مقالات

کاشت مو به روش FUT

تمامی افراد خواهان چهره ای زیبا، عاری از هر گونه نقص و عیبی هستند. یکی از فاکتورهای مهم زیبایی، داشتن موهایی زیبا و پرپشت می باشد. به همین علت افراد در هر سنی با هر جنسیتی، به دنبال راهی برای تقویت مو هستند.

داشتن موهایی زیبا و درخشان تاثیر مستقیمی بر روی زیبایی چهره دارد. به گونه ای که می تواند فرد را چند سال جوان تر و یا پیرتر نشان دهد.

طبق تحقیقاتی که در سال های گذشته انجام شده است، می توان گفت که ریزش مو امری شایع در میان زنان و مردان می باشد که همواره افراد به دنبال راه درمانی برای آن هستند. در ابتدا، افراد مبتلا به ریزش مو سعی دارند، با استفاده از روش های خانگی آن را درمان کنند. اما یکی از راه حل های دائمی که برای ریزش مو وجود دارد، کاشت مو می باشد.

کاشت مو از جمله محبوب ترین عمل های زیبایی سرپایی محسوب می شود که به روش های مختلف در سراسر دنیا انجام می شود. یکی از روش های کاشت مو، که از زمان های گذشته تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است، کاشت مو به روش FUT می باشد. این روش کاشت، از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ جزو محبوب ترین و پر طرفدارترین روش های کاشت مو شناخته شده است.

اکنون ممکن است سوالات بسیار زیادی ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد که کاشت مو به روش FUT چیست؟ ناحیه اهدا در این روش از کدام قسمت انتخاب می شود؟ معایب و مزایای این روش کدام اند؟ آیا این روش برای تمامی افراد مناسب است؟ و…

در این مقاله تمامی اطلاعات لازم در رابطه با روش کاشت مو FUT جمع آوری شده است. با ما همراه باشید…

کاشت مو چیست؟

در قدم اول، سعی داریم شما را با مفهوم اصلی کاشت مو آشنا کنیم. کاشت مو نوعی عمل زیبایی می باشد که در زمره عمل های سرپایی محسوب می شود. این عمل در واقع به معنای انتقال فولیکول های مو از نواحی مختلف بدن، همچون پشت سر، ریش، موهای سینه و یا پا، به نواحی که دچار کم پشتی و یا طاسی شده اند، می باشد.

امروزه کاشت مو به روش های مختلف همچون کاشت مو به روش FIT، کاشت مو به روش BHT، کاشت مو به روش SUT، کاشت مو به روش FUE، کاشت مو به روش FUT، کاشت مو به روش سلول های بنیادی انجام می شود که هر کدام برای گروهی از افراد مناسب است.

مقایسه روش fut و سایر روش ها

به طور کلی نمی توان گفت که کدام روش کاشت مو بهترین و برترین روش کاشت مو محسوب می شود‌. هر کدام از روش ها مزایا و معایب مختص خود را دارند و انتخاب بهترین روش کاشت مو توسط متخصص، با توجه به شرایط بیمار انجام می شود.

در ادامه به توضیح کاشت مو به روش FUT می پردازیم…

روش کاشت مو FUT چیست؟

یکی از روش های کاشت مو که از زمان های گذشته، یعنی از دهه ۱۹۹۰، مورد توجه بشر قرار گرفته است،روش کاشت مو FUT می باشد که ارمغانی نو برای افراد طاس بود. FUT در واقع مخفف Follicular Unit Transplantation می باشد که معنای آن مرتبط با اصل کاریست که در این روش کاشت مو انجام می شود، یعنی انتقال واحدهای فولیکولی.

این روش کاشت مو روشی مطرح شناخته می شود که کارایی های گسترده ای دارد. نتایج حاصله از این روش کاشت، بسیار طبیعی بوده و به همین علت طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب کرده است.

روش کاشت مو FUT از جمله روش های استاندارد کاشت مو محسوب می شود که امکان برداشت تعداد بالایی از فولیکول ها را در آن واحد، به فرد متخصص می دهد. در واقع در این روش می توان بیشترین حجم فولیکول را تنها در یک جلسه برداشت کرد.

در این روش، بانک مو ناحیه پشت سر، مابین دو گوش می باشد. در این محل برشی نواری ایجاد شده و تکه ای از پوست پشت سر بیمار برداشته می شود. سپس فولیکول ها را خارج کرده و آن را داخل نواحی مورد نظر قرار می دهند و عملیات کاشت انجام می شود.

عمل کاشت مو fut، عملی سنگین و تخصصی محسوب می شود که می بایست توسط کادر مجرب و متخصص صورت گیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

روش fut برای چه کسانی مناسب است؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که برای متقاضیان کاشت مو رخ می دهد، این است که آیا کاندیدای مناسب برای کاشت مو هستند یا  خیر؟ در پاسخ به این سوال می بایست گفت هر فردی که دچار طاسی و کم پشتی شده است، نمی تواند اقدام به کاشت مو به روش FUT کند، بلکه باید شرایط لازم و کافی را داشته باشد.

به طور کلی افرادی که می توانند از روش FUT استفاده کنند، به چند دسته کلی تقسیم می شوند:

دسته اول شامل افرادی می شود که به دلایل گوناگون نظیر افزایش سن، کمبود برخی از ویتامین ها، بیماری و… درگیر ریزش موی شدید هستند و با گذشت زمان دچار کم پشتی در نواحی مختلف سر می شوند. این دسته از افراد می توانند از کاشت مو به روش FUT استفاده کنند. برای آشنایی با دلایل ریزش مو….

دسته دوم شامل افرادی می شود که خواهان کاشت موی طبیعی با خط رویش طبیعی و غیر عروسکی هستند. این دسته از افراد کاندیدای مناسب برای کاشت مو به روش FUT هستند. با انجام این روش کاشت مو می توانند، مشکل طاسی و کم پشتی موهای خود را به صورت نامحسوس برطرف کنند.

دسته سوم شامل افرادی می شود که دارای بانک موی مناسب و مقاوم، در ناحیه پشت سر خود هستند. در واقع داشتن بانک مو مناسب یکی از شروط اصلی کاشت مو به روش FUT می باشد.

دسته چهارم شامل افرادی می شود که خواهان کاشت موی دائم، بدون دردسر و مشکل هستند، توصیه می شود که از این روش کاشت مو استفاده کنند.

دسته پنجم شامل افرادی می شود که قصد دارند عمل کاشت موی آن ها در کوتاه ترین زمان انجام شود. چرا که کاشت مو به روش FUT جزوه کوتاه ترین روش های کاشت مو محسوب می شود.

دسته ششم شامل افرادی می شود که به دلایلی نظیر سوختگی، بیمارهای پوستی، جای بخیه و… دچار طاسی موضعی شده اند. کاشت مو به روش FUT روشی مناسب برای این دسته از افراد می باشد.

دسته هفتم شامل افرادی می شود که به صورت ژنتیکی و یا دلایل دیگر، دچار عقب رفتگی خط رویش شده اند. این دسته از افراد نیز می توانند از کاشت مو به روش FUT استفاده کنند.

 

مزایای کاشت مو به روش اف یو تی :

برای انجام کاشت مو به روش اف یو تی بهتر است به صورت کامل با مزایای آن آشنا باشید تا در زمان انتخاب این روش، بهترین تصمیم گیری را انجام دهید. در این قسمت مزایای کاشت مو به روش FUT به صورت کامل ذکر شده است.

یکی از اصلی ترین مزایای کاشت مو به روش اف یو تی، عدم نیاز به بیهوشی می باشد. این عمل زیبایی تنها با انجام بی حسی موضعی انجام می شود که فرد بیمار در حین عمل کاشت مو، هیچ گونه دردی را حس نمی کند.

از دیگر مزایای کاشت مو به روش اف یو تی می توان به کیفیت بالای گرفت های استخراج شده اشاره کرد. گرفت ها در این روش، زیر میکروسکوپ با دقت فراوان، از ناحیه برداشت می‌ شوند. به همین علت کیفیت بالایی دارند و آسیب کمتری به آن ها وارد می شود. این امر باعث افزایش سرعت عمل برداشت نیز می شود.

داشتن نتیجه طبیعی و خط رویش غیر عروسکی، از دیگر مزایای این روش کاشت مو به حساب می ‌رود. به علت وجود این ویژگی، کاشت مو به روش اف یو تی، مورد توجه بسیاری از پزشکان و بیماران قرار گرفته است.

پس از انجام کاشت مو به روش اف یو تی، محل اهدا و محل کاشت به سرعت بهبود پیدا می کنند. در واقع جای زخم و همچنین اندک دردی که بیمار پس از انجام کاشت تجربه می کند، به سرعت بهبود پیدا می کند.

از دیگر مزایای روش کاشت مو اف یو تی می ‌توان به عدم نیاز به کوتاهی و یا تراشیدن موهای ناحیه اهدا اشاره کرد.

در روش کاشت مو اف یو تی معمولا طی یک جلسه انجام می شود که در این یک جلسه تعداد زیادی از گرفت های مو برداشت و ناحیه مورد نظر پیوند زده می شود. در نهایت پس از انجام کاشت مو شاهد موهایی با تراکم بسیار بالا خواهیم بود.

روش کاشت موی اف یو تی، روشی اقتصادی، برای انجام پیوند مو می باشد. اگر بخواهیم این روش را از نظر قیمت، با سایر روش ها مقایسه کنیم، این روش هزینه بسیار کمتری به خود اختصاص می دهد.

 

معایب کاشت مو به روش FUT:

تمامی عمل های زیبایی از جمله عمل های کاشت مو، در کنار مزایای که دارند، معایبی نیز دارند. اگر قصد انجام کاشت مو به روش FUT دارید، به شما توصیه می شود که با معایب آن نیز آشنا شوید. معایب این روش کاشت مو عبارت است از:

یکی از معایب بزرگ کاشت مو به روش FUT ایجاد برشی به طول حدود ۲۵ سانتی متر در عرض دو سانتی متر در پشت سر می باشد. وجود این برش باعث ایجاد زخم و جای بخیه می شود. به خاطر داشته باشید که جای زخم و اسکار پس از گذشت مدت کوتاهی در میان انبوهی از تارهای مو محو می شود و قابل مشاهده نیست. همچنین این امر امکان بروز عفونت در ناحیه اهدا را بالا می برد.

دوره نقاهت و ریکاوری، پس از انجام کاشت مو به روش FUT، نسبت به سایر روش های کاشت مو، طولانی تر می باشد و فرد می بایست مدت طولانی تری از ناحیه کاشت و اهدا مراقبت کند.

از دیگر معایب انجام کاشت مو به روش FUT، می توان به محدود بودن منطقه اهدا اشاره کرد. در واقع در این روش کاشت مو، امکان استفاده از گرفت های موجود در بدن، ریش و یا تارهای مو نازک وجود ندارد و فقط می توان از ناحیه پشت سر برداشت را انجام داد.

کاشت مو به روش FUT برخلاف سایر روش های کاشت مو، نوعی عمل کاشت مو تهاجمی محسوب می شود. چرا که این عمل نیاز به بخیه دارد و شاهد خونریزی هستیم. همچنین بیمار اندکی درد را تجربه خواهد کرد.

به طور کلی از این روش کاشت مو نمی توان برای تمامی افراد استفاده کرد. به عنوان مثال افرادی که دارای پوست سر سفتی هستند، همچون ورزشکاران، نمی توانند از این روش کاشت مو استفاده کنند. چرا که نمی توان از پوست سر سفت، تکه ای را به راحتی جدا کرد و این عمل با مشکلات فراوانی همراه می شود.

اگر این روش کاشت مو را برگزیده اید، به خاطر داشته باشید که حدوداً یک ماه زمان لازم است تا به بهبودی کامل برسید. در این مدت از انجام فعالیت های سنگین به شدت خودداری شود. چرا که می تواند باعث ایجاد جای اسکار و زخم شود.

از آنجایی که این عمل زیبایی عمل تهاجمی بوده، فرد بیمار پس از انجام کاشت، ممکن است شاهد برخی از عوارض همچون قرمزی و خارش در ناحیه کاشت و اهدا باشد که این مورد یکی از معایب کاشت مو به روش FUT است.

 

مراحل کاشت موی به روش FUT:

با شناخت روند انجام کاشت مو به روش FUT می توانید از تک تک اتفاقاتی که در هر مرحله رخ می دهد، آگاه شوید. این امر  منجر به انتخاب بهتر و دقیق تر می شود. در این قسمت سعی داریم شما را با روند اصلی انجام کاشت مو که در سه مرحله خلاصه شده است، آشنا کنیم:

مرحله اول مراجعه به کلینیک:

در ابتدا فرد متقاضی به کلینیک منتخب مراجعه کرده و در جلسات مشاوره که برای وی در نظر گرفته شده است، شرکت می ‌کند. جلسات مشاوره قبل از انجام کاشت مو، بسیار حائز اهمیت و ضروری می باشد. در این مرحله نوع الگوی طاسی، دلیل ریزش مو، ناحیه اهدا و… مشخص می شود و تمامی سوالات بیمار پاسخ داده می شود. در این مرحله نوع کاشت مو مشخص شده و فرد متقاضی برای کاشت مو آماده می شود.

مرحله دوم بررسی مو فرد متقاضی:

در این مرحله از موهای فرد متقاضی، عکس برداری می شود، فولیکول ها، گرفت ها و بانک مو فرد مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد. سپس پزشک متخصص با توجه به نتایج بدست آمده و تکیه بر دانش و مهارت خود، نواحی کاشت و اهدا را مشخص می کند. همچنین تعداد حدودی گرفت های مورد نیاز برای کاشت را مشخص می کند.

مرحله سوم بررسی شرایط جسمی فرد متقاضی:

کاشت مو به روش FUT اگر چه نوعی عمل سرپایی محسوب می ‌شود، اما عمل جراحی تهاجمی به شمار می رود. به همین علت فرد متقاضی می بایست از شرایط جسمی خوبی برخوردار باشد تا این عمل برای وی خطرساز نباشد. برای این منظور برخی از آزمایشات انجام می شود تا پزشک مورد نظر از سلامت بیمار خود، اطمینان کسب کند.

مرحله چهارم مشخص کردن خط رویش:

در این مرحله پزشک متخصص با توجه با علم و دانش خود و همچنین سلیقه و خواست فرد متقاضی، خط رویش را بر روی سر مشخص می کند. وی این کار را با استفاده از مارکرهای مخصوص انجام می دهد.

این مرحله جزو مراحل حائز اهمیت در کاشت مو به روش FUT می باشد. چرا که نیازمند تخصص و مهارت پزشک مورد نظر می باشد تا خط رویشی طبیعی ایجاد شود.

مراحل کاشت مو به روش fut

مرحله پنجم آماده سازی متقاضی برای انجام کاشت به روش FUT:

در این مرحله فرد متقاضی پس از تعویض لباس های خود، به اتاق عمل راهنمایی می شود. سپس با استفاده از مواد ضدعفونی کننده، پوست سر در ناحیه کاشت و اهدا، ضدعفونی می شوند. در نهایت با استفاده از مواد بی حس کننده موضعی، ناحیه بانک مو و کاشت مو را بی حس می کنند.

بی حسی پوست سر به روش های مختلفی نظیر استفاده از داروی لیدوکائین انجام می شود تا بیمار در حین انجام عمل پیوند مو، هیج گونه دردی را احساس نکند.

مرحله ششم استخراج واحد های فولیکولی از نواحی اهدا:

این مرحله از کاشت مو، از یک روش به روش دیگر متفاوت است و در هر روش با ترفندی خاص انجام می شود. در کاشت مو به روش FUT استخراج واحدهای فولیکولی از طریق ایجاد برشی ریز در  پشت سر انجام می شود.

در واقع برای این منظور با استفاده از ابزار مناسب، برشی به عرض دو سانتی متر و طول حدود ۲۵ سانتی متر ایجاد می کنند و لایه ای نواری از پوست را جدا می کنند. به این لایه در اصطلاح فلپ گفته می شود.

پس از برداشت فولیکول های مورد نظر، محل برداشت با استفاده از بخیه های ریز بسته می شود و آن را پانسمان می کنند تا از بروز هر گونه عفونت و یا مشکلی جلوگیری شود.

مرحله هفتم آماده سازی واحدهای فولیکولی:

برای اینکه بتوان به راحتی از واحدهای فولیکولی استفاده کرد، فلپ پوستی که در اختیار است را به تکه ها و قسمت های کوچک تقسیم می کنند تا عمل برداشت فولیکول ها به راحتی با دقت بیشتر انجام شود. این مرحله از کاشت، توسط تکنسین انجام می شود که از مهارت بالایی برخوردار است.

تکنسین با دقت بالا تک تک فولیکول مو ها را از فلپ پوستی خارج کرده و هر کدام را در زیر میکروسکوپ قرار می دهد تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کند. در نهایت فولیکول های سالم را به شکل دسته هایی دو یا سه تایی در کنار یک دیگر قرار می دهد و برای کاشت در ناحیه مورد نظر آماده می کند.

مرحله هشتم کاشت :

مرحله هشتم از جمله اصلی ترین و مهم ترین مراحل کاشت مو محسوب می شود که فرآیند اصلی یعنی کاشت فولیکول های محیا شده در داخل پوست سر انجام می شود. این مرحله نیازمند مهارت و تخصص پزشک مورد نظر است که بتواند به بهترین شکل عمل پیوند مو را انجام دهد.

در واقع چگونگی قرارگیری گرفت های مو در پوست سر، از جمله پر اهمیت ترین مسائلی است که پزشک، باید در نظر داشته باشد. چرا که نحوه قرارگیری گرفت های مو، چگونگی رشد، موفقیت آمیز بودن کاشت و… را تعیین می کند.

در این مرحله پزشک در ناحیه کاشت که از قبل مشخص شده است، برش های ریز ایجاد می کند. سپس دسته های فولیکولی را به آرامی داخل برش ها قرار می دهد و عملیات کاشت انجام می شود. این مرحله بدون بخیه انجام می شود و هیچ گونه خونریزی در محل کاشت رخ نمی دهد.

به خاطر داشته باشید که میزان تراکم موهای کاشته شده وابسته به خواست و سلیقه فرد بیمار و بانک مو  وی می باشد.

 

نتایج انجام کاشت مو به روش FUT:

نتیجه انجام کاشت مو علاوه بر چگونگی روند انجام کاشت مو، به چگونگی گذراندن دوره نقاهت نیز بستگی دارد. پس از انجام کاشت مو، می بایست نکات مراقبتی را به صورت کامل انجام داد تا بروز مشکلات را به حداقل رساند. دوره نقاهت پس از انجام کاشت مو به روش FUT، حدودا ۲ هفته زمان می برد که بعد از آن دیگر نشانه ای از قرمزی و تورم نیست.

پس از گذشت مدتی از انجام کاشت مو، شاهد ریزش ضعیف تا شدید موهای کاشته شده هستیم. این ریزش ها کاملا طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی نیست. زمانی که کاشت مو انجام می‌ شود، در واقع نوعی شوک به پوست سر و فولیکول ها وارد می شود که باعث ریزش تارهای مو کاشته شده می شود.

بعد از گذشت حدود دو ماه، فرد بیمار به بهبودی کامل رسیده و ریزش موهای وی به طور کامل قطع می‌ شود. سپس فولیکول ها شروع به تولید تارهای مو جدید می کنند و به آرامی رشد می کنند. رشد تارهای مو جدید چیزی حدود ۱.۵ سانتی متر به ازای هر ماه می باشد.

در پایان یک سال، فولیکول ها و تارهای مو به ثبات رسیده اند و شاهد موهای پرپشت و زیبای خود هستید.

 

عوارض کاشت مو به روش FUT:

عمل پیوند مو همچون سایر عمل های زیبایی ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. برخی از افراد هیچ یک از این عوارض را تجربه نخواهند کرد اما برخی دیگر ممکن است آن را تجربه کنند. این عوارض ماندگار نخواهد بود و با گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می روند. در این قسمت تمامی عوارضی که ممکن است پس از انجام کاشت مو به روش FUT رخ دهد، جمع آوری شده است. با ما همرا باشید تا با این عوارض آشنا شوید.

ریزش مو:

یکی از شایع ترین عوارضی که اکثر افراد به آن دچار می شوند، ریزش مو می باشد. ریزش مو پس از گذشت مدت کوتاهی از کاشت مو رخ می  دهد. در واقع تارهای مو به همراه دلمه های روی پوست سر، شروع به ریزش می کنند. این امر کاملا طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی نیست. زیرا تارهای مو ریزش می کنند و فولیکول ها در داخل پوست سر قرار دارند. علت بروز این اتفاق، شوک وارده به پوست سر و فولیکول ها می باشد که حدود ۳ ماه به طول می انجامد که پس از گذشت این مدت، فولیکول ها فعالیت خود را از سر می گیرند و مجددا شروع به تولید تارهای مو جدید می کنند.

تورم:

از جمله عوارضی که پس از انجام تمامی روش های کاشت مو رخ می دهد، ایجاد تورم در نواحی پیشانی، اطراف صورت و اطراف چشم ها می باشد. این تورم ها ماندگار نبوده و در کمتر از  یک هفته از بین می روند. گاهی برخی از بیماران دچار کبودی در نواحی مختلف صورت می شوند که پس از گذشت چند هفته از بین می روند.

درد و بی حسی:

بی حسی در محل های اهدا و کاشت جزو شایع ترین عوارض، پس از انجام کاشت مو به روش FUT می باشد. این عارضه، بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

اگر پس از انجام کاشت مو به روش FUT دچار دردهای شدید و یا ضعیف شدید، با پزشک خود در میان بگذارید تا در صورت لزوم داروهای مسکن برای شما تجویز شود. این درد معمولا در ناحیه اهدا رخ می دهد.

اسکار:

به طور کلی زمانی که در پوست انسان جراحتی ایجاد شود، ممکن است جای زخم و اسکار باقی بماند. در کاشت مو به روش FUT، برشی وسیع در پشت سر ایجاد می شود که ممکن است جای زخم و یا اسکار در پشت سر باقی بماند. این موضوع باعث نگرانی متقاضیان این روش کاشت مو شده است. اما به خاطر داشته باشید که اگر کاشت مو به صورت اصولی انجام شود، جای هیچ گونه زخمی بر روی پوست باقی نمی ماند. پس در انتخاب کلینیک مورد نظر خود دقت کنید.

آلرژی:

در کاشت مو به روش FUT، از داروها و محصولات گوناگون همچون داروهای بی حسی، مواد مورد نیاز برای بخیه، مواد مورد نیاز برای ضدعفونی و… استفاده می شود که ممکن است برخی از افراد نسبت به این گونه مواد حساسیت نشان دهند و آلرژی داشته باشند. به همین علت پزشک خود را از موادی که نسبت به آن آلرژی دارید، مطلع کنید.

فولیکولیت:

یکی از نادرترین عوارضی که ممکن است پس از انجام کاشت مو به روش FUT رخ دهد، بیماری تحت عنوان فولیکولیت می باشد. در این بیماری فولیکول های مو به وسیله برخی از باکتری ها، آلوده می شوند و ممکن است برخی از مشکلات را برای بیمار ایجاد کنند.

از نشانه های ابتلا به این بیماری، می توان به تورم و قرمز شدن فولیکول های مو، ظاهر شدن جوش های چرکی در اطراف ریشه های مو، خارش و… اشاره کرد. در صورت ابتلا به این بیماری ممکن است برخی از فولیکول های مو از بین روند و یا دچار آسیب جدی شوند.

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری نکات توصیه شده را بعد از عمل به صورت کامل رعایت کنید. در صورت ابتلا به این بیماری نیز به پزشک مورد نظر مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید.

 

مراقبت های قبل از انجام کاشت مو به روش FUT:

اگر قصد دارید برای انجام کاشت مو به روش FUT اقدام کنید، می بایست برخی از نکات و توصیه ها را رعایت کنید تا عمل خوبی داشته باشید و هیچ مشکلی برای شما پیش نیاید. در این قسمت سعی کرده ایم تمامی نکات لازم و ضروری که باید قبل از عمل کاشت مو به روش FUT انجام شود، ذکر شده است. به عنوان مثال:

اولین نکته ای که قبل از انجام کاشت مو به روش FUT، می بایست آن را رعایت کرد، مطلع کردن پزشک مربوطه از تمامی داروهای مصرفی، می باشد. برخی از داروها همچون داروهای رقیق کننده خون و برخی از ویتامین ها همچون ویتامین های B و E، ممکن است با جراحی تداخل داشته باشند و در روند عمل مشکلاتی ایجاد کند. چرا که این گونه داروها ممکن است در انعقاد خون و یا افزایش خونریزی دخیل باشند. در این صورت پزشک مربوطه، از شما می خواهد که مصرف دارو را متوقف کنید و یا جایگزینی برای آن در نظر می گیرد.

از حدود دو هفته قبل از انجام کاشت مو به FUT، از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی به صورت کاملاً جدی خودداری کنید. چرا که مصرف این گونه مواد می تواند باعث رقیق شدن خون شود و مشکلاتی را در حین عمل ایجاد کند.

روز قبل از انجام کاشت مو به روش FUT، حتما موها و پوست سر خود را با شامپو به صورت کامل شست و شو دهید و از هیچ گونه ماسک مو، اسپری مو و… استفاده نکنید.

اگر به بیماری خاصی همچون بیماری های تنفسی، قلبی و عروقی و… مبتلا هستید، در ابتدا پزشک خود را در جریان بگذارید. در صورت صلاح دید پزشک، داروهای خود را قبل از انجام کاشت مو مصرف کنید. به علاوه اگر از داروهای استنشاقی استفاده می کنید، حتما در حین عمل به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

اگر در فصل تابستان، قصد انجام کاشت مو را دارید، می بایست از حدود دو هفته قبل از انجام کاشت مو از پوست سر مراقبت کنید که مبدا دچار آفتاب سوختگی شود. همچنین از داروهای ضد التهابی به هیچ عنوان استفاده نکنید. چرا که می تواند مشکلاتی برای شما ایجاد کند.

حدود یک هفته قبل از انجام کاشت مو، از رنگ کردن، کراتین کردن، ویتامینه کردن و… خودداری کنید تا موهای شما آمادگی لازم برای انجام کاشت مو به روش FUT داشته باشید. در واقع روز جراحی سطح پوست سر می بایست عاری از هر گونه مواد شیمیایی باشد.

 

مراقبت بعد از کاشت مو به روش fut

دوره نقاهت پس از انجام کاشت مو به روش FUT، بسیار کوتاه و حدودا ۲ هفته می باشد. اما به خاطر داشته باشید که این مدت زمان، زمانی طلایی برای افرادی که کاشت مو انجام داده اند، محسوب می شود. پس تمامی نکات مراقبتی پس از انجام کاشت مو را جدی بگیرید و به تمامی آن ها عمل کنید. در این قسمت لیستی از نکات مراقبتی پس از انجام کاشت مو به روش FUT جمع آوری شده است.

یکی از مهم ترین نکاتی که پس از انجام کاشت مو به روش FUT، می بایست رعایت کرد، فرم صحیح خوابیدن است. در روزهای اول پس از انجام کاشت مو، به حالت نیمه نشسته بخوابید. این امر به کاهش تورم و قرمزی پوست سر کمک بسیار بزرگی می کند. همچنین فولیکول های تازه کاشته شده از خراشیده شدن و آسیب در امان می مانند.

پس از انجام کاشت مو به روش FUT، با توجه به شرایط بدن بیمار و شرایط پیشرفت عمل، داروهای تجویز می کند. این داروها حتماً باید در موعد معین مصرف شوند تا تاثیر داشته باشند و روی بدن اثر گذارند.

ناحیه کاشته شده، ناحیه ای بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد. به همین علت توصیه می شود از دست زدن، لمس کردن، خاراندن و…پوست سر خود خودداری کنید. چرا که فولیکول های کاشته شده، به خوبی در پوست سر قرار نگرفته اند و با دست زدن به آن ها می توان رشد و کارایی آن ها را متوقف کرد.

همان طور که قبل از انجام عمل پیوند مو می بایست از استعمال سیگار و دخانیات و همچنین نوشیدن مشروبات الکی خودداری کرد، بعد از انجام عمل پیوند مو نیز می بایست تا حدود دو هفته خودداری کرد.

تا حدود یک ماه پس از انجام عمل کاشت مو به روش FUT، به صورت جدی از انجام هر نوع فعالیت سنگین و شدید همچون ورزش های سنگین، جلوگیری کنید. زیرا فعالیت های سنگین سرعت گردش خون در کل بدن را افزایش می دهد و این امر می تواند فولیکول ها را به خطر اندازد.

تا حدود ۲۱ روز پس از انجام کاشت مو، از قرار گرفتن در معرض آفتاب و یا اشعه های uv به صورت کاملاً جدی خودداری کنید. چرا که با این کار آسیب جدی به فولیکول های کاشته شده می رسانید.

تا حدود یک هفته پس از انجام کاشت مو به روش FUT از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

پس از انجام کاشت مو، دلمه دلمه هایی بر روی پوست سر مشاهده می کنید. اما به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید به آن ها دست زد. با گذشت مدت زمان کوتاهی این دلمه ها به خودی خود ریزش پیدا می کنند.

هزینه کاشت مو به روش FUT:

در رابطه با هزینه کاشت مو، نمی توان به صورت دقیق قیمت گذاری کرد. زیرا هزینه کاشت مو به روش FUT به عواملی نظیر تعداد فولیکول های برداشت شده، وسعت منطقه طاسی، نوع پوست سر، نوع فولیکول ها و… بستگی دارد.

اما به طور کلی می توان گفت کاشت مو به روش FUT، روشی کم هزینه تر نسبت به سایر روش های کاشت مو می باشد. برای اطلاع از قیمت دقیق کاشت مو به روش FUT می توانید به کلینیک دائر مراجعه کنید و مورد بررسی و آزمایش قرارگیرید.

 تعداد جلسه انجام کاشت مو به روش FUT 

کاشت مو به روش FUT، برخلاف بسیاری از روش های کاشت مو، با روندی سریع انجام می شود و زمان کمتری به خود اختصاص می دهد زیرا سرعت برداشت گرفت در این نوع کاشت مو بسیار سریع تر از سایر روش ها است.

اما به طور کلی برای انجام کاشت مو یک جلسه ۴ الی ۶ ساعته لازم است و نیاز به جلسات دوم یا سوم نیست. این روش برای افرادی که وقت زیادی برای انجام کاشت مو ندارند، بسیار مناسب است.

ویژگی های یک کلینیک کاشت مو خوب:

عمل کاشت مو، عملی بسیار مهم در زندگی انسان می باشد که در صورت بروز برخی از اتفاقات در حین عمل، می تواند مشکلاتی برای انسان ایجاد کند که تا آخر عمر وی با او همراه باشد. به همین علت سعی کنید، کار کاشت مو خود را در کلینیکی معتبر و با کیفیت انجام دهید. کلینیک خوب، به طور کلی ویژگی هایی دارد که در این قسمت به شرح برخی از این ویژگی ها می پردازیم:

  • یکی از مهمترین و ابتدایی ترین ویژگی های یک کلینیک خوب و معتبر، داشتن مجوزهای رسمی از وزارت بهداشت است. معمولا کلینیک هایی که دارای این گونه مجوزها هستند، آن را در محلی مناسب که در معرض دید باشد، نصب می کنند. همچنین کادر پزشکی و درمانی کلینیک می بایست دارای مجوز تخصصی پوست و مو باشند.
  • از دیگر ویژگی های یک کلینیک خوب می توان به داشتن محیطی اصولی و استاندار اشاره کرد. کلینیک خوب دارای اتاق های مجزا برای ویزیت، عمل کاشت مو و همچنین اتاق انتظار می باشد. به علاوه کلینیک می بایست دارای تهویه مناسب، سیستم خنک کننده و گرمایشی و… باشد.
  • مرکز کاشت مویی را می توان خوب و معتبر دانست که مجهز به تجهیزات و امکانات به روز و مدرن باشد. زیرا تجهیزات، اثر گذاری مستقیمی بر روی کیفیت کاشت انجام شده دارد.
  • از جمله اساسی ترین ویژگی های یک کلینیک معتبر و خوب، نحوه برخورد با مراجعه کننده می باشد. این ویژگی به راحتی قابل ارزیابی است و با اولین مراجعه به کلینیک می توان این ویژگی را ارزیابی کرد. کلینیکی که با احترام و بهترین شکل با مرجعه کنندگان خود رفتار می کند و خدماتی با کیفیت بالا ارائه می دهد، کلینیکی مناسب برای انجام کاشت مو است.

چرا کلینیک کاشت مو دائر؟

کلینیک کاشت مو دائر، تمامی ویژگی های یک کلینیک کاشت موی خوب را دارا می باشد. همچنین در کلینیک دائر، تمامی روش های کاشت مو و امور مراقبتی از پوست و مو توسط کادر درمانی متخصص، با استفاده از برترین و به روزترین تجهیزات روز دنیا، انجام می شود.

اگر قصد انجام کاشت مو به روش FUT دارید می توانید با شماره های ۲۲۴۴۴۰۱۴ و ۲۲۴۴۴۰۱۱ تماس بگیرید و یا به صورت حضوری به کلینیک دائر، واقع در خیابان پاسداران، خیابان گیلان غربی، بعد از تقاطع اسلامی مراجعه کنید

وعده غذایی قبل از کاشت مو به روش FUT چگونه باشد؟

در پاسخ به این سوال می بایست گفت که وعده غذایی قبل از انجام کاشت مو به روش FUT کاملا وابسته به صلاح دید پزشک است. ممکن است پزشک از شما بخواهد که از حدود ۱۲ ساعت قبل از انجام کاشت مو، از خوردن و نوشیدن خودداری کنید و گاهی ممکن است از شما بخواهد که وعده غذایی قبل از عمل را به صورت کامل بخورید. این وعده می بایست متشکل از مواد مغذی و ویتامین ها باشد و در عین حال وعده ی غذایی سبک باشد. چرا که عمل پیوند مو، عملی طولانی محسوب می شود و ممکن است فرد در میان عمل دچار ضعف ناگهانی شود.

آیا کاشت مو به روش FUT درد دارد؟

کاشت مو به روش FUT، نوعی عمل تهاجمی محسوب می شود اما میزان درد کمی دارد. در واقع بیمار در زمان انجام کاشت مو دردی احساس نمی کنند زیرا از مواد بی حسی در منطقه اهدا و کاشت استفاده می شود.

پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، اثرات داروهای بی حسی کاهش می یابد و فرد بیمار اندک دردی را تجربه می کند که با استفاده از داروهای مسکن به راحتی قابل کنترل است.

چه سنی برای انجام کاشت مو به روش اف یو تی مناسب است؟

زمانی می توان برای انجام کاشت مو اقدام کرد که فرد به الگوی طاسی رسیده باشد. معمولا افراد زیر ۲۵ سال به این الگوی طاسی نمی رسند. پس افراد بالای ۲۵ سال، بنا به صلاح دید پزشک می توانند از کاشت مو به روش اف یو تی استفاده کنند.

همچنین افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند، دیگر بانک موی مناسب جهت اهدا به مناطق کاشت ندارد. به همین علت قبل از رسیدن به سن ۵۰ سالگی برای کاشت مو به روش اف یو تی  اقدام کنید.

آیا پس از انجام کاشت مو می توان استحمام کرد؟

پاسخ به این سوال وابسته به شرایط عمل و صلاح دید پزشک مربوطه است. برخی از پزشکان توصیه می‌ کنند که در روز جراحی، پس از انجام عمل کاشت مو به روش FUT، استحمام کنید و به آرامی سر خود را با استفاده از شامپو شست و شو دهید. برخی دیگر از پزشکان توصیه می کنند، پس از گذشت ۳ الی ۴ روز استحمام کنند. پس بهتر است در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید و طبق نظر و تشخیص او انجام دهید.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۱ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا