مقالات

آسیب های موها

مراقبت از موها موضوعی است که حائز اهمیت بسزائی بوده و می بایست جزو مراقبت های اولیه بهداشتی در هر فرد در نظر گرفته شود. عادات ناصحیح و رفتار خشن با موها به آنها آسیب رسانده و شکل و ساختمان آنها را دچار تغییراتی می سازد که گاه برگشت ناپذیر و غیر قابل جبران هستند.

یکی از این آسیب ها بستن موها و بخصوص بستن با کش مو یا حتی کش معمولی یا لنگه جوراب است. این عادت در دراز مدت باعث تحت فشار قرار گرفتن موها از ریشه شده و باعث سست  شدن آنها می گردد. در اصطلاح پزشکی به این نوع ریزش  “ریزش کششی” یا “آلوپسی تراکشنال”  می گویند و این حالت بخصوص در بیماران نژاد سیاه که ذاتاً موهایی با فواصل زیاد و تراکم کم دارند نمود بیشتری پیدا می کند. بهترین راه برخورد با این مشکل قطع فشار وارد آمده بر موها و آزاد کردن موها از کشش ناشی از بستن است. این افراد نباید موهای خود را بسته یا به طرف بالا جمع کنند و با کوتاه کردن موهای جلوی سر و خواباندن موها در یک سمت موجبات ترمیم آسیب وارد آمده را فراهم سازند. داروهای تقویت رشد مو که به شکل موضعی یا خوراکی تحت نظر پزشک متخصص تجویز می شوند می توانند در برگرداندن این نوع ریزش مؤثر باشند، ولی در صورتی که آسیب شدید و مزمن باشد، باید از کاشت مو برای ترمیم موهای از دست رفته کمک گرفت.

موضوع بعد اعتقاد برخی افراد به تاثیر تراشیدن موها در پرپشت کردن آنها است. از نظر علمی ثابت شده است که تراشیدن مو تراکم و تعداد موهای سر را افزایش نمی دهد و مانع ریزش موی فعلی یا جلوگیری از ریزش مو در آینده نمی شود. این کار منفعتی برای این افراد در بر نخواهد داشت و ممکن است فقط ظاهر بی مو یا زخم هایی که در حین تراشیدن سر بر سطح آن ایجاد می شوند را به یادگار باقی بگذارد و در برخی موارد این زخم های پس از تراشیدن امکان عفونی شدن را نیز دارند. بنابراین تراشیدن موهای سر به منظور جلوگیری از ریزش یا بهبود وضع موها کاری مورد قبول و تائید نمی باشد و توصیه نمی شود.

از آسیب های دیگری که به ساقه – وگاه ریشه ی – موها وارد می شود، سشوار کشیدن، بابلیس کشیدن یا اتو کشیدن مکرر و شدید موها است. گرچه این کارها در کوتاه مدت ظاهری نسبتاً صاف و خوشایند برای فرد ایجاد می کنند، ولی اثبات شده است که استفاده ی مکرر و بی رویه از این روش ها باعث آسیب دیدگی ساقه مو و دو یا چند شاخه موها، سست شدن موها و کدر و بدرنگ و شکننده شدن آنها  می گردد. از نظر علمی سشوار کشیدن فقط با درجه حرارت پائین یا متوسط و با در نظر داشتن    فاصله ی  سی سانتی متر از سطح سر و بدون برس کشیدن شدید و خشن قابل قبول است و اتو کشیدن مو کاری مضر و غیرقابل تائید است. همچنین کارهائی از قبیل صاف کردن یا فردار کردن موها با استفاده از مواد شیمیائی مختلف و با به کار بردن درجات حرارت بالا موجب تخریب پیوندهای سولفیدی لایه ی خارجی مو شده و موها را  خشک، شکننده، چند شاخه و سست می کند. دکلره کردن مکرر و استفاده ی بی رویه و زیاد از حد رنگ موها و بخصوص رنگ کردن موهای تیره با رنگ های روشن یا بسیار روشن نیز در درازمدت آسیب زننده بوده و موها را تخریب می کند. کارهائی از قبیل کراتینه کردن موها نیز به همان دلایلی که در بالا به آن ها اشاره شد، می توانند آسیب زننده تلقی شوند و بهتر است تا حد امکان از انجام آنها خودداری شود.

مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد این موضوع است  که نباید در حمام و با موهای خیس و در هم پیچیده موها را شانه زد یا برس کشید. چون موهای خیس در هم تنیده شده و جدا کردن موها با شانه باعث کشیده یا کنده شدن آنها می شود. از سوی دیگر ماسک موها یا کرم هائی که بلافاصله پس از شستن سر بر موها مالیده می شوند، ممکن است بر سطح موها یا پوست باقی مانده و شسته نشوند و برخلاف این تصور که می توانند باعث تقویت و بهبود وضع ظاهری موها شوند، لایه ای مصنوعی بر سطح خارجی مو ایجاد کنند که مانع از تبادل هوا با پوست سر شده و آسیب بیشتری ایجاد کنند. توصیه بر این است که ضمن اجتناب از مصرف این مواد در حمام، برای حالت دادن موها پس از اتمام استحمام و خشک کردن موها از ماسک ها یا حالت دهنده های گیاهی همچون  کتیرا یا آلوئه ورا استفاده شود.

همچنین باید خاطرنشان کرد که برس کشیدن مکرر و خشن خود باعث آسیب رساندن به ساقه و ریشه موها می شود و کسانی که به برس کشیدن طولانی مدت و زیاد موهای خود عادت دارند، در واقع با ایجاد ضربات مکرر طول عمر موهای خود را کوتاه می کنند. برس کشیدن مکرر برخلاف تصور بسیاری از افراد خون رسانی سر را تغییر چندانی نمی دهد و در رشد موها اثر چشمگیری ندارد.  بهتر است بیش از دو تا حداکثر سه بار در روز به موها برس کشیده نشود و از برس های کائوچویی با سر گرد و کند و یا از شانه های با دندانه های بلند و با فاصله زیاد استفاده شود.

در مورد کاری که در آرایشگاه ها برای کم کردن حجم موهای انبوه و پرپشت انجام می شود و اصطلاحاً پیتاژ نامیده می شود، توصیه بر این است که از قیچی هائی که مخصوص این کار طراحی شده است، استفاده کرد و حتی المقدور از تیغ برای این منظور استفاده نشود، چون استفاده از تیغ خطر آسیب رسیدن به ساقه موها را افزایش می دهد.

شامپو زدن موها می بایست به هدف تمیز و پاکیزه نگاه داشتن موها و پوست سر انجام شود و داشتن هدف درمانی یا زیبائی یا تقویت مو برای استفاده از شامپو موضوعی پذیرفته شده و علمی نیست و هیچ شامپوئی نمی تواند به تنهائی موها را رشد داده یا تقویت کند. شامپو را باید بر اساس جنس موها- خشک، چرب یا معمولی- انتخاب کرد. موهای خشک را دو بار در هفته، موهای معمولی را سه بار در هفته وموهای چرب را باید پنج یا شش بار در هفته شستشو داد و به خوبی باآب فراوان شست و سپس با بستن حوله به موها یا سشوار کشیدن موها به ترتیبی که در بالا گفته شد، آنها را خشک کرد.

نکته ای که در پایان باید به آن اشاره کرد این است که شامپوها PH متناسب با پوست سر داشته و فرمولاسیون مخصوص شستشوی سر و از بین بردن چربی پوست سر دارند، در حالی که صابون ها غالباً PH قلیائی داشته و فرمولاسیون آنها متناسب با پوست بوده وبرای شستشوی پوست کاربرد دارند، لذا نمی توان از صابون ها برای شستشوی موهای سر استفاده کرد و این اعتقاد که صابون ها- بخصوص صابون های محلی و گیاهی-  بهتر از شامپوها می توانند موها را تمیز کرده یا مانع ریزش آنها شوند، اعتقاد صحیحی نیست و نمی بایست موها را با صابون شست چون باعث تحریک و خشکی و خارش پوست سر شده و به ساقه ی موها نیز آسیب می رساند.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا