مقالات

لیفت شقیقه،مراحل و روش های لیفت شقیقه

پوست نیز مانند سایر اعضای بدن با افزایش سن دچار پیری و افتادگی و شل شدن می‌کند. روش‌های جوانسازی زیادی برای غلبه بر افتادگی پوست صورت وجود دارد که می‌تواند با لیفت و بالا کشیدن پوست به جوانسازی و زیبایی چهره کمک کند. لیفت شقیقه یکی از روش‌های رایج جوانسازی صورت است که می‌تواند به جوان شدن دوباره چهره شما و همچنین فرم‌دهی دنباله ابروها و رفع چروک‌های پوستی کمک زیادی کند. تا انتهای این مطلب با همراه باشید تا شما را با انواع روش‌های لیفت شقیقه آشنا کنیم و نکات مهمی را درباره هریک از روش‎ها برای شما بازگو کنیم.

لیفت شقیقه چیست؟

لیفت شقیقه یا Temporal Lift به روشی گفته می‌شود که در آن جهت زیباسازی و جوانسازی پوست صورت به بالا بردن دم ابروها و کشیدن پوست ناحیه کنار پیشانی و دم ابروها و انتهای چشم می‌پردازند. در برخی موارد پزشکان متخصص زیبایی برای رفع افتادگی پلک و درشت‌تر به نظر رسیدن چشم‌ها از تکنیکی برای جوانسازی و رفع چین و چروک پیشانی و چروک‌های اطراف چشم از آن استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر فرآیند لیفت شقیقه به عنوان روش رایج زیباسازی مناسب افراد میانسال است که برای جوانسازی صورت می‌توانند از آن استفاده کنند.

تفاوت لیفت شقیقه و لیفت ابرو 

لیفت ابرو که به عنوان جراحی ابرو نیز شناخته شده است، روشی برای رفع چین و چروک پیشانی، خطوط اخم، شیارهای بین ابروها و افتادگی ابروها است که در این روش به کشیدن پوست کل ناحبه ابرو و پیشانی منجر می‌شود.

اما لیفت شقیقه روشی به اصطلاح کم‌تهاجمی است که فقط گوشه بیرونی یا دم ابرو را از روی شقیقه‌ها میتوان جابه‌جا کرد. در روش لیف شقیقه به هیچ وجه وسط ابرو یا ناحیه پیشانی تغییر نخواهد کرد. اما خوب است بدانید روش لیفت شقیقه قادر است تاثیر چشمگیری در حالت گونه‌ها و افتادگی چشم نیز داشته باشد.

بسته به ویژگی‌های صورت شما، لیفت ابرو می‌تواند به چشم‌ها ظاهری بازتر و جوان‌تر بدهد بدون این‌که اثری از عمل جراحی در صورت شما محسوس باشد. اما لیفت شقیقه روشی ظریف و در عین حال قدرتمند است که چشم‌ها را درشت‌تر می‌کند و شکلی زیبا و جوان‌تر به چشم و ابروی شما  می‌دهد.

لیفت شقیقه مناسب چه افرادی است؟

کاندیداهای مناسب برای لیفت شقیقه افراد سالم غیرسیگاری هستند که دارای مقدار قابل توجهی افتادگی پوست دور چشم شده‌اند که با تشخیص پزشک نیازی به عمل جراحی پیچیده لیفت ابرو نیستند. همچنین افراد سالمندی که به دلیل بالا رفتن سن دارای چین و چروک‌های عمیق ناحیه انتهایی چشم هستند با تشخیص و نظر پزشک متخصص می‌توانند کاندیدای مناسب لیفت شقیقه باشند.

همچنین روش لیفت شقیقه به خوبی می‌تواند چین و چروک‎های پنجه کلاغی را کاهش داده و از بین ببرد. همانطور که گفته شد لیفت شقیقه بیشتر برای میانسالان مناسب است اما از طرفی برخی جوانان بالای ۲۲ یا ۲۵ سال نیز با توجه به نظر و تشخیص پزشک می‌توانند از این روش زیبایی برای رفع افتادی پلک و تغییر حالت در چشمان خود استفاده کنند.

جراحی لیفت شقیقه چگونه انجام میشود ؟

پزشکان متخصص به طور معمول این نوع لیفت را به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌دهند. آنها با استفاده از داروی بی‌حسی موضعی یک برش کوچک در ناحیه خط موی بالای گوش ایجاد می‌کنند. از طریق این برش پزشک بافت زیرین در قسمت شقیقه‌ها را حرکت می‌دهد. این بافت تا قسمت انتهایی یا دم ابرو را حرکت می‌دهند. بدین ترتیب پزشک با توجه به نیاز مراجعه‌کننده تغییرات را اعمال کرده و پوست اضافه را جدا کرده و بخیه‌های کوچکی در محل برش می‌زند. به دلیل اینکه محل برش در ناحیه بین موها قرار دارد، بخیه‌ها و جای لیفت به هیچ عنوان مشخص نخواهد بود.

پس در صورتی که ترس از معلوم شدن نواحی برش لیفت را دارید، می‌توانید با اطمینان خاطر به لیفت شقیقه نزد پزشک متخصص روی آورید.  فرایند

انواع روش‌های رایج لیفت شقیقه

لیفت شقیقه یکی از انواع جوانسازی و روش‌های زیبایی است که بسیار از افراد برای بازیابی چهره جوان خود و رفع چین و چروک‌های اطراف چشم از آن استفاده می‌کنند. همانطور که گفته شد به دلیل سادگی فرآنید لیفت شقیقه توسط پزشک متخصص به راحتی و به صورت سرپایی قابل انجام است. توجه داشته باشید که لیفت شقیقه دارای انواع مختلفی است که در هر یک به نحو خاصی قابل اجرا است در ادامه به معرفی برخی از این روش‌ها که در کلینیک زیبایی انجام می‌شود، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

لیفت شقیقه با نخ   

لیفت شقیقه با نخ که به اختصار روش (SMAS) نیز نامیده می‌شود یک تکنیک کم‌تهاجمی برای بالا بردن و سفت کردن بافت افتاده صورت در محل شقیقه‌ها است. لیفت شقیقه با نخ یک جایگزین به روش غیرجراحی است که برای لیفت صورت و جوانسازی کلی صورت از آن استفاده می‌شود. این روش به شما کمک می‌کند تا ظاهری طبیعی برای طولانی مدت کسب کنید.

در روش لیفت صورت با نخ، لایه‌های رویی سطح پوست و بافت SMAS (سیستم آپونورتیک عضلانی سطحی) را که طی فرآیند پیری مقاومت و سفتی خود را از دست داده، بلند می‌کنند. لیفت با نخ ساختار زیرین صورت را بالا می‌برد. این تکنیک عمدتاً برای بازیابی افتادگی پوست و عضلات صورت در مراحل پیشرفته‌ پیری انجام می‌شود. توجه داشته باشید که نتیجه آن فوق‌العاده طبیعی است و به جوانسازی کلی پوست بسیار کمک می‌کند.

لیفت شقیقه با نخ با استفاده از نخ‌های جراحی انجام می‌شود که همانطور که گفته شد در یک فرایند مشخص برای سفت کردن پوست شل اطراف شقیقه‌ها، چشم‌ها و ناحیه گونه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیفت با نخ در افرادی که از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند باید با احتیاط انجام شود. ضروری است که بیمار در مورد تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می‌کند و همچنین یک تاریخچه پزشکی دقیق از جمله فشار خون بالا، بیماری قلبی، عفونت‌های پوستی، استفاده از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی و کم‌خونی و … به پزشک خود  ارائه دهد. همچنین اگر باردار یا شیرده هستید، لطفاً قبل از انجام هر گونه اقدامی در خصوص لیفت شقیقه موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.

لیفت شقیقه با نخ دوره درمان طولانی مدتی ندارد و شما می‌توانید فعالیت‌های عادی و روزمره خود را ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز پس از اتمام لیفت شقیقه با نخ از سر بگیرید. پزشک با ارائه دستورالعمل‌های مراقبت بعد از عمل به شما کمک می‌کند تا از بروز هر گونه عارضه جانبی پیشگیری کنید.

لیفت شقیقه با جراحی

جراحی لیفت شقیقه می‌تواند روشی ایده‌آل و کم‌دردسر نسبت به سایر روش‌های پرخطر جوانسازی محسوب شود. جراحی لیفت شقیقه که به وسیله برش کوچکی که در خطوط موازی خط رویش موها در دو طرف صورت ایجاد می‌شود، صورت می‌پذیرد. وقتی اسم جراحی لیفت شقیقه به میان می‌آید انتظار جراحی پردردسری را نداشته باشید. به طور کلی لیفت شقیقه روشی ساده برای بازگرداندن جوانی به چهره افراد است. برش ایجاد شده از این جراحی نهایتا با چند بخیه بسته شده و بعد از طی دوره نقاهت کوتاهی به طور کامل رفع می‌شود. در طی جوش خوردن جای زخم بخیه‌ها، فرد با صلاح‌دید و اجازه پزشک متخصص می‌تواند به فعالیت سبک روزمره خود بپردازد و اقدامات لازم جهت نگهداری و تعویض پانسمان زخم را انجام دهد.

همچنین در صورتی که پس از جراحی لیفت شقیقه دچار کبودی و تورم شده‌اید، نیاز به نگرانی نیست. تورم و کبودی اغلب طی یک هفته به کلی از بین می‌رود. برای کاهش علائم این می‌توانید در چند روز اولیه پس از جراحی از کمپرس سرد استفاده کنید.

لیفت شقیقه با پلکسر

همانطور که گفته شد لیفت به عنوان یکی از روش‌های رایج جوانسازی و زیبایی صورت محسوب می‌شود. انواع لیفت شقیقه و همچنین لیفت پلک و ابرو نیز به جوانسازی صورت کمک می‌کند. جوانسازی پلک با استفاده از پلاسماجت که در اصطلاح به روش لیفت با پلکسر نیز شناخته شده است، روشی است که به کشیدن پوست و کلاژن‌سازی پوست نیز کمک می‌کند. روش لیفت پلاسماجت به این صورت است که با استفاده از تکنولوژی و دستگاه الکتروکوتر استفاده می‌شود که به ایجاد پلاسما به وسیله برقراری ولتاژ بالا بین سری دستگاه و پوست ایجاد می‌کند.

روش لیفت پلکسر یا لیفت پلاسماجت به بالا رفتن و لیفت پوست کمک کرده و باعث کاهش چین و چروک‌های عمقی پوست می‌شود. این روش برعکس سایر روش‌ها دردناک نبوده و پس از انجام این روش زخم و یا اثری در پوست خود مشاهده نخواهید کرد. همچنین دوره نقاهت این روش جوانسازی و مراقبت‌های لازم به مدت یک هفته بعد از انجام آن خواهد بود.

روش پلاسماجت بر عکس روش جراحی و یا لیفت با نخ با یکبار انجام نتیجه بخش نیست و باید با نظر پزشک دوره درمانی را به مدت چند جلسه با فاصله‌های ۱ الی ۲ ماه طی کنید. اما پس از طی دوره درمانی برای چند سال تاثیر مثبت آن را روی پوست خود مشاهده خواهید کرد.

لیفت شقیقه با بوتاکس 

تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) یکی از روش‌های رایج و کم‌هزینه جوانسازی و زیبایی صورت است. بوتاکس قادر است خطوط اخم بین ابروها را به خوبی از بین می‌برد. همچنین علاوه بر از بین بردن خط اخم به از بین بردن حرکات ماهیچه و سفت شدن پوست یا به عبارتی لیفت پوست ناحیه تزریق شده منجر می‌شود. به همین دلیل با تزریق در ناحیه پیشانی و شقیقه‌ها می‌توان نتایج لیفت شقیقه را تا حدودی برای مراجعه‌کننده میسر کرد. بوتاکس بر عکس سایر روش‌های لیفتینگ صورت برای مدت کمتری تاثیر آن ماندگار است و نیاز است به صورت دوره‌ای و بنا به تشخیص پزشک و برند بوتاکس استفاده شده، آن را مجدد تمدید کنید.

لیفت شقیقه‌ها به وسیله بوتاکس روشی بدون جراحی عمیق است که با چند تزریق سرپایی بین خطوط اخم بین ابروها و دم ابروها و پیشانی باعث بالا بردن و لیفت پوست قسمت بالایی صورت شده و ظاهر افتاده ابروها، پلک‌ها و پوست شل‌شده پیشانی را به راحتی از بین ببرد.

لیفت شقیقه با بوتاکس و ژل

لیفت شقیقه با ژل 

استفاده از فیلر و ژل به عنوان یکی دیگر از روش‌های لیفت صورت است که برای رفع چین و چروک صورت و سفت شدن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد پرکننده فیلر و ژل با تزریق به سادگی با حجم‌دهی به رفع فرورفتگی، رفع چین و چروک ناحیه شقیقه‌ها می‌شود. در برخی موارد به دلیل فرورفتگی در ناحیه شقیقه، منجر به افتادگی ابروها و تا حدودی افتادگی گوشه چشم می‌شود. تزریق فیلر و ژل زیر نظر پزشک متخصص می‌تواند روشی طولانی مدت نسبت به تزریق بوتاکس باشد.

با توجه به روند افزایش سن و پیری، پوست دچار افتادگی استفاده از فیلر و ژل برای لیفت پوست شقیقه بسیار تاثیرگذار است. تزریق فیلر به رفع چین و چروک و فرورفتگی شقیقه‌ها کمک می‌کند و به دلیل سازگاری با بدن انسان به عنوان یک پرکننده پوستی ایده‌آل با نتیجه مطلب و طولانی مدت نسبت به تزریق بوتاکس به شمار می‌رود.

لیفت پوست شقیقه

افتادگی پوست در ناحیه شقیقه‌ها می‌تواند ظاهری افتاده به صورت بدهد و در پی آن چشم‌ها را به سمت پایین بکشد. فرآیند لیفت شقیقه همانطور که گفته شد دم بیرونی و دنباله چشم‌ها و گونه‌ها را به سمت بالا می‌کشد. این کار به جوانسازی و ظاهر جوان‌تر به قسمت بالایی صورت برمی‌گرداند.

ظرافت و تکنیک‌های پیشرفته در لیفت شقیقه و جوانسازی صورت قادر است بدون عمل جراحی سنگین به نتایج جوانسازی صورت منجر شود. این روش جوانسازی بدون جای زخم شدید و عمیق به لیفت پوست ناحیه بالایی صورت کمک می‌کند.

همچنین در صورتی که افتادگی پلک بیش از حد متداول باشد، ممکن است با لیفت پوست شقیقه به تنهایی رفع نشود و نیاز باشد که پزشک متخصص جراحی بلفاروپلاستی (لیفت پلک) همزمان انجام شود.

لیفت شقیقه در خانه

گاهی اوقات ممکن است لیفت پوست شقیقه تا حد زیادی شدید نباشد و بتوانید با برخی ماسک های صورت به لیفت صورت کمک کنید.‌ همچنین در صورتی که مایلید به طور موقتی از لیفت شقیقه‌ها استفاده کنید، می‌توانید با استفاده از چسب لیفت به کشیدن و لیفت ناحیه شقیقه‌ها کمک کنید.

برخی ماسک‌های صورت میتواند با استفاده طولانی مدت به سفت شدن و لیفت پوست صورت کمک کند. انواع ماسک‌های صورت ضدچروک سفیده تخم‌مرغ و عسل، ماسک خیار، ماسک آلوئه‌ورا و ماسک خاک رس و گلاب و … می‌تواند به لیفتینگ صورت کمک کنند و برای سفت شدن پوست صورت که در حال افتادگی و شل شدن هستند بسیار نتیجه بخش باشند.

طول درمان پس از اقدام برای لیفت شقیقه چقدر است؟

چنانچه درباره طول درمان لیفت شقیقه می‌خواهید بدانید، پیش از هر چیزی نیاز است توجه کنید که لیفت پوست را به کدام روش انجام داده‌اید. همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، هرکدام از روش‌های انجام لیفت شقیقه دوره درمان متفاوتی دارد. برای مثال اگر لیفت را به روش بوتاکس انجام داده باشید، به مدت ۱ یا ۲ روز نیاز به مراقبت دارید و اگر لیفت شقیقه به روش جراحی را انجام داده باشید ۷ تا ۱۰ روز نیاز به مراقبت از جای برش خواهید داشت.

مزایای لیفت شقیقه   

از جمله مزایا و محاسن لیف شقیقه می‌توان به اختصار به موارد زیر اشاره کرد.

 • جوانسازی طبیعی صورت
 • رفع افتادگی ابروها
 • رفع افتادگی پلک
 • بالا بردن و حالت‌دهی طبیعی دم ابروها
 • رفع چین و چروک دور چشم
 • عمل ساده و کم‌تهاجمی
 • برخورداری از کمترین عوارض عمل جوانسازی
 • هزینه مناسب جراحی
 • دوره نقاهت کوتاه مدت

عوارض لیفت شقیقه

همچنین نیاز است توجه داشته باشید که با توجه به همه مزایای عمل جراحی لیفت شقیقه، نباید از عوارض احتمالی آن چشم‌پوشی کرد. بهتر است قبل از اقدام به جراحی لیفت شقیقه درباره عوارض آن که ممکن است در برخی افراد مشاهده شود، بیشتر بدانید. در ادامه به برخی از عوارض احتمالی اشاره خواهیم کرد.

 • خون‌مردگی موقتی
 • نکروز پوستی (شایع در افرادی که دخانیات و مشروبات الکلی استفاده می‌کنند)
 • آسیب احتمالی به اعصاب حسی و حرکتی
 • مشخص بودن جای زخم بین موها
 • عفونت جای زخم (در صورت عدم مراقبت صحیح پس از جراحی)
 • ریزش مو به طور موقتی

لیفت شقیقه چقدر ماندگاری دارد

لیفت شقیقه به روش جراحی را می‌توان به عنوان یکی از با دوام‌ترین جراحی‌های زیبایی دانست. نتایج جراحی لیفت شقیقه معمولا برای چند سال ماندگار خواهد بود و نیاز به عمل مجدد نخواهید داشت. البته باید توجه داشته باشید تمامی این موارد ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. همچنین در طول روند افزایش سن به دلیل افتادگی مجدد پوست صورت ممکن این نتایج جراحی به تدریج طی چند سال کمتر شود و نیاز باشد مجدد با نظر پزشک متخصص تصمیم به انجام روش‌های جوانسازی پوست بگیرید. اما نیاز به نگرانی نیست. زیرا بعد از انجام جراحی لیفت شقیقه، نتایج مثبت عمل و لیفتینگ صورت برای چندین سال ماندگار خواهد بود.

نکات کلیدی قبل از اقدام برای لیفت شقیقه

لازم است قبل از جراحی لیفت شقیقه برخی اقدامات مورد نیاز قبل از عمل را به خاطر داشته باشید تا روند جراحی در بهترین حالت ممکن پیش روند.

 • در ابتدا نیاز است طب چند جلسه مشاوره با پزشک متخصص خود حضوری صحبت کنید. پزشک به طور دقیق نیاز شما به لیفت شقیقه را بررسی می‌کند و شما نیز می‌توانید در این جلسات انتظارات خود را از جراحی لیفت شقیقه با پزشک خود در میان بگذارید.
 • مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را از ۲ هفته پیش از جراحی لیفت شقیقه متوقف کنید.
 • طبق نظر پزشک مصرف برخی داروها مانند آسپرین یا انواع داروهای رقیق‌کننده خون را متوقف کنید. همچنین پزشک خود را از داروهایی که به صورت روتین مصرف می‌کنید مطلع کنید.
 • در صورتی که طبق نظر پزشک قرار است لیفت شقیقه را با بیهوشی انجام دهید، توجه داشته که از ۶ ساعت قبل از بیهوشی غذا نخورید.
 • بانوانی که قصد انجام لیفت شقیقه را با بیهوشی کامل و یا بی‌حسی موضعی انجام دهند، از بارداری قبل از انجام لیفت شقیقه خودداری کنند.

مراقبت‌های بعد از لیفت شقیقه

در این بخش به معرفی برخی از مهمترین اقدامات اساسی که بعد از لیفت شقیقه‌ها باید انجام بدهید می‌پردازیم.

 • در صورت انجام جراحی لیفت شقیقه، پوشش باند را تا ۷ روز به طور مداوم استفاده کنید.
 • چند روز پس از جراحی لیفت شقیقه استراحت کنید و از انجام فعالیت سنگین خودداری کنید.
 • چند روز پس از جراحی سر خود را پایین نیاورید و سعی کنید سر را در حالت عمود نگه دارید.
 • پس از طی دوره نقاهت، جهت شستشوی موها از شامپو بچه استفاده کنید.
 • حدود ۴ هفته پس از جراحی لیفت شقیقه، موها را به آرامی شانه کنید.
 • از مصرف دخانیات و الکل به طور جدی خودداری کنید.
 • توجه داشته باشید که به مدت ۳ الی ۴ ماه پس از لیفت شقیقه از رنگ کردن موها و تحریک ناحیه سر و پوست صورت خودداری کنید.

سوالات متداول 

در این بخش به برخی سوالات رایج کاربران درباره لیفت شقیقه پاسخ خواهیم داد.

آیا لیفت شقیقه برای جوانسازی استفاده می‌شود؟

بله لیفت شقیقه به عنوان یکی از روش‌های کم درد سر برای جوانسازی و لیفت پوست صورت و رفع چین و چروک استفاده می‌شود. لیفت شقیقه نسبتا مدت ماندگاری طولانی مدتی برای چند سال خواهد داشت و به همین جهت بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

آیا لیفت شقیقه باعث بالا رفتن ابروها و پلک می‌شود؟

بله. لیفت شقیقه به هر یک از روش‌های گفته شده که انجام شود می‌تواند منجر به بالا رفتن دم ابروها و تا حدودی بالا رفتن پلک‌ها و درشت شدن چشم‌ها شود. اما در صورتی که افتادگی پلک بیش از حد معمول باشد، طبق نظر پزشک عمل لیفت شقیقه و بلفاروپلاستی برای رفع افتادگی پلک همزمان انجام می‌شود.

آیا بعد از جراحی لیفت شقیقه جای بخیه‌ها مشخص است؟

به طور معمول جراحی لیفت شقیقه به وسیله یک برش کوچک در بین خطوط مو انجام می‌شود. همچنین جراحی توسط پزشک متخصص را ظرافت و مهارت انجام می‌شود که جای اسکار زخم مشخص نباشد.

آیا جراحی لیفت شقیقه دردناک است؟

جراحی لیفت شقیقه به صورت بیهوشی کامل و یا بیحسی موضعی انجام می‌شود که در هر دو صورت بدون درد و سوزش می‌باشد.

آیا لیفت شقیقه به رفع چین و چروک صورت کمک می‌کند؟

همانطور که در این مطلب توضیح داده شد لیفت شقیقه به عنوان یکی از روش‌های جوانسازی و لیفت پوست صورت است که تا حدود زیادی به رفع چین و چروک اطراف چشم و فرم‌دهی و حالت‌دهی دم ابروها و درشت شدن چشم‌ها کمک خواهد کرد.

لیفت شقیقه نوعی جوانسازی بلندمدت است یا کوتاه‌مدت؟

با توجه به روشی که لیفت شقیقه انجام می‌شود، نتیجه حاصل شده می‌تواند ماندگاری متفاوتی داشته باشد. برای مثال لیفت با بوتاکس و ژل ماندگاری کمتری نسبت به لیفت شقیقه به وسیله عمل جراحی دارد. در صورتی که لیفت شقیقه را با عمل جراحی نزد پزشک متخصص انجام دهید، می‌توانید از ماندگاری آن برای چندین سال مطمئن باشید.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا