شما بگویم که این تصور کاملاً نادرست و اشتباه است. چراکه پیروی از یک رژیم صحیح که شامل تمام گروه های مواد مغذی و مورد نیاز مادر باردار است، نه تنها سلامتی مادر، بلکه سلامتی جنین را هم تضمین می کند. علاوه بر آن پیروی از این رژیم سبب می شود که روند افزایش وزن مادر کنترل شده و به جا باشد که بعد از زایمان هم دوباره بتواند به راحتی به وزن اولیه خود باز گردد. تغذیه دوران شیردهی هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود. با یک رژیم استاندارد و صحیح یک مادر شیرده  می تواند به راحتی و بدون هیچ مشکلی وزن کم کند و در عین حال  هیچ نگرانی نسبت به کاهش حجم و کیفیت شیر خود نداشته باشد.

 

تعیین جنسیت جنین به کمک تغذیه:

 

نقش تغذیه در به انجام رسانیدن این مقوله کاملا ۱۰۰ درصد و حتمی نیست.  اما با پیروی از یک رژیم غذایی خاص ( بر حسب درخواست والدین به جنسیت جنین مورد علاقه شان) می توان زمینه را برای آن جنسیت فراهم و آماده کرد. برای داشتن جنین پسر لازم است که دریافت منابع محتوی کلسیم و منیزیم به ویژه در سه ماه قبل از بارداری توسط مادر کاهش یابد و در عوض منابع پروتئینی و غنی از سدیم و پتاسیم افزایش یابد. برای داشتن جنین دختر ماجرا کاملا برعکس خواهد بود. نکته قابل توجه این است که بیش از سه ماه نمی توان فرد را روی این رژیم ها گذاشت  چون با کمبود آن مواد غذایی در آن فرد مواجه می شویم. از آنجائی که رعایت کردن این رژیم نیاز به دقت بسیار بالا دارد، به همین خاطر وجود خطا و  اشتباه و عکس شدن ماجرا میتواند درصد احتمال بالایی داشته باشد. البته عوامل دیگری هم مهم هستند که در جلسات مشاوره به زوجین توضیح داده می شود. اما مهم ترین نکته این است که بدانید همه چیز در این جهان در دست قدرت الهی است و هرچه که او بخواهد، همان می شود.

———————————————————————————————–

با این ۸ ماده غذایی معجزه آسا به جنگ چاقی بروید:

 

 

۱- بادام:

 

بادام با داشتن مقادیر قابل توجهی اسید آلفا لینولنیک با سرعت بخشیدن به متابولیسم، موجب سوزاندن بیشتر چربی‌ها می‌شود. بر اساس مطالعاتی که به تازگی در نشریه بین‌المللی چاقی به چاپ رسیده است در واقع رژیمی‌هایی که روزانه سه عدد بادام می‌خورند براحتی ۱۸ درصد از چربی بدنشان را می‌سوزانند. بادام در عین حال انرژی قابل توجهی نیز به افراد می‌دهد.

 

۲- توت فرنگی، زغال‌اخته ، تمشک، شاتوت:

 

توت فرنگی، زغال‌اخته و دیگر میوه ‌های این خانواده که حاوی ویتامین C هستند به سوختن حدود ۳۰ درصد چربی بیشتر، کمک می‌کنند. گروه مطالعاتی دانشگاه دولتی آریزونا اعلام کرد، این میوه‌ها حتی هنگامی که فصل‌شان نیست در صورت نگهداری در فریزر خاصیت ضد چاقی‌شان را حفظ می‌کنند.

 

۳- دارچین:

 

دارچین ادویه‌ای است که تنها اضافه کردن یک چهارم قاشق چایخوری آن به وعده‌های غذایی از افزایش انسولین در بدن جلوگیری می‌کند به همین دلیل توصیه می‌شود هر روز مقداری دارچین همراه با صبحانه میل کنید.

 

۴- زردچوبه:

 

زردچوبه هم مانع زیاد شدن بافت‌های چربی می‌شود. مطالعه‌ای که در نشریه اندوکرینولوژی منتشر شده نشان می‌دهد استفاده از زرچوبه در ساندویچ‌ها علاوه بر مزه‌دار کردن و رنگ دادن برای لاغر شدن مفید است.

 

۵- پرتقال:

 

پرتقال میوه‌ای که حاوی ماده‌ای بی‌رنگ و متبلور به نام فلاون است باید نوشیدنی اصلی چاق‌ها باشد.

 

۶- دانه های سویا:

 

دانه‌های سویا هم یکی دیگر از هشت خوراکی لاغری است. اضافه کردن نصف فنجان سویا به ظرف سالاد یکی از راه‌های لاغر شدن است به شرطی که سابقه سرطان سینه در خانواده شما وجود نداشته باشد. متخصصان معتقدند، سویا به علت غنی بودن از کولین به کبد و کیسه صفرا کمک می‌کند تا چربی را بهتر هضم کنند.

 

۷- پنیرهای سوئیسی:

 

پنیر‌های سوئیسی  به‌عنوان غذایی که کلسیم فراوانی دارد آنزیم‌های تولید چربی در بدن را کاهش می‌دهند و موجب آب شدن چربی‌های اضافه بدن می‌شوند.

 

۸- سیب زمینی شیرین:

 

داشتن فیبر زیاد در سیب زمینی‌های شیرین به این معنی است که انسولین را ثابت نگه می‌دارد و چربی کمتری در بافت‌های بدن انباشته می‌شود.

————————————————————————————————–

 

ده نکته طلایی برای رسیدن به اندام دلخواه:

 

 

 1. حداقل روزی ۸ تا ۱۰ لیوان آب مصرف کنید. شما با جایگزین کردن آب به جای سایر نوشیدنی های پر کالری می توانید مقدار زیادی از کالری دریافتی بدن را کم کنید. نوشیدن بیشتر آب توانایی بدن در هضم غذای خورده شده را افزایش می دهد و دمای بدن را در طول تمرینات ورزشی پایین نگه می دارد که باعث می شود تشنگی را به جای گرسنگی اشتباه نگیرید. ایده آل آنست که آنقدر آب بنوشید تا ادرار شما زرد کم رنگ تا شفاف و بسیار روشن شود.

 

 1. یک صبحانه سالم را هر روز تجربه کنید. هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید، بدن حدود هشت ساعت یا بیشتر را بدون خوردن سر کرده است پس نیازمند سوخت است.  صبحانه نخوردن باعث کاهش ۴۰% درصدی متابولیسم شما می شود. حتی یک تمرین ورزشی هم نمی تواند این کاهش متابولیسم را جبران کند . حداقل دو یا سه غذای متفاوت بخورید که شامل منابعی از کربوهیدرات و پروتئین می باشد.مثلا غلات شامل گندم کامل با شیر کم چرب و برش هایی از میوه، ایده آل خواهد بود.

 

 1. حداقل سه وعده میوه در روز بخورید (میوه، نه آب میوه). خوردن یک تکه میوه یا بیشتر بسیار بهتر از خوردن آب میوه است چرا که شامل فیبر بیشتر بوده و زمان بیشتری طول می کشد تا انرژی آن مصرف شود.فیبر باعث کاهش مقدار کالری دریافتی بدن شده و به سیر شدن کمک می کند.

 

 1. حداقل چهار وعده سبزیجات در روز ( در یک وعده ۱ فنجان خام و نصف فنجان سبزیجات پخته) بخورید. سبزیجات بسیار کم کالری بوده و سرشار از ویتامین، مواد معدنی و فیبر اند.

 

 1. قبل از کامل سیر شدن از غذا  خوردن دست بکشید. هیچ وقت نگذارید خیلی گرسنه شوید. آرام غذا بخورید.

 

 1. از غذاهای دارای چربی هیدروژنه دوری کنید. یعنی سرخ کردنی ها که باعث سرطان و افزایش کلسترول هستند را مصرف نکنید. برچسب غذاهایی که می خرید را بخوانید تا این نوع چربی را نداشته باشید.

 

 1. دسر، شیرینی و اسنک ناسالم را به کمتر از یک وعده در روز کاهش دهید و استفاده از آن را به کمتر از ۲۰۰ کالری محدود کنید.

 

 1. از خوردن غذاهای مختصر بعداز شام دوری کنید.

 

 1. تا حدالامکان از خوردن الکل دوری کنید. الکل هفت کالری در هر گرم دارد و اشتها را زیاد می کند.

 

 1. با کاهش کالری و افزایش فعالیت، وزن کم می کنید. پس ورزش کنید و فعالیت تان ر ا نسبت به زمانی که برنامه کاهش وزن نداشتید بیشتر کنید.

———————————————————————————————–

چرا خانم ها باید حتما کنجد بخورند؟

 

خوردن یک قاشق غذاخوری کنجد موجب تامین چهارده درصد از نیاز کلسیم خانم‌ها شده و اگر آنها عادت به بلند کردن ناخن‌هایشان داشته باشند با مصرف کنجد ناخن‌هایشان محکم‌تر شده و ترک و شکنندگی بر روی این عضو که جزئی از زیبایی انگشتان است، دیده نمی شود. به علاوه مصرف دو قاشق غذاخوری آن  پنج میلی‌گرم روی را به بدن می رساند. این عنصر در رشد و سلامت پوست و مو و ناخن‌ها نقش مهمی دارد.روغن کنجد در برخی از ماساژهای درمانی نیز استفاده می شود .

————————————————————————————————–

 

چرا پس از روزه داری اضافه وزن به وجود می آید؟

بدن در ایام روزه داری به روند خاص غذاخوردن در وعده های افطار و سحر عادت کرده است، پس از اتمام ماه رمضان افراد باید توجه داشته باشند که حجم مصرف موادغذایی را یک مرتبه افزایش ندهند چرا که این روند سبب فشار زیاد بر دستگاه گوارش و همچنین بروز افزایش وزن ناگهانی می شود.

برخی از افراد  به دلیل عدم مصرف صبحانه در ایام روزه داری، ممکن است پس از سپری شدن این ماه به دلیل عادت کردن به این روش، صبحانه خود را حذف کنند. این کار صحیح نیست و توصیه می شود این دسته از افراد پس از ماه رمضان دوباره به رویه غذایی قبلی خود برگردند و سعی کنند وعده صبحانه را به طور کامل و با مصرف مواد غذایی مغذی و انرژِی ها حفظ کنند.

با افزایش وعده های غذایی از سه بار در روز به پنج بار و اضافه کردن میان وعده ها می توان از بروز افزایش وزن ناگهانی پس از روزه داری در ماه مبارک رمضان پیشگیری کرد. افزایش این وعده های غذایی به معنای زیاد کردن موادغذایی مصرفی نیست بلکه افراد باید همان میزان غذایی را که در سه نوبت (صبحانه، ناهار و شام) مصرف می کنند، در پنج نوبت (صبحانه، نیم روز، ناهار، عصرانه و شام) میل کنند تا بر اثر گرسنگی هایی که به دلیل طولانی بودن روز در فصل تابستان و افت قندخون بروز می کند، به ریزه خواری، پرخوری و اضافه وزن ناشی از آن دچار نشوند.

رعایت میان وعده ها به ویژه برای کودکان و نوجوانان به منظور بهبود یادگیری و رشد مناسب آنها لازم است.

—————————————————————————————————

بهترین رژیم برای شما کدام است؟

 

تمام متخصصان بر یک موضوع اتفاق‌نظر دارند: بهترین رژیم غذایی برای شما رژیمی است که توان رعایت کردن آن را داشته و به آن وفادار باشید.

فرق چندانی نمی‌کند که این برنامه غذایی چقدر علمی باشد یا چقدر سریع نتیجه دهد یا حتی چند نفر قبلا آن را امتحان کرده باشند، مهم این است که بدانید آنچه در برنامه خواسته شده را می‌توانید انجام دهید، باید انجام دهید یا می‌خواهید که انجام دهید.

متاسفانه در میان مردم، رژیم‌های غذایی محبوب هستند که خیلی سریع به نتیجه برسند و بدون ناراحتی باشند که معمولا هم ناپایدار هستند.

وزنی که به سرعت پایین می‌آید به جای چربی مخلوطی از آب، عضله و کمی چربی بدن شما را از بین می‌برد . به همین دلیل وزن از دست رفته به‌زودی برمی‌گردد، ولی اغلب افراد در دام این نوع رژیم‌ها می‌افتند و به‌دنبال آن دچار سندرم یو‌یو می‌شوند و مدام وزن‌شان کم و اضافه می‌شود. نتیجه این می‌شود که متابولیسم‌شان پایین می‌آید و وزنی بیشتر از زمانی که رژیم را شروع کرده بودند، پیدا می‌کنند. حقیقت این است که از دست دادن وزن یک فرمول ساده دارد:

کالری دریافتی منهای کالری از دست رفته مساوی وزن از دست داده، به دست آورده یا حفظ شده. برای کمک به افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند ما به سراغ متخصصان رفتیم و از آن‌ها درباره راهکارهای لازم برای یافتن رژیم غذایی که در عین سلامت، موثر هم باشد، سوال کردیم. به‌منظور کاهش وزن، شما باید کالری کمتری بخورید و فعالیت بیشتری داشته باشید. پاک‌کننده‌ها، کرم‌ها و مکمل‌ها همگی برای فریب شما به بازار آمده‌اند و نمی‌توانند در دراز مدت کمکی به شما کنند. از کجا می‌توانید بفهمید چه رژیمی سالم و مناسب است؟

 

ویژگی‌های یک رژیم خوب چیست؟

 

– همراه با ورزش باشد.

– اجازه استفاده از انواع مواد‌غذایی از گروه‌های مختلف را بدهد.

– توسط یک متخصص یا مشاور تغذیه و رژیم درمانی تجویز شود.

– روندی تدریجی و پایدار داشته باشد.

– پروتئین بدن را کنترل کند.

– اجازه صرف میان‌وعده بین‌ وعده‌های غذایی را بدهد.

– متکی به مکمل‌ها و داروها  نباشد.

– شامل بخش کوچکی از غذاها و نوشیدنی‌های مورد علاقه شما باشد.

– حاوی یک برنامه ثابت باشد.

– نوشیدن مقدار کافی آب را توصیه کند.

 

با وسواس انتخاب کنید:

 

ابتدا باید مشخص کنید رژیم کاهش وزن انتخابی سالم است یا نه. شما باید انتخاب‌های‌تان را کم و کمتر کنید تا در نهایت به یک انتخاب برسید؛ انتخابی که با سبک زندگی شما و روشی که برای خوردن و ورزش کردن دارید منطبق است. این مهم است که رژیم مورد‌نظر، شما را گرسنه نکند. به‌دنبال رژیمی باشید که حاوی فیبر و آب فراوان باشد، مثل سوپ‌ها، میوه‌ها و سبزی‌ها. این غذاها شما را سیر می‌کنند و میل به غذا را کاهش می‌دهند، ضمن آن‌که موجب می‌شوند شما بدون احساس بی‌فایده بودن به برنامه غذایی‌تان وفادار باشید.

 

سوالاتی که باید از خود بپرسید؟

 

– آیا این رژیم با سبک غذایی من منطبق است؟

– این رژیم با زندگی اجتماعی من منطبق است؟

– آن قدر خوب هست که تمام افراد خانواده آن را دنبال کنند؟

– نیاز به دستور پخت خاصی دارد؟

– من باید به زمان خوردن توجه کنم یا به تعداد وعده‌های غذایی؟

– آیا رژیم مناسب سطح تمرین‌های ورزشی من هست؟

 

بعضی رژیم‌های غذایی تمرین‌های فشرده ورزشی دارند درحالی‌که برخی تحرکات بسیار ساده را شامل می‌شوند. اگر شما فرد کم‌‌تحرکی هستید، ممکن است برنامه‌ای که شامل ساعت‌ها ورزش در باشگاه باشد؛ مناسب باشد اما مطمئن باشید تداومی نخواهد داشت. برنامه‌ای را انتخاب کنید که شامل ورزش جزئی منظم و آرام است. رژیمی را برگزینید که از فعالیت فیزیکی در آن لذت ببرید، حال این فعالیت می‌تواند باغبانی، پیاده‌روی یا تمیز کردن خانه باشد.

واقعیت این است که اگر دریافت کالری در زنان به زیر ۱۲۰۰ و در مردان به زیر ۱۵۰۰برسد می‌تواند منجر به سرگیجه و تحریک‌پذیری شود، چون بدن شما نیاز به حداقل کالری ممکن برای عملکرد درست دارد.

 

– می‌توانم با این رژیم زندگی کنم؟

 

با درنظر گرفتن هرگونه رژیم غذایی از خود بپرسید: “آیا این همان چیزی است که من حاضرم بقیه عمرم از آن پیروی کنم؟” اگر نه، خودتان را اذیت نکنید. چون به‌زودی به کاری که قبلا انجام می‌دادید، بازخواهید گشت و وزن‌تان دوباره به همان اندازه قبل از رژیم خواهد رسید.

 

– آیا این رژیم شامل غذاهایی است که دوست دارم، می‌توانم تهیه کنم و از عهده تأمین هزینه آن‌ها برمی‌آیم؟

 

آیا غذا یا نوشیدنی وجود دارد که بخواهید در طولانی‌مدت آنها را با هم ترکیب کرده و بخورید؟ در برخی برنامه‌ها لازم است نوشیدنی جایگزین غذا شود که برای افرادی که مدام در حال دویدن هستند، مفید است اما برخی هم غذا را به نوشیدنی ترجیح می‌دهند. برنامه‌ای که شامل غذاهای غیرمعمول بوده و نیازمند ساعت‌ها وقت گذاشتن در آشپزخانه است ممکن است برای کسی که زمان و پول کافی دارد مناسب باشد اما برای همه مناسب نیست.

 

– این رژیم با عادت‌های من مقابله می‌کند؟

 

بهترین رژیم غذایی آن نوعی است که شما اصلا فکر نکنید در حال رژیم هستید. اینکه شما فکر کنید در حال رژیم هستید می‌تواند نوعی وسواس به غذا، افزایش اشتها و حتی سرخوردگی به‌دنبال داشته باشد. دنبال برنامه‌ای باشید که شما را نسبت به عادت‌های بدی که نمی‌گذارند برنامه‌ای سلامت و مغذی داشته باشید، آگاه کند. اگر هنگام غذا خوردن، تلویزیون تماشا می‌کنید یا عادت به تمیز کردن بشقاب بچه‌ها دارید سعی کنید از آن‌ها دوری کنید.

 

– با چه سرعتی وزن کم می‌کنم؟

 

هر نیم ‌‌کیلوگرم چربی معادل ۴ هزار و ۵۰۰ کالری است بنابراین شما نیاز به سوزاندن مقدار زیادی کالری برای کاهش چربی دارید. کاهش وزن سریع معمولا با از دست دادن مایعات بدن اتفاق می‌افتد تا چربی. کاهش وزن در رژیم‌های کم کربوهیدرات ممکن است مهیج به‌نظر برسد چون بدن شما زمانی که مجبور به استفاده از منابع سوختی دیگر است از آب استفاده می‌کند، درحالی‌که شما ممکن است بخواهید خیلی سریع وزن کم کنید، متخصصان معتقدند رژیم آهسته و پیوسته همیشه کارساز است. یک رژیم موثر و مفید به‌طور متوسط نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن در هر هفته به‌دنبال خواهد داشت. بهترین راه رسیدن به آن نیز این است که هر روز ۵۰۰ کالری بیشتر هنگام ورزش بسوزانید.

 

– چند سوال کلیدی:

 

* همچنان می‌توانم غذاهای مورد علاقه‌ام را بخورم؟

برخی رژیم‌ها فهرست بلند و بالایی از خوردنی‌های ممنوع دارند و بخش کوچکی برای مجازها. برای برخی در محرومیت بودن باعث میل شدید می‌شود اما برای برخی دیگر این‌طور نیست. اگر شما نمی‌توانید از خوردن غذاهای مورد علاقه‌تان اجتناب کنید باید به‌دنبال برنامه‌ای باشید که به شما اجازه استفاده از غذاهای مورد علاقه تان را می‌دهد.

 

*  این رژیم برای تغییرات تدریجی مناسب است؟

برخی برنامه‌ها نیازمند تغییرات اساسی هستند و برخی تغییرات گام به گام و جزئی و بسیار تدریجی انجام می‌شوند. تغییر سخت است و هر چه بیشتر مجبور به تغییر باشید، سخت‌تر هم خواهد بود. دنبال برنامه‌ای باشید که به‌تدریج و آهسته در عادات غذا خوردن و ورزش کردن شما تغییراتی ایجاد می‌کند تا شما را برای تغییر واقعی آماده کند.

 

* این رژیم نیاز به مکمل یا پاکسازی‌کننده دارد؟

برنامه‌های کاهش وزن نیازی به مکمل ندارند و تنها برای اطمینان می‌توان از مولتی ویتامین استفاده کرد. دلیلی وجود ندارد که همه یا بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت از طریق مواد‌غذایی موجود در رژیم غذایی به دست نیاید. بنابراین در مورد رژیم‌هایی که نیاز به نوشیدنی‌های خاص، قرص‌ها و پاک‌کننده‌ها دارند، احتیاط کنید.

 

* من یک برنامه مشخص یا منعطف شده می‌خواهم ؟

برخی افراد ترجیح می‌دهند رژیم غذایی که در آن غذاهای خاص با اندازه لازم مشخص شده استفاده کنند تا در مسیر درست قرار گیرند.

برخی دیگر برنامه‌های منعطف را ترجیح می‌دهند تا بتوانند غذاهای دلخواه‌شان را تهیه کنند. تا زمانی که برنامه رژیم غذایی شامل انواع مختلفی از مواد‌غذایی سالم مانند میوه، سبزی، حبوبات، غلات، لبنیات کم‌چرب و پروتئین کم‌چربی باشد هر ۲ نوع برنامه کارساز است. اطمینان حاصل کنید برنامه رژیم غذایی شما اجازه می‌دهد به اندازه کافی مواد‌غذایی و کالری به بدن‌تان برسد تا در راه کاهش وزن ضعیف نشوید.

————————————————————————————–

 

سه آب میوه طبیعی چربی سوز:

 

 

 

مخلوطی از آب میوه های تازه و سالم منبع غنی از ویتامین ها و در عین حال چربی سوز هستند. آب میوه های تازه و سبزیجات به دلیل دارابودن مواد غنی ویتامینی و معدنی به سلول های بدن کمک می کنند تا سموم را از بدن دفع کرده و باعث سوختن چربی های اضافه شوند. در زیر به سه نکتار میوه ها و سبزیجات اشاره می شود:

انتخاب اول گوجه فرنگی، کرفس، اسفناج:

گوجه فرنگی: از چربی سوزهای مهم است که دارای مقدار کمی گلوسید و قند طبیعی است. این سبزی سرشار از پتاسیم، منیزیم، ویتامین ث و سایر مینرال ها و ویتامین هاست.
کرفس: دارای کلسیم، آهن، پتاسیم، سدیم و ویتامین های آ، ب و ث است. کرفس خستگی را از بین می برد و به دلیل خاصیت مدر بودن باعث دفع سموم از بدن می شود.
اسفناج: علاوه بر آهن، منیزیم، کلسیم و ویتامین ث حاوی ویتامین های گروه ب و بسیاری فاکتورهای فیتوشیمیایی دیگر و سرشار از کلروفیل است. کلروفیل به اکسیژن رسانی به سلول های بدن کمک کرده و سموم بدن را دفع کند.
روش تهیه: چهار تا پنج گوجه فرنگی رسیده، چهار شاخه کرفس و یک بشقاب میوه خوری برگ های سبز اسفناج. تمامی مواد را با هم مخلوط کرده تا مخلوط یک دستی به دست آید. این آب سبزیجات بایستی به صورت میان وعده غذایی صرف شود.

انتخاب دوم سیب، لیمو، گریپ فروت:

سیب: باعث پائین آوردن فشار و قند خون شده و تولید انسولین را نیز کاهش می دهد. انسولین هورمون مهمی در بالارفتن وزن است. مقدار بسیار بالای پستین در سیب، سوخت چربی ها را در بدن بالامی برد.
لیموترش و گریپ فروت: باعث پائین آمدن فشار خون و گلوکز خون شده، تولید انسولین را کاهش می دهد. با بالارفتن متابولیسم بدن سوخت و ساز چربی ها نیز بالاتر می رود. تحقیقات نشان داده است مصرف میوه و یا آب این دو میوه قبل از غذا حدود ۲ کیلوگرم از وزن را در ماه کاهش می دهد.
روش تهیه: ۶۰ درصد سیب، ۲۰ درصد لیموترش، ۲۰ درصد گریپ فروت.
تمامی مواد را در مخلوط کن ریخته تا آب میوه یکدستی حاصل شود این آب میوه بایستی ۲۰ دقیقه قبل از صرف غذا مصرف شود.

انتخاب سوم آناناس، پاپایا، لیموترش کوچک سبز:

آناناس: از میوه های بسیار غنی و مغذی است که متابولیسم بدن را فعال کرده و بدین ترتیب باعث سوختن چربی ها می شود. آناناس حاوی منگنز، منیزیم، ید، ویتامین ث و فیبرها است. همچنین حاوی برامولایین یا آنزیم مهم در هضم غذا و بخصوص پروتئین ها بوده و ضدالتهاب است.
پاپایا: میوه ای سرشار از ویتامین ث است و آنزیم های آن بر هضم غذا کمک می کند. در نتیجه این میوه متابولیسم چربی ها را بالابرده و در نهایت باعث حذف چربی می شود.
لیموترش سبز: خاصیتی مشابه با لیموترش زرد و گریپ فروت دارد.
روش تهیه:  ۵۰ درصد آناناس، ۴۰ درصد پاپایا، ۱۰ درصد لیموترش.
مخلوط این چند میوه، آب میوه سرشار از گلوسید فراهم آورده و بایستی در انتهای غذا مصرف شود.
تحقیقات نشان داده مصرف موادغذایی سرشار از گلوسید شاخص قند خون در انتهای غذا، باعث می شود قند طبیعی مواد غذایی مصرف شده اثر بسیار کمتری داشته باشد. از سویی به دلیل آنزیم هضم کننده غذا که به وفور در این نوشیدنی وجود دارد هضم غذا و به تبع چربی سوزی بهتر صورت می گیرد.

—————————————————————————————————

 

هشت عامل چاقی در افراد کارمند:

 

محققان در جدیدترین مطالعات خود فهرست مشاغلی را منتشر کرده اند که افراد را دچار اضافه وزن می کند، از سوی دیگر عواملی که موجب این چاقی می شود نیز معرفی شده اند.

تحقیقات جدید دریافته است که معلم یا مهندس بودن فرد را بیشتر در معرض خطر افزایش وزن و چاقی قرار می دهد. این نظرسنجی نشان داد احتمال اینکه کارگرهای کارخانه یا دانشمندان چاق باشند بسیار اندک است. این بررسی توسط شرکت تحقیقات شغلی کرییر بیلدر در امریکا و با نظرسنجی از سه هزار و ۷۰۰ کارمند و کارگر انجام شده است. این بررسی همچنین نشان داد ۵۵ درصد از کارمندان خود را دچار اضافه وزن و چاقی می دانند. آنها همچنین دریافتند ۴۱ درصد افزایش وزن در نتیجه شغل کنونی آنهاست و از این تعداد ۵۹ درصد ۴٫۵ کیلوگرم بیشتر وزن اضافه کرده بودند.

مشاغلی که موجب بیشترین اضافه وزن می شوند :
۱-  دستیار اداری- معاونت (۶۹ درصد)
۲-  مهندس (۵۶ درصد)
۳ –  معلمی و تدریس( ۵۱ درصد)
۴ –  پرستار (۵۱ درصد)
۵ –  تکنیسین های فناوری اطلاعات- آی تی (۵۱ درصد)
۶ –  مشاغل حرفه ای حقوقی (۴۸ درصد)
۷ –  اپراتورهای دستگاه و کارگران کارخانه (۴۵ درصد)
۸ –  دانشمندان ( ۳۹ درصد)

فقط کمتر از یک سوم از این افراد بیش از ۹ کیلوگرم اضافه وزن داشتند. اما درآمد داشتن همیشه به معنی اضافه وزن بیشتر نیست: ۱۶ درصد از تمامی کارگران و کارمندان گفتند در شغل کنونی شان وزن کم کرده اند.

این نظر سنجی نشان داد آنهایی که وزن اضافه کرده اند و چاق شده اند به دلیل قرار گرفتن در معرض استرس و ساعت ها پشت میز نشینی دچار این وضعیت شده اند.

آنها همچنین مصرف هله و هوله را به عنوان یکی از دلایل عادت غذایی ناسالم و مهمترین دلیل برای افزایش اندازه دور کمر خود می دانند.

این بررسی همچنین نشان داد کارمندان در حین کار مراقب مصرف غذا و میزان کالری که به بدن خود می رسانند نیستند.

بیش از نیمی از کارمندان تایید کردند که دستکم هفته ای یک بار، بیرون از منزل غذا می خورند و یک چهارم نیز سه وعده یا بیشتر اقدام به این کار می کنند.

آنچه که افراد آنها را مقصر افزایش وزن می دانند :
ساعت ها پشت میزنشینی (۵۶ درصد)
خوردن به خاطر استرس (۳۵ درصد)
خوردن غذا در بیرون از خانه به طور منظم (۲۶ درصد)
نوشیدنی های شیرین در محل کار (۱۷ درصد)
نخوردن وعده های غذایی به خاطر کمبود زمان (۱۷ درصد)
جشن هایی که در محل کار برگزار می شود (۱۷ درصد)
فشار برای خوردن غذاهایی که همکاران تعارف می کنند (۹ درصد)
ساعت های بیکاری (۴ درصد)
اندکی کمتر از ۵۰ درصد از کارمندان و کارگران مورد بررسی، رفتن به باشگاه های ورزشی را دستکم سه بار در هفته، گزارش کردند.

حدود ۳۰ درصد اعلام کردند ورزش می کنند اما نه به طور منظم و ۱۱ درصد نیز اصلا تن به ورزش نمی دادند.

—————————————————————————————————-

ویتامین D:

 

ویتامین D یا به شکل صحیح تر ویتامین D3، جزو ویتامین های محلول در چربی است که در بافت چربی بدن ذخیره شده و از پیش ساز کلسترول موجود در بدن با تأثیر مستقیم نور خورشید بر پوست ساخته می شود. چهار ویتامین محلول در چربی عبارتند از: A، D، Eو K.

 

ویتامین D دو نوع اصلی دارد: ویتامین D2 یا ارگوکلسیفرول که منحصراً در برخی قارچ ها تولید و یافت می شود و ویتامین D3 یا ۱ و ۲۵- هیدروکسی کوله کلسیفرول که در ماهی و سفیده تخم مرغ یافت می شود. از این دو نوع، ما به D3  نیاز بیشتری داریم زیرا تاثیر آن در افزایش سطح ویتامینD  خون دو برابرD2  است. ویتامین D در روده انسان دستور جذب کلسیم و فسفر را از غذاها صادر می کند و عامل اساسی در جذب این عناصر معدنی از روده است. همچنین این ویتامین در حفظ و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و مقابله با رادیکال های آزاد و جلوگیری از ایجاد سرطان نقش اساسی دارد.

کمبود ویتامینD یکی از شایع‌ترین نمونه‌های کمبود مواد مغذی است و به علت طولانی بودن زمان بروز علائم نقصان این ویتامین، گاه تشخیص این مشکل تا سال ها به تعویق می افتد. کمبود این ویتامین برای برخی از افراد خطر جدی‌تری است، از جمله افراد سالخورده. مطالعات متعدد نشان داده که کمبود ویتامین D با حمله قلبی و دیابت نوع ۱ و ۲ و بیماری هایی همچون زوال عقل (دمانس) و بیماری تصلب چند بافتی (مولتیپل اسکلروز) همراهی دارد. همچنین کمبود ویتامین Dباعث ایجاد نرمی استخوان (راشیتیسم) شده و با تحلیل بافت استخوانی، کاهش تراکم و شکنندگی استخوان ها همراه است.

دو منبع برای تأمین ویتامین D مورد نیاز بدن وجود دارد: غذاها و نور خورشید.

غذاهای حاوی ویتامین D عبارتند از:ماهی‌های چرب مانند سالمون، ماهی خال خالی، شمشیر ماهی، قزل‌آلا، تن و ساردین؛ روغن‌ کبد ماهی‌؛ محصولات لبنی و حبوبات. همچنین سفیده تخم مرغ مقدار اندکی از این ویتامین را داراست. برخی از انواع قارچ ها نیز مقادیر اندکی از این ویتامین را دارند. برای تأمین ویتامین D از ماهی، باید یک روز در میان از آن استفاده کرد ولی فقط یک قاشق غذاخوری روغن کبد ماهی حاوی دو برابر میزان روزانه مورد نیاز بدن است.

نور خورشید حاوی طیفی از امواج نور است که اشعه ماوراء بنفش در محدوده ۲۸۰ تا ۳۲۰ نانومتر قسمت مورد نیاز برای تولید ویتامین D در بدن است. پس از تابش این نور بر سطح پوست، فعل و انفعالاتی در سلول های پوست رخ می دهند و ماده کلسترول طی این واکنش ها به ویتامین D3تبدیل می شود. چنان چه فرد در مناطقی زندگی می‌کند که پرتو خورشید در تمام طول سال فراوان است، احتمالا با خارج شدن از منزل در طی روز می‌تواند ویتامینD  مورد نیاز بدن را تامین کند. برای حصول به این منظور باید بخش اعظمی از بدن در معرض نور خورشید قرار گیرد و چنان چه فقط صورت و دست‌ها در معرض نور باشد، ویتامینD  چندانی تولید نخواهد شد.اما اگر فردی در مناطق کم آفتاب و سردسیر زندگی می کند، تأمین ویتامین D از این راه ناکافی بوده و باید به استفاده از مکمل های حاوی این ویتامین و غذاهای سرشار از آن رو بیاورد. همچنین، در صورت استفاده از عینک یا ضد آفتاب، تولید ویتامینD  به حداقل و گاهی به صفر می‌رسد.همین امر باعث شده که تردیدهایی در باب استفاده از ضد آفتاب برای مقابله با سرطان پوست به وجود بیاید. استفاده از ضد آفتاب منجر به کمبود ویتامینD در بدن خواهد شد و عدم استفاده از آن منجر به بروز بیماری‌های دیگر (از جمله تسریع و تشدید فرآیند پیری پوست، ایجاد لکه های آفتابی بر سطح پوست و ایجاد سرطان های مختلف پوستی) می‌شود.

برای استفاده از اثرات مفید نور خورشید در ایجاد ویتامین D و در عین حال ممانعت از بروز عوارض آن، رعایت نکات زیر الزامی است:

بسته به نوع و رنگ پوست فرد می تواند بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه بدون استفاده از ضدآفتاب در معرض نور خورشید قرار گیرد. اگر این زمان چند بار در هفته تکرار شود، معمولاً میزان ویتامین Dمورد نیاز به شکل طبیعی در پوست ساخته می شود. اگر قرار است زمان فعالیت در زیر نور خورشید بیش از زمان فوق باشد، می بایست ضدآفتاب بر سطح پوست مالیده شود تا از اثرات مضر و مخرب اشعه ماوراء بنفش نور خورشید پیشگیری شود. از مجموع گفته های فوق می توان این نتیجه را گرفت که می توانید چند بار در هفته و به مدت زیر نیم ساعت بدون ضد آفتاب زدن، آفتاب بگیرید.به زنان باردار و شیرده نیز توصیه می شود که روزانه حداقل به مدت ۱۰دقیقه دست و صورت خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهند. در شرایط آب و هوایی ایران استفاده از ضدآفتاب با فاکتور محافظتی برابر یا بیش از ۳۰ برای محافظت از پرتوهای ماوراء بنفش ضروری است و استفاده از آن باید هر سه تا چهار ساعت یک بار تمدید شود. ضدآفتاب باید به صورت و پشت دست ها مالیده شود ولی با توجه به این که در بانوان این دو محل تنها اماکن بدون پوشش در فرهنگ کشور ما هستند، مجدداً بر لزوم توصیات فوق و مصرف ویتامین D به میزان کافیتأکید می شود. شایان ذکر است که از نظر آزمایشگاهی مقدار پایین‌تر از ۱۰ نانوگرم در میلی‌لیتر از ویتامین D3، به عنوان کمبود ویتامینD  تلقی می‌شود و اگر این رقم بیش از ۳۰ نانوگرم (بین ۱۰ تا ۳۰) باشد، حاکی از میزان آن در حد کفایت است. میزان معمول توصیه‌ شده در روز به قرار زیر است: ۴۰۰ واحد بین المللی (۱۰ میکروگرم) برای نوزادان بین ۰تا ۱۲ ماهه، ۶۰۰واحد بین المللی (۱۵ میکروگرم) برای کودکان و بزرگسالان بین ۱تا ۷۰ سال و۸۰۰واحد بین المللی (۲۰ میکروگرم) برای سالمندان، زنان باردار و زنان در طول مدت شیردهی. حداکثر میزان مورد نیاز برای سلامت ۴۰۰۰ واحد بین المللی، معادل ۱۰۰میکروگرم می‌باشد. نیاز به ویتامینD در بارداری افزایش نمی یابد و مقدار کمی از D3 از مادر به جنین منتقل می شود.

—————————————————————————————————

 

کمرتان را باریک کنید و از شرچاقی های شکم و پهلوهایتان خلاص شوید!

 

 

 

چربی دور شکم یکی از بدترین انواع چربی است که به سرعت باعث افزایش کلسترول و قند خون می شود. این چربی در مقاوم شدن انسولین و بروز التهاب نقش زیادی دارد. علاوه بر آن چاقی های شکمی ریسک بیماری هایی نظیر پرفشاری خون، بیماری های قلبی – عروقی، دیابت و… را افزایش می دهند. در زیر به عواملی پرداخته ایم که رعایت آنها به شما کمک خواهد کرد که بتوانید از شر این چربی های اضافه و مزاحم خلاص شوید.

 

–  در کاهش چربی دور شکم، تنها کالری نقش ایفا نمی کند!

نوع غذایی که مصرف می کنید روی سوخت و ساز یا ماندن چربی شکم تاثیر دارد. در یک مطالعه انجام شده در این زمینه، ۲ گروه از داوطلبان کالری مساوی مصرف کردند. گروه اول کربوهیدرات خود را از غلات تصفیه شده و گروه دوم از لوبیا و غلات سبوس دار تامین کردند. در گروه دوم چربی شکمی بیشتری سوزانده شد. بنابراین کافی است ۲ وعده غذایی تشکیل شده از نان سفید، پاستای سفید و … را با عدس، نخود یا لوبیا جایگزین کنید.

 

– سرکه سیب در سوزاندن چربی موثر است!

در یک مطالعه، یک گروه از داوطلبان که به چاقی مفرط مبتلا بودند روزی یک تا ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب و گروه دیگر دارونما مصرف کردند. در گروهی که سرکه سیب مصرف کردند چربی شکم بیشتری سوزانده شد. این درحالی بود که رژیم غذایی و میزان ورزش دو گروه کاملا مشابه بود. اگر قصد دارید از این روش برای سوزاندن چربی بدن استفاده کنید، قبل از مصرف حتما سرکه سیب را در آب حل کنید.

– نشستن طولانی مدت باعث ایجاد چاقی شکمی می شود !

ورزش هایی مانند پیاده روی، دویدن ملایم، دوچرخه سواری هفته ای ۳ساعت برای سوزاندن چربی مفید است.

 

– درازنشست در رفع چاقی شکمی موثر نیست !

درازنشست، عضله زیر شکم را سفت می کند و کمکی به آب کردن  چربی شکمی نمیکند. برای سوزاندن چربی، شما نیازمند انجام  ورزش های هوازی هستید مانند ایروبیک، پیاده روی، دوی آهسته و …

 

– چای سبز در کاهش چربی شکم سودمند است!

افرادی که ورزش می کنند و روزی ۷ فنجان چای سبز می نوشند، نسبت به دیگران چربی بیشتری می سوزانند، پلی فنل های موجود در چای سبز مکانیسم چربی سوزی بدن را فعال می کنند.

 

– کمتر تلویزیون ببینید تا شکم تان چاق نشود!

افرادی که مدت زمان تماشای تلویزیون را کاهش می دهند، ۱۰۰ کالری کمتر مصرف می کنند.

 

– استرس در افزایش چربی دور شکم نقش دارد!

هرچه استرس بیشتر باشد، دور شکم نیز بزرگ تر می شود. استرس باعث افزایش کورتیزول می شود. در پی این امر فرد به مصرف هله هوله ها که کالری بالا دارند، ترغیب می شود.

 

– اندازه دور کمرتان را داشته باشید!

استفاده از متر بهترین راه برای اندازه گرفتن دور شکم است. این کار سبب میشود بلافاصله با تغییرات جزئی هم به فکر چاره بیافتید

 

– با افزایش وعده های غذایی می توان شکم را کوچک کرد!

افرادی که روزی شش وعده غذای کوچک می خورند نسبت به دیگران کمر باریک تر و شکم کوچکتری دارند. برای از بین بردن چربی دور شکم، شکر و چربی های اشباع شده را از برنامه غذایی تان حذف کنید و غلات سبوس دار، پروتئین های کم چرب و فیبر را جایگزین کنید و با انجام فعالیت های ورزشی، استرس خود را کاهش دهید.

 

 

توصیه های تغذیه در ماه رمضان:

 

در روزهای آخر ماه رمضان خرما را با گردو بخورید چون: ۱- موجب افزایش شادی و کاهش شدید خستگی می شود. ۲- فسفر گردو بهتر جذب می شود.  ۳- سردرد های ناشی از کم آبی را کاهش می دهد.

آیا خوردن شیرینی در وعده ی صبحانه کار درستی است؟

شیرینی‌تر و شربت های شیرین برای صبحانه مناسب نیستند. مواد قندی باعث خواب آلودگی و سستی می‌شوند.

————————————————————————————————–

نقش ویتامین ها در شکنندگی و ریزش مو:

شکننده بودن موها شاید به دلیل کمبود پروتئین‌ و ویتامین A بدن باشد. کمبود آهن، ویتامین D، زینک (روی) و ریز مغذی هایی همچون سلنیوم و منگنز می تواند باعث ریزش مو شود. سوپ نخود فرنگی  حاوی پروتئین‌ و ویتامین Aمی باشد.

———————————————————————————————–

 

حبوبات زیاد مصرف کنید.

حبوبات بسیار کم چرب هستند و میزان کلسترول‌شان صفر است. حبوبات پتاسیم، آهن و منگنز زیادی دارند. هر دو نوع فیبر محلول و غیر محلول را دارند.

————————————————————————————————–

سه میوه مفید برای پیشگیری از ریزش مو:

 

 

طالبی، انجیر و هلو سه میوه ای هستند که سرشار از مواد مغذی برای حفظ و رشد مو می باشند. از مصرف آنها غافل نشوید.

—————————————————————————————————-

ویتامین های گروه B:

 

ویتامینهای گروه B، دسته ای از ویتامین های محلول در آب می باشند که دارای ویژگیهای مشترک بوده و به همین دلیل تحت عنوان ب کمپلکس شناسایی می شوند.

—————————————————————————————————

با ویتامین E جوان بمانید:

بر اساس بررسی های انجام شده، ویتامین  E به خاطر داشتن خاصیت آنتی اکسیدان، از پیری پوست جلوگیری کرده و باعث جوانی پوست می گردد. بیش از ۹۰ درصد ازآسیب های پوستی ناشی از قرار گرفتن در نور آفتاب بدون حفاظ لازم و ضد آفتاب می باشد.

غذاهای غنی از غلات، دانه آفتابگردان، بادام، روغن های گیاهی، شلغم، گوجه، دانه کاج، کره بادام زمینی، سبوس گندم و آواکادو سرشار از ویتامین E هستند که مصرف آنها را به میزان کافی توصیه می گردد.

—————————————————————————————————-

ویتامین K را دریابید:

ویتامین K برای کاهش حلقه های تیره اطراف چشمها گزینه ای حیاتی می باشد. نقش این ویتامین در انعقاد خون شناخته شده است و همچنین گردش خون  مناسب را در اطراف چشم ها تضمین می کند.

 

همچنین ویتامین K کشش پوست را بهبود میبخشد و خطوط لبخند و اخم، چین و چروک و افتادگی پوست را از بین می برد.

با بالا رفتن سن، پوست ویتامین K را از دست داده و علائم پیری ظاهر می شوند. بنابراین بهتر است با استفاده از مکمل های حاوی این ویتامین، خود را در مقابل عوارض پیری بیمه کنید.

ویتامین K  در اکثر کرم های دور چشم و کرم های شب و همچنین در سبزیجات دارای برگ سبز رنگ(بروکلی، کلم سبز) ، آووکادو و کیوی وجود دارد. همچنین روغن دانه سویا و روغن کانولا نیز منابع خوبی از این ویتامین می باشند.

—————————————————————————————————-

خواص کیوی:

آب میوه ی کیوی سرشار از ویتامین E  است که مصرف مقدار کافی از این ویتامین به رشد موها کمک کرده و به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدان، باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و مقابله با پیری می شود.

خواص خاکشیر:

خاکشیرطبع خنک دارد و با داشتن خاصیت رطوبت رسان اثر گرما و تعریق زیاد روزهای داغ تابستان را خنثی کرده و به پوست جلا و طراوت می دهد. در طب سنتی برای افراد مبتلا به آکنه یا جوش دوره ی جوانی این نوشیدنی توصیه می شود.

————————————————————————————————-

خواص گیاه شاهی:

 

به دلیل وجود ویتامین C و E در شاهی، این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی فوق العاده در جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد دارد وبه عنوان ماده ای دارای خاصیت جوان سازی و ضد سرطانی شناخته می شود.

—————————————————————————————————-

خواص هلو:

 

هلو یکی از بهترین میوه ها برای از بین بردن خشکی پوست و به همان نسبت خشکی مو است. مصرف منظم آن موجب مرطوب شدن و به همان نسبت نرم شدن پوست و مو می شود.

—————————————————————————————————

خواص سیب و شلیل:

پوست شلیل و گیلاس نسبت به سایر میوه ها سریع تر چروک می شود، اما این دو میوه به دلیل غنی بودن از مواد آنتی اکسیدان از چروک شدن پوست جلوگیری می کنند.

—————————————————————————————————

خواص ذرت:

 

ذرت زرد است اما پوست شما را روشن می کند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که ذرت پخته می خورند کمتر دچار تیرگی و لک های پوستی می شوند.

—————————————————————————————————-

خواص انواع لوبیا:

 

لوبیا قرمز: سلامت مو

لوبیا سفید: سلامت چشم

لوبیا چیتی: سلامت قلب

لوبیا چشم بلبلی: کاهش قند خون و جلوگیری از دیابت

—————————————————————————————————-

خواص هندوانه:

 

مصرف هندوانه با کاهش رادیکال های آزاد به افزایش سلامت بدن کمک می کند.

————————————————————————————————-

اثر آناناس در بهبود زخم ها و آثار لیزر:

 

مصرف آب آناناس در دوره ی ترمیم بعد از جراحی یا لیزر به روند بهبود پوست کمک کرده و از پوست در برابر نور خورشید محافظت می کند.

————————————————————————————————-

کدام نان برای شما مناسب تر است ؟

نان جو: کاهش ریزش مو، افزایش حجم مو، افزایش سلامت مفاصل

نان سبوس دار: محافظت کننده ی پوست ازعوامل خارجی، افزایش سلامت قلب

—————————————————————————————————-

دانستنی های مفید در مورد کبد چرب:

وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است، اما اگر کبدی دارای ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود. کبد چرب عملکرد کاملاً طبیعی نداشته و در انجام وظیف ی اصلی خود که پاکسازی و خنثی کردن سموم و مواد مضر موجود در غذاها است، ناتوان می شود. کبد چرب سه سطح یک و دو سه دارد که هرقدر میزان تجمع چربی و اشکال کارکرد بیشتر باشد، این سطوح بالاتر می روند. اگر به کبد چرب رسیدگی نشود، امکان پیشرفت مشکل کبدی و ایجاد مراحل غیرقابل بازگشت آسیب کبدی جدی است. متأسفانه تا مراحل نهایی بروز مشکل در کبد، علائم ظاهری در بدن ایجاد نمی شود و هیچ علامت هشدار دهنده ای در ابتدا ندارد.

علل ایجاد کبد چرب چیست؟

عادات و رفتارهای غلط بسیاری ایجاد کننده این بیماری هستند که بارزترین و مهم ترین آنها مصرف  الکل و مشروبات الکلی، مصرف مواد غذایی چرب، اضافه وزن، نداشتن فعالیت بدنی سالم و کافی یا ورزش و تحرک مفید، سوء تغذیه، فشار خون بالا، بارداری و همچنین مصرف مفرط و بدون تجویز  برخی داروها (از قبیل آسپرین و تتراسایکلین ها) هستند.

علائم و نشانه های کبد چرب چیست؟

خستگی و بی حالی

کاهش وزن و اشتها

تهوع

ضعف عمومی

درد در مرکز و یا سمت راست بخش بالای شکم

راه های درمان کبد چرب:

داروهایی که مقاومت به انسولین را درمان میکنند مانند متفورمین

داشتن رژیم غذایی مناسب به خصوص رژیم غذای حاوی میوه ها و سبزیجات و غذاهای کم چرب

مصرف سیر و پیاز، چغندر، کلم و..

مصرف آب لیمو ترش در آب داغ . البته این روش برای افرادی که مشکل معده دارند توصیه نمی شود

کاهش وزن

خودداری از مصرف خودسرانه دارو در زمان هر نوع بیماری

مصرف ویتامین E  با مشورت با پزشک

ترک مواد مخدر

ورزش

خودداری از مصرف افراطی و مداوم مواد غذایی فریز شده، زود پز شده، ترشی جات، رب ها، سس ها، نمک بیش از حد، چای پر رنگ، فست فودها، مصرف بیش از حد آب همراه غذا، تنقلات شور، روغن های سرخ کردنی، لبنیات پر چرب و..

————————————————————————————————

 

مواد غذایی موثر بر سلامت عملکرد مغز و ارتقای حافظه:

با گذشت زمان و رسیدن دوره ی پیری تدریجی، بعضی از توانایی های مغزی انسان تحت تاثیر قرار گرفته و افت می کنند. اما بررسی ها نشان داده اند که شما می توانید شانس داشتن یک مغز سالم را در زمان پیری افزایش دهید به شرط این که این مواد را به رژیم روزانه ی خود اضافه کنید:

۱- آووکادو

۲- چغندر

۳- بلوبری

۴- آب قلم

۵- بروکلی

۶- کرفس

۷- روغن نارگیل

۸- شکلات تلخ

۹- زرده ی تخم مرغ

۱۰- روغن زیتون تصفیه نشده

۱۱- سبزیجات سبز و برگی

۱۲- رزماری

۱۳- ماهی سالمون

۱۴- زردچوبه

۱۵- مغز گردو

 

خواص آب تخم مرغ آب پز شده:

 

اگر تخم مرغ آب پز درست کردید آبش را دور نریزید.زیرا به علت دارا بودن مواد معدنی، بهترین غذا برای گل ها و گیاهان است.

————————————————————————————————

خواص ژل و کرم آلوئه ورا:

مالیدن ژل یا کرم آلوئه ورا به ابروها باعث افزایش رشد  ابرو و نرم و براق شدن ابرو می شود. بهتر است به جای استفاده از گیاه آلوئه ورا از فرآورده های استریل و بهداشتی که حاوی این گیاه هستند استفاده شود.

—————————————————————————————————-

راه هایی برای مصرف شیر در افراد حساس به آن:

 

اگر هضم شیر برای تان دشواراست، آن را با هویج یا موز مخلوط کرده و میل کنید .افزودن میوه به شیر معمولاً هضم آن را آسان تر می کند، اما کسانی که حساسیت به لاکتوز دارند، باید از فرآورده های فاقد لاکتوز استفاده کنند.

—————————————————————————————————

روشی ساده برای رفع سیاهی دور چشم:

پوست خیار تازه را را به صورت نوارهای پهنی برش دهید و زیر چشمان تان بگذارید و بعد از ۲۰ دقیقه بردارید. همچنین می توان کیسه های چای سبز مصرف شده طی روز را در به مدت چند ساعت در یخچال نگهداری کرد و قبل از خواب به مدت چند دقیقه بر زیر چشم ها کمپرس کرد.

———————————————————————————————–

چای کهنه دم نخورید!

 

چای کهنه باعث تولید مواد سمی دربدن می شود .چایی که بیشتراز ۱۰دقیقه دم بکشد، کهنه به شمار می‌رود و موجب افزایش خستگی می شود.

———————————————————————————————-

آیا اگر نان و برنج نخوریم لاغر می شویم؟

یکی از عادت‌های غذایی بسیار شایعی که بین افراد و به ‌خصوص در افرادی که تحت رژیم لاغری هستند، رواج فراوان دارد، حذف مواد نشاسته ‌ای به‌خصوص نان و برنج از برنامه غذایی است. این افراد بر این باورند که نان و برنج چاق‌کننده هستند و باید به طور کامل از الگوی غذایی روزانه حذف شوند. اما بدانید این گروه غذایی می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. کربوهیدرات‌ها مهم‌ترین منابع تامین انرژی بدن هستند و حدود ۵۰ تا ۶۵ درصد کل کالری مصرفی روزانه را به خود اختصاص می‌دهند. از طرف دیگر، غذاهایی که حاوی نان یا برنج هستند، ارزش سیر کنندگی بالایی دارند و فرد تا مدتی پس از مصرف نان یا برنج، احساس گرسنگی نمی‌کند. بنابراین حذف کامل  این مواد نشاسته ‌ای مفید از برنامه غذایی باعث می‌شود شخص احساس گرسنگی مداوم داشته باشد و دچار پرخوری شود. متخصص تغذیه قادر به محاسبه ی مقدار لازم کربوهیدرات، چربی، پروتئین و ویتامین ها برای هر فرد و بر اساس شرایط بدنی و سلامتی وی است و باید همه ی افرادی که قصد رژیم گرفتن دارند، از توصیات و مراقبت های متخصص تغذیه بهره بگیرند.

————————————————————————————————

اثر آب هندوانه در تابستان:

اگر در تابستان زود عصبی می‌شوید هر روز یک لیوان آب هندوانه بخورید.

—————————————————————————————————

خوراکی های مؤثر در پیشگیری از لکه های پوستی:

 

انجیر خشک، آلو، چای سبز، آب هویج، شربت خاکشیر بدون شکر

این مواد غذایی با داشتن خاصیت آنتی اکسیدان به خنثی کردن مواد آسیب رسان به سلامتی کمک کرده و روند پیری و تخریب سلول ها را به تأخیر می اندازند.

————————————————————————————————–

علل جذب ضعیف ویتامین های محلول در چربی:

مصرف رژیم های غذایی بسیار کم چرب می تواند در جذب ویتامین های محلول در چربی ( ویتامین های A,D,E,K)) اختلال ایجاد کند. این ویتامین ها اغلب در کبد و بافت چربی ذخیره می گردند و در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله: رشد، ایمنی، ترمیم سلول و انعقاد خون اهمیت دارند. اگر شما چربی کافی برای تامین این ویتامین ها برای بدن تان را مصرف نکنید، ویتامین ها بدون جذب شدن از بدن تان دفع می شوند و ممکن است در خطر کمبود ویتامین قرار بگیرید.

—————————————————————————————————

یک ماسک مفید روشن کننده‌ی پا:

 

 

دو قاشق غذاخوری آبلیمورا با سه قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری گلیسیرین ترکیب و مخلوط بدست آمده را به پاهایتان بمالید. بعد از ۳۰ دقیقه این ماسک را بشوئید.

—————————————————————————————————-

لزوم مصرف لبنیات در خانم ها:

پوکی استخوان در بیش از هشتاد درصد بانوان بالای سن سی و پنج سال در کشور وجود دارد که دلیل آن مصرف نکردن لبنیات به اندازه کافی در نوجوانی، بلوغ و دوران بارداری و شیردهی است.

زنان در شرایط عادی باید حداقل روزانه سه واحد لبنیات و در دوران بارداری و شیردهی نیز چهار تا شش واحد لبنیات دریافت کنند. با مصرف سه لیوان شیر یا سه واحد لبنیات در برنامه غذایی روزانه کلسیم موردنیاز بدن تامین می‌شود.

شیر بهترین منبع غذایی ویتامین B2 و بهترین منبع پروتئینی با ارزش بیولوژیکی بالاست. بعد از پروتئین سفیده تخم مرغ، بهترین منبع پروتئین موجود در طبیعت پروتئین شیر است که به نحو مطلوبی می تواند پروتئین بدن را تامین کند.

شیر پرچرب بخصوص اگربالای سه درصد چربی باشد، باعث افزایش جوش های صورت می شود، در حالیکه شیرکم چرب علاوه برجلوگیری ازافزایش کلسترول خون، از جوش زدن پیشگیری می کند.

—————————————————————————————————-

 

تأثیر نوشیدن قهوه:

 

حتماً قهوه بنوشید. مطالعات نشان می دهند نوشیدن دو لیوان قهوه در روز میزان بیماری‌های کبدی را تا ۴۳ درصد کاهش می دهد.

—————————————————————————————————-

در افرادی که در رژیم غذایی خود از میزان کافی چربی، کربوهیدرات و ویتامین ها و ریز مغذی ها استفاده نمی کنند، ریزش و سستی موها بیشتر دیده می شود. این منابع از طریق چربی های گیاهی و حیوانی، گوشت سفید و قرمز، جگر، حبوبات، غذاهای دریایی، سبزیجات و میوه های تازه و سبوس برنج و گندم تأمین می شوند و عدم استفاده از این فرآورده ها به منظور رژیم گرفتن یا در اثر سوء تغذیه و عادات نادرست تغذیه ای باعث کم شدن فعالیت سلول های زایای موجود در بخش تحتانی فولیکول مو شده و ریزش مو به وجود می آید. بنابراین برای داشتن موهای قوی و باطراوت می بایست تغذیه صحیح و بهداشتی را رعایت کرد

ارسال دیدگاه و نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان و تعیین وقت