مقالات

عوارض لیزر موهای بدن – خطرات لیزر مو های زائد

این روزها لیزر موهای زائد یکی از راه‌های پرطرف‌دار برای از بین بردن موهای بدن شناخته شده است. چنان این مسئله مورد توجه قرار گرفته است که تقریباً همه افراد با اسم آن آشنایی دارند. در این میان افراد به دو دسته تقسیم شده‌اند. دسته‌ای که لیزر موهای زائد را معجزه می‌دانند و دسته‌ای دیگر آن‌هایی هستند که در انجام آن دچار شک و تردید هستند. اگر شما هم از دسته دوم هستید نسبت به انجام آن شک دارید و یا اطلاعات کاملی در خصوص لیزر و عوارض آن ندارید این مقاله مخصوص شما است. تا انتهای مقاله با ما باشید تا تمامی اطلاعات مرتبط با لیزر را دریافت کنید و با آگاهی بالا نسبت به انتخاب این روش اقدام کنید.

لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر یک پرتو نوری است که انرژی زیادی دارد. اگر بخواهیم به صورت علمی درباره آن بحث کنیم شاید درک آن چندان راحت نباشد. به همین خاطر به ساده‌ترین صورت ممکن درباره عملکرد و چیستی آن اطلاعاتی را منتقل می‌کنیم. لیزرها در پزشکی و صنعت‌های مختلف مورد استفاده هستند و کاربرد آنها بسته به فضایی که استفاده می‌شوند متفاوت است. به طور مثال در پزشکی از لیزر برای از بین بردن موهای زائد و در صنعت برای برش و حکاکی استفاده می‌شود.

از آنجایی که لیزر یک دانش و فناوری محسوب می‌شود می‌توان با ویژگی‌هایی که در آن قرار می‌دهیم کاربرد آن را تغییر دهیم. لیزرهایی که در امور پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند به نحوی طراحی شده‌اند که موهای زائد را از بین ببرند و در عین حال تأثیری بر روی قسمت‌های دیگر بدن نگذارند. لیزرهایی که برای حذف موهای بدن استفاده می‌شوند انواع مختلفی دارند. الکساندرایت، دایود، از جمله پرکاربردترین لیزرهای موجود در پزشکی هستند.

تفاوت‌هایی میان لیزرهای پزشکی وجود دارد. به عبارتی دیگر هر کدام مناسب یک رنگ پوست هستند و نتایجی خاص را دارند. قبل از مطلع شدن از عوارض لیزر باید بدانید که لیزرها تنها بر روی فولیکول‌ها اثر می‌گذارند. فولیکول‌ها ارگان‌های کوچکی هستند که باعث رشد موهای بدن می‌شوند. با سوزاندن فولیکول‌ها در واقع رشد مجدد مو متوقف می‌شود که این کار به‌مرورزمان باعث از بین رفتن موهای زائد می‌شود.

لیزرها به طور معمولی صدمه‌ای به بافت بدن نمی‌زنند و تنها باعث از بین رفتن فولیکول‌ها و همچنین پیاز مو می‌شوند. در بخش عوارض لیزر موهای زائد بیشتر در خصوص تأثیر لیزر و عوارض آن صحبت می‌کنیم.

کاربرد لیزر در امور پزشکی

باتوجه‌به ویژگی‌های لیزر استفاده آن در امور پزشکی به یک مورد ختم نمی‌شود. لیزر در جراحی، زیبایی در پوست، دندانپزشکی، چشم پزشکی و از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود. از آنجایی که بحث ما در این مقاله در مورد از بین موهای زائد است در خصوص موارد دیگر توضیحی ارائه نخواهیم داد.

لیزر موهای زائد برای قسمت‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته لیزر برخی از قسمت‌های بدن در بانوان و برخی دیگر در آقایان بیشتر طرف‌دار دارد. به طور مثال لیزر در بخش‌های بیکنی و صورت در خانم‌ها و لیزر در ناحیه خط ریش و زیر بغل در آقایان شایع است. استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای بدن به قدری منعطف و قوی است که می‌توان در چند جلسه کوتاه نسبت به از بین بردن آنها اقدام کرد.

برای از بین بردن موهای بدن با کمک لیزر لازم است که دوره درمانی به اتمام برسد. فرقی ندارد که ناحیه درمان محدود باشد یا وسیع، به هر صورت می‌بایست برای از بین بردن موهای آن قسمت، دوره درمانی را تکمیل کرد. بسته به نوع لیزر و نوع بدن، مدت زمان درمان می‌تواند از ۴ تا ۸ جلسه باشد.

عوارض لیزر صورت

بیشتر افرادی که تصمیم دارند صورت خود را لیزر کنند نگران خطرات و عوارض آن هستند. مهم‌ترین خطری که در لیزر صورت ممکن است شما را تهدید کند در خصوص آسیب رساندن به چشم است. به منظور جلوگیری از این خطر می‌بایست از لوازم مراقبتی مخصوص چشم استفاده کرد. در صورتی که این مورد رعایت شود احتمال آسیب رسیدن به چشم تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

از طرفی تا زمانی که دوره درمانی شما تمام نشده است نباید از سولاریوم استفاده کنید و هم چنین باید از آفتاب گرفتن خودداری کنید. در زمان‌هایی هم که در مقابل نور آفتاب قرار می‌گیرد حتماً از ضد آفتاب‌هایی با SPF بالا استفاده کینید. دقت داشته باشید که ضد آفتاب را هر دو ساعت یک بار تمدید کنید. چرا که تمامی ضد آفتاب‌ها بعد از دو ساعت هیچ اثری نخواهند داشت.

نکته‌ای دیگر که در مورد لیزر موهای صورت اهمیت دارد توجه و تجربه اپراتور است. به این دلیل که صورت قسمت مهمی از بدن محسوب می‌شود توجه کنید که به یک کلینیک معتبر اعتماد کنید. هم چنین تنها لیزر صورت خود را به اپراتوری بسپارید که تجربه و دانش کافی داشته باشد تا میزان عوارض و خطرات به حد صفر برسد.

آیا لیزر صورت درد دارد؟

میزان درد در ناحیه صورت بیشتر وابسته به آستانه تحمل شما دارد. به صورت کلی برخی از قسمت‌های صورت مانند پیشانی درد بیشتری را نسبت به قسمت پشت لب دارد. شاید برخی از قسمت‌ها هم در دفعه اول درد بیشتری را داشته باشند اما به‌مرورزمان و در جلسه‌های بعدی میزان درد کمتر شود.

البته کسانی که پوست بسیار حساس دارند و از درد لیزر رنج می‌برند می‌توانند از کرم‌های بی‌حس‌کننده استفاده کنند. به این صورت می‌توانند درد حاوی لیزر را تا حد ممکن کاهش دهند.

عوارض لیزر زیر بغل 

مانند تمامی قسمت‌های دیگر بدن اگر لیزر به صورت اصولی انجام نگیرد با زخم و سوختگی و جوش روبرو می‌شوید. البته اگر اپراتور مهارت و دانش کافی را داشته باشد به هیچ عنوان چنین عوارضی به وجود نخواهد آمد.

در صورتی که بعد از لیزر زیر بغل تورم و قرمزی به وجود آید با کمپرس آب یخ از بین خواهد رفت. اگر میزان قرمزی و تورم بیش از حد باشد با کرم‌هایی که پزشک تجویز می‌کند به راحتی قابلیت از بین رفتن را دارد.

عوارض لیزر زیر بغل

درد لیزر زیر بغل در چه حد است؟

حذف موهای زائد در زیر بغل از پرطرف‌دارترین قسمت‌های بدن محسوب می‌شود. دردی که در این قسمت احساس می‌شود بسته به نوع دستگاه لیزر و میزان آستانه فرد متفاوت خواهد بود. اگر جز افرادی هستید که آستانه تحمل کمی دارید بی شک اندکی درد را حس می‌کنید. در چنین مواردی می‌توانید از ژل‌های بی‌حس‌کننده استفاده کنید تا میزان درد کاهش یابد.

خطرات و عوارض لیزر بیکینی

همان طور که می‌دانید تمام روش‌های زیبایی اندک خطراتی دارند. در خصوص لیزر بیکنی باید بگوییم که اگر توسط اپراتور متخصصی صورت گیرد هیچ گونه خطری نخواهد داشت. هم چنین باید توجه داشته باشید که از سولاریوم و آفتاب گرفتن خودداری کنید. اگر این دو شرایط را رعایت کنید از تمامی خطرات دور خواهید بود.

اگر شایعات نازایی در خصوص نازایی را شنیده‌اید باید بگوییم که نور لیزر تنها تا چند میلی متر نفوذ می‌کند. از این رو نمی‌تواند مشکلات خاصی را به وجود آورد. پس به هیچ عنوان این شایعات را باور نکنید و نگران این موضوع نباشید.

درد لیزر بیکنی چه قدر است؟

بیشتر افرادی که قصد دارند ناحیه بیکنی را لیزر کنند نگران درد آن هستند. اگر شما هم جز این افراد هستید بهتر است بدانید که میزان درد به مدل دستگاه بستگی دارد. پس قبل از هر چیز سعی کنید دستگاهی را برای لیزر انتخاب کنید که به روز باشد و در عین حال درد کمی را در حین لیزر منتقل کند.

اگر هم جز افرادی هستید که تحمل درد برایتان مشکل است حتماً این موضوع را با اپراتور خود در میان بگذارید. تا از کرم‌های بی حسی در هنگام لیزر استفاده شود.

تاثیر لیزر موهای زائد

لیزر تنها راه حذف موهای زائد است که می‌تواند تا مدتی شما را از شر موهای زائد خلاص کند. اگر لیزر با اصول درست صورت گیرد می‌تواند اثرات بسیار مثبتی داشته باشد.

نکته‌ای که باید بدانید آن است که لیزر نمی‌تواند تمام موهای شما را از بین ببرد. هر چقدر که دستگاه قوی و به روز باشد نمی‌تواند تمام موهای زائد را حذف کند. از این رو تنها ۶۰ تا ۹۰ درصد از موهای زائد از بین می‌روند. این مورد برای تمامی متقاضیان صدق می‌کند و می‌بایست به این مسئله آگاه باشید.

لیزر موهای زائد در آقایان

برخی از آقایان که سینه‌ای پر مو دارند علاقه‌مندند که میزان آن را کم و یا به کلی آنها را از بین ببرند. با کمک لیزر هم می‌توان موهای زائد را به صورت کلی از بین برد و هم می‌توان حجم آن را کم تر کرد. این مورد بستگی به سلیقه مراجعه کننده دارد که کدام روش را بپسندد. حذف موهای زائد برای ورزشکاران می‌توانید بسیار مؤثر واقع شود. چرا که با این روش می‌توان از شر تیغ و ماشین اصطلاح خلاص شد.

عوارض لیزر موهای زائد برای مردان

میزان درد لیزر در آقایان بستگی به ناحیه مورد نظر و هم چنین آستانه تحمل دارد. برخی از نواحی به دلیل حساس بودن قطعاً درد بیشتری را خواهند داشت اما این درد به حدی است که می‌توان آن را تحمل کرد. در صورتی که درد برای فرد مراجعه کننده زیاد باشد زل و کرم‌های زیادی است که می‌توان از آنها استفاده کرد تا درد را کاهش داد.

میزان عوارض و خطرات در لیزر آقایان همانند عوارض لیزر در خانم‌ها است. افرادی که لیزر انجام می‌دهند باید تا مدتی از قرار گرفتن در برابر نور خورشید خودداری کنند. اگر قسمت لیزر شده در معرض نور خورشید قرار دارد باید از ضد آفتاب استفاده کرد. البته باید از ضد آفتابی استفاده کرد که از SPF بالایی برخوردار باشد تا به خوبی از پوست محافظت کند.

عوارض لیزر موهای مردان

به صورت کلی عوارض و درد لیزر در اقایان بسیار ناچیز است به خصوص اگر رعایت‌های مهم و ضروری انجام شود.

هزینه لیزر موهای زائد چقدر است؟

هزینه لیزر یکی از پارامترهایی است که برای متقاضیان از اهمیت زیادی برخوردار است. هزینه کلی لیزر به پارامترهای مختلفی مانند مدل دستگاه و ناحیه مورد نظر بستگی دارد. برخی از نواحی به دلیل حساسیت بیشتری که دارند و هم چنین به دلیل گستردگی از قیمت بیشتری برخوردار هستند.

از طرفی دستگاه‌های به روز و قدرتمند نسبت به دستگاه‌های قدیمی اندکی گران‌تر هستند. مکان کلینیک و تبحر اپراتور می‌تواند در تعیین قیمت نقش به سزایی داشته باشد.

توصیه‌ای که به شما می‌کنیم آن است که به خاطر کاهش قیمت، کلینیک‌های نامعتبر را انتخاب نکنید. چرا که کیفیت بسیار اهمیت بیشتری نسبت به قیمت دارد. از طرفی انتخاب کلینیک و دستگاه معتبر می‌تواند خطرات و عوارض را کاهش دهد و نتیجه مفیدی را به وجود آورد.

لیزر موهای زائد برا چه کسانی مناسب نیست؟

بر خلاف تصور شما افرادی هستند که نمی‌توانند نسبت به انجام لیزر اقدام کنند. این افراد دارای یک شرایط خاص هستند که در صورت انجام دادن لیزر با مشکلات حادی روبرو می‌شوند. به همین منظور بهتر است که از انجام آن خودداری کنند. در ادامه به این افراد به طور کامل اشاره خواهیم کرد. دقت داشته باشید که اگر شما هم از دسته این افراد هستید به هیچ عنوان لیزر موهای زائد را انجام ندهید و یا با پزشک خود مشورتی داشته باشید و سپس نسبت به انجام آن اقدام کنید.

 • افرادی که داری اختلالات هورمونی هستند
 • افرادی که داروهای خاص استفاده می‌کنند
 • افرادی که دارای بیماری‌های خاص هستند
 • افرادی که در محل لیزر دارای گوشت اضافه هستند
 • افرادی که به صورت مکرر تجربه تبخال در محل لیزر را دارند
 • افرادی که پوست برنزه دارند
 • افرادی که در محل لیزر دارای کک و مک یا تتو هستند
 • افرادی که باردار هستند
 • افرادی که ایروترتینویین مصرف می‌کنند
 • افرادی که داروهای حاوی طلا مصرف می‌کنند
 • افرادی که پوست بدن بسیار حساسی دارند
 • افرادی که دارای عفونت فعال در محل لیزر هستند

اقدامات لازم برای کاهش خطرات لیزر موهای بدن

برای به حداقل رساندن خطرات و عوارض لیزر، توصیه‌هایی هست که اگر آنها را رعایت کنید بدون شک با کاهش خطرات روبرو می‌شوید. یکی از توصیه‌های مهم مرتبط با پیدا کردن مرکز یا کلینیک لیزر خوب است. اگر کلینیک لیزر خوب باشد بدون شک دارای اپراتور باتجربه و با دانشی است. از طرفی یک پزشک متخصص وجود دارد که بر روی تمامی امور نظارت دارد. این کار باعث می‌شود که خطرات احتمالی کاهش یابد و مراجعه کنندگان با مشکلات کمتری روبرو شوند.

از طرفی یک مرکز لیزر خوب مرکزی است که از به‌روزترین دستگاه‌ها برخوردار باشد. به این دلیل که دستگاه‌های به روز تأثیرپذیری بیشتری دارند و نتیجه بهتری را به دنبال خواهند داشت.

دومین توصیه رعایت مراقبت‌های بهداشتی است که بعد از انجام لیزر بسیار اهمیت دارد. یکی از مراقبت‌های بهداشتی آن است که تا جلسه بعدی لیزر به هیچ عنوان نباید از سولاریوم استفاده کنید و با آفتاب بگیرید. در صورتی هم که در معرض آفتاب قرار گرفتید حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید و هر دو ساعت یک بار آن را تمدید کنید.

بعد از لیزر تا ۱۲ ساعت به هیچ عنوان آرایش نکنید و هم چنین از رفتن به سونا و جکوزی و حتی دوش آب داغ خودداری کنید. فراموش نکنید که تا سه روز بعد از لیزر به هیچ عنوان از کیسه استفاده نکنید. اگر این نکات بهداشتی را انجام دهید بسیاری از خطرات احتمالی به صفر می‌رسد و عوارضی شما را دنبال نخواهد کرد.

امکان انتقال بیماری های واگیر دار 

امکان انتقال بیماری‌های واگیر دار از طریق دستگاه لیزر وجود دارد. شخصی که دارای بیماری پوستی است باید از قبل به پزشک خود اطلاع دهد و یا بعد از به اتمام رسیدن آن دوران برای انجام لیزر اقدام کند.

اگر دستگاه لیزر آلوده به ویروس زگیل یا ویروس‌های پوستی دیگری باشد به راحتی می‌تواند از طریق دستگاه لیزر به یک فرد دیگر منتقل شود. به همین خاطر توصیه می‌شود که کلینیکی را انتخاب کنید که از نظر رعایت بهداشت مورد اطمینان باشند.

بهترین دستگاه‌های لیزر

با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های زیادی هستند که به بازار عرضه شده‌اند. هر کدام از این دستگاه‌ها دارای خصوصیت و معایبی است که افراد از آنها غافل‌اند. در واقع هر دستگاه می‌تواند مناسب یک نوع بدن باشد که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت می‌کنیم. فراموش نکنید که اطلاعات اشتباه و دریافت کرده توسط هر شخصی را به دور از خود نگه دارید تا با آنها به خود صدمه نزنید.

دستگاه‌های لیزر مبتنی بر الکساندریت

دستگاه‌های لیزر الکساندریت بین تمام لیزرهای موجود از قدرت بیشتری برخوردار است. این نوع دستگاه برای مناطق وسیع و هم چنین موهای نازک و پوست‌های روشن بهترین گزینه است. بهترین نوع دستگاه الکساندریت، کندلا جنتدل پرو است که این برند از قدیمی‌ترین شرکت‌های آمریکایی است. برتری این دستگاه به قطر تابش قابل تغییر، مجهز بودن به سیستم خنک کننده و بیش از ۲۰ سال سابقه ختم می‌شود.

دستگاه‌های مبتنی بر لیزر دیود

دستگاه‌های مبتنی بر لیزر دیود دارای دو برتری نسبت به دستگاه‌های دیگر هستند که یکی از آنها مرتبط با کوتاه‌تر بودن دوره درمان و دیگری اثرگذاری بیشتر است. بهترین نوع دستگاه دیود، وکتوز است که ساخت یکی از شرکت‌های معروف در آمریکا است. این دستگاه در کنار داشتن سیستم خنک کننده از سیستم بازیافت فوتون‌ها و سیستم خوانش ملانین برخوردار است.

دستگاه‌های مبتنی بر ان دی یاگ

فناوری ان دی یاگ به گونه‌ای است که برای پوست‌های تیره بسیار مؤثر است. بهترین دستگاه مبتنی بر ان دی یاگ دستگاه دکا است. این نوع دستگاه بر پایه دو فناوری الکساندریت و ان دی یاگ طراحی شده است به همین دلیل قدرت بیشتری را دارد. از جمله برتری این دستگاهمی توان به مناسب و ایمن بودن برای تمامی پوست‌ها، مناسب برای کسانی که موهای نازکی دارند و مجهز بودن به یک فناوری انحصاری که انرژی پرتوها را کاهش داده است.

سؤالات متداول و پاسخ متخصصین لیز کلینیک دائر

آیا لیزر موهای زائد به پوست صدمه میزند؟

لیزر موهای زائد هیچ صدمه‌ای را به پوست نمی‌رساند به خصوص اگر با دستگاه‌های به روز انجام شود. از طرفی اگر اپراتور لیزر دارای تجربه و دانش باشد احتمال ایجاد صدمه به شدت کاهش پیدا می‌کند. از این رو توصیه می‌شود که تنها به کلینیک‌های معتبر و با تجهیزات کامل مراجعه کنید.

برای از بین بردن موهای زائد چند جلسه نیاز دارم؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای از بین بردن موهای زائد سؤال بسیاری از مراجعه کنندگان است. نکته‌ای که وجود دارد آن است که تعداد جلسات مورد نیاز وابسته به رنگ پوست و هم چنین نوع دستگاه دارد. به صورت کلی حدوداً بین ۵-۱۲ جلسه مورد نیاز است تا حذف موهای زائد به خوبی صورت گیرد.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

نتایج لیزر موهای زائد وابسته به رنگ مو، رنگ پوست و نوع درمان است. به صورت کلی لیزر موهای زائد رشد مو را بسیار کمتر می‌کند اما در برخی افراد این میزان کاهش به حدی است که فرد تنها نیاز به شارژ به صورت سالی یک بار دارد. به همین خاطر نمی‌توان برای تمامی افراد با ویژگی‌های بدنی متفاوت یک جواب را اراده داد.

آیا قبل از انجام لیزر می‌بایست کار خاصی را انجام داد؟

بهتر است از هر چیزی که می‌تواند پوست را تحت تأثیر قرار دهد مانند اپیلاسیون، قرار گرفتن در معرض آفتاب، سولاریوم و … جلوگیری کرد. البته مراقبت‌های هر دستگاه هم می‌تواند متفاوت باشد از این رو توصیه می‌شود قبل از انجام لیزر با پزشک خود مشورت کنید و لیست باید و نبایدهای قبل از لیزر را دریافت کنید.

آیا لیزر موهای زائد ایمن است؟

با تحقیقاتی که انجام شده است لیزر موهای زائد هیچ گونه عوارض و خطر جدی را ندارد. درست است که بعد از انجام لیزر، عوارض جانبی و جزئی مشاهده می‌شود اما بعد از مدتی و یا بعد از چند ساعت رفع می‌شود.

در حالت کلی اگر لیزر به صورت اصولی و تحت نظر پزشک انجام شود هیچ گونه خطری را نخواهد داشت و ایمن است.

آیا لیزر می‌تواند باعث تیرگی پوست شود؟

لیزر در حالت کلی به هیچ عنوان پوست را تیره نمی‌کند اما اگر توسط اپراتور ناواردی انجام شود که پوست حالت سوختگی را دریافت کند احتمال تیرگی پوست وجود دارد.

آیا انجام لیزر برای همه مناسب است؟

خیر لیزر برای برخی از افراد به هیچ عنوان نباید صورت گیرد. این افراد شامل کسانی می‌شود که دچار بیماری پوستی هستند و یا باردار هستند. چنین افرادی که دارای شرایط خاص هستند قبل از انجام لیزر بهتر است با پزشک متخصص خود صحبت کنند.

سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به عوارض و خطرات لیزر بپردازیم و ذکر کنیم که چه دستگاه‌هایی جز به‌روزتری دستگاه‌های موجود هستند. همان طور که در مقاله به آن پرداختیم در حالت کلی لیزر دارای عوارض خاصی نیست و تنها عوارض جانبی مانند قرمزی و التهاب دارد که بعد از چند ساعت از بین می‌رود. برای اینکه عوارض جانبی کمتر شوند می‌بایست مواردی را از جمله رعایت بهداشت و انتخاب اپراتور با تجربه در نظر گرفت. اگر تمامی نکات گفته شده در مقاله رعایت شود بی شک نتیجه به دست آمده بسیار خوب خواهد بود.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۱ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا