مقالات

لیزر کیو سوئیچ

خالها، کک و مک و لک های صورت در اثر عوامل مختلفی چون تابش آفتاب، بارداری، تغییرات هورمونی، افزایش سن و یا وراثت ایجاد میشوند. بسیاری از افراد وجود این لکه‌ها را تهدیدی برای زیبایی و شادابی خود تلقی نموده و برای از بین بردن ان‌ها راه های مختلفی را امتحان میکنند. به علاوه، بعضی از اشخاص که به روی بدن خود خالکوبی یا تتو انجام میدهند، به مرور زمان از انجام این عمل پشیمان شده و به دنبال روشی برای حذف آن میباشند.

استفاده از اشعه‌ ی لیزر از جمله روش های موثری است که در راستای حذف انواع لک های پوستی و تتو به کار گرفته میشود و در اغلب موارد نیز تأثیر مطلوبی بر جای میگذارد. در این خصوص، بسیاری از افراد لیزر کیوسوئیچ را امتحان میکنند.

در این مقاله، با لیزر کیوسوئیچ، عملکرد و تأثیرات آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

لیزر کیوسوئیچ چیست؟

لیزر کیوسوئیچ، با بهره گیری از فناوری مدرن Q‌_Switched اشعه ای با طول موج ۵۳۰ تا ۱۰۶۰ نانومتر به سمت پوست میتاباند و رنگدانه ها را تحت تأثیر قرار میدهد. این اشعه برای از بین بردن انواع تیرگی ها و لک های پوستی، کمک و مک و خال، به علاوه ی آثار تتو و خالکوبی موثر میباشد و حتی در یک جلسه نیز تأثیر چشمگیری بر جای میگذارد. به علاوه، در بسیاری از موارد برای درمان قارچ ناخن، مشکلات وریدی، جوانسازی پوست و کلاژن سازی، رفع جاش جوش و چین و چروک صورت نیز از این روش استفاده میشود.

لیزر پاک کننده تاتو

لیزر کیو سوئیچ یا لیزر پاک کننده تاتو با استفاده از Nd:YAG (neodymium-doped yttrium aluminum garnet تکنولوژی لیزری است که برای از بین بردن ضایعات رنگدانه ای، خال های مادرزادی متنوع، خال های مسطح، تاتوها و خالکوبی ها به کار می رود و بیش از بیست سال سابقه ی کاربرد در این حوزه را دارد.

نحوه ی عملکرد  لیزر پاک کننده تاتو با هدف قرار دادن رنگدانه ی موسوم به “ملانین” در پوست ناحیه ی تحت درمان می باشد. ستون نور لیزر با طول موج ۵۳۲ یا ۱۰۶۴ نانومتر این رنگدانه را متلاشی می کند و زخمی سطحی بر روی پوست به وجود می آید که طی چند روز ترجیحاً بهبود می یابد. رنگدانه ی های متلاشی شده توسط سلول های بخصوصی (ماکروفاژها) که در خون همه ی افراد وجود دارند، بلعیده شده و از بدن خارج می شوند.

انواع لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ یاگ: برای از بین بردن جای زخم، تتو و لکه های مادرزادی از این نوع لیزر استفاده میشود. این روش، در فرایند جوانسازی پوست نیز موثر میباشد.

لیزر روبی: این روش، برای حذف تتوهایی به کار میرود که در آن ها از رنگ هایی خاص و کمیاب استفاده شده است.

لیزر الکساندریت: برای از بین بردن ملاسما، لکه های حاصل از نور خورشید و خال های مادرزادی میتوان از لیزر الکساندریت استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که بسیاری از رنگ های به کار رفته در خالکبی نیز توسط این لیزر حذف میشوند.

چه کسانی نمیتوانند استفاده کنند؟

لازم به ذکر است که این روش برای افرادی که پوست تیره ای دارند چندان مناسب نمیباشد و اغلب بر پوست های روشن تأثیرگذار خواهد بود. به علاوه، خانم های باردار و افرادی که پیش تر به تبخال و کلوئید مبتلا شده اند نیز نباید از این روش استفاده نمایند.

مراقبت های قبل از لیزر

مدتی پیش از حضور در مقابل این اشعه، لازم است که از قرارگیری در معرض تابش آفتاب اجتناب نمایید. ناحیه ی مورد نظر را به طور کامل شسته و هر نوع آلودگی و ماده ی آرایشی و بهداشتی را از سطح آن پاک کنید. همچنین ناحیه ی مورد نظر را با تیغ بتراشید تا اثری از موهای زائد بر جای نماند.

 

لیزر کیوسوئچ برای پاک کردن تاتو

تعداد جلسات لیزر  کیوسوئیچ

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان کامل، بستگی به نوع مشکل شما دارد، اما اغلب دوره های درمانی دست کم سه یا چهار جلسه به طور می انجامند. لازم به ذکر است که اغلب افراد در همان جلسه ی اول شاهد تغییرات قابل توجهی خواهند بود، اما برای از بین بردن کامل لکه ها و تیرگی ها، گذراندن چندین جلسه، ضروری میباشد.

فواصل جلسات درمان معمولاً هر دوهفته تا هر چهارهفته یک بار است و بیشتر تاتوها پس از دو تا چهار جلسه به طور تقریباً کامل از بین می روند. در برخی ضایعات پوستی همچون خال های مادرزادی یا لکه های ناشی از بارداری یا کک مک ها ممکن است به تعداد جلسات بیشتری (حتی تا ده جلسه) نیاز وجود داشته باشد و وضع ظاهری در حد ۳۰ تا ۷۰% بهتر شود. همچنین گاهی تیرگی در محل لیزر به شکل گذرا دیده می شود که تدریجاً کمتر شده و ضایعه محو و نامشخص می شود.

نحوه عملکرد دستگاه لیزر کیوسوئیچ

در ابتدا اشعه ی لیزر به لایه های زیرین پوست نفوذ میکند و رنگدانه های تاتو را تحت تأثیر قرار داده و آن‌ها را متلاشی مینماید. سپس ماکروفاژهای پوستی، ذرات از هم پاشیده ی این رنگدانه ها را از بین میبرند و به دفع آن ها کمک میکنند. با گذشت زمان، رنگ های به کار رفته در تتو، به تدریج از بین میروند و تتو آن قدر کمرنگ میشود تا به طور کامل ناپدید گردد.

در هرجلسه از مراحل درمانی، اشعه‌ی لیزر به سمت لکه‌ها و آثار ناخوشایند موجود بر پوست صورت و بدن تابیده شده و توسط رنگدانه ها جذب میشود و به تدریج آن ها را کمرنگ تر مینماید تا جایی که به طور کامل سبب حذف شدن هر نوع لکه، خال، جای جوش و کک و مک گردد.

مراقبت های بعد از لیزر کیوسوئیچ

پس از اولین جلسه ی استفاده از لیزر کیوسوئیچ، پوست دچار التهاب میشود. ایجاد قرمزی و پوسته پوسته شدن ناحیه ی مورد نظر پس از انجام لیزر امری طبیعی است و برای رفع این امر باید بردباری به خرج دهید. همچنین تا پایان مدت مشخص شده، از قرار گیری در معرض تابش نور خورشید به طور جدی اجتناب کنید، چراکه سبب افزایش التهاب پوست شما خواهد شد و تأثیرات لیزر را نیز تضعیف خواهد کرد. به طور کلی، استفاده از کرم ضد آفتاب پس از درمان، برای جلوگیری از بازگشت لکه ها و کک و مک ضروری میباشد.

به علاوه تا یک روز پس  از انجام لیزر از شستن ناحیه ی مربوطه خودداری نمایید و طبق گفته ی پزشک، از پمادها و کرم های توصیه شده توسط او استفاده کنید.

عوارض استفاده از لیزر کیوسوئیچ

به طور کلی لیزر کیوسوئیچ روشی بی خطر است و عوارض آن به نسبت سایر روش های مشابه بسیار ناچیز میباشد.

پس از هر جلسه قرار گرفتن در معرض این اشعه، پوست دچار قرمزی و التهاب خواهد شد که به مرور زمان و در صورت رعایت نکات بهداشتی و ایمنی، از بین خواهد رفت. در موارد اندکی ممکن است این التهاب به عفونت و مشکلات مشابه دیگر منجر شود که در این صورت مراجعه به پزشک ضرورت خواهد داشت. در موارد نادری نیز بروز تاول رخ میدهد که این امر به مرور زمان بر طرف خواهد شد. به علاوه، در میان برخی مراجعان ایجاد کبودی و عفونت های باکتریایی نیز دیده میشود. در موارد معدودی ممکن است استفاده از این لیزر، با ایجاد آسیب برای رنگدانه‌های پوست همراه باشد. همچنین، این روش با درد اندکی همراه خواهد بود، اما به افراد توصیه میشود قبل از انجام لیزر از کرم های بی حس کننده ی پوست استفاده نمایند.

هزینه لیزر کیو سوئیچ :

به منظور دریافت مشاوره رایگان و هزینه لیزر کیو سوئیچ  از طریق سایت  و یا از طریق دایرکت اینستا گرام کلینیک تخصصی پوست و مو دائر  پیام خود را ارسال فرماییید و یا با شماره های ۲۲۵۷۷۷۳۳-۰۲۱ و یا ۲۲۵۷۷۷۳۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا