مقالات

پروتز مو چیست ؟ تفاوت پروتز مو با کلاه گیس

داشتن موهای پرپشت جز زیبایی‌هایی محسوب می‌شود که همه به دنبال آن هستند. افراد زیادی هستند که به دلایل مختلف مانند ژنتیک، بیماری‌های خاص و … دارای موهای کم پشت هستند. این افراد در کنار محروم بودن از زیبایی موهای پرپشت با کمبود اعتماد به نفس هم روبرو می‌شوند. چالش موی کم پشت یا ریزش مو مختص یک سری از افراد نمی‌شود. بلکه هر شخصی در هر جغرافیایی که قرار دارد می‌تواند با ریزش مو روبرو شود. خوشبختانه در حال حاضر به لطف و پیشرفت تکنولوژی روش‌های زیادی عرضه شده است که این مشکل را درمان می‌کنند. برخی از این روش‌ها شامل کاشت مو و پروتز مو می‌شود. شاید با خود بپرسید که کاشت مو با پروتز مو چه تفاوتی دارد؟آیا پروتز مو معایبی هم دارد؟ مدت زمان درمان چقدر است؟ چگونه صورت می‌گیرد … . در این مقاله قصد داریم به صورت جامع به این روش درمان کاشت مو بپردازیم. اگر شما هم از مشکل طاسی یا ریزش مو رنج می‌برید و یا در آستانه درمان هستید حتماً تا انتهای مقاله با ما باشید. قطعاً اطلاعات مفیدی را دریافت خواهید کرد و در صورت تمایل با آگاهی به سمت آن می‌روید.

پروتز مو چیست؟

پرپشت نشان دادن مو توسط پروتز، یکی از روش‌های جدید است که امروزه به دلیل مزیت‌هایی که دارد به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. در این روش موهایی مصنوعی که حالت بسیار طبیعی دارد در پروتزهایی از جنس نانو که بسیار ظریف و مشبک هستند قرار می‌گیرد. این پروتزها به قدری طبیعی و نازک هستند که حالت طبیعی را نشان می‌دهند به خصوص اگر از بهترین نوع پروتز استفاده شود.

به بیانی دیگر، پروتز از دو قسمت به نام بیس و موهای پروتز تشکیل می‌شود. قسمت بیس پروتز یک لایه توری است که بسیار ظریف است. این لایه توری به‌گونه‌ای است که وقتی روی سر قرار می‌گیرد هوا را به راحتی رد و بدل می‌کند. بعد از قرار گرفتن این لایه موهای مصنوعی بر روی آن قرار خواهند گرفت. موهای قرار گرفته بر روی بیس پروتز معمولاً طبق موهای طبیعی بیمار انتخاب می‌شود. البته خود فرد هم می‌تواند در انتخاب مو دخیل باشد و نظر خود را اعلام کند تا پزشک طبق آن اقدامات پیش رو را انجام دهد.

مزایای پروتز مو چیست؟

در ابتدا باید بدانید که پروتزها تنها یک نوع نیستند. بلکه با توجه به مقدار طاسی، جنس، رنگ و حالت‌های مو ساخته می‌شوند از این رو در نقش‌ها و جنس‌های مختلفی هستند. لازم است بدانید که تمامی مزیت‌های زیر باعث شده‌اند که افراد بیشتری از این روش استفاده کنند.

 • قیمت پروتز نسبت به روش‌های دیگر درمان طاسی مانند کاشت مو بسیار کمتر است.
 • نتیجه نهایی پروتز مو بلافاصله بعد از انجام عمل قابل مشاهده است.
 • انجام این روش درمان به منظور برطرف کردن طاسی هیچ گونه مشکلی را در فعالیت‌های روزمره ایجاد نمی‌کند.
 • تمامی افراد که درگیر انواع طاسی هستند می‌توانند از این روش به منظور درمان طاسی یا ریزش مو استفاده کنند.
 • از آنجایی که پروتز مو جز عمل‌های برگشت‌پذیر محسوب می‌شود در صورت رضایت بخش نبودن امکان تغییر در آن وجود دارد.
 • با وجود دائمی نبودن این روش درمان، ماندگاری بالایی دارد.

مزایا و معایب پروتز مو

معایب و عوارض پروتز مو

همان طور که این روش از مزایایی زیادی برخوردار است اما معایبی را هم دارد که برخی از افراد را از انجام این روش منصرف می‌کند. در ادامه به تمامی معایب روش پروتز مومی پردازیم تا طبق سلیقه خود بتوانید انتخاب کنید آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

 1. از آنجایی که این روش به مراقبت دوره‌ای نیاز دارد باعث شده است که هزینه‌ها ترمیم در طولانی مدت افزایش پیدا کند.
 2. ممکن است این روش با برخی از پوست‌ها سازگار نباشد و باعث ایجاد حساسیت و خارش شود.
 3. گاهی اوقات با جمع شدن چربی بر زیر پروتز، بوی بدی را ایجاد می‌کند.
 4. یک راه حل درمانی موقت و بدون رشد مجدد مو است.

تفاوت پروتز مو با کلاه گیس

پروتز مو با کلاه گیس تفاوت‌های زیادی دارد که نمی‌توان آنها را یکی دانست. در ادامه به تمامی تفاوت‌های موجود در این دو روش پرداخته‌ایم که با خواندن آنها متوجه می‌شوید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

در کلاه گیس از الیاف و موهای مصنوعی استفاده می‌شود در صورتی که در پروتز مو از موهای طبیعی ساخته شده مطابق با موهای بیمار استفاده می‌شود.

در پروتز مو می‌توان به مو حالت‌های مورد نظر مانند فر، صاف و … داد در صورتی که با کلاه گیس نمی‌توان این این حالت‌ها را ایجاد کرد.

با پروتز مو می‌توان به فعالیت‌های روزانه مانند ورزش، استحمام و … پرداخت در صورتی که کلاه گیس چنین آپشنی را ندارد.

کلاه گیس می‌بایست در مدت زمان‌های کوتاه تعویض شود. در صورتی که عمر پروتز بیشتر است و می‌تواند بین دو تا پنج ماه دوام آورد.

تمدید پروتز مو هیچ گونه عوارضی را ایجاد نمی‌کند در صورتی که استفاده مجدد و تمدید بیش از اندازه از کلاه گیس می‌تواند باعث مشکلات پوستی شود.

به دلیل اینکه انجام پروتز مو از تکنیک‌های به روز تشکیل شده است و مطابق موی فرد صورت می‌گیرد بسیار طبیعی‌تر از کلاه گیس است و جلوه‌ای مصنوعی ندارد.

نحوه اتصال پروتز مو با چسب‌هایی مخصوص است که برای طولانی مدت مناسب است. در صورتی که در کلاه گیس از نوارهای لاستیکی یا گیره استفاده می‌شود که استفاده مدام آن می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند و چندان راحت نباشد.

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی پروتز و کلاه گیس در ساختار آنها است. لازم است بدانید که در انجام پروتز برای ترمیم موی آقایان از بانک مو مردانه استفاده می‌شود و در زنان از بانک موی زنان. در صورتی که در کلاه گیس این امر به هیچ عنوان لحاظ نمی‌شود چرا که تمامی کلاه گیس‌ها از الیاف مصنوعی تشکیل شده اند.

استفاده از کلاه گیس مناسب چه کسانی است؟

شاید با گفتن تفاوت کلاه گیس و پروتز مو به این نتیجه رسیده باشید که پروتز از هر نظر جلوه بهتری دارد. پس استفاده از کلاه گیس می‌تواند برای چه کسانی مناسب باشد. همان طور که می‌دانید هر روش در کنار معایبی که دارد مزیت‌هایی را هم درون خود جا داده است. استفاده از کلاه گیس از این قضیه مستثنی نیست و برای برخی افراد می‌تواند مؤثر واقع شود که در ادامه به این موضوع پرداخته‌ایم.

 1. افرادی که قصد دارند تنها برای چند ساعت و یا یک بار در ماه یا سال موهای پر پشتی داشته باشند.
 2. افرادی که قصد خرج کردن هزینه‌های گزاف را ندارند و نمی‌خواهند خود را درگیر ترمیم‌های مکرر کنند.
 3. افرادی که مشکلی با مصنوعی بودن مو ندارد و تنها هدف پرپشت کردن موهای خود را دارند.
 4. افرادی که دچار بیماری های همچون ریزش سکه ای مو شده اند

پروتز مو یا کاشت مو (کدام بهتر است)

اگر از افرادی که پروتز مو انجام داده‌اند بپرسید به احتمال زیاد تنها مزیت‌های آن را به شما گفته‌اند. به همین خاطر شما روش درمانی پروتز مو را به هر روش دیگری از جمله کاشت مو ترجیح می‌دهید. به خصوص اینکه کاشت مو به نسبت هزینه بیشتری نیاز دارد و هم چنین دارای دوره نقاهت است. اما در کنار این موارد لازم است از دیدگاه‌های دیگر به این دو روش درمانی نگاه کنید تا بتوانید بهترین روش را برای درمان طاسی یا ریزش مو انتخاب کنید.

اولین نکته‌ای که می‌بایست در نظر بگیرید در خصوص هزینه‌های آن ها است. درست است که هزینه پروتز مو در جلسه اول بسیار کمتر از کاشت مو است، اما باید این نکته را هم در نظر بگیرید که پروتز مو نیاز به ترمیم دارد. از این رو هزینه‌های آن به مرور بسیار بیشتر از کاشت مو خواهد شد.

دومین مورد در خصوص رشد مجدد است. اگر جز افرادی هستید که در کنار خلاص شدن از طاسی و ریزش مو دوست دارید رویش مجدد داشته باشید قطعاً کاشت مو روشی مطمئن‌تر است. در پروتز مو هیچ گونه مویی رشد نخواهد کرد و تنها موهای کاشته شده تا زمان ترمیم باقی خواهند ماند. در مقابل، روش کاشت مو به این صورت است که بعد از انجام عمل و گذراندن دوره نقاهت با رشد مجدد روبرو خواهید شد.

اگر جز افرادی هستید که پوست بسیار حساسی دارید احتمال به وجود آمدن حساسیت بعد از پروتز مو در شما وجود دارد. چرا که در پروتز مو تنها از تورهایی مشبک با ظرافت استفاده می‌شود. در صورتی که در روش کاشت مو هیچ گونه توری بر روی سر شما قرار نخواهد گرفت. در واقع یک نوع پیوند بر روی موهای خودتان صورت می‌گیرد که حساسیت یا آلرژی را ایجاد نمی‌کند.

قیمت پروتز مو چقدر است؟

همان طور که می‌دانید انجام هر روش زیبایی در کلینیک‌های مختلف، متغیر است. چرا که تعیین میزان هزینه وابسته به موارد مختلفی از جمله: تجربه، نوع مواد استفاده شده و … است. معمولاً کلینیک‌هایی که دارای تجربه بیشتر هستند و هم چنین از امکانات بیشتری برخوردار هستند نسبت به مراکز دیگر هزینه‌های بیشتری را دریافت می‌کنند.

در هر صورت فراموش نکنید که کیفیت را فدای هزینه نکنید. چرا که بسیاری از افراد تجربه‌های بد از انتخاب مرکز نامناسب را دارند. این افراد تنها به دلیل قیمت پایین‌تر، ترغیب به انجام این روش درمانی در آن مرکز شده‌اند و در نهایت نتایج نامطلوبی را دریافت کردند.

به صورت کلی، هر سال برای انجام خدمات زیبایی یک هزینه از طرف مرکز مربوطه کل معین می‌شود. اما این مقدار می‌تواند در مراکز مختلف طبق پارامترهایی که وجود دارد متغیر باشد. فراموش نکنید که مرکزی را انتخاب کنید که در قدم اول از کیفیت بالایی برخوردار باشد. چرا که در برخی از روش‌های زیبایی گاهی عوارض پیش آمده، غیر قابل بازگشت است.

مهم‌ترین نکته در انجام پروتز مو

اگر قصد انجام پروتز مو را دارید فراموش نکنید که قبل از انجام آن با برخی از مراقبت‌ها به خوبی آشنا شوید. چرا که در صورت انجام ندان مراقبت‌های مورد نیاز، امکان ایجاد مشکل و عوارض حاد برایتان وجود خواهد داشت.

مورد دوم این است که تنها به کلینیک‌های مطمئن و معتبر مراجعه کنید. کلینیک‌هایی که از نظر کیفیت و بهداشت در سطح بالایی قرار دارند و می‌توانند نتیجه نهایی مطلوب را برای شما تضمین کنند. اگر کلینیک در سطح خوبی قرار داشته باشد محصولات با کیفیتی را برای شما به کار می‌برد. هم چنین کلینیک‌های معتبر دربردارنده پزشک‌های مجرب و متبحر هستند. همین عوامل در کنار هم باعث می‌شوند که نتیجه بسیار رضایت بخش باشد.

اگر به این دو نکته توجه کنید بی شک از نتیجه به وجود آمده راضی خواهید بود و با هیچ گونه مشکلی روبرو نخواهید شد.

انواع پروتز مو 

پروتز مو انواع مختلفی دارد که هر کدام مناسب یک شخص است. البته انواع پروتز مو از دیدگاه‌های متفاوت، متغیر است. در این جا ما قصد داریم درباره پروتز مو از لحاظ اتصال به سر صحبت کنیم.

اتصال پروتز با استفاده از کلیپس

ترمیم مو با استفاده از کلیپس یکی از راه‌های پرطرف‌دار است به خصوص برای افرادی که قصد دارند پروتز موی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهند. به گفته پزشکان این روش مناسب افرادی است که دارای موهای سالم هستند. به این دلیل که کلیپس می‌بایست در مابین موها قرار گیرد؛ بنابراین اگر موی فرد به اندازه کافی مقاومت نداشته باشد این روش نمی‌تواند مؤثر واقع شود.

البته مردان هم می‌توانند از کلیپس در ترمیم موی خود استفاده کنند در صورتی که دارای موهای سالم و پر باشند. نحوه قرار گرفتن کلیپس به گونه‌ای است که به سطح نانوی پروتز دوخته می‌شود. از این رو باید مو مقاومت دریافت کلیپس را داشته باشد.

اتصال با استفاده از چسب‌های گیاهی و فیکس ثابت

استفاده از چسب‌های گیاهی این مزیت را دارد تا ۲۴ ساعت بعد از آن به فعالیت‌های روزانه مانند ورزش کردن، استحمام، شنا و … پرداخت. این روش در پوست‌های چرب و خشک کاملاً متفاوت است و در هر کدام نتیجه مجزایی را دارد.

افرادی که دارای موهای خشک هستند می‌بایست هر دو هفته یک بار پروتز را از سر جدا کرده و چسب آن را تعویض کنند. سپس آن را دوباره به محل اصلی بازگردانند. در مقابل افرادی که دارای پوست چرب هستند می‌بایست این عمل را هر هفته یک بار انجام دهند. ازاین‌رو می‌توان گفت که برای افرادی با پوست چرب دردسرهای بیشتری را دارد و با عدم رسیدگی، امکان وجود مشکلات و عوارض متعدد وجود دارد.

شکل ظاهری پروتز مو

اتصال پروتز با استفاده از فیکس موقت

استفاده از فیکس موقت در اتصال پروتز برای افرادی مناسب است که قصد دارند به صورت روزانه، پروتز را از سر جدا کنند.

اتصال پروتز با استفاده از گره

در این روش با استفاده از گره، موهای مصنوعی را به موهای فرد وصل می‌کنند. زمانی که موی فرد رشد کرد می‌بایست عمل ترمیم و فیکس مجدد صورت گیرد. این روش جز به‌روزترین روش‌های اتصال در پروتز محسوب می‌شود و افراد زیادی از آن استقبال می‌کنند.

نحوه مراقبت از پروتز مو به چه صورت است؟

به منظور افزایش ماندگاری پروتز مو می‌بایست مراقبت‌هایی را انجام داد تا نتیجه مورد نظر همچنان ثابت بماند. گر چه بیشتر مراقبت‌ها همانند موی طبیعی است اما برخی موارد کمی متفاوت است و دارای نکات کلیدی است. از این رو در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم تا در زمانی که پروتز مو را انجام دادید از آن پیروی کنید.

تمیز نگه داشتن پروتزهای مو یکی از گام‌های مهم برای افزایش ماندگاری است. اگر جز افرادی هستید که از تافت و ژل و اسپری‌های مو زیاد استفاده می‌کنید. فراموش نکنید که قبل از خواب حتماً آنها را بشویید چرا که ماندن آنها بر روی مو می‌تواند عمر پروتز را کوتاه کند.

یکی دیگر از نکات مهم برای نگهداری از پروتزها استفاده از روغن‌های تقویت کننده است. از آنجایی که در پروتز از الیاف طبیعی استفاده می‌شود به دلیل حفظ ماندگاری‌شان نیاز به تقویت دارند. اگر با استفاده از روغن‌های متنوع به آنها رسیدگی نشود قطعاً بعد از مدتی شکننده و خشک می‌شوند. پس فراموش نکنید که با روغن‌هایی نظیر نارگیل، آرگان و … آنها را تقویت کنید.

ازآنجاکه کلر می‌تواند به مو صدمه بزند پس توصیه می‌شود که در هنگام استخر رفتن از کلاه مخصوص استفاده کنید. با استفاده از کلاه، سطح موی خود را کامل بپوشانید تا هیچ گونه آب به آنها نرسد. البته شنا کردن و یا در زیر ابی قرار گرفتن که کلر ندارد هیچ گونه مشکلی وجود نخواهد داشت.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث کاهش طول عمر شود قرار گرفتن طولانی مدت در زیر نور خورشید است. در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان مدت زمان طولانی در زیر آفتاب شدید قرار نگیرید. یا اگر در شرایطی هستید که مجبورید توصیه می‌شود حتماً از کلاه استفاده کنید.

نوع پارچه بالشت در طول عمر پروتز نقش مهمی را ایفا می‌کند. از این رو پارچه باید از نخ باشد تا هیچ گونه الکتریسیته‌ای ایجاد نکند. هم چنین به منظور رعایت بهداشت، روبالشتی را هفته‌ای یکبار به خوبی بشویید.

نوع شامپو استفاده شده بعد از پروتز از اهمیت زیادی برخوردار است. از طرفی به یاد داشته باشید که موهای خود را زیاد نشویید. در نظر داشته باشید که مدت زمان مطلوب برای شستن موی پروتز شده هر سه روز یکبار است.

فراموش نکنید که هیچ گاه با موهای خیس نخوابید. به این دلیل که این کار باعث گره خوردن و تغییر حالت مو می‌شود و در نهایت صدمه زیادی را به مو وارد می‌کند.

در نهایت به یاد داشته باشید که استفاده مکرر از اتو مو و سشوار نداشته باشید. همان طور که این کار می‌تواند برای موهای طبیعی آسیب داشته باشد در زمان پروتز هم می‌تواند سلامت آنها را به خطر بیندازد.

آیا می‌توان هر روز پروتز مو را برداشت و آن را تمیز کرد؟

خیر. امکان برداشتن پروتز مو به صورت مداوم وجود ندارد. البته مدت زمان تعویض و تمیز کردن آن وابسته به نوع و کیفیت چسب به کار رفته دارد. به صورت معمول، هر ۲۰ روز یک بار پروتز می‌بایست برداشته شود و چسب قدیمی را تمیز کرد و دوباره در قسمت مورد نظر قرار داد. اما فراموش نکنید که این کار تنها می‌بایست در کلینیک و طبق نظارت پزشک معالج صورت گیرد.

عمر پروتز مو به صورت معمول چقدر است؟

قبل از هر چیز باید بدانید که عمر پروتز مو وابسته به کیفیت انجام آن است. به صورت کلی عمر آن می‌تواند بین ۲ تا ۵ ماه باشد.

آیا نگهداری پروتز مو رعایت‌های خاصی دارد؟

بله. پروتز مو همانند روش‌های درمان دیگر دارای رعایت‌های خاصی است. یکی از مهم‌ترین رعایت‌ها برداشتن آن و تمیز کردن است. البته این مورد می‌بایست تحت نظر پزشک صورت گیرد. فراموش نکنید که از پزشک خود لیست مراقبت‌های بعد از درمان را بخواهید. چرا که گاهی مواقع با توجه به کیفیت، نوع مراقبت‌های بعد از درمان پروتز اندکی متفاوت است.

آیا نتیجه پروتز مو طبیعی است؟

کیفیت و نوع مواد به کار رفته دارای اهمیت زیادی است. به همین دلیل اگر از مواد باکیفیت استفاده شود قطعاً نتیجه نهایی طبیعی خواهد بود. اما در غیر این صورت نتیجه پروتز مو مصنوعی خواهد بود.

کلام نهایی

به صورت کلی پروتز با قیمت مقرون به صرفه‌ای که دارد و هم چنین ماندگاری آن، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. بسیاری از افراد برای انجام پروتز دچار شک و تردید می‌شوند اما به دلیل نیاز نداشتن به جراحی تصمیم به انجام آن می‌گیرند. قبل از هر چیز فراموش نکنید که بهترین مرکز را برای انجام این کار امتحان کنید تا از بهترین کیفیت و خدمات بهره‌مند شوید. فراموش نکنید که پروتز می‌تواند تنها با یک جلسه صورت گیرد و از طرفی به شما اجازه می‌دهد که به امور روزانه خود رسیدگی کنید.

هم اکنون درمان طاسی و ریزش مو با استفاده از پروتز در جامعه نقش پررنگی را دارد و افراد زیادی را به خود جذب کرده است. البته توجه داشته باشید که مراقبت صحیح از آنها می‌تواند طول عمر پروتز را افزایش دهد. از طرفی به یاد داشته باشید که قبل از انجام، تجربه دیگر افراد را بپرسید. چرا که تجربه می‌تواند بسیاری از حقایق را برای شما روشن کند و شما را آگاه‌تر سازد.

در این مقاله سعی کردیم نکات مهم و هر آنچه در خصوص پروتز مو و تفاوت آن با دیگر روش‌ها وجود دارد را در اختیار شما قرار دهیم. تا به این صورت بتوانید با آگاهی و درنهایت اطمینان کامل‌تر به سمت انجام آن اقدام کنید. امیدواریم که هدف خود را به درستی به ثمر رسانده باشیم. فراموش نکنید که نظر، تجربه و سؤالات خود را با ما در میان بگذارید.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۳٫۹ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۱۷

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا