مقالات

کاشت مو

زیبایی چهره یکی از عوامل حائز اهمیت از زمان های قدیم تا به امروز بوده است. انسان ها، چه مرد، چه زن، چه پیر و چه جوان همواره به دنبال راهی برای زیباتر به نظر رسیدن هستند.

زیبایی ارکان متعددی دارد؛ بدون شک یکی از ارکان اصلی زیبایی چهره، موهای زیبا و خوش حالت می باشد. اما به هر حال بسیاری از افراد دچار ریزش موی شدید و یا طاسی هستند.

افراد گوناگون از سنین کم شاهد ریزش مو شدید و خفیف هستند که تمام تلاش خود را برای بهبود این امر به کار می گیرند. در ابتدا سعی دارند با داروهای گیاهی و یا شیمیایی به بهبود ریزش موی خود کمک کنند و یا ممکن است به کاشت مو رو آورند.

نکته حائز اهمیت در ریزش مو عوامل موثر بر آن می باشد؛ به عنوان مثال گاهی علت ریزش مو عوامل ژنتیکی و وراثت می باشد.

برای یافتن علت ریزش مو می توانید به پزشک ماهر و متخصص مراجعه کنید و مورد معاینه و بررسی قرار گیرید. در این صورت پزشک مورد نظر راهکارهایی برای شما انتخاب می کند. یکی از راهکارهایی که امروزه برای رفع طاسی و کم پشتی شدید مو استفاده می شود، کاشت مو می باشد. کاشت مو تحت عنوان پیوند مو نیز مشهور است. چرا که روند کاشت مو به صورت انتقال بافت مو از منطقه ای تحت عنوان منطقه اهدا، به منطقه ای تحت عنوان منطقه کاشت انجام می‌ شود.

کاشت مو نه تنها برای پیوند مو به نواحی مختلف سر، بلکه برای پیوند مو به ابرو، مژه و ریش نیز استفاده می شود.

فهرست مطالب

تاریخچه کاشت مو 

از گذشته های دور، بسیاری از انسان ها به ویژه خانم ها، به دنبال راهی برای زیبایی چهره خود بوده اند. به همین علت در زمان های قدیم از انواع داروهای گیاهی به منظور جلوگیری از کاهش میزان ریزش مو و یا درمان طاسی استفاده می کردند. این امر، در مصر باستان بسیار شایع بوده است.

اما درمان طاسی و ریزش موهای سر، ابرو و یا مژه از قرون ۱۸ و ۱۹ ظهور پیدا کرد که اولین تشعشعات ظهور این روش در سال ۱۸۸۲ میلادی توسط پزشکی آلمانی با نام دکتر دیفنباخ صورت گرفته است. وی تحقیقات و آزمایشات خود را در ابتدا بر روی پوست حیوانات آزمایش کرد و سپس آن را بر روی پوست بازوی خود انجام داد!

پس از پزشک آلمانی، پزشکی ژاپنی با نام دکتر اوکودا شیوه کاشت موی جدیدی را در سال ۱۹۳۹ ابداع کرد. این روش با روش پزشک آلمانی تفاوت های بسیار زیادی داشت و به کاشت موی امروزی کمک بسیار زیادی کرد. به همین علت تاریخچه کاشت مو به کشور ژاپن برمی ‌گردد و همگان شروع کاشت مو را از ژاپن می دانند.

کاشت مو توسط دکتر اوکودا، به شکل برداشت غشایی از پوست که حاوی گرافت های مو می باشد و در نهایت پیوند آن به مناطقی که دچار ریزش شده اند، انجام شد.

سپس در اواسط قرن ۱۹ میلادی در شهر نیویورک، پزشکی با نام نورمن اورتنریج اقدام کاشت مو کرد. وی بدون اطلاع از دستاوردهای پزشک ژاپنی، مطالعات و آزمایشات گوناگونی بر روی قسمت های مختلف پوست، فولیکول ها، گرافت های مو و… انجام داد و به این نتیجه رسید که فولیکول های سالم بر روی پوست های آسیب دیده و یا پوست قسمت هایی که دچار طاسی شده اند، توانایی رشد و نمو دارند.

وی عملیات کاشت مو را در مقیاس بزرگ، بر روی انسان های گوناگون انجام داد. اما به علت عدم وجود ابزارهای پیشرفته و کوچک، نتیجه عمل کاشت مو بسیار غیر طبیعی و عروسکی بود. همچنین جای زخم و اسکار بر روی ناحیه اهدا و کاشت به صورت کامل باقی می ماند.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، کاشت مو پیشرفت بسیار زیادی کرد و امروزه کاشت مو با کمترین درد و با نتیجه بسیار طبیعی انجام می شود و در دسترس همگان است.

کاشت مو چیست؟ 

کاشت مو چیست؟

کاشت مو در زمره عمل های زیبایی به شمار می ‌رود که طرفداران بسیار زیادی را به خود جلب کرده است. موهای پرپشت و زیبا، خواسته هر فردی اعم از زن و مرد می باشد که باعث افزایش اعتماد به نفس و در نتیجه حضوری پر رنگ تر در جامعه می باشد.

امروزه کاشت مو به روش های جدید، با استفاده از تکنیک پیوند طبیعی موهای قسمت پشتی سر و یا سایر نواحی بدن به مناطقی که نیاز به کاشت دارند، در کلینیک های پیشرفته صورت می گیرد.

تنوع روش های کاشت مو به گونه‌ ای است که تمامی افراد می ‌توانند کاشت موی خود را انتخاب و انجام دهند. همچنین افراد گوناگون با محدودیت های مختلف خود، قادر به انجام کاشت مو می باشند.

در زمان های گذشته افرادی که دچار طاسی کامل بودند و یا بانک موی مناسب در نواحی پشت سر نداشتند، نمی توانستند از کاشت مو استفاده کنند. اما امروزه کاشت مو با استفاده از بانک موی سایر نقاط بدن نیز قابل انجام است!

روند اصلی کاشت مو در تمامی روش ها طبق سه اصل زیر می باشد:

 1. برداشت فولیکول های مناسب کاشت از ناحیه اهدا
 2. نگهداری فولیکول ها در شرایط مناسب و انجام برخی از آزمایشات بر روی آن ها
 3. کاشت فولیکول ‌های مهیا شده با استفاده از دستگاه های مختلف داخل پوست سر

کاشت مو، بسته به نوع روشی که مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند از یک جلسه تا حدود ۳ الی ۴ جلسه ۴ تا ۵ ساعته به طول انجامد. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع روش های کاشت مو، مزایا و معایب، مراقبت های قبل و بعد از عمل و تمامی نکات حائز اهمیت، به صورت کلی، آشنا نماییم. پس با ما همراه باشید.

 

ساختمان مو:

هر تار مو، از اعضا و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که برخی از آن ها قابل مشاهده بوده و برخی دیگر فقط با چشم مسلح دیده می شوند. به طور کلی تارهای مو، رشته های باریک و ظریفی هستند که از سطح پوست خارج شده اند. در این قسمت سعی داریم شما را با اجزای اصلی تشکیل دهنده مو آشنا کنیم تا درک بهتری از این مقاله داشته باشید.

ساختمان ریشه مو:

ریشه مو، یکی از ظریف ترین اعضای موجود در بدن انسان محسوب می شود که پیچیدگی های خاص خود را دارد. ریشه مو در اعماق پوست انسان قرار دارد و با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. ریشه مو، خود از اجزای گوناگونی تشکیل شده است:

پیاز مو:

پیاز مو با نام لاتین hair bulb یکی از اجزای اصلی ساختمان مو محسوب می شود که در پایه فولیکول قرار دارد. پیاز مو را بخش زنده مو می دانند که دارای سلول های بنیادی بسیار زیادی است. تقسیم سلولی در این جز حیاتی رخ می دهد که از جمله سریع ترین تقسیمات سلولی در بدن می باشد؛ به گونه ای که این تقسیم سلولی نهایت تا دو روز به طول می انجامد.

عضله راست کننده:

از دیگر اعضای تشکیل دهنده ریشه مو، می توان به عضله راست کننده، با نام لاتین arrector pili اشاره کرد. عضله راست کننده، اتصال مستقیم به بخش مرکزی فولیکول دارد وهمچون سایر ماهیچه ها و عضله های موجود در بدن، می تواند حرکت داشته باشد؛ با این تفاوت که این حرکت کاملا غیر ارادی است. وظیفه عضله راست کننده، نگه داشتن تارهای مو با زاویه مشخص می باشد.

غدد سبابه:

غدد سبابه در واقع همان غدد چربی موجود در پوست هستند که وظیفه تولید ماده روغنی و مومی شکل را بر عهده دارد. چربی که در سطح پوست سر و یا سطح پوست بدن وجود دارد، توسط غدد سبابه تولید شده است. تمامی نواحی بدن که در آن تارهای مو رشد می کنند، غدد سبابه دارند. غدد سبابه یکی از اجزای اصلی سازنده ریشه مو محسوب می شوند که به پیاز مو چسبیده اند. چربی که غدد چربی در ریشه مو تولید می کنند، به ساقه های مو نیز منتقل می شود.

ساختمان ساقه مو:

همان طور که می دانید، ساقه مو به قسمتی از مو گفته می شود که خارج از پوست سر قرار دارد و با چشم قابل رویت است. ساقه مو خود از سه قسمت کلی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

کوتیکول:

کوتیکول، خارجی ترین لایه ساقه مو محسوب می شود که وظیفه حفاظت از لایه های زیرین و همچنین درخشش موها را برعهده دارد. این لایه حفاظتی، متشکل از سلول های پهن هم پوشانی است که به صورت نامرتب روی هم و یا کنار هم قرار گرفته اند. ساختار این لایه به گونه ای است که قابلیت نفوذ پذیری بسیار بالایی دارد و می تواند رطوبت و… را به خود جذب کند. رنگ پذیری تارهای مو، به علت وجود همین خاصیت است. از دیگر خواص این لایه ساقه مو، می توان به خاصیت انعطاف پذیری و تعادل تارهای مو اشاره کرد.

قشر:

لایه میانی در ساقه مو، قشر می باشد که با نام کورتکس نیز مشهور است. این لایه رشته های پروتئینی می باشد که رنگدانه های مو را تامین می کند. در واقع رنگ تارهای مو وابسته به این لایه می باشد. قشر، دور مغز مو را پوشانده و باعث افزایش ضخامت تارهای مو می شود. این لایه از ساقه مو، از سلول های شاخی شکل تشکیل شده است که به صورت کاملا فشرده در کنار یک دیگر قرار گرفته اند.

مدولا:

تمامی تارهای مو، اعم از ضخیم و نازک، دارای دو لایه اصلی قشر و کوتیکول هستند. اما مدولا لایه ای است که فقط در تارهای موی ضخیم و کلفت دیده می شود و در موهای نازک و کرکی شکل وجود ندارد! این لایه وظیفه راست نگه داشتن تارهای مو و استحکام آن ها را عهده دار می باشد.

 

چرخه رشد مو:

بسیاری از افراد درگیر ریزش مو هستند و از ریزش موهای خود احساس نارضایتی می کنند. اما ریزش مو تا حدی نرمال می باشد و به علت چرخه رشد مو رخ می دهد. در این قسمت سعی داریم تا شما را با چرخه رشد مو آشنا کنیم تا از علت ریزش موی خود مطلع شوید.

مرحله یک: آناژن یا مرحله رشد

این مرحله همان طور که از نامش پیداست، مرحله رشد تارهای مو می باشد. در این مرحله سلول های پیاز مو به سرعت تکثیر پیدا می‌ کنند و موها رشد کرده و به مرور زمان ضخیم می شوند. به طور کلی این مرحله از ۲ سال تا ۷ سال به طول می انجامد و اکثر تارهای مو، یعنی حدود ۸۵ درصد از آن ها، در این مرحله به سر می برند. در مرحله آناژن، تارهای مو در هر سال حدود ۶ اینچ رشد می کنند.

مرحله دوم: کاتاژن یا مرحله بینابینی

پس از گذر از مرحله آناژن، تارهای مو وارد مرحله کاتاژن می شوند. این مرحله حدود یک الی سه هفته به طول می انجامد و تارهای مو را برای ورود به مرحله آخر، آماده می کند. مرحله کاتاژن را مرحله انتقال نیز می نامند. در این مرحله، فولیکول مو کوچک شده و این امر باعث کاهش قطر تارهای مو می شود.

مرحله سوم: تلوژن یا مرحله استراحت

مرحله آخر، مرحله تلوژن می باشد که طی مدت زمان ۳ الی ۴ ماه زمان می برد. در این مرحله، مو وارد فاز استراحت می شود و تمامی فعالیت های مربوط به فولیکول، متوقف می شود. سپس تارهای مو وارد فاز ریزش می شوند و به دلایل گوناگون، همچون تحت فشار بودن توسط تارهای موی جدید، شست و شو، کشیدگی و… شروع به ریزش می کنند. این ریزش می تواند تا حدود ۵۰ الی ۱۰۰ عدد تار مو در روز برسد. حدود ۱۵ درصد از کل تارهای موی انسان در این مرحله به سر می برند.

این ریزش مو کاملا طبیعی می باشد و تمامی افراد، در بسیاری از اوقات درگیر این ریزش مو هستند.

 

اصطلاحات مهم:

برای اینکه بتوانید هرچه بهتر با کاشت مو آشنا شوید، می بایست با برخی از اصطلاحات اولیه که بسیار پرکاربرد هستند، آشنا شوید:

فولیکول مو چیست؟

فولیکول مو در واقع نوعی دستگاه بسیار حیاتی و مهم پوستی در بین تمامی پستانداران می باشد. این دستگاه وظیفه تولید تارهای مو در نواحی مختلف پوستی را بر عهده دارد. اگر بخواهیم فولیکول را از نظر لغوی بررسی کنیم، می بایست گفت که ریشه این کلمه از واژه فولیس گرفته شده است که به معنای حفره می باشد. همان طور که از ریشه نام این عضو حیاتی پیداست، فولیکول حالت کیسه ای و حفره ای دارد که در اعماق پوست انسان، هرجایی که تارهای مو در آن رشد کرده است، قرار دارد. فولیکول وظیفه تامین مواد مغذی برای تارهای مو را برعهده دارد و این امر را با کمک عضوی به نام پستانک انجام می دهد. در واقع پستانک از طریق خون، مواد مغذی را دریافت کرده و در اختیار تارهای مو قرار می دهد. فولیکول تاثیر بسیار زیادی بر روی رنگ و شکل تارهای مو دارد. به گونه‌ ای که افرادی که دارای موهای صاف و به اصطلاح لخت هستند، فولیکول های دایره ای شکل دارند و افرادی که دارای موهای فر و مجعد هستند، فولیکول های بیضی شکل دارند. همچنین رنگ موی افراد، با توجه به شکل فولیکول ها تعیین می‌ شود که عواملی همچون وراثت و ژنتیک، تاثیر به سزایی در این امر دارند.

گرافت چیست؟

به طور کلی به هر واحد از تارهای مو، گرافت گفته می‌ شود که خود شامل بخش‌های مختلفی است‌. اگر هر واحد مو را با استفاده از ذره بین مورد مشاهده و بررسی قرار دهید، خواهید دید که هر گرافت مو از ۱، ۲، ۳ و یا ۴ عدد تار مو تشکیل شده است! در واقع فولیکولی که تعدادی تارمو تولید کرده باشد، یک گرافت محسوب می شود. گرافت را می ‌توان از برخی از نقاط بدن خارج کرد و به منظور ترمیم و بازسازی به قسمت ‌های دیگر پیوند زد. در عمل پیوند مو در واقع گرافت های مو از ناحیه اهدا خارج شده و پس از انجام عملیات های گوناگون داخل پوست سر، در منطقه کاشت پیوند زده می شود.

بانک مو چیست؟

بانک مو در واقع به منطقه‌ ای از پوست گفته می ‌شود که دارای موهای مقاوم در برابر ریزش هستند. در بانک مو، فولیکول ها دارای خواص و ویژگی های منحصر به فردی هستند که سبب عدم ریزش تارهای مو می ‌شود. در این ناحیه هورمون های مردانه کمتر است و ژن طاسی تاثیر بسیار کمی بر روی فولیکول ها دارد. به همین دلیل است که منطقه اهدا در انجام عمل پیوند مو را از بانک مو انتخاب می ‌کنند. معمولاً بانک ‌مو، خط لبخندی ناحیه پشت سر، مابین دو گوش می باشد که در بسیاری از موارد به عنوان محل اهدا در نظر گرفته می ‌شود.

 

بهترین روش های کاشت مو 

همان طور که گفته شد، کاشت مو به روش های متعددی انجام می شود. در این قسمت سعی داریم شما را به صورت مختصر با پایه و اساس روش های مختلف کاشت مو آشنا کنیم. زیرا زمانی که اطلاعات کافی و درست از روش های درمانی و چگونگی انجام فرایند هر یک از آن ها داشته باشید، می توانید بهتر تصمیم گیری کنید و کم عارضه ترین و بهترین روش کاشت مو را انتخاب نمایید. در نتیجه عمل کاشت مو برای شما راحت تر می گردد. چرا که با مراحل مختلف آن آشنا هستید.

کاشت مو به روش FUE: 

افرادی که به صورت ارثی دچار ریزش های شدید و در نهایت طاسی شده‌ اند، افرادی که دچار طاسی در نواحی وسط سر هستند، افرادی که درگیر طاسی و ریزش در قسمت‌ هایی از ریش و یا ابرو می باشند، افرادی که به علت ابتلا به بیماری های گوناگون دچار طاسی و یا کم پشتی شدید موهای سر خود شده اند، افرادی که به علت سوختگی، قسمتی از موهای خود را از دست داده اند و… می‌ توانند از کاشت مو به روش FUE استفاده کنند.

این روش کاشت مو از جمله روش های جدید و نوین محسوب می شود که بدون برش های عظیم و در نتیجه بدون نیاز به بخیه انجام می گیرد! در واقع تمامی مراحل انجام کاشت مو به روش FUE با استفاده از دستگاه های پیشرفته روز دنیا انجام می شود. به علت عدم وجود درد و خونریزی و ظرافت در عمل کاشت، رغبت مراجعه کنندگان به انجام این روش، افزایش یافته است.

از جمله نکات مهم و حائز اهمیت در استفاده از این روش، می‌ توان به خط رویش طبیعی پس از انجام کاشت مو اشاره کرد. چرا که در این روش کاشت مو، خط رویش به صورت لیزری و کامپیوتری طراحی می ‌شود و در نتیجه خط رویشی طبیعی به شما عزیزان هدیه می ‌دهد.

عوارض جانبی کم و مزایای زیاد این روش، باعث محبوبیت آن در میان مردم شده است و افراد گوناگون برای انجام کاشت مو، این روش را برمی گزینند.

کاشت مو به روش FUE، جزو روش های طولانی و زمانبر کاشت مو محسوب می شود. زمان تقریبی برای انجام این روش کاشت مو، بین ۵ الی ۸ ساعت، بسته به نوع طاسی فرد می باشد که معمولاً در طول یک جلسه انجام می‌ شود و کار به جلسات دوم و سوم نمی کشد.

این روش کاشت مو برای طولانی مدت، نتیجه بسیار مطلوبی دارد و همچنین دوره نقاهت آن کوتاه است و در نهایت فرد می تواند بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، به زندگی عادی خود برگردد.

قبل و بعد از کاشت مو به روش sut

کاشت مو به روش SUT

کاشت مو به روش SUT، از دیگر روش های جدید و به روز دنیا محسوب می شود که طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است و بسیاری از افراد آن را برای خود مناسب می ‌دانند.

روند انجام کاشت مو به روش SUT به صورت استخراج گرفت های مورد نیاز کاشت، از منطقه اهدا، با استفاده از دستگاه های مخصوص می باشد. برداشت گرفت مورد نیاز در این روش، به بهترین شکل انجام می شود و هیچ گونه آسیبی، فولیکول ها را تهدید نمی کند. سپس گرفت های برداشت شده، در منطقه کاشت قرار داده می شوند. این مرحله با استفاده از دستگاه های مخصوص مجهز به پانچ انجام می شود.

مزیت کاشت مو به روش اس یو تی

مزیت استفاده از این روش نسبت به سایر روش ها، سرعت بالای برداشت گرفت های مورد نیاز باشد. به همین علت مورد توجه بسیاری از پزشکان و مراجعه کنندگان قرار گرفته است. از سایر مزایای استفاده از این روش کاشت، می ‌توان به کم تهاجمی بودن این روش اشاره کرد. روش SUT، بدون نیاز به برش های عمیق و بخیه انجام می ‌شود و مناسب برای افرادی است که به دنبال روش ‌های بدون درد و خونریزی هستند.

این روش کاشت به صورت کاملا اتوماتیک و با استفاده از آخرین و به روز ترین دستگاه های کاشت مو انجام می شود و کمترین عوارض جانبی را دارد! عوارض جانبی این روش به اندکی تورم در ناحیه جلویی سر و درد خفیف در ناحیه قرارگیری فولیکول ها منتهی می شود. این عوارض به سرعت از بین می رود و لازم به نگرانی نیست.

کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT، از جمله روش های غیر تهاجمی برای کاشت مو محسوب می شود که عوارض کمی برای مراجعین به همراه دارد. این روش کاشت مو در واقع پایه و اساس تمامی روش های کاشت مو در دنیا محسوب می ‌شود! از جمله نکات حائز اهمیت در این روش، می توان به دوره نقاهت کوتاه آن اشاره کرد. افرادی که کاشت مو به روش FIT را انجام می دهند، پس از گذشت مدت کوتاهی می ‌توانند به زندگی روزمره خود ادامه دهند.

این روش کاشت مو به افرادی که دچار ریزش موی شدید و طاسی مقطعی در قسمت سر، ابرو و ریش هستند، کسانی که دچار طاسی کامل می باشند، افرادی که دارای محل‌ های آسیب دیده همچون جای سوختگی، بریدگی و یا جراحت هستند و… توصیه می شود.

پس از استفاده از کاشت مو به روش FIT، فرد بیمار می تواند موهای سر خود را پس از گذشت حدودا یک ماه، پیرایش کند. که این نکته یکی از مزایای قابل توجه این روش محسوب می شود.

روند کار در این روش کاشت مو، بدین صورت است که پزشک مورد نظر در ابتدا به وسیله دستگاه های مجهز به تیغ های ریز، پوست سر که حاوی بانک موهای مناسب می باشد را برش داده و سپس با استفاده از دستگاه های مجهز به پنس، گرافت های مورد نظر را از داخل پوست سر خارج می کند. سپس پزشک مربوطه گرفت ها را در محلولی مخصوص قرار می دهد و آزمایشات لازم بر روی آن ها صورت می گیرد. در نهایت گرفت ها در پوست سر کاشته می شوند.

نتایج این روش کاشت مو، از ماه های اول قابل مشاهده است. اما برای مشاهده نتیجه کلی و پایانی، لازم است مدت زمان یک سال از کاشت بگذرد.

این روش نسبت به برخی از روش های کاشت مو، مدت زمان بیشتری به طول می انجامد. در واقع برای انجام این عمل حدود ۱ تا ۲ جلسه ۳ الی ۵ ساعته لازم است.

معایب کاشت مو به روش اف ای تی

یکی از نقاط ضعف این روش کاشت مو، تاخیر در کاشت گرفت های برداشته شده می باشد. چرا که فرایند برداشت فولیکول ها در این روش، بسیار کند می باشد و فولیکول ها مدت زمان بیشتری در بیرون بدن انسان قرار می گیرند و این امر باعث آسیب به فولیکول ها می شود.

کاشت مو به روش BHT

کاشت مو به روش BHT از اصول اولیه کاشت مو به روش FIT پیروی می کند. این روش کاشت مو ارمغانی جدید برای افرادی است که دچار طاسی کامل سر هستند و یا بانک موی مناسب در نوار پشت سر ندارند! همچنین افرادی که بانک موهای ضعیف در منطقه میان دو گوش دارند، می توانند از این روش کاشت مو استفاده کنند.

این روش کاشت مو به افرادی که قصد ترمیم کاشت موی قبلی خود را دارند نیز بسیار توصیه می شود؛ در واقع افرادی که به تعداد دفعات مکرر از کاشت مو به روش های گوناگون استفاده کرده اند و دیگر محل‌ های مناسب برای اهدا ندارند، می توانند از این روش استفاده کنند. در این روش منطقه اهدا می تواند قسمت های مختلف در نواحی بدن باشد!

در کاشت مو به روش BHT، منطقه اهدا می‌ تواند قسمت ریش در آقایان، موهای پا، موهای ناحیه سینه، شکم و… باشد که از بین این مناطق، منطقه ریش بهترین انتخاب است. چرا که فولیکول‌ های موی ریش شباهت بیشتری به فولیکول‌های موی سر دارند. در نتیجه عمل کاشت موفقیت آمیزتر خواهد بود.

از جمله نکات مثبت انجام این روش، می ‌توان به دوران نقاهت کوتاه پس از آن اشاره کرد. پس از گذشت چند روز بیمار می تواند زندگی عادی و روزمره خود را از سر گیرد و در محل کار خود حاضر شود.

روند انجام کاشت مو به روش BHT بدین صورت می باشد که ابتدا منطقه مناسب برای اهدا توسط پزشک متخصص تعیین می شود. سپس با استفاده از تیغ های ریز، برش های بسیار کوچک در اندازه میلی متر، در پوست منطقه اهدا ایجاد می شود و با استفاده از دستگاه های مخصوص، فولیکول های مناسب، از پوست منطقه اهدا خارج می‌ گردند. در نهایت پس از انجام فرایند های گوناگون بر روی فولیکول ها، آن ها را به داخل پوست سر پیوند میزنند.

نتیجه کاشت مو به روش bht

کاشت مو به روش FUT:

از دیگر روش های کاشت مو می توان به روش FUT اشاره کرد که جزو اولین روش های کاشت مو محسوب می شود. در این روش گرفت های برداشت شده ۱۰۰٪ سالم هستند و می توان گفت که بازده بسیار خوبی نسبت به سایر روش ها دارد. از دیگر نکات حائز اهمیت در استفاده از این روش، می توان به مقرون به صرفه بودن آن نسبت به سایر روش ها اشاره کرد.

روند انجام این روش کاشت مو با سرعت بالا انجام می شود. چرا که تعداد زیادی از فولیکول ها را می توان در یک لحظه برداشت کرد. در واقع پزشک متخصص قسمتی از بانک مو را با استفاده از تیغ های جراحی کوچک از پوست سر جدا می کند. اصولا منطقه اهدا در این روش، بین دو گوش و به شکل لبخندی می باشد. سپس فلپ پوست آماده کاشت می شود و توسط پزشک، به وسیله میکروسکوپ، مورد معاینه قرار می‌ گیرد و گرفت ها با دقت بیشتری کاشته می شوند. در نهایت عملیات کاشت انجام می گیرد.

این نوع عمل پیوند مو، نیاز به بخیه موضعی دارد و ناحیه اهدا ممکن است دچار التهاب، خارش، سوزش و درد باشد. اما این امر کاملا طبیعی می باشد و جای هیچ نگرانی نیست. چرا که تمامی علائم پس از گذشت مدت زمان کوتاهی بر طرف می گردد.

به خاطر داشته باشید که این روش بر خلاف سایر روش های کاشت مو، روشی تهاجمی محسوب می شود. پس دوره طولانی تری به منظور نقاهت، مورد نیاز است و تا حدود ۴ ماه پس از انجام کاشت مو، می بایست اصول مراقبت های پس از عمل را رعایت کرده تا بروز مشکلات و عوارض احتمالی به حداقل برسد.

کاشت مو به روش سیفر:

از دیگر روش های کاشت مو می توان به روش سیفر اشاره کرد. این روش یکی از جدیدترین متدهای کاشت مو در دنیا محسوب می شود که طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. این روش کاشت مو از جمله ایمن ترین روش ها به حساب می آید. تمامی مراحل کاشت مو به روش Safer به وسیله دستگاه های اتوماتیک انجام می شود. به همین علت کیفیت کاشت مو در این روش بسیار بالا است.

این روش کاشت مو تحت عنوان کاشت مو اتوماتیک نیز مشهور است. روند کاشت مو در این روش، بدین صورت می باشد که در ابتدا بانک مو مناسب را شناسایی می کنند و با استفاده از ابزار و دستگاه های پیشرفته، سوراخ های بسیار ریز در منطقه اهدا ایجاد می کنند. این مرحله با استفاده از پانچ های چرخشی و به وسیله مکش انجام می شود. عمق سوراخ های ایجاد شده در این روش، برخلاف سایر روش ها، دقیق و میلیمتری است. سپس محل کاشت مو را با استفاده از مواد بی حس کننده، بی حس کرده و با استفاده از دستگاه های پیشرفته، بدون دخالت دست، فولیکول ها داخل پوست سر کاشته می شوند.

کاشت مو به روش سیفر، از جمله ایمن ترین روش ها است که عوارض بسیار کمی پس از کاشت به همراه دارد. در واقع این روش بدون درد و خونریزی انجام می شود و جای هیچ گونه زخم و یا اسکار بر روی منطقه اهدا و کاشت باقی نمی ماند!

از دیگر نکات حائز اهمیت در کاشت مو به روش سیفر، تراکم بسیار بالای تارهای مو پس از انجام کاشت می باشد‌. چرا که سرعت انجام این روش کاشت مو بسیار بالا است.

کاشت مو طبیعی به روش ترکیبی:

از بین روش های کاشت مو که امروزه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به کاشت موی ترکیبی اشاره کرد. مخاطبان این روش کاشت مو، عموما افرادی هستند که محدوده طاسی بزرگی دارند. در واقع افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که حجم ریزش در آن ها بسیار زیاد است و نمی توان عمل پیوند مو را در یک جلسه انجام داد. در واقع مدت زمانی که برای انجام کاشت مو به روش ترکیبی نیاز است، یک جلسه ۸ الی ۱۰ ساعته می باشد.

این روش کاشت مو، همان طور که از نامش پیداست، ترکیبی از دو روش FIT و FUT می باشد. روند انجام کاشت به روش ترکیبی بدین صورت است که پس از مشخص کردن محل دقیق ناحیه اهدا و کاشت، به بی حسی موضعی نواحی مورد نظر اقدام می کنند. سپس خط رویش فرد را با دقت بسیار بالایی می کشند و از خط لبخندی که برای منطقه اهدا در نظر گرفته اند، یک نوار از گرفت های مورد نیاز را برداشت می کنند. در نهایت محل اهدا را با استفاده از وسایل مخصوص و ظریف بخیه می زنند. سپس گرفت های برداشت شده را بررسی کرده و در داخل پوست سر به روش FUT قرار می دهند و عمل پیوند انجام می شود.

معایب کاشت مو به روش ترکیبی

این روش کاشت مو نیز همچون سایر روش های کاشت مو، مزایا و معایب مختص به خود را دارد. از جمله عوارض آن می توان به التهاب، تورم و درد خفیف پس از کاشت، در ناحیه اهدا و کاشت، اشاره کرد. این عارضه با گذشت مدت زمان کوتاهی و مصرف داروهای تجویز شده برای بیمار، از بین می رود و جای هیچ نگرانی نیست.

از مزایای کاشت مو به روش ترکیبی نیز می توان به تراکم بالای مو، پس از انجام کاشت اشاره داشت. همچنین این روش کاشت مو، جزو سریع ترین روش های کاشت مو محسوب می شود و زمان کمی برای انجام آن نیاز است. زیرا سرعت برداشت گرفت ها در این روش، بسیار بالا است؛ به گونه ای که می توان بیش از ۱۵هزار گرفت مو در طی یک جسله برداشت کرد و در ناحیه کاشت قرار داد.

قبل و بعد از کاشت مو با سلول های بنیادی

کاشت مو به روش سلول های بنیادی

از جمله جدیدترین و به روزترین روش های کاشت مو، می توان به کاشت مو به روش سلول های بنیادی اشاره کرد. شیوه کار این روش کاشت مو با سایر روش های کاشت مو متفاوت است. در واقع این روش به وسیله تکثیر سلول های مو انجام می شود و بیشتر کار کاشت مو در آزمایشگاه صورت می گیرد.

روند انجام کاشت مو به روش سلول های بنیادی بدین صورت می باشد که پس از انجام معاینات و آزمایشات اولیه، فرد بیمار برای انجام کاشت مو به روش سلول های بنیادی آماده می شود. در ابتدا تعداد محدودی از فولیکول ها را از ناحیه اهدا استخراج می کنند و به آزمایشگاه های پیشرفته منتقل می نمایند. در آزمایشگاه، فولیکول های برداشت شده، در محیطی پایدار و مناسب، تغذیه می کنند تا رشد کنند. سپس فولیکول ها تکثیر پیدا کرده و تعداد آن ها بیشتر می شود. ناحیه اهدا معمولا پشت گوش و زیر سر می باشد. چرا که ریزش در این منطقه، نسبت به سایر مناطق سر، کمتر است و عموما گرفت های موی سالم تری دارد. پس از تولید تعداد کافی از سلول های مو، تمامی فولیکول های برداشت شده و تولید شده، در داخل پوست سر در منطقه کاشت، پیوند می خورند.

از مزایای استفاده از این روش، می توان به دائمی و طبیعی بودن رشد مو اشاره کرد. همچنین تعداد گرفت های کاشته شده، بسیار زیاد است. به همین علت پس از انجام کاشت، تراکم مو و حجم مو بسیار زیاد خواهد بود.

 

کاشت مو برای چه افرادی مناسب است؟ 

یکی از رایج ترین سوالاتی که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است، این است که آیا کاشت مو برای آن ها مناسب است یا خیر؟ پاسخ به این سوال بسیار دشوار است؛ چرا که مستلزم بررسی عوامل متعددی می باشد.

افراد بسیار زیادی به علت وجود مشکل در حجم موهای خود، نیازمند انجام کاشت مو هستند. یکی از شایع ترین گروه هایی که برای انجام کاشت مو اقدام می کنند، افرادی هستند که درگیر انواع طاسی می باشند. طاسی می تواند به دلایل گوناگون، همچون افزایش سن، ژنتیک و… رخ دهد. در ادامه به معرفی انواع تیپ طاسی مردان می پردازیم:

انواع طاسی در مردان 

طاسی نوع ۱:

در این نوع طاسی، شاهد عقب رفتن مختصر خط رویش در قسمت شقیقه ها هستیم که با افزایش سن رخ می دهد.

طاسی نوع ۲:

طاسی نوع دوم در واقع نوع پیشترفته طاسی نوع ۱ می باشد. در این نوع طاسی، میزان عقب رفتن خط رویش در قسمت شقیقه بیشتر از نوع اول است. این نوع طاسی در مردان بسیار شایع می باشد.

طاسی نوع ۳:

در طاسی نوع ۳، میزان عقب رفتن خط شقیقه، بیشتر از دو نوع قبل است. به علاوه، در این نوع طاسی، شاهد ریزش موی شدید و کم پشتی در ناحیه ورتکس نیز هستیم.

طاسی نوع ۴:

این نوع طاسی شدت گرفته طاسی نوع سوم محسوب می شود. میزان عقب رفتگی در جلوی سر افزایش یافته و طاسی پشت سر پیشرفت کرده است.

طاسی نوع ۵:

در طاسی نوع ۵ شاهد عقب رفتن خط رویش تا نیمه های سر هستیم و کم پشتی یا طاسی ناحیه ورتکس نیز عظیم تر شده است.

طاسی نوع ۶:

افراد مبتلا به طاسی نوع ۶، عقب رفتن خط رویش تا بیش از نیمه سر را تجربه می کنند. همچنین ناحیه ورتکس بزرگتر می شود و دو طاسی به یکدیگر می رسند!

طاسی نوع ۷:

در طاسی نوع ۷، شاهد بیشترین حجم از طاسی هستیم. این نوع طاسی از جلوی سر شروع شده و تا پشت سر امتداد دارد.

باید به این موضوع توجه داشت که هرچه تیپ طاسی فرد به عدد هفت نزدیک تر باشد، میزان طاسی و کم پشتی مو، بیشتر است. در نتیجه فرد بانک مو و فولیکول های ضعیفی دارد. افرادی که دچار طاسی نوع ۲ تا ۷ هستند، می توانند برای کاشت مو اقدام نمایند. به خاطر داشته باشید که ملاک های دیگری برای انجام کاشت مو حائز اهمیت است که توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی و بررسی قرار داده می گیرد.

علاوه بر افرادی که دچار انواع طاسی هستند، افراد دیگری نیز می توانند از کاشت مو استفاده کنند و کاندید مناسبی برای کاشت مو باشند. به عنوان مثال:

 • افرادی که به علت سوختگی، دچار طاسی در نواحی سر، ابرو و ریش شده اند؛ سوختگی های شدید باعث از بین رفتن فولیکول ها در اعماق پوست انسان می شود.
 • افرادی که به علت تصادف و یا عمل های جراحی، در برخی از نقاط بدن خود، دارای جای زخم و یا بخیه هستند. در این نقاط که می تواند ابرو، سر و یا ریش باشد، رشد موها متوقف می شود و هرگز تار مویی در آن منطقه رشد نخواهد کرد.
 • افرادی که به دلیل تداوم بیماری های پوستی، شاهد طاسی در مناطقی از بدن هستند. این گونه افراد نیز می توانند از کاشت مو، با توجه به صلاح دید پزشک، استفاده نمایند.
 • افرادی که درگیر سرطان هستند، پس از انجام شیمی درمانی ممکن است دچار کم پشتی شدید مو شوند که می توانند از کاشت مو برای بهبود کم پشتی موهای خود استفاده کنند.

 

مراقبت های قبل از کاشت مو 

قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی از جمله کاشت مو، نیاز است برخی از نکات رعایت شود تا عمل به بهترین شکل انجام گیرد و عوارض و مشکلات پس از عمل نیز به حداقل برسد. این  نکات در تمامی روش های کاشت مو یکسان است و اگر قصد انجام کاشت مو به هر یک از روش های فوق را دارید، می بایست به این نکات عمل نمایید.

از حدود ۱۰ الی ۱۵ روز قبل از انجام کاشت مو، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی را به صورت کامل کنار بگذارید. چراکه استعمال دخانیات می تواند بهبود زخم ها را به تعویق بیاندازد و مصرف نوشیدنی های الکلی باعث رقیق شدن خون می گردد که این امر سبب بروز مشکلات بسیار بزرگی در حین عمل جراحی خواهد شد.

در معاینات قبل از انجام کاشت مو، پزشک خود را از داروهایی که مصرف می کنید، مطلع سازید تا تدابیر لازم در این خصوص، اتخاذ گردد. در این صورت معمولا پزشک داروی شما را قطع می کند یا جایگزینی برای آن در نظر می گیرد و یا اینکه به شما توصیه می کند تا مصرف دارو را ادامه دهید.

اگر بیماری زمینه ای دارید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. زیرا برخی از بیماری ها همچون هموفیلی، می تواند شما را از انجام این عمل بازدارد. در صورت ابتلا به برخی از بیماری های عفونی نیز می بایست پزشک اقدامات مخصوصی را پیش از عمل انجام دهد، تا کاشت موی موفقیت آمیزی داشته باشید.

به طور کلی از حدود یک هفته الی ده روز قبل از انجام کاشت مو، از مصرف برخی از داروها همچون داروهای بروفن دار، داروهای ضد التهاب، داروهای تقویت کننده مو، داروهای ضد ریزش مو، ویتامین های مختلف، داروهای رقیق کننده خون و… جدا خودداری نمایید. زیرا این گونه داروها می توانند تاثیرات منفی در روند کاشت مو داشته و عارضه های پس از عمل را نیز تشدید نمایند.

از حدود یک ماه قبل از عمل کاشت مو، از ایجاد تغییرات اساسی بر روی موهای خود، جدا خودداری کنید. به عنوان مثال از رنگ کردن و یا مش کردن موها، کراتین و یا پروتئین تراپی موها، مزوتراپی سر و… به صورت کاملا جدی خودداری نمایید.

بدون اطلاع پزشک، دست به کوتاه کردن و اصلاح موهای خود نزنید. در صورت نیاز، پزشک مورد نظر میزان کوتاهی را به شما اعلام می کند و یا قبل از انجام کاشت، کادر کلینیک، کوتاهی منطقه کاشت و اهدا را برای شما انجام می دهند.

 

مراقبت های روز عمل کاشت موی طبیعی:

روز قبل از عمل، حتما استحمام کنید و با شامپوی ساده، کف سر و موهای خود را ماساژ دهید. همچنین روز قبل عمل پیوند مو، می بایست به اندازه کافی استراحت نمایید؛ چرا که این عمل در مدت زمان طولانی، یعنی حدود ۴ الی ۶ ساعت، انجام می شود و شما نیاز به انرژی کافی برای این مدت زمان دارید.

وعده غذایی قبل از انجام کاشت مو، از اهمیت بالایی برخوردار است. به طوری که شب قبل از انجام کاشت مو، می بایست غذایی سبک و مغذی مصرف کنید و تا حد امکان از مصرف گوشت قرمز پرهیز نمایید. همچنین صبح روز انجام عمل پیوند مو، وعده صبحانه خود را به صورت کامل میل کنید؛ این وعده غذایی، می بایست یک وعده غذایی سبک و کامل باشد. در این وعده از خوردن غذاهای چرب و سنگین همچون کله پاچه، تخم مرغ و… خودداری کنید.

با رعایت نکات فوق، عمل کاشت موی شما به بهترین شکل انجام می شود و عوارض آن به کمترین حد خود می رسد. همچنین دوره نقاهت شما کوتاه بوده و به سرعت بهبودی خود را باز می یابید و می توانید به زندگی روزمره خود ادامه دهید.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

دوره نقاهت پس از انجام هر نوع عملی، اعم از زیبایی و یا درمانی، بسیار حائز اهمیت است. در واقع این ایام، روزهای طلایی محسوب می شوند که تاثیر مستقیم و به سزایی بر روی نتیجه عمل خواهند داشت. عمل کاشت مو همچون سایر عمل ها، نیاز به رعایت برخی از نکات پس انجام عمل دارد، تا دوران نقاهت به بهترین شکل سپری شود. دوره نقاهت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و مدت زمان آن بسته به شرایط بیمار، نوع کاشت و… فرق می کند. با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ اصل مراقبت پس از کاشت مو آشنا نماییم. این اصول در تمامی روش های کاشت مو یکسان است و در صورت رعایت این اصول، می توانید مدت زمان دوره نقاهت خود را کاهش دهید.

۱۰ نکته مهم بعد از کاشت موی طبیعی

۱-اولین و مهمترین نکته ای که پس از انجام عمل کاشت مو می بایست رعایت شود، استراحت و عدم جابجایی وسایل سنگین می باشد. جابجایی و یا بلند کردن وسایل سنگین، می تواند به محل اهدا و کاشت فشار وارد کند و باعث بروز مشکلات بسیاری پس از انجام کاشت شود. همچنین تا حدود ۱۰ روز پس از عمل کاشت مو، از انجام ورزش های سنگین، پیاده روی های طولانی مدت و سایر اعمال مشابه، به صورت جدی خودداری نمایید؛ چرا که باعث افزایش جریان خون و در نتیجه ایجاد مشکلاتی در ناحیه کاشت می شود.

۲-از دیگر اصول مراقبتی پس از کاشت مو، می توان به عدم قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید اشاره کرد؛ گرمای شدید و تابش نور مستقیم آفتاب به محل کاشت، می تواند مشکلات حاد و جدی برای فرد ایجاد نماید. پس تا حدود یک هفته پس از انجام کاشت مو، به هر طریقی از قرار گیری در معرض آفتاب خودداری کنید.

۳- در بعضی از روش های کاشت مو، استحمام از روزهای ابتدایی پس از کاشت، موردی ندارد. اما در اکثر روش های کاشت مو، بیماران از استحمام منع می شوند. در واقع این امر، می بایست بطور دقیق توسط پزشک مربوطه تعیین شود. چرا که شیوه انجام عمل در این اصل بسیار حائز اهمیت است.

۴- استفاده از استخرهای روز باز و یا رو بسته، سونا، جکوزی و… تا حدود ۱۰ الی ۱۵ روز بسته به صلاح دید پزشک، شدیدا ممنوع می باشد. ناحیه کاشته شده در روزهای اول پس از کاشت، در معرض انواع عفونت ها و باکتری ها قرار دارد. در صورت استفاده از مکان های فوق، پوست خود را در معرض انواع عفونت ها قرار خواهید داد.

۵- عدم مصرف نوشیدنی های الکلی و استعمال دخانیات، از جمله اصول مراقبتی قبل و بعد از عمل کاشت مو می باشد. حدود یک هفته تا ۱۰ روز پس از انجام کاشت مو، از استعمال دخانیات و همچنین خوردن نوشیدنی هایی که بر پایه الکل هستند، خودداری نمایید. چرا که می تواند باعث طولانی شدن دوره نقاهت شما و بروز درد و خونریزی خفیف در ناحیه اهدا و کاشت شود.

۶- بروز زخم های ریز و حالت دلمه دلمه بودن سر در ناحیه کاشت، کاملاً طبیعی می باشد و لازم نیست نگران باشید. چرا که با گذشت مدت زمان کوتاهی، این زخم های ریز خشک شده و شروع به ریزش می کنند. در واقع تا حدود ۱۰ روز پس از انجام کاشت مو به پوست خود زمان دهید و از دست زدن به محل اهدا و کاشت خودداری کنید.

۷- دوره نقاهت پس از کاشت مو، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین علت در این دوره می بایست از برقراری رابطه جنسی خودداری نمایید! چرا که در غیر این صورت، ممکن است مشکلات بسیاری ایجاد شود و دوره نقاهت شما طولانی تر گردد. توصیه می شود این اصل تا حدود ۱۰ روز پس از انجام عمل کاشت مو، رعایت شود.

۸- از دیگر نکاتی که پس انجام کاشت مو حائز اهمیت است، وعده های غذایی مصرفی شما، بعد از عمل می باشد. وعده هایی که بعد از عمل مصرف می کنید، می بایست شامل انواع مواد مغذی و ویتامین ها باشد؛ گوشت، مرغ، انواع میوه ها به ویژه آناناس، آجیل و… را حتما در وعده های غذایی خود جای دهید.

۹- پس از انجام کاشت مو، پزشک مربوطه با توجه به شرایط بیمار و نوع عمل پیوند موی وی، داروهای موضعی و یا خوراکی تجویز می کند که باید طبق دستور پزشک، در ساعات معین مصرف شوند. توصیه می شود داروهای تجویز شده را حتما در ساعات مقرر مصرف کنید، تا بروز عوارض را به حداقل برسانید. همچنین پس از انجام کاشت مو، کارکنان کلینیک کاشت مو، چند نوبت ویزیت برای شما تعیین می کنند که می بایست در روزها و ساعات مقرر، جهت معاینه در مطب حضور داشته باشید.

۱۰- از قرار دادن هر نوع شیء خارجی بر روی سر، جدا خودداری نمایید. چرا که فولیکول ها در اکثر روش های کاشت مو، بدون بخیه در پوست سر قرار گرفته اند و در معرض آسیب هستند و هر گونه برخوردی همچون استفاده از کلاه و… می تواند مشکلاتی جدی ایجاد نماید. به همین علت از دست زدن، خاراندن و فشار دادن پوست سر پرهیز کنید.

مراحل کاشت مو: 

افرادی که قصد انجام عمل کاشت مو را دارند، بهتر است با مراحل انجام عمل پیوند مو آشنا باشند. این امر، به داشتن عملی بهتر و موفقیت آمیزتر، کمک شایانی می کند. چرا که بیمار با تمام اتفاقاتی که رخ می دهد، آشنایی کامل دارد و تا حدی میزان استرس وی کنترل می شود. در این قسمت سعی داریم شما را با مراحل انجام کاشت مو آشنا کنیم تا عمل شما به بهترین شکل پیش برود.

مرحله اول: آمادگی اولیه و تراشیدن موی سر

در روزی که برای عمل تعیین شده است، در ساعت مقرر در کلینیک حاضر شوید. سپس، کادر کلینیک شما را برای انجام کارهای اداری راهنمایی می کند و در نهایت به ایستگاه پرستاری هدایت می شوید. در این مرحله، پرستار مورد نظر، با دادن لباس مناسب، تراشیدن و یا کوتاهی موهای ناحیه اهدا و یا کاشت ( بسته به نوع کاشت)، گرفتن فشار خون، چک کردن علائم حیاتی بدن و… شما را برای عمل آماده کرده و به اتاق عمل راهنمایی می کند.

مرحله دوم: بی حس کردن نواحی کاشت مو 

اکنون پروسه کاشت مو آغاز می شود. در ابتدا نواحی اهدا به وسیله مارکرهای مخصوص، مشخص می گردد. سپس از مواد ضدعفونی کننده، به منظور استریل کردن منطقه مورد نظر استفاده می شود. حال زمان انجام عملیات بی حسی فرا رسیده است. عملیات بی حسی توسط کادر مخصوص انجام می شود که هر کلینیک روش مختص خود را دارد. اکثر کلینیک ها، بی حسی را با استفاده از تزریق لیدوکائین انجام می دهند که خود با درد همراه است. اما کلینیک دائر برای انجام فرآیند بی حسی، از دستگاه درموجت استفاده می کند؛ این دستگاه روند انجام بی حسی را بدون به کارگیری سوزن انجام می دهد و هیچگونه دردی در هنگام بی حسی، به همراه ندارد!

مرحله سوم: جدا سازی فلپ پوستی

این مرحله در برخی از روش ها همچون روش FUT و روش ترکیبی انجام می شود. در این مرحله، پزشک مورد نظر، با استفاده از دستگاه های پیشرفته، فلپ پوستی را از ناحیه اهدا جدا می کند تا بتواند به بهترین شکل، گرفت ها را استخراج کند.

مرحله چهارم: برداشت فولیکول

حال زمان برداشت فولیکول مناسب از منطقه اهدا، فرا رسیده است. کاشت مو طبیعی از این مرحله به صورت جدی شروع می شود. این مرحله، از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. چرا که افراد، از روش های گوناگون برای انجام کاشت مو استفاده می کنند که هر روش، شیوه برداشت فولیکول مختص خود را دارد. اما به طور کلی، برداشت فولیکول در روش های اصلی کاشت مو، به دو صورت انجام می شود:

برداشت فولیکول به صورت نواری:

در این روش، به منظور برداشت فولیکول های مورد نیاز، با استفاده از دستگاه های مجهز به تیغ های ریز، در پشت سر ما بین دو گوش، برش خطی ایجاد می شود. این روش برداشت فولیکول، در روش FUT مورد استفاده قرار می گیرد. گرفت های برداشت شده در این روش، نسبت به سایر روش ها، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

برداشت فولیکول به صورت استخراج واحدهای فولیکولی:

در این روش، برخلاف روش نواری، به جای برش های عمیق و وسیع، با استفاده از پانچ های مخصوص، برش های بسیار ریزی به ازای هر فولیکول، در پوست سر ایجاد می کنند. این برش ها در اندازه میلیمتری می باشد. به همین علت، کاشت موهایی که به این روش انجام می شوند، روش های کم تهاجمی هستند و بیمار دردی را احساس نمی کند. روش های کاشت مو نظیر BHT، FIT و SUT از جمله روش هایی هستند که برداشت فولیکول در آن ها، به صورت استخراج فولیکولی صورت می گیرد.

به خاطر داشته باشید که دو روش فوق، معایب و مزایای مختص به خود را دارند و نسبت به یک دیگر برتری خاصی ندارد. به یاد داشته باشید که روش برداشت فولیکول، با توجه به نوع پوست، نوع ریزش و … طبق صلاح دید پزشک، انتخاب می شود.

مرحله پنجم:آماده سازی گرفت برای پیوند مو

در این مرحله، گرفت های برداشت شده آماده کاشت می شوند. در ابتدا پزشک مربوطه، گرفت های برداشت شده را به درون محلولی هدایت می کند و پس از آن تکنسین کلینیک، گرفت های برداشت شده را در کنار یکدیگر قرار می دهد و عملیات چیدمان انجام می شود. سپس گرفت های مهیا شده، توسط کادر درمانی کلینیک، مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند. در نهایت گرفت ها، آماده پیوند در داخل پوست سر می شوند.

مرحله ششم: رسم خط رویش 

در این مرحله پزشک مورد نظر، خط رویش و یا Hair line را در نواحی جلویی سر، رسم می کند. خط رویش، با استفاده از مارکرهای مخصوص، کشیده می شود. متخصص با تکیه بر دانش و مهارت خود، با توجه به آناتومی، نوع و فرم صورت، خط رویش را ترسیم می کند. سلیقه و در خواست مراجعه کننده نیز تاثیر به سزایی در فرم خط رویش دارد. سپس با استفاده از روش های مختلف، محل کاشت را بی حس می کند. همانطور که پیش از این هم اشاره شد، کلینیک دائر این مرحله را با استفاده از دستگاه درموجت انجام می دهد که بیمار احساس خوب و خوشایندی پس از انجام بی حسی داشته باشد‌.

مرحله هفتم: پیوند موی طبیعی

اکنون زمان انجام پیوند مو فرارسیده است. در این مرحله پزشک مورد نظر، با استفاده از تیغ های بسیار ریز در حد میکرو و یا دستگاه های مخصوص، روزنه های بسیار کوچک در نواحی کاشت ایجاد می کند. عمق این روزنه ها بسیار حائز اهمیت می باشد. چرا که اگر از اندازه استاندارد عمیق تر باشند، باعث آسیب رسیدن به پوست سر و فولیکول می شود. همچنین اگر از اندازه استاندارد کم عمق تر باشند، باعث استخراج گرفت های نصفه می شود که قابل استفاده نیستند. به همین علت، این مرحله از کاشت، نیازمند دانش و مهارت متخصص کاشت مو می باشد.

از دیگر نکات مهم در پیوند گرفت های مو، می توان به محل ایجاد روزنه ها در پوست سر اشاره کرد. میزان پراکندگی و انسجام روزنه ها، می تواند تاثیر مستقیمی بر روی پرپشتی و طبیعی بودن کاشت موی شما داشته باشد.

پس از اتمام کاشت مو، می بایست مراقبت های لازم که در این مقاله ذکر شده را به صورت کامل انجام دهید تا شاهد بهترین نتیجه باشید.

مراحل و روند کاشت مو

مراحل رشد مو پس از کاشت مو:

برخی از عمل های زیبایی همچون عمل بینی، عمل کاشت مو و… نیازمند پروسه طولانی مدت، برای کسب نتیجه نهایی هستند. مراحل رشد و نمو تارهای موی کاشته شده، از لحظه اول پس از انجام کاشت مو آغاز می شود. حدود یک الی دو سال زمان لازم است تا روند رشد تارهای موی کاشته شده، همچون سایر تارهای مو شود. روند رشد تارهای مو طی ۷ برهه زمانی انجام می گیرد. در این قسمت شما را با این مراحل آشنا می کنیم تا از روند بهبود خود مطلع باشید و بتوانید به بهترین شکل، مراقبت های پس از عمل را انجام دهید.

مرحله اول : هفته اول بعد از عمل پیوند مو:

هفت روز اول پس از انجام کاشت مو، مهمترین برهه زمانی پس از انجام کاشت مو می باشد. این دوره، حساس ترین دوره محسوب می شود که بسیاری از افراد آن را به عنوان دوره طلایی پس از کاشت مو می دانند؛ چرا که تمامی اتفاقاتی که در این دوره رخ می دهد، تاثیر مستقیم بر روی تمامی دوره ها و در نهایت نتیجه کاشت مو دارد.

در اکثر روش های کاشت مو، فولیکول ها بدون هیچ گونه بخیه ای در پوست سر قرار گرفته اند و این امر باعث می شود که بیشتر در معرض آسیب و صدمه قرار گیرند. در هفته اول، فولیکول ها در حال تثبیت و پیوند در داخل پوست سر هستند. به خاطر داشته باشید که وجود دلمه، قرمزی، تورم، درد خفیف و یا خارش در نواحی کاشت، کاملا طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نیست و به مرور زمان این علائم رفع می شوند. تا رفع کامل علائم کاشت، از دست زدن به پوست سر، خودداری نمایید.

مرحله دوم : هفته دوم پس از عمل پیوند مو:

در هفته دوم پس از انجام کاشت، شاهد تغییرات بسیار زیادی خواهید بود. در ابتدا قرمزی و تورم پوست سر کاهش پیدا می کند و سپس دلمه ها خشک شده و به آرامی ریزش پیدا می کنند. در این مرحله می توانید با اصولی که از طرف پزشک تعیین شده است، به شست و شوی پوست سر اقدام نمایید. دوره نقاهت و رعایت نکات مراقبتی پس از انجام کاشت مو، تا پایان هفته دوم به پایان می رسد.

مرحله سوم : هفته سوم پس از عمل پیوند مو:

کاشت مو، نوعی شوک به پوست سر و تارهای مو محسوب می شود. این شوک باعث ریزش خفیف تا شدید موهای تازه کاشته شده در هفته سوم می شود که ممکن است تا یک ماه پس از انجام کاشت مو ادامه داشته باشد. این ریزش ها باعث نگرانی بسیاری از افراد می شود، اما جای هیچ گونه نگرانی نیست؛ چرا که فولیکول ها در پوست سر پیوند خورده اند و فقط تارهای مو ریزش پیدا می کنند.

مرحله چهارم : بازه زمانی بین ماه دوم تا چهارم:

در این بازه، فولیکول ها فعالیت خود را آغاز می کنند و شروع به تولید تارهای موی جدید می نمایند. موهای جدید که در این مرحله با سرعت کمی رشد می کنند، ضخامت کمی دارند و بسیار کم پشت هستند. اما با گذشت زمان، تارهای مو به ضخامت قابل قبولی می رسند. پس در این مورد نیز لازم نیست نگران باشید.

در این مرحله شاهد بهبود ناحیه اهدا خواهید بود. قرمزی، تورم و یا زخم های ریز که در ناحیه اهدا قابل مشاهده بودند، در این مرحله از بین می روند.

مرحله پنجم : بازه زمانی بین ماه پنجم تا نهم:

در این مرحله شاهد تغییرات بارز تارهای مو هستیم. به گونه ای که ضخامت تارهای مو به مرور زمان افزایش یافته و با سرعت بیشتری رشد می کنند. سرعت رشد تارهای موی جدید با تارهای قدیمی، تا حد زیادی برابری می کند و می توانید برای کوتاهی موهای خود اقدام نمایید.

مرحله ششم : سال اول پس از انجام عمل پیوند مو:

در مرحله ششم شاهد نتیجه تلاش پزشک متخصص و رعایت نکات مراقبتی توسط بیمار هستیم. در این مرحله تارهای موی کاشته شده، به رشد کافی و ضخامت استاندارد رسیده اند.

مرحله هفتم : سال دوم پس از انجام عمل پیوند مو:

در این بازه زمانی شاهد میزان پرپشتی تارهای مو هستیم. اکنون تارهای مو به رشد نهایی خود رسیده اند و در صورت کم پشتی موهای سر، می توانید برای کاشت موی مجدد اقدام نمایید.

نتیجه کاشت مو

بهترین زمان برای کاشت مو طبیعی:

بهترین زمان انجام کاشت مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما به طور کلی، زمانی که الگوی طاسی فرد کامل شده باشد و ریزش موی وی قطع شده باشد، بهترین زمان انجام کاشت مو است و کاشت مو در این مقطع، بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. کاشت مو در یک بازه زمانی مشخص، بسیار تاثیرگذار می باشد. اگر زودتر از موعد، فرد کار کاشت را انجام دهد، در صورتی که به الگوی طاسی نرسیده باشد، پس از انجام کاشت مو نیز ممکن است موجب ریزش های شدید و خالی شدن سر شود و فرد مجدد نیاز به کاشت پیدا کند. همچنین اگر دیرتر از موعد، اقدام به کاشت مو شود، ممکن است دیگر بانک موی مناسب و قوی به اندازه کافی وجود نداشته باشد. در این صورت کاشت مو با تراکم دلخواه انجام نمی شود و رضایت شخص را به همراه ندارد.

برای تعیین بهترین زمان برای انجام کاشت مو، می بایست به مراکز کاشت مو مراجعه کنید و زیر نظر پزشک متخصص قرار گیرید. پزشک با انجام آزمایشات و بررسی پوست و مو، بهترین زمان برای انجام کاشت مو را به شما اعلام کند و می توانید در این بازه برای کاشت مو اقدام نمایید.

 

عوارض کاشت مو:

کاشت مو همچون سایر عمل‌ های زیبایی، عوارضی را به همراه دارد. اما عوارض کاشت مو بسیار کم و سبک بوده و در واقع واکنش طبیعی بدن به این عمل زیبایی می باشد. عمل پیوند مو را یکی از ایمن ترین جراحی های زیبایی می دانند که عوارض آن بسیار کوتاه مدت و گذرا می باشد. در این قسمت سعی داریم شما را با عوارض جانبی این عمل جراحی زیبایی آشنا کنیم تا میزان نگرانی شما عزیزان نسبت به این عمل جراحی کم شود.

درد بعد از انجام عمل کاشت مو:

یکی از شایع ‌ترین عوارضی که پس از انجام کاشت مو ممکن است رخ دهد، درد است. اکثر افراد پس از انجام کاشت مو، هیچ دردی را حس نخواهند کرد و فقط تعدادی محدود که معمولا جزو افرادی هستند که کاشت مو را به روش FUT انجام داده اند، دردی خفیف به ویژه در ناحیه اهدا حس می کنند. اما این درد آزار دهنده نیست و با گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

خارش سر بعد از کاشت :

از جمله عوارضی که پس از انجام کاشت مو ممکن است در افراد گوناگون رخ دهد، احساس خارش ضعیف و خفیف در نواحی کاشت فولیکول ها می باشد. اما به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید به پوست سر دست زد و آن را خاراند. چرا که فولیکول ها در روش‌ های نوین، بدون بخیه در پوست سر قرار می گیرند و دست زدن به آن ها می ‌تواند باعث آسیب ‌های جدی به فولیکول‌ ها شود. مشاهده دلمه های خون در محل پیوند فولیکول ها نیز کاملا طبیعی می باشد که ممکن است احساس خارش در آن ها رخ دهد. این حالت نیز پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

نازکی تارهای مو:

یکی از رایج ترین اتفاقاتی که ممکن است پس از انجام کاشت مو رخ دهد، نازک شدن تارهای مو می باشد. از آنجایی که فولیکول های مو به تازگی در محیطی جدید قرار گرفته اند و از نو شروع به فعالیت و تولید تارهای مو می کنند، در ابتدای فعالیت، فولیکول ها تارهای موی نازکی تولید می کنند که رفته رفته به ضخامت دلخواه می رسند و لازم نیست نگران این مسئله باشید.

بی حسی:

همان طور که در قسمت های قبل گفته شد، کاشت مو نوعی عمل سرپایی محسوب می‌ شود که در طی آن با استفاده از مواد بی حسی گوناگون، پوست سر را بی حس می ‌کنند. این بی ‌حسی تا مدتی پس از انجام کاشت مو وجود دارد و به مرور زمان، از بین می‌ رود. احساس بی حسی در نواحی پیوند و اهدا یکی از دلایل اصلی نگرانی بیماران محسوب می شود که امری طبیعی است.

تورم نواحی سر:

با وجود اینکه عمل کاشت مو نوعی عمل سرپایی محسوب می ‌شود، اما در سطح پوست برش هایی ریز ایجاد می گردد که این امر باعث ایجاد تورم در قسمت هایی از سر، پیشانی، بالای چشم و… می شود که کاملا طبیعی است و پس از گذشت کمتر از یک هفته، بهبود پیدا می کند.

خونریزی سر بعد از کاشت مو:

در کاشت مو به روش FUT، محل اهدا، ناحیه لبخندی پشت سر می باشد و برشی ریز در این ناحیه به صورت خطی ایجاد می شود. پس از برداشت و استخراج فولیکول‌ ها، ناحیه مورد نظر با استفاده از بخیه های ریز بسته می شود و محل مورد نظر با استفاده از پانسمان پوشیده می شود و احتمال خونریزی به حداقل می رسد. اما اگر نکات توصیه شده انجام نگیرد، ممکن است شاهد خونریزی های سبک باشیم. در این صورت نیز جای نگرانی نیست و می توانید با کمک دستورالعمل پزشک، پانسمان را عوض کرده و با کمی فشار، خونریزی را قطع کنید. در سایر روش های کاشت مو، خونریزی در نواحی کاشت به اندازه ای است که دلمه های ریز، روی سر ایجاد می شوند که همانطور که پیش از این هم گفتیم، با گذشت زمان، خشک شده و می ریزند.

ریزش مو بعد از کاشت مو :

از دیگر عوارض شایع کاشت مو به روش های گوناگون، ریزش مو می باشد. همانطور که گفته شد، ریزش مو به علت شوک وارده به پوست سر و فولیکول ها رخ می دهد و هیچ مشکلی در روند رشد تارهای مو و فعالیت ‌های فولیکول ایجاد نمی کند.

فولیکولیت:

فولیکولیت نوعی عارضه محسوب می‌ شود که در طی آن، فولیکول ها دچار التهاب می شوند. این عارضه، سبب بروز لکه هایی شبیه خال در پوست منطقه پیوند و اهدا می شود. این امر ممکن است برای بسیاری از افراد پس از کاشت مو رخ دهد. اما به خاطر داشته باشید که به سرعت از بین می‌ رود و بدون نیاز به دارو، قابل درمان است. گاهی ممکن است این لکه های پوستی، دردناک شود که در این صورت حتما به پزشک مربوطه مراجعه کنید تا تدابیر لازم برای شما اندیشیده شود.

عفونت:

یکی از عوارض انجام کاشت مو، عفونت در ناحیه فولیکول های کاشته شده می باشد که این عارضه بسیار نادر بوده و معمولا در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی رخ می ‌دهد. پس در این مورد نیز نگران نباشید.

 

تعداد جلسات کاشت مو:

کاشت مو یکی از عمل های زیبایی سرپایی محسوب می شود که گاهی نیاز به زمان زیادی برای انجام آن است. نوع تکنیک به کار گرفته شده برای کاشت، تاثیر بسیار زیادی بر تعداد جلسات لازم برای این عمل دارد. افرادی که اقدام به کاشت مو می کنند، هر کدام تیپ طاسی مختص به خود را دارند. برخی از افراد ممکن است در نواحی جلویی سر دچار کمبود و ریزش شده باشند و برخی دیگر ممکن است کاملا طاس باشند. تعداد گرافت های لازم برای پیوند مو، در افراد گوناگون، تفاوت دارد. هرچه تعداد گرافت های مورد نیاز بیشتر باشد، زمان بیشتری برای انجام کاشت مو نیاز است.

بسته به نوع تیپ طاسی و روش به کار گرفته شده، کاشت مو از ۱ جلسه تا ۳ جلسه زمان می برد که برای انجام هر جلسه، حدود ۵ الی ۶ ساعت زمان لازم است.

قبل و بعد از کاشت مو

قیمت کاشت مو:

از آن جایی که کاشت مو از جمله عمل های زیبایی محسوب می شود، هیچ یک از بیمه های درمانی، در پرداخت آن نقشی ندارند. از این رو، هزینه انجام کاشت مو همواره یکی از دغدغه های اصلی زیباجویان می باشد. عوامل متعددی بر روی هزینه انجام کاشت مو تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال:

 • میزان وسعت طاسی
 • منطقه اهدا
 • میزان تراکم مورد نظر
 • روش انجام کاشت مو
 • کلینیک کاشت مو مورد نظر

برای اطلاع دقیق از هزینه کاشت مو و نوع کاشتی که برای شما مناسب است، می توانید با شماره های درج شده در سایت کلینیک دائر تماس بگیرید و وقت مشاوره خود را هماهنگ نمایید.

 

کلینیک کاشت مو خوب:

یکی از شروط اصلی برخورداری از کاشت موی خوب و ایده آل، مراجعه به کلینیک کاشت مو خوب و با کیفیت می باشد. بهتر است قبل از مراجعه به کلینیک های کاشت مو گوناگون، با ویژگی های یک کلینیک خوب آشنا شوید. در این قسمت سعی داریم شما را با برخی از این ویژگی ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 • اولین و مهمترین ویژگی یک کلینیک کاشت موی خوب، داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت است.
 • تمامی کادر پزشکی کلینیک، می بایست مدرک تخصصی داشته باشند.
 • مجهز به آخرین متدهای درمانی و با کیفیت ترین دستگاه ها و تجهیزات روز دنیا باشد.
 • محیط داخل کلینیک، می بایست از اصول اولیه و استاندارهایی که از طرف وزارت بهداشت تعیین شده است، پیروی کند. به عنوان مثال، کلینیک کاشت مو می بایست مجهز به سیستم تهویه مناسب، ابزارهای افزایش ایمنی، اتاق عمل، اتاق معاینه، سالن انتظار و… باشد.
 • کادر درمانی و پرسنل آن، به بهترین شکل با مراجعین رفتار کنند و محیطی آرام، مناسب و عاری از هر گونه تنش و اضطراب را برای بیماران فراهم کنند.
 • یکی از ارکان اصلی هر کلینیک کاشت موی با کیفیت و خوب، داشتن پزشکان ماهر و زبردست می باشد. عمل کاشت مو، نیاز به تخصص، دانش و تجربه پزشک مورد نظر دارد و عملی می تواند موفقیت آمیز باشد که زیر دستان پزشکی زبر دست انجام شده باشد.
 • از دیگر ویژگی های یک کلینیک خوب و معتبر، می توان به تنوع خدمات درمانی ارائه شده توسط آن کلینیک اشاره کرد.
 • کلینیکی را می توان به عنوان یک کلینیک با کیفیت معرفی کرد که توانایی انجام تمامی روش های کاشت مو را دارا باشد.
 • کیفیت یک کلینیک، از روی سوابق کاری و نمونه کارهای گذشته آن قابل ارزیابی می باشد. با مراجعه به کلینیک های گوناگون، می توانید نمونه کار و نتایج قبل و بعد از عمل مراجعین پیشین را مشاهده نمایید.

چرا کلینیک کاشت مو دائر؟

کلینیک کاشت مو دائر یکی از با سابقه ترین کلینیک های کاشت مو تهران می باشد که واقع در پاسداران، خیابان گیلان غربی، بعد از تقاطع اسلامی است. این کلینیک زیر نظر دکتر داریوش دائر مدیریت می شود که یکی از متخصصین برتر ایران در این زمینه هستند. کلینیک دائر تمامی ویژگی های یک مرکز درمانی خوب و با کیفیت را دارا می باشد و شما می توانید برای انجام تمامی روش های کاشت مو به این مرکز مراجعه نمایید.

دلایل ریزش مو:

بسیاری از افراد به دلایل گوناگون، در مقاطع مختلف زندگی خود، دچار ریزش های شدید و یا خفیف می شوند. اما ریزش مو جزو بیماری‌ هایی محسوب می ‌شود که برای آن، راه درمان وجود دارد. به طور کلی، ریزش روزانه حدود ۱۰۰ عدد تار مو، کاملا طبیعی و نرمال است و باعث خالی شدن سر نمی شود. چرا که مو چرخه طبیعی خود را طی می کند. اما گاهی ریزش مو، از حد طبیعی خود فراتر می رود که می ‌تواند باعث نگرانی افراد شود.

ریزش مو می تواند به دلایل گوناگون و در مقطعی خاص رخ دهد. همچنین می تواند دائمی باشد و به مرور زمان باعث کم پشتی و یا طاسی مناطقی از پوست سر شود که در صورت بروز هر یک، روش هایی برای درمان آن وجود دارد. پس جای هیج نگرانی نیست. در این قسمت سعی داریم شما را با دلایل ریزش مو آشنا نماییم. با شناخت دلایل ریزش مو، می توانید از علت ریزش موی خود مطلع شوید و در نهایت، بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

آسیب جسمانی:

یکی از دلایلی که می تواند باعث ریزش مو شود، آسیب های جسمانی می باشد. آسیب های جسمانی می تواند از هر نوعی باشند؛ از انواع جراحات گرفته، تا برخی از بیماری ها.

به عنوان مثال ممکن است برخی از افراد عمل های جراحی در نواحی ریش، ابرو و یا سر انجام داده باشند و یا در سانحه های مختلف همچون آتش سوزی، تصادف و… دچار آسیب در نواحی مختلف شده باشند. این گونه افراد عموما شاهد ریزش مو و قطع فعالیت فولیکول ها در ناحیه مورد نظر خواهند بود.

برخی از بیماری ها همچون آنفولانزاهای شدید و… نیز می توانند باعث بروز ریزش مو شوند. اما این امر کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. چرا که تارهای مو، چرخه طبیعی رشد موها را می گذرانند و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، مجددا تارهای مو از داخل فولیکول ها رشد می کنند.

بارداری و شیردهی:

دوران بارداری و یا حاملگی، می تواند یکی از لذت بخش ترین دوران زندگی هر زنی باشد. این دوره حدودا به مدت ۹ ماه به طول می انجامد. در این مدت، مادر مواد مغذی، ویتامین ها و سایر مواد مورد نیاز برای رشد جنین را فراهم می کند. در واقع دوران بارداری، نوعی شوک به بدن مادر محسوب می شود که ممکن است باعث تغییرات هورمونی و در نهایت ریزش مو گردد.

بسیاری از زنان باردار، پس از زایمان در دوران شیردهی نیز درگیر ریزش مو هستند. اما در این مورد نباید نگران باشید. چرا که این موضوع یک امر طبیعی است و تمام زنان باردار یا شیرده، کم و بیش درگیر آن هستند.

کمبود پروتئین در بدن:

گاهی اوقات کمبود پروتئین در بدن انسان، می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. کمبود پروتئین در برنامه غذایی فرد، می تواند چرخه رشد و نمو تارهای مو را مختل سازد و باعث ریزش زود هنگام تارهای مو شود.

پروتئین از جمله مواد حیاتی و مورد نیاز بدن می باشد که مقادیر بسیار زیادی از آن در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد‌‌؛ گوشت، تخم مرغ، لبنیات، آجیل و مغزیجات، ماهی و سایر غذاهای دریایی، گوشت مرغ و بوقلمون، سویا، حبوبات، تن ماهی و… منابع سرشار از پروتئین هستند. با قرار دادن مقدار مناسب از محصولات پروتئین دار در رژیم غذایی خود، نیاز بدن به این ماده مغذی را تامین نمایید.

کمبود ویتامین B در بدن:

به طور کلی ویتامین ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می شوند. یکی از ویتامین‌های محلول در آب، ویتامین B می باشد. این ویتامین نقش بسیار مهم و حیاتی در فرایند رشد و نمو بدن ایفا می کند. کمبود ویتامین B در بدن، می تواند مشکلات بسیار زیادی همچون ریزش مو را به دنبال داشته باشد. از دیگر علائم کمبود این ویتامین در بدن، می توان به خستگی و گیجی، کاهش اشتها، مورمور شدن دست و پا، اختلال در سیستم ایمنی بدن و یا حتی کم خونی اشاره کرد.

افراد مسن و زنان باردار، نسبت به سایر گروه ها، بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین B هستند. افراد به دلایل گوناگون می توانند دچار کمبود این ویتامین حیاتی در بدن شوند. به عنوان مثال کمبود مواد غذایی دارای ویتامین B در سبد غذایی، ابتلا به برخی از بیماری ها همچون کرون و سلیاک، ابتلا به بیماری های عفونی همچون HIV، مصرف الکل و… برخی از دلایل بروز کاهش ویتامین B در بدن می باشند.

ویتامین B، خود انواع مختلفی دارد؛ ویتامین B1 (تیامین)، B2 (ریبوفلاوین)، B3 (نیاسین)، B5 (اسید پانتوتنیک)، B6، B7 (بیوتین)، B9 (فولات) و B12 ، انواع ویتامین B می باشند.

اگر به علت کاهش این ویتامین در بدن، دچار ریزش موی خفیف یا شدید شده اید، می بایست مواد غذایی دارای ویتامین B را در رژیم غذایی خود قرار دهید و در صورت فقر شدید این ویتامین، از داروهای مکمل استفاده نمایید. مواد غذایی مانند گوشت قرمز، ماهی، پنیر، شیر، سیب زمینی، نان، غلات، آجیل، حبوبات، تخم مرغ، اسفناج، جگر گاو و… شامل ویتامین B هستند.

ژنتیک:

در بسیاری از خانواده ها، افراد در سن مشخصی، درگیر ریزش و کم پشتی مو هستند‌. این امر کاملا طبیعی است و از الگوهای طاسی مردانه و زنانه پیروی می کند. در واقع می توان گفت ژنتیک، تاثیر مستقیمی بر روی این نوع ریزش مو دارد.

الگوی طاسی مردانه یا همان آلوپسی آندروژنتیک را شایع ترین نوع ریزش مو در مردان می دانند. به گونه ای که تقریبا نیمی از جمعیت مردان با عبور از سن ۵۰ سالگی، شاهد این الگو خواهند بود. این وضعیت با کم شدن موهای بالای پیشانی و عقب رفتن خط رویش شروع می شود و با گذشت زمان، این طاسی تا اواسط سر پیشروی می کند. روند رخداد این وضعیت، به علت منقبض شدن و غیر فعال شدن فولیکول های موجود در سر می باشد. کاشت مو، درمان این نوع ریزش مو محسوب می شود.

ریزش مو و طاسی، نه تنها در مردان، بلکه در زنان نیز شایع است. زنان همچون مردان، ممکن است دچار ریزش مو با الگوی طاسی زنانه شوند. این الگوی طاسی با نام آلوپسی آندروژنتیک نیز مشهور است. حدود ۴۰ درصد از زنان با عبور از سن ۵۰ سالگی، شاهد ریزش موی شدید و در نهایت احساس کم پشتی در نواحی مختلف سر هستند. عاملی که به صورت مستقیم بر روی ایجاد الگوی طاسی زنانه تاثیر گذار است، ژنتیک می باشد. روند رخداد این وضعیت، به مرور زمان با کاهش شدید تراکم موهای سر، به ویژه در وسط سر و خط رویش، همراه می باشد. با استفاده از داروهای مختلف، می توان روند کاهش مو را به تعویق انداخت، اما روش کلی درمان الگوی طاسی زنان نیز کاشت مو می باشد.

دلایل ریزش مو

افزایش سن:

یکی از دلایل اصلی ریزش مو، افزایش سن می باشد که به کم پشتی شدید و در نهایت طاسی سر منجر می شود. افراد گوناگون اعم از زن و مرد، با گذر از سن ۵۰ سالگی، دچار ریزش مو و کم پشتی می شوند. در واقع حدود نیمی از جمعیت افراد بالای ۵۰ سال، کم پشتی سر را تجربه می کنند! این موضوع کاملاً طبیعی است و بیماری محسوب نمی شود. جالب است بدانید که هیچ گونه داروی خوراکی و یا موضعی وجود ندارد که جلوی این ریزش را بگیرد! در این مورد فقط می توانید با مشخص شدن الگوی طاسی خود، اقدام به کاشت مو نمایید.

استرس و افسردگی:

استرس و اضطراب، نوعی احساس و تنش عصبی محسوب می شود که در برابر رویدادهای مختلف رخ می دهد. استرس به دلایل گوناگون داخلی و یا خارجی ایجاد می شود. امروزه تمامی افراد اعم از زن و مرد، درگیری های ذهنی و فکری مختلفی دارند که می تواند سبب بروز استرس و اضطراب شود. یکی از عوارضی که استرس می تواند به همراه داشته باشد، ریزش مو است. ریزش مویی که بر اثر استرس رخ می دهد، می تواند خفیف و یا شدید باشد.

به همین علت به تمامی افراد توصیه می شود تا استرس خود را مدیریت کنند و سعی در برطرف کردن آن داشته باشند، تا بتوانند ریزش مو و کاهش حجم موهای خود را کنترل نمایند.

تغییر در هورمون های بدن:

یکی از دلایل ریزش و کاهش تراکم موهای سر، تغییر در میزان هورمون های بدن می باشد. این امر در زنان شایع تر از مردان است. عوامل بسیار زیادی می توانند در تغییر سطح هورمون های بدن، نقش داشته باشند. یکی از بارز ترین اتفاقاتی که می تواند باعث اختلال در هورمون های بدن زنان شود، بارداری و شیردهی است؛ در دوران بارداری و شیردهی، تغییرات بسیار زیادی در بدن ایجاد می‌ شود که باعث بهم ریختن میزان هورمون های بدن می گردد. به علاوه استفاده از انواع قرص های ضد بارداری، می تواند باعث اختلال در هورمون های زنانه شود. از دیگر عوامل بروز این اختلال، می توان به دوران قاعدگی اشاره کرد. در واقع می توان گفت زنان به طور متوسط، چندین بار در سال دچار اختلال در سطح هورمون های خود می شوند.

به طور کلی زنان و مردان در دوران بلوغ خود، درگیر تغییرات هورمونی می شوند و این اختلال با علائم گوناگون بروز داده می شود که یکی از این علائم، می تواند ریزش مو باشد.

در صورت قرار گیری در هر یک از موقعیت های فوق، می توانید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید و تحت درمان قرار گیرید.

کم خونی:

هموگلوبین یکی از اعضای اصلی سازنده خون می باشد. هموگلوبین وظیفه اکسیژن رسانی به تمامی سلول‌ های بدن را بر عهده دارد که امری بسیار حائز اهمیت است. تارهای مو برای رشد و نمو خود، به مقادیری از اکسیژن نیاز دارند و در صورت عدم تامین اکسیژن، تارهای موی موجود در پوست سر، ضعیف شده و شروع به ریزش می کنند.

هموگلوبین خون، با مصرف مقادیر کافی از آهن، تامین می شود. مواد غذایی که سرشار از آهن هستند، شامل اسفناج، حبوبات، جگر گاو، گوشت قرمز، کرم بروکلی، کشمش، سیب زمینی، گوجه فرنگی، پرتقال، گریپ فرود، فلفل سبز، لیمو ترش و… می باشند. با قرار دادن این مواد غذایی در رژیم خود، می توانید میزان آهن مورد نیاز برای ساخت هموگلوبین را دریافت نمایید.

کم خونی از جمله مشکلات شایع در بانوان می باشد که اکثر بانوان با آن درگیر هستند. این مشکل معمولا به علت دوران قاعدگی زنان ایجاد می شود. برای برطرف کردن آن، در ابتدا رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و در صورت ادامه دار بودن این موضوع، می توانید به پزشک مراجعه نمایید تا مکمل‌های غذایی برای شما تجویز شود.

اختلال در غده تیروئید:

تیروئید یکی از غدد اصلی در بدن می باشد که در قسمت جلویی گردن قرار دارد. این غده وظیفه تولید و ترشح هورمون هایی تحت عنوان تیروکسین T4، تری یودوتیرونین T3 را بر عهده دارد. همچنین در تولید سایر هورمون های بدن نیز نقش به سزایی دارد. این غده کاربردی، وظایف بسیار زیادی دارد. یکی از وظایف اصلی آن، تنظیم سوخت و ساز بدن می باشد؛ زمانی که این غده دچار اختلال می شود، می ‌تواند در سوخت و ساز بدن تغییراتی ایجاد نماید. به عنوان مثال باعث کاهش سوخت و ساز بدن و در نتیجه افزایش وزن و یا افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن می گردد. کارکرد غده تیروئید بر روی خلق و خو، ضربان قلب و حتی بر روی دمای بدن، تاثیر بسیار زیادی دارد.

با توجه به نوع اختلالی که غده تیروئید درگیر آن است، می ‌تواند کم کار و یا پر کار باشد. کم کاری تیروئید، می تواند باعث افسردگی و یا خشکی پوست شود. از دیگر علائم کم کاری این غده، می‌ توان به ریزش مو اشاره کرد. اما تنها راه تشخیص وجود اختلال در غده تیروئید، انجام آزمایش خون می باشد. در صورت ریزش مو به علت کم کاری تیروئید، به هیچ وجه نگران نباشید. زیرا کم کاری و پرکاری تیروئید، به وسیله دارو قابل کنترل است.

ابتلا به بیماری لوپوس:

بسیاری از افراد با بیماری لوپوس آشنایی دارند. لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی محسوب می شود که به علت نقص در سیستم ایمنی افراد رخ می دهد. به گونه ای که بدن به سلول های سالم و مفید خود حمله می کند و آن ها را از بین می برد. هدف این بیماری می تواند اعضای مختلف بدن، همچون کبد، کلیه، قلب، پوست و مو باشد. در صورتی که مقصد پوست و مو باشد، بدن به فولیکول های سالم و سلول های پوستی حمله می کند و آن ها را از بین می برد. به همین علت، فرد دچار ریزش مو و کم پشتی سریع نواحی سر می شود. در این صورت، فرد بیمار می بایست به پزشک متخصص مراجعه نماید تا این بیماری تحت کنترل قرار گیرد. به خاطر داشته باشید که تمام افراد به این بیماری مبتلا نمی شوند. چرا که این بیماری ریشه ژنتیکی دارد.

شیمی درمانی:

برای درمان سرطان، روش های گوناگونی وجود دارد. به عنوان مثال شیمی درمانی، پرتو درمانی، جراحی و… . شیمی درمانی، از جمله روش های اصلی درمان سرطان است که به وسیله چندین داروی شیمیایی انجام می شود. روند کار این داروها، مهار تکثیر سلولی و میتوز می باشد. در واقع شیمی درمانی، در روند تکثیر سلول های سرطانی اختلال ایجاد می کند. با ایجاد این اختلال، رشد سلول های سرطانی متوقف می شود. اما استفاده از داروهای شیمی درمانی، متاسفانه تکثیر سلول های مو را نیز متوقف می کند. به همین علت شاهد ریزش شدید مو و در نهایت طاسی سر خواهیم بود.

پس از اتمام شیمی درمانی، فولیکول ها مجددا شروع به فعالیت و تولید تارهای مو می کنند.

آیا ریزش مو پس از انجام کاشت مو طبیعی است؟

یکی از شایع ‌ترین سوالاتی که برای زیباجویان پس از انجام کاشت مو رخ می دهد که آن ها را بسیار نگران و مضطرب هم می کند، این است که آیا ریزش مو پس از عمل کاشت، طبیعی است یا خیر؟

در پاسخ به این سوال می بایست گفت، این ریزش ها کاملا طبیعی می باشد و جای هیچ گونه نگرانی نیست. بدن انسان، در مقابل آسیب‌ ها، فشارها، صدمات، ضربه ها و… واکنش نشان می دهد. عمل زیبایی پیوند مو، نوعی شوک به فولیکول ها وارد می کند که باعث انتقال تارهای مو به فاز استراحت می گردد. پس از اتمام فاز استراحت، طبق چرخه رشد مو، تارهای مو شروع به ریزش می کنند و فولیکول ها آماده تولید تارهای موی جدید می شوند.

ریزش تارهای مو، جزئی از روند طبیعی ترمیم تارهای مو می باشد که کاملا طبیعی بوده و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

آیا کاشت مو درد دارد؟

از دیگر سوالات متداول که ممکن است در ذهن هر فرد متقاضی کاشت مو ایجاد شود، این است که آیا کاشت مو درد دارد یا خیر؟

کاشت مو یکی از عمل های جراحی زیبایی سرپایی است که بدون بیهوشی انجام می‌ شود و فرد در طی عمل، کاملاً هوشیار است. اما در زمان انجام کاشت مو، هیچ گونه دردی را احساس نمی کند‌. چرا که پوست ناحیه کاشت و اهدا با استفاده از داروهای بی حسی، به طور کامل بی حس شده می شوند.

بسیاری از افراد، بسته به میزان استقامتی که در برابر درد دارند، در زمان انجام بی حسی مقادیری از درد را تجربه می کنند که کلینیک دائر این مشکل را نیز به صورت کامل حل کرده است؛ کادر درمانی کلینیک دائر عمل بی حسی را با به پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا انجام می دهد که بیمار هیچ گونه دردی در زمان کاشت مو احساس نمی کند و عمل پیوند موی بدون دردی را برای او به ارمغان می آورد.

آیا پس از انجام کاشت مو جای زخم و بخیه باقی می ماند؟

بسیاری از افراد که قصد انجام کاشت مو به روش های مختلف را دارند، نگران باقی ماندن جای بخیه و یا زخم در ناحیه اهدا و کاشت هستند. لازم به ذکر است که پس از انجام کاشت مو به روش های نوین، به هیچ عنوان شاهد جای زخم، بخیه و یا اسکار در نواحی اهدا و کاشت نخواهید بود. چرا که عمل برداشت فولیکول و کاشت فولیکول در ناحیه کاشت، با استفاده از دستگاه های پیشرفته انجام می ‌شود که برش های بسیار ریز در اندازه کمتر از میلیمتر در پوست ایجاد می کند. با رعایت نکات مراقبتی پس از انجام کاشت مو، به هیچ عنوان جای زخم و اسکار باقی نخواهد ماند.

آیا پس از انجام کاشت مو، ناحیه اهدا صدمه می بیند؟

ناحیه اهدا، بسته به نوع شرایط فرد بیمار متفاوت است. ناحیه اهدا می تواند قسمت لبخندی پشت سر، نواحی از قسمت زیر ریش، پا و یا سینه باشد. در تمامی روش های کاشت مو، به جز روش FUT، برداشت فولیکول از ناحیه اهدا به صورت تکی انجام می شود‌. این برداشت کاملاً پراکنده بوده و کم شدن تعداد تارهای مو در آن مشهود نخواهد بود. در روش FUT نیز، ناحیه اهدا خط لبخندی پشت سر، مابین دو گوش می باشد که پزشک مربوطه، برشی طولی در این محل ایجاد می کند و فولیکول ها به صورت خطی برداشت می شوند. در نهایت محل مذکور، با بخیه های بسیار ریز بسته می شود. در این روش، به علت حجم زیاد تارهای موی اطراف محل اهدا، جای بخیه و خالی شدن تارهای مو مشخص نمی شود. پس اگر قصد انجام کاشت مو دارید، نگران جای بخیه، برش و یا اسکار نباشید.

آیا پس از انجام کاشت مو، فرد مجددا دچار طاسی می شود؟

یکی از عمده نگرانی های زیباجویان، بازگشت مجدد طاسی سر می باشد. به یاد داشته باشید که فولیکول های مورد نیاز، از نواحی مناسب که دچار ریزش نشده ‌اند، برداشت می ‌شود که شباهت بسیار زیادی به منطقه پیوند دارد. به همین علت، از نظر ژنتیکی، فولیکول های برداشت شده از کیفیت خوبی برخوردار هستند و در برابر طاسی مقاومت خوبی دارند. پس جای نگرانی نیست. چرا که پس از انجام کاشت مو، دچار طاسی نخواهید شد و فولیکول های کاشته شده، در طول زندگی شما به تولید تارهای مو ادامه خواهند داد.

آیا می توان در محل سوختگی و یا اسکار عمل پیوند مو را انجام داد؟

عمل پیوند مو نه تنها یک عمل زیبایی محسوب می شود، بلکه نوعی عمل درمانی نیز به شمار می ‌رود. بسیاری از افراد، بر اثر اتفاقات ناگوار، دچار آسیب در نواحی مختلفی از پوست بدن می شوند. سوختگی، زخم های عمیق، جای بخیه، بیماری های پوستی طولانی مدت و… می توانند باعث وارد شدن صدمات جدی و یا از بین رفتن فولیکول ها شوند. در این صورت در نواحی آسیب دیده، دیگر شاهد فعالیت فولیکول ها و رشد تارهای مو نخواهیم بود. گاهی این آسیب ها در نواحی مختلفی از سر، ابرو، ریش و… رخ داده و زیبایی فرد را تحت شعاع قرار می دهد. برای درمان این مشکل، می توان از کاشت مو استفاده کرد‌. برای اطلاعات بیشتر می توانید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

آیا در عمل کاشت مو می توان از بانک موی دیگران استفاده کرد؟

افراد زیادی بر این باورند که در صورت طاسی و نداشتن بانک موی مناسب در پشت سر، دیگر نمی توان از عمل کاشت مو استفاده کرد. بسیاری از افراد که به کلینیک های کاشت مو مراجعه می کنند، این سوال برایشان پیش آمده است که آیا می‌ توان از بانک موی افراد دیگر و بستگان درجه یک استفاده کرد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال می بایست گفت که عمل پیوند مو، فقط در صورتی امکان پذیر است که منطقه اهدا، از بدن خود فرد انتخاب شود. اما نکته مهم این است که منطقه اهدا می تواند از قسمت های مختلف بدن انسان باشد. در واقع امکان استفاده از بانک موی افراد دیگر در این عمل وجود ندارد. در عمل پیوند مو شخص دهنده و گیرنده فولیکول مو، می بایست هر دو یک نفر باشند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، کسانی که بانک موی مناسب در نواحی پشت سر ندارند، نباید ناامید شوند، چرا که می توانند از فولیکول های موجود در بدن استفاده کرده و طاسی خود را درمان نمایند.

بهترین فصل برای انجام کاشت مو چه فصلی است؟

عمل کاشت مو، نوعی عمل سرپایی محسوب می ‌شود و دوران نقاهت کوتاهی را به خود اختصاص می دهد. مراقبت هایی که بعد از انجام کاشت مو انجام می ‌شود، بسیار سبک و ساده بوده و به راحتی قابل انجام است. از این رو انجام کاشت مو، محدود به زمان خاصی نمی باشد. هر فصل از سال می ‌تواند زمانی مناسب برای انجام کاشت مو باشد. در واقع بهترین زمان برای انجام کاشت مو، زمانی است که فرد بتواند دوره نقاهت و استراحت خود را به خوبی سپری کند و نکات مراقبتی پس از انجام کاشت مو را به درستی انجام دهد. تنها نکته‌ ای که در رابطه با فصل انجام کاشت مو می توان گفت، این است که در صورتی که کاشت مو در فصل تابستان انجام شود، می ‌بایست از حضور بیش از حد در معرض آفتاب خودداری کرد؛ چرا که آفتاب مستقیم، می ‌تواند به فولیکول ها آسیب جدی وارد کند. همچنین در صورتی که عمل پیوند مو در فصل زمستان انجام گیرد، می بایست با توجه به صلاح دید پزشک، از کلاه یا شال ضخیم استفاده کنید. در غیر این صورت، آسیب به فولیکول ها حتمی است.

بهترین سن برای انجام کاشت مو 

بهترین سن برای انجام کاشت مو، ‏سنی است که فرد متقاضی به الگوی طاسی مشخصی رسیده باشد. معمولاً افراد در سنین بین ۲۵ تا ۵۰ سال، به الگوی طاسی و ریزش مشخصی می رسند. قبل از سن ۲۵ سالگی، معمولا افراد دارای الگوی ریزش موی نامنظم هستند که در این صورت، نمی توان عمل کاشت مو را انجام داد. به طور کلی تشخیص بهترین سن برای انجام کاشت مو، توسط پزشک متخصص صورت می گیرد. با توجه به این موضوع، پزشک مربوطه، موی سر و نوع الگوی طاسی را بررسی کرده و زمان مناسب برای انجام کاشت مو را به شما اعلام می کند.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا