مقالات

هایفوتراپی

هایفو چیست و هایفوتراپی چه معنایی دارد؟

هایفو (Hifu) علامت اختصاری کلمات High Intesity Focused Ultrasonograghy می باشد. تکنولوژی سونوگرافی و استفاده از امواج مادون صوت از چند دهه قبل برای تشخیص بیماری ها و تصویربرداری از اعضای بدن وارد حیطه ی پزشکی و رشته ی رادیولوژی شده است، اما طی سال های اخیر حوزه ی کاربرد این تکنیک افزایش یافته و وارد بخش های درمانی مختلف و منجمله جوانسازی پوست نیز گشته است.

در تکنیک هایفوتراپی با استفاده از امواج مادون صوت، انرژی این امواج به حرارت تبدیل شده و با تمرکز دادن این حرارت در لایه های زیرین پوست که مانند داربستی برای قرار گرفتن قسمت های پوست عمل می کنند، سلول های باز سازی کننده ی پوست (فیبروبلاست ها) و همچنین رشته های سازنده ی قسمت عمقی پوست (موسوم به رشته های کلاژن و الاستین) تقویت و بازسازی می شوند. در نتیجه پوستی که در اثر عوامل مختلف از قبیل عوامل ژنتیکی، تابش نور خورشید، مشکلات تغذیه ای یا عدم مراقبت کافی دچار پیری و چین و چروک شده، بازسازی شده و سفت و محکم می شود. استفاده از دستگاه هایفوتراپی در درمان جوانسازی پوست مورد تأیید سازمان غذا و دارو (FDA) قرار گرفته است.

امروزه تکنیک هایفوتراپی به عنوان روش لیفت بدون جراحی صورت جای خود را در بین پزشکان و متقاضیان روش های جوانسازی پوست به خوبی باز کرده است.

چه مشکلات پوستی را می توان با هایفوتراپی برطرف کرد؟

هایفوتراپی در موارد زیر کاربرد درمانی دارد: خطوط و افتادگی پوست در اطراف دهان و پلک، چروکیدگی و افتادگی پوست گردن، چین و چروک های ظریف و نازک صورت، قرمزی و خشکی های خفیف که در اثر روند پیری پوست به وجود می آیند، ناهمواری ها و منافذ بزرگ پوست،بالا کشیدن گونه ها، بهبود افتادگی غبغب، بالا کشیدن خفیف ابروها و رفع افتادگی پلک بالایی، بهبود ظاهر و رفع چین خوردگی، پف آلودگی و تیرگی دورچشم

نتایج هایفوتراپی چه وقت نمودار می شوند؟

نتایج اولیه هایفوتراپی ممکن است درست بعد از درمان خود را نشان دهند، اما نتایج اصلی بین دو تا سه ماه بعد از جلسه درمان ظاهر می شوند. در واقع در چند روز اول بعد از درمان پوست سفت و کشیده و باقوام است، ولی به تدریج و با از بین رفتن حرارت در لایه های زیرین پوست، مجدداً پوست افتادگی و چین پیدا می کند. در این دوره بسیاری از مراجعه کنندگان یا اطرافیان و خانواده آنها احساس عدم پاسخ درمانی و حتی نگرانی می کنند، اما با گذشت زمان به تدریج الیاف کلاژن آسیب دیده بازسازی شده و کلاژن سازی نیز ایجاد می گردد و وضعیت ظاهری پوست طی روندی حدوداً شش ماهه روز به روز بهتر خواهد شد.

برای جوانسازی پوست صورت به چند جلسه هایفوتراپی نیاز وجود دارد؟

هایفوتراپی برای صورت تنها طی یک جلسه انجام می شود. اما در اکثر موارد و بخصوص در پوست های نازک و شل نیاز به تکرار درمان بعد از شش ماه وجود دارد. بیمارانی که بیش از یک بار تحت درمان هایفوتراپی می شوند، نتایج بهتری به دست می آورند. بهتر است بیماران بعد از یکسال یک جلسه تکمیلی را داشته باشند تا نتایج هایفوتراپی پایدار تر باشد. درمان های تکمیلی آینده نیز باید همگام با پیر شدن پوست انجام شود. هرچه رشد پیری در فرد بیشتر باشد، جلسات درمانی بیشتری مورد نیاز بوده و گاهی نیاز به ترکیبی از درمان های دیگر مانند درمان با لیزرهای جوانساز یا تکنولوژی RF و یا تزریق فیلر یا چربی وجود دارد. تشخیص راهکار درمانی و استفاده از روش های مختلف یا ترکیب این روش ها برای حصول بهترین نتایج برعهده ی پزشک معالج است.

تاثیر هایفوتراپی تا چه مدت بر پوست می ماند؟

تاثیر هایفوتراپی تا حدود یک سال پا بر جا است. اما این مدت زمان در افراد مختلف متفاوت است و شرایط پوست هر فرد بستگی دارد..

مدت زمان مورد نیاز برای انجام هایفوتراپی چقدر است؟

مدت زمان مورد نیاز برای هایفوتراپی به مساحت ناحیه بستگی دارد. انجام هایفوتراپی برای کل صورت شامل لیفتینگ غبغب، گونه، لب ها، ابرو ها و پیشانی حدود ۴۵ الی ۶۰ دقیقه زمان نیاز دارد. در حالی که لیفتیگ قسمتی از صورت شاید ۳۰ دقیقه زمان ببرد. بعد از هایفوتراپی هیچگونه استراحتی نیاز نیست و بیمار می تواند به کارهای روزانه خود بپردازد.

هایفوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟

هایفوتراپی برای افرادی که دچار افتادگی پوست، افتادگی غبغب، گونه، پلک ها و لب ها هستند مناسب است. همچنین افرادی که میزان شل شدن پوستشان متوسط است، بهترین گزینه ها برای انجام هایفوتراپی هستند. زنان بالای ۵۰ سال و مردان بالای ۵۵ سال بهترین استفاده را از هایفوتراپی می برند.

آیا آقایان نیز می توانند با هایفو جوانسازی انجام دهند؟

بله و اتفاقاً جوانسازی پوست با هایفو برای آقایان بسیار مناسب است، چون بعد از اتمام کار نیازی به گذراندن دوره استراحت برای بهبودی وجود ندارد. آسیب نرسیدن به پوست، یکی دیگر از مزیت های جوانسازی پوست با هایفو است. به این ترتیب، آقایان می توانند بلافاصله بعد از هایفو به ادامه کارهای روزانه خود بازگردند.

آیا انجام هایفو دردناک است؟

در اغلب موارد انجام هایفوتراپی بدون درد بوده و نیاز به دادن بیحسی قبل از درمان نست. اما در برخی موارد با سطح تحمل درد پایین برای راحتی بیشتر می توان حدود سی دقیقه سطح پوست را با کرم های بیحس کننده بیحس کرد و بعد از این زمان درمان را انجام داد. درد یا سوزش ناشی از هایفو بسیار خفیف است و در بیشتر موارد شخص بعد از پایان کار، دردی احساس نمی کند.

آیا انجام هایفوتراپی عوارض و خطراتی هم در پی دارد؟

جواب این پرسش منفی است. در روش هایفوتراپی هیچ نور یا اشعه ای ساطع نمی شود و تنها با ایجاد حرارتی معادل ۶۰ تا ۷۰ درجه ی سانتی گراد در لایه های عمقی و داربست پوست، تقویت و تحریک سلول های بازسازی کننده و الیاف تشکیل دهنده پوست صورت می پذیرد. هیچ عارضه ی خاص یا شناخته شده ای برای این روش گزارش نشده و سرخی و احساس حرارت مختصر نیز در زمانی کمتر از یک روز از بین می رود.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا