مقالات

کاشت مو از بدن به سر (کاشت مو به روش BHT)

بسیاری از افراد از ریزش شدید موی خود رنج می برند. چرا که بسیاری از این ریزش ها ممکن است به طاسی و یا کم پشت شدن موی فرد منجر شود. به همین علت افراد از روش های گوناگون همچون روش های گیاهی و یا دارویی استفاده می کنند تا روند طاسی را به تعویق بیاندازند و یا احتمال طاسی را به صفر برسانند. اما در اکثر مواقع نتیجه دلخواه را کسب نمی کنند. بنابراین افراد به سمت کاشت مو رفتند.

امروزه روش های گوناگونی برای کاشت مو در سراسر دنیا وجود دارد که یکی از این روش ها به صورت کاملا طبیعی با پیوند موی برخی از نقاط بدن، به منطقه سر انجام می شود.

در این قسمت سعی داریم شما را با یکی از روش های نوین کاشت مو، تحت عنوان کاشت مو به روش BHT آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 روش کاشت مو BHT چیست؟

Body Hair Transplantation نوعی روش نوین کاشت مو محسوب می شود که در دنیای پزشکی به اختصار با نمادBHT  معروف است. این روش به منظور پر کردن کلی مو سر و یا افزایش تراکم قسمت تاج مو مورد استفاده قرار می گیرد که علاقه مندان بسیار زیادی را به خود جذب کرده است.

این روش کاشت مو بسیار شبیه به اصول کاشت به روش FIT می باشد. در روش کاشت مو FIT، بانک مو از منطقه پشت سر و گوش برداشته می شود و به قسمت هایی که با کمبود مو مواجه شد اند پیوند داده می‌ شود. اما در روش BHT فردی که قصد انجام کاشت مو را دارد، دارای موهایی ضعیف و یا کم پشت در نواحی پشت سر و پشت گوش ها می باشد و یا ریزش موی شدید و کلی دارد.

به همین علت پزشک می ‌بایست بانک موی مورد نیاز برای پیوند را از برخی از نقاط بدن فرد تأمین کند. نواحی که دارای بانک موی مناسب می باشد، با توجه به صلاح دید پزشک مورد نظر تعیین می ‌شود.

موهای سر و موهای بدن تفاوت های بسیار زیادی از نظر رنگ، ضخامت، جنس، حالت مو و… دارند. به همین علت پزشک مربوطه می بایست بانک موهایی در بدن انتخاب کند که بیشترین شباهت را با موهای سر فرد داشته باشد.

 

کاشت مو با روش BHT برای چه کسانی مناسب است ؟

به طور کلی این روش برای افرادی می باشد که بانک موی مناسبی بر روی قسمت های پایینی سر ندارند. به همین علت به ناچار می بایست از نواحی مختلف بدن بانک مو مناسب پیوند را بردارند. افرادی که از این روش برای کاشت مو استفاده می کنند، عبارت اند از:

 1. دسته اول افرادی هستند که دارای ریزش موی کلی و بسیار شدید هستند و تراکم موی کمی در تمامی نقاط سر دارند. این افراد دارای بانک موهای بسیار ضعیفی در پشت گوش و پشت سر هستند.
 2. دسته دوم شامل افرادی می شود که در گذشته کاشت به روش FIT انجام داده اند و دیگر بانک موهای مناسب و قوی در قسمت پشت سر ندارند.
 3. دسته سوم افرادی هستند که در مراکز نا معتبر به روش های نامعتبر، اقدام به کاشت مو کرده اند. به همین علت نمی توان از بانک موهای موجود در پشت سر استفاده کرد.
 4. دسته چهارم افرادی هستند که دارای جای زخم، شکستگی و بخیه در قسمت‌ های مختلف سر هستند. به این گونه افراد توصیه می شود از روش کاشت BHT استفاده کنند.

نواحی کاشت مو از بدن به سر

به طور کلی منطقه اهدا باید به محل کاشت نزدیک باشد. چرا که هرچه این دو محل به یک دیگر نزدیک باشند، واکنش های مشابهی نسبت به کاشت مو خواهند داشت. به همین علت محل کاشت مو به روش FIT پشت سر و پشت گوش ها می باشد.

حال در کاشت مو به روش BHT بنا به دلایل مختلف نمی ‌توان از قسمت های پشتی سر، بانک مو برداشت کرد. به همین علت به سراغ قسمت های دیگر بدن می روند. محل اهدا می تواند هر قسمتی از بدن باشد، اما به طور کلی سه ناحیه ریش، سینه، پا و کمر فولیکول های مناسب ترین نسبت به قسمت های دیگر بدن دارند. حال به بررسی نواحی مناسب اهدا می پردازیم:

کاشت مو از ریش به سر

بهترین ناحیه اهدا، قسمت ریش فرد می باشد. چرا که فولیکول های ریش بسیار شبیه به فولیکول‌های پشت سر می باشد. اگر بخواهیم از نظر طول عمر این دو فولیکول را با یک دیگر مقایسه کنیم، می توان گفت طول عمر موهای سر حدود ۴ الی ۵ سال می باشد که بسیار شبیه به طول عمر ریش است. اما تفاوت این دو نوع فولیکول در میزان رشد آن ها می باشد. معمولا میزان رشد موی سر بیشتر از میزان رشد موی ریش است.

از دیگر مزایای استفاده از فولیکول های ریش، تکی بودن موها می باشد. بدین صورت که از هر ریشه فقط یک عدد مو رشد می ‌کند و این امر در فولیکول های موی پشت سر نیز صدق می کند. بهترین ناحیه ریش برای اهدا قسمت زیر چانه فرد می باشد. چراکه برداشت فولیکول های مو می تواند باعث خالی شدن قسمت های مختلف شود و یکنواختی مو را از بین ببرد.

برداشت مو از سینه برای سر:

اگر نتوان از فوتیکول های ریش برای اهدا استفاده کرد، می‌ بایست از فولیکول های سینه برای این منظور استفاده شود. فوتیکول ‌های سینه از لحاظ تکی بودن بسیار شبیه به فولیکول ‌های ریش و مو هستند. اما اکثر مواقع موهای سینه فر و مجعد می باشند و پس از پیوند می تواند باعث دو حالت شدن مو شوند. همچنین موهای سینه موهای بسیار نازک می باشند و رشد بسیار آرامی دارند. به صورتی که فقط می توانند حدود ۶ سانتی متر رشد کنند.

نواحی دیگر:

از نواحی دیگر بدن می توان به ناحیه پا و کمر اشاره کرد. این نواحی در واقع آخرین انتخاب پزشک برای محیط اهدا می باشد. چرا که موهای این دو ناحیه بسیار نازک و عموماً مجعد می ‌باشد و رشد بسیار کندی دارند. همچنین پس از پیوند مو کاشت صد در صد موفقیت آمیز نیست و ممکن است مشکلاتی از قبیل ریزش را همراه داشته باشد.

 

مراحل کاشت موی سر از بدن 

روند کاشت موی سر از بدن یا همان کاشت مو به روش BHT روشی نوین از کاشت مو می ‌باشد که بسیار شبیه به کاشت مو به روشFIT  می باشد. در این قسمت سعی داریم شما را با مراحل مختلف این روش آشنا کنیم:

مرحله اول: در این مرحله پزشک معاینات اولیه را بر روی بیمار انجام می دهد و کیفیت مو و نوع پوست در ناحیه اهداف و ناحیه کاشت را بررسی می‌ کند. در این مرحله پزشک با توجه به نوع پوست، نوع مو، میزان تراکم موها و … تعیین می ‌کند که آیا این روش برای فرد موثر می باشد یا خیر. در صورت مناسب بودن پوست و مو برای این روش، خط مو را طراحی کرده و فرد را برای پیوند آماده می کند.

مرحله دوم: در این مرحله، پوست دو منطقه اهدا و کاشت را ضدعفونی کرده تا تمام آلودگی ها از روی پوست از بین بروند. انجام این کار باعث جلوگیری از ابتلای فرد به بیماری های عفونی پس از کاشت می شود. پس از ضدعفونی، حال زمان بی حسی نقاط مورد نظر فرا رسیده است.

مرحله سوم: در این مرحله پزشک با استفاده از پانچ های مخصوص، فولیکول های مورد نظر را برداشت می ‌کند. این مرحله باید توسط پزشک متخصص و ماهر انجام شود. چرا که انتخاب نوع شکاف و شیوه‌های برش پوست و همچنین چگونگی استفاده از پانچ بسیار حائز اهمیت است.

مرحله چهارم: در این مرحله تیم پزشکی و درمانی، فولیکول های برداشت شده را برای کاشت مو آماده می کنند. در برخی از موارد ی از فولیکول ها دچار آسیب هایی شده اند. در این مرحله تیم پزشکی به ترمیم این فولیکول‌ها می‌پردازد.

مرحله پنجم: در این مرحله کانال هایی بر روی منطقه کاشت ایجاد می ‌کنند و پزشک مربوطه فولیکول های آماده شده را در این مناطق قرار می دهد و عملیات کاشت انجام می شود.

مراحل کاشت مو از بدن

 

تفاوت شیوه برداشت مو سر از بدن و پشت سر 

پوست بدن و پوست سر تفاوت های بسیار زیادی با یک دیگر دارند. در واقع می ‌توان گفت پوست بدن تحریک پذیری بیشتری نسبت به پوست سر دارد. همچنین پوست بدن از نظر ضخامت بسیار ضعیف‌ تر از پوست سر می باشد. به همین علت چگونگی برداشت فولیکول از سر و از بدن کاملاً متفاوت است.

همچنین برای برداشت فلیکول ها می بایست منطقه اهدا، ۳ الی ۴ روز قبل از پیوند به صورت کامل تراشیده شود چرا که برای کاشت مو به فلیکول های در حال رشد و فعال نیاز است.

چگونگی برداشت مو از بدن نیاز به تخصص، دانش و مهارت پزشک مربوطه دارد. برداشت مو از بدن نیاز پانچ های مخصوص دارد. همچنین زاویه برداشت فولیکول مو، چگونگی ایجاد برش بر روی پوست و … در روند برداشت مو از بدن بسیار حائز اهمیت است. به همین علت اگر قصد انجام کاشت مو به روش BHT را دارید به مراکز معتبر و دارای مجوز مراجعه کنید.

 

 کاشت مو به روش BHT برای ریزش موی مقطعی

به طور کلی می ‌توان گفت که تمامی افراد در هر برهه زمانی زندگی خود، به دلایل گوناگون نظیر کمبود برخی از ویتامین ها در بدن، اضطراب و استرس، تغییر فصل و… می توانند دچار ریزش موی مقطعی شوند. اما به این افراد کاشت به هیچ گونه روشی توصیه نمی شود.

در ابتدا می بایست علت ریزش را پیدا کنند و به درمان آن بپردازند. اگر ریزش موی فرد قطع نشد و ادامه دار بود و باعث خالی شدن قسمت های مختلف سر شد، می بایست به پزشک مراجعه کنند. در این صورت پزشک با توجه به شرایط فرد نوع کاشت مورد نیاز فرد را مشخص می کند.

مراقبت های قبل از کاشت موی سر از بدن (BHT) :

تمامی افرادی که قصد کاشت موی سر از بدن دارند، می‌ بایست تمام داروها و یا خوراکی های خاص که مصرف می ‌کنند و حساسیت های دارویی خود را با پزشک خود در میان بگذارند تا تدابیر لازم اندیشیده شود.

همچنین تمامی افراد از یک هفته قبل از کاشت موی سر از بدن می بایست مصرف سیگار ، قلیان و نوشیدنی های الکلی را متوقف کنند. چرا که باعث بروز مشکلات نظیر تورم و کبودی پس از کاشت مو می شود.

به علاوه استفاده از داروهایی همچون آسپرین، وارفارین و ایبوپروفن ها از یک هفته قبل از عمل ممنوع می باشد. چرا که باعث کاهش غلظت خون می شود و باعث ایجاد مشکلاتی در حین عمل کاشت مو می شود.

قرص های ویتامین E و B نیز ممنوعیت مصرف دارند. چرا که در صورت مصرف قبل از عمل کاشت مو، باعث بروز کبودی های طولانی مدت می شود.

اقدامات قبل از برداشت موی بدن برای سر:

قبل از انجام کاشت مو از بدن، پزشک انجام برخی از آزمایشات را برای بیمار تجویز می کند. این آزمایش ها عبارتند از: تست سلامت کامل خون، سنجش میزان قند خون، بررسی و ارزیابی زمان پروترومبین و ترومبوپلاستین  و…

همچنین این آزمایش ها به منظور اطمینان از نبود بیماری های عفونی در خون، همچون هیپاتیت و ایردز انجام می شود. چرا که در صورت وجود این بیماری ها کادر درمان می بایست اقدامات لازم برای پیشگیری از انتقال این بیماری ها انجام دهند.

از دیگر اهداف انجام این آزمایش ها می توان به بررسی انعقاد خون بیمار اشاره کرد. چرا که در صورتی که بیمار دچار انعقاد خون باشد، می تواند مشکلات حاد و جدی در حین عمل ایجاد کند.

دوران نقاهت پس از کاشت مو به روش BHT:

دوران نقاهت پس از کاشت مو به روش BHT بسیار کوتاه مدت می باشد به طور میانگین ۱۰ روز زمان لازم است که پوسته های روی فولیکول های مو از بین بروند و سطح مو از حالت دلمه دلمه خارج شود. میزان تورم، التهاب و کبودی در افراد مختلف متفاوت است. اما به طور کلی حدوداً یک هفته لازم است تا علائم فوق از بین بروند.

دوران نقاهت بیمار با توجه به شرایط کاشتی که داشته، کاملا متفاوت است و از یک هفته تا یک ماه متغیر می باشد. در این دوره بیمار می ‌بایست از انجام فعالیت‌ های بدنی شدید همچون پیاده روی های طولانی مدت، ورزش سنگین و… اجتناب کند. چرا که باعث تعریق می شود که می تواند براب فرد مضر باشد.

بیمار نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار گیرد. همچنین از استخر و سونا به دور باشد. به علاوه استعمال دخانیات و مشروبات الکلی از جمله فعالیت ‌هایی محسوب می‌ شود که فرد تا ۱۰ روز پس از عمل می بایست از آنها پرهیز کند. چرا که استفاده از دخانیات باعث کند شدن روند درمان شد.

تعداد جلسات کاشت مو به روش BHT:

تعداد جلسات کاشت مو با روش BHT رابطه مستقیم با نوع پوست و نوع بانک مو فرد دارد. چرا که شرایط بدن بیمار تعداد واحدهای انتقالی را تعیین می ‌کند‌. اما به طور کلی این نوع کاشت مو طی یک جلسه انجام می شود.

مزایای کاشت مو به روش BHT:

این روش برای افرادی که کاملا طاس هستند و هیچ گونه موی ندارند، شانسی دوباره برای داشتن موهای پرپشت بر روی سر خود هستند. چرا که می ‌توانند از نقاط مشخص در بدن خود، بانک مو برداشت کنند و به قسمت‌ های مختلف سر پیوند بزنند.

به علاوه این روش برخلاف سایر روش ‌ها تهاجمی نمی باشد و محدودیت ندارد. تمامی افراد می توانند از این روش استفاده کنند. همچنین روش BHT این امکان را به بیمار می دهد تا به صورت آزمایشی این روش را امتحان کند تا از این اثر بخش بودن آن اطمینان حاصل کند‌.

از دیگر مزایای این روش می ‌توان به رویش طبیعی موها بر روی خط رویش اشاره کرد. موهای کاشت شده در این روش کاملاً طبیعی همچون موی سایر نقاط سر رشد می کنند.

به علاوه لازم به ذکر است که این روش دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد و معمولاً کبودی، تورم و التهاب بسیار کمی دارد.

عوارض کاشت مو از بدن:

روش کاشت مو از بدن همچون سایر روش ها می تواند عوارض و مشکلاتی را به همراه داشته باشد. اما این عوارض به ندرت و گاهاً رخ می ‌دهد. در این قسمت شما را با برخی از عوارض این نوع کاشت مو آشنا می کنیم:

ایجاد کبودی، ورم، التهاب، اسکار و.. :

این عوارض موقتی می باشد. در صورتی که بیمار اقدامات قبل و بعد از عمل را رعایت کرده باشد پس از گذراندن دوره نقاهت این علائم نیز از بین می روند.

عدم سازگاری بانک موهای کاشته شده با پوست سر:

در کاشت مو از بدن موهای موجود در پوست انسان با موهای سر تفاوت های بسیار زیادی دارد. به همین علت پس از کاشت گاهاً شاهد ناسازگاری موهای جدید با پوست سر هستیم. در این صورت موهای کاشته شده رشد نخواهند کرد و فرد می بایست مجدداً کار کاشت مو را انجام دهد. اما این عارضه معمولاً برای افرادی اتفاق می ‌افتد که بانک موی مورد نیاز خود را از نواحی پا و کمر برداشته باشد.

عدم سازگاری ظاهری در کاشت مو از بدن:

از آنجایی که موهای پیوند شده از بدن گرفته شده ‌اند، دارای تفاوت های بسیار زیادی با موهای سر هستند. به عنوان مثال ممکن است رنگ موی سر با رنگ موی بدن تفاوت هایی داشته باشند و یا میزان ضخامت موی سر و موی بدن، متفاوت است. حالت مو نیز ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال یکی لخت و دیگری مجعد باشد.

ناسازگاری میزان رشد موهای پیوند شده و موهای قدیمی:

همان طور که می دانید میزان رشد موهای سر بیشتر از میزان رشد موهای بدن است. به همین علت باعث ایجاد ناسازگاری در رشد این دو مورد در کنار یک دیگر می شود. برای این که میزان رشد این دو نوع با هم یکسان شود مستلزم صبر و تحمل می باشد.

ریزش مو پس از کاشت به روش BHT:

بسیاری از افراد از ریزش موهای تازه کاشته شده خود نگران هستند و برایشان سوال به وجود آمده است که این امر طبیعی است یا خیر.

لازم به ذکر است که این اتفاق کاملا طبیعی بوده و تمامی افرادی که کاشت به روش BHT انجام داده اند، شاهد این گونه ریزش ها در بازه های زمانی مختلف هستند.

هزینه کاشت مو به روش BHT

هزینه کاشت مو به روش BHT با هزینه سایر روش های کاشت مو تفاوت زیادی ندارد. اگر قصد کاشت مو دارید، می بایست به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید و معاینات اولیه برای شما انجام شود. سپس پزشک مورد نظر با توجه به فاکتورهای مختلف هزینه نهایی را به شما اعلام می کند. فاکتورهایی که بر روی هزینه کاشت مو موثر است، عبارتند از:

 1. وسعت محیط مورد نظر برای کاشت مو
 2. تعداد فولیکول های مورد نظر برای اهدا
 3. نوع محیطی که برای اهدا انتخاب می شود
 4. تعداد دفعات لازم برای انجام کاشت مو
 5. چگونگی انجام فرآیند کاشت مو
 6. تجهیزات و ابزار هایی که برای کاشت مو نیاز است.

پزشک مورد نظر پس از انجام معاینات و مشاوره قیمت نهایی برای انجام کاشت مو و چگونگی انجام آن، مراقبت های قبل و بعد از عمل را به شما اعلام می کند و وقت انجام کاشت مو توسط کاربر کلینیک با شما فیس می شود.

نمونه کاشت مو به روش bht

کاشت مو به روش BHT در کلینیک دائر؟

حال که با مفهوم کاشت مو به روش BHT آشنا شدید و از مزایا و عوارض آن آگاه هستید، اکنون زمان تصمیم گیری برای انتخاب یک کلینیک معتبر و درجه یک می باشد. این عامل یکی از مهمترین عوامل موثر در کاشت مو می باشد. مرکز کاشت موی مناسب مرکزی است که ویژگی ها و شرایط خاص دارد. در این قسمت سعی داریم شما را با برخی از ویژگی های یک مرکز خوب و معتبر آشنا کنیم:

 • مرکز کاشت موی خوب مرکزی است که دارای مجوزهای رسمی از وزارت بهداشت و درمان می باشد.
 • حضور کادر متخصص و ماهر از دیگر ویژگی های یک مرکز خوب و استاندارد برای کاشت مو می باشد.
 • از دیگر ویژگی‌های یک مرکز درمانی مناسب می توان به داشتن تیم درمانی ماهر و با سابقه اشاره کرد.
 • کلینیکی که مجهز به لوازم و ابزارهای کاشت موی مدرن می باشد را می توان کلینیکی مناسب تلقی کرد.
 • داشتن پرسنلی دلسوز، مهربان و ماهر از دیگر نکاتی است که مرکز کاشت موی خوب آن را دارا می باشد.
 • کلینیکی که دارای محیطی اصولی، بهداشتی و آرامش بخش باشد و امکانات رفاهی مراجعین را تامین می‌ کند، می ‌تواند کلینیک مناسب و خوب محسوب شود.

نتایج و تاثیرات کاشت مو از بدن (نتایج روش bht):

نتایج و تاثیرات دائمی کاشت مو از بدن پس از گذراندن دوره نقاهت به صورت کامل مشهود است. پس از دوران نقاهت، حال زمان جوانه زدن و رشد موهای پیوند شده فرارسیده است. پزشک مربوطه مدت زمانی تقریبی برای رشد موهای پیوند شده هر شخص تعیین می ‌کند. اما زمانی دقیق برای این فرآیند نمی توان تعیین کرد.

در واقع مدت زمانی که برای رشد موهای پیوند شده نیاز است، بستگی به بدن شخص، مراقبت های قبل از عمل، مراقبت های پس از عمل، تغذیه فرد در دوران نقاهت و… دارد.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۳ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۴

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا