مقالات

مراقبت از پوست در زمستان

رسیدن فصل زمستان با داشتن زیبائی های خاص خود و تلألو ذرات برف و ریزش باران، مشکلاتی هم به همراه دارد که از آن چمله می توان به خشکی پوست اشاره کرد.

به طور طبیعی بدن انسان توسط لایه ی نازکی از چربی پوشش یافته است که به آن “سبوم” گفته       می شود. سبوم مانع خشک شدن سلول های پوستی و باعث نرمی و انعطاف پذیری پوست می گردد. علت اصلی خشکی پوست در فصل زمستان سرد شدن هوا و کاهش این لایه ی چربی محافظ پوست بدن است. این خشکی در نواحی از پوست که در معرض تماس مستقیم با محیط اطراف هستند- همچون پشت دست ها، بازوها، صورت و گردن- بیشتر نمود پیدا می کند. باد سرد به طور مستقیم در خشک کردن پوست نقش دارد و در نواحی بادخیز مشکل خشکی و ترک خوردگی پوست بیشتر دیده می شود. از سوی دیگر حدود ۱۰% از افراد جامعه به طور ذاتی دچار نوعی “حساسیت” یا “اکزما” ی سرشتی هستند که در اصطلاح پزشکی تحت عنوان افراد مبتلا به اکزمای آتوپیک طبقه بندی می شوند. این افراد گذشته از داشتن آلرژی فصلی و علائمی همچون آب ریزش از چشم و بینی و عطسه یا سرفه، پوستی خشک و ترک خورده و خارش دار و غالباً سرخ رنگ دارند. مشکلات این افراد با سرد شدن هوا و تماس با باد سرد بیشتر نمایان می گردد. آلودگی هوا به طور مستقیم در ایجاد خشکی پوست، تشدید علائم اکزمای سرشتی و بروزانواع دیگر اکزما و واکنش های  آلرژیک دخالت دارد. سرب، مشتقات بنزن و سایر مواد آلاینده ی موجود در هوای آلوده ی شهرهای بزرگ و صنعتی با بستن روزنه های پوستی و دخالت در تنفس صحیح پوست و آثار سمی مضر برای حیات و بقای سلول های پوستی نقش عمده ای در خشک و اکزمایی شدن پوست به همراه علائم پیری زودرس پوست دارند. خشکی پوست در کودکان و سالخوردگان تظاهرات و عوارض شدیدتر و ملموس تری دارد ولی بروز آن در جنس مرد و زن تفاوت عمده ای ندارد. بهترین توصیه برای کاستن خشکی پوست، کم کردن دفعات استحمام و همچنین کم کردن مدت باقی ماندن در حمام است. کسانی که پوست خشک یا میل به خشکی و اکزما دارند بهتر است یک یا حداکثر دوبار در هفته حمام کنند و کسانی که پوست چرب یا آکنه ای دارند می توانند سه یا چهار بار در هفته استحمام کنند. بهتر است از “پن” ها یا “بار”ها که در واقع شوینده های فاقد مواد قلیائی محرک صابونی هستند برای شستشوی صورت وبدن استفاده شود و پس از هر بار شستشو یا وضو گرفتن و در حالی که هنوز کمی از رطوبت آب بر سطح پوست باقی مانده است، از لوسیون ها یا کرم های مرطوب کننده به دفعات و با حجم زیاد استفاده شود. در موارد وجود اکزمای سرشتی یا سایر انواع اکزما بهتر است زیر نظر متخصص پوست از درمان های موضعی -یا گاهی هم خوراکی- استفاد ه کرد. بهتر است با پوشیدن لباس ها با آستین بلند و شلوارهای بلند سطوح حساس و آسیب پذیر پوست این افراد از تماس با باد و هوای سرد و سایر عوامل محیطی آسیب رسان محافظت شود بهترین جنس لباس برای افراد دچار خشکی یا حساسیت بالای پوست پوششهای با جنس نخ خالص و به رنگ سفید یا بسیار روشن و از جنس لطیف و انعطاف پذیر است و از تماس مستقیم البسه ی با جنس پشمی ای پلی استر یا نایلون با پوست آنها دوری شود. از دستکش و جوراب های نخی می توان برای محافظت دست ها و پاها استفاده کرد.

موضوع مهم دیگر تماس با اشعه ی ماورابنفش نور خورشید در فصل زمستان است. اشعه ی ماورابنفش در تمام فصول سال وجود دارد، ولی با توجه به زاویه ی تابش خورشید و وضعیت هوا میزان شدت آن متفاوت می شود که بیشترین میزان آن در فصل بهار و تابستان است، ولی باید توجه داشت که هرچند در در روزهای ابری و بارانی ۵۰ درصد از شدت اشعه ی ماورابنفش کاسته می شود، ولی در این روزها نیز باید تمهیدات مراقبتی را انجام داد. یکی از مسائل مهم دیگر در زمینه ی اشعه ی ماورابنفش به ویژه در فصل زمستان، انعکاس این اشعه از طریق برفی است که بر سطح زمین جمع می شود. به عبارت دیگر برف مانند آینه اشعه ی ماورابنفش را منعکس کرده و اثر زیان بار آن را تشدید می کند. بنابراین ضروری است که در این فصل با استفاده از عینک های آفتابی و پوشش مناسب به ویژه در ساعات بین ۹ صبح تا ۳ بعد از ظهر از پوست مراقبت کرد. رعایت این نکات به ویژه برای اسکی بازان یا کسانی که با برف تماس دارند، ضروری است و اسکی بازان باید حتماً از عینک هایی استفاده کنند که استاندارد بوده و دارای فاکتور محافظت از آفتاب باشد. همچنین این افراد باید از کرم هایی استفاده کنند که درجه ی محافظتی یا SPF آن برابر یا بیش از ۳۰ باشد که هر دو تا سه ساعت یک بار تجدید شود. از طرفی اسکی بازان حتماً باید نواحی پیشانی، صورت و دست های خود را که به طور معمول در معرض  تابش خورشید است، بپوشانند و در صورت بروز علائم آفتاب سوختگی بخصوص در کسانی که به شکل حرفه ای به ورزش اسکی می پردازند، به سرعت به پزشک مراجعه کنند تا تحت درمان قرار بگبرند. باید در نظر داشت که استفاده از عینک، ضمانتی برای محافظت از اشعه ی ماورابنفش و تماس بی رویه با آفتاب ایجاد نمی کند، زیرا طراحی عینک های ضدآفتاب معمولاً به گونه ای است که نواحی اطراف چشم را از آسیب اشعه ی ماورابنفش مصون نگه نمی دارد و بنابراین احتمال نفوذ این اشعه از اطراف چشم وجود دارد؛ به همین دلیل ضروری است اسکی بازان از عینک مخصوص اسکی که اطراف چشم ها را در بر  می گیرد، استفاده کنند.

دیگرموضوع مهم  در فصل زمستان، مراقبت از موها است. سردی هوا به همراه باد و بوران زمستان جزو عوامل آسیب رسان به موها هستند. همچنین به این دلیل که دمای آب استحمام در فصل زمستان معمولاً بیشتر از سایر فصول است، خشک شدن و لایه لایه شدن موها نیز در اثر استحمام با آب گرم افزایش می یابد. بهتر است در زمستان موها را با آب ولرم شستشو داد و در آخرین مرحله ی آبکشی سر نیز حرارت آب پائین باشد و موها را بدون استفاده از سشوار و با بستن حوله بر سر خشک کرد. در صورت لزوم استفاده از سشوار باید حداقل فاصله ی سشوار از سر در حد ۳۰ سانتی متر باشد. همچنین بسته به خشک، معمولی یا چرب بودن موها از شامپوهای متناسب استفاده شود و پس از شامپو زدن از نرم کننده یا ماسک متناسب با جنس مو استفاده شود تا طراوت و براقی موها حفظ شود. در مورد موهای خشک و معمولی بهترین کار محدود کردن و کاستن دفعات استحمام است. برای کاهش الکتریسیته ی ساکن موها در فصل سرما بهتر است از شانه های چوبی با دندانه های بلند و فاصله دار استفاده کرد. از سوی دیگر باید دقت کرد شوفاژها و سایر وسایل گرمایشی بیش از حد به موها نزدیک نباشند، چون خود باعث خشکی و آسیب دیدگی ساقه ی موها می شوند. میوه های و سبزیجات تازه به دلیل داشتن منابع غنی انواع ویتامین ها بخصوص ویتامین C، میوه های خشک به دلیل داشتن ویتامین E، ماهی و غذاهای دریائی به دلیل داشتن سلنیوم و غلات و انواع نان به دلیل داشتن ویتامین های گروه Bو انواع گوشت به دلیل داشتن منابع غنی روی (زینک) جزو خوراکی های مناسب برای حفظ سلامت و درخشندگی موها هستند.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا