مقالات

ریزش مو سکه‌ای – علت و درمان ریزش سکه ای مو

موها نقش مؤثری را در زیبایی ظاهری دارند و به همین خاطر است که سلامت مو برای اکثر افراد دارای اهمیت است. برخی از افراد دچار بیماری با نام ریزش مو سکه‌ای هستند. البته نام دیگر آن آلوپسی اره آتا است که گاهی علاوه بر عوارضی که دارد اعتماد به نفس فرد را بسیار کاهش می‌دهد. امروز تصمیم گرفتیم که کامل به بحث ریزش موی سکه‌ای بپردازیم و علت و عوارض و درمان آن را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله به طور جامع توضیح می‌دهیم که ریزش مو سکه‌ای چه عارضه‌ای به جز ریزش دارد و بیشتر چه کسانی را درگیر می‌کند. پس در ادامه مقاله با ما باشید تا علاوه بر نکات کلی، درباره جزئیات این نوع بیماری اطلاعات جامع‌تری را به دست آورید.

ریزش موی سکه‌ای چیست؟

ریزش موی سکه‌ای یک بیماری پوستی است که چندان رایج نیست اما احتمال ابتلای هر فرد ۲/۱ است. زمانی که فرد با ریزش موی زیاد روبرو می‌شود و این ریزش مو به صورت لکه‌ای است این همان بیماری آلوپسی اره اتا نام دارد. در این نوع بیماری ریزش مو به صورت ناگهانی وجود دارد به مو در یک حاشیه دقیق آسیب می‌رساند. به گونه‌ای که به اندازه یک سکه، موی سر شروع به ریزش می‌کند.

ناگفته نماند که این ریزش مو در برخی از بیماران بعد از ۱۲ ماه یا کمتر دوباره رویش می‌کند. اما افرادی هم هستند که در این میان شدت بیماری آنها بیشتر است و فرد بیشتر با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند. ریزش موی سکه‌ای در افرادی که دارای شدت بیشتری هستند به گونه‌ای است که با گذشت زمان، کچلی کل سر را برایشان خواهد داشت. هم چنین در برخی مواقع کل موهای بدن از بین خواهد رفت.

لازم است بدانید که ریزش موی سکه‌ای جز بیماری‌های خود ایمنی است. خود ایمنی بیماری است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌های بدن حمله می‌کند به بیانی ساده‌تر همان گل به خودی محسوب می‌شود. در ریزش موی سکه‌ای، سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌ مو حمله می‌کنند و در نهایت باعث صدمه رساندن به موی فرد می‌شوند.

در افرادی که این بیماری شدت کمتری دارد ممکن است بعد از مدتی رویش مجدد مو صورت گیرد اما دچار کم پشتی خواهد شد. گاهی با ریزش مو تغییرات و صدمه‌ای هم به ناخن‌ها وارد می‌شود که این علائم شامل فرورفتگی، شکنندگی، قرمزی و … است.

علل بیماری ریزش مو به صورت سکه ای

آیا ریزش سکه‌ای می‌تواند به صورت وراثتی باشد؟

در برخی از تحقیقات متخصصان دریافتند که بیماری طاسی ممکن است که آثار فشار عصبی باشد. خوشبختانه در تحقیقات جدید انجام شده این فرضیه کاملاً رد شد. تحقیقات اصلی نشان می‌دهد که ریزش مو می‌تواند به علت برخی از بیماری‌ها، تغییرات هورمونی و حتی وراثتی باشد.

تحقیقات نشان داده است که بیش از ۴۰ درصد از افراد به دلیل اینکه یکی از اعضای خانواده‌شان دارای چنین بیماری بوده به آن مبتلا شده است. از طرفی علاوه بر جنبه وراثتی این بیماری می‌تواند در کمین افرادی که دارای بیماری‌های آسم، لک و پیس، بیماری‌های تیروئیدی، کم خونی و سندروم داون هستند باشد.

آمار پیش رو نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد افراد قبل از ۲۰ سالگی به ریزش موی سکه‌ای دچار شده‌اند. این افراد که در سن کم دچار این بیماری شده‌اند ممکن است پس از مدتی به رویش مجدد مو برگردند. اما بعد از مدتی بازهم این بیماری باز خواهد گشت و فرد را دچار آن عوارض خواهد کرد.

علائم ریزش موی سکه‌ای چیست؟

همان طور که از اسم این بیماری پیدا است بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نشانه این بیماری ریزش موی غیر منطقی است. البته که الگو و میزان این بیماری در هر فرد کاملاً متفاوت است اما به صورت کلی ریزش مو در همه این بیماران وجود دارد.

گرچه علائم و نشانه‌های ریزش موی سکه‌ای در هر بیمار متفاوت است اما برخی از علائم هستند که در اکثر آنها مشترک است. دانستن این ویژگی‌های مشترک و تشخیص آنها می‌تواند مفید واقع شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

  • به وجود آمدن لکه‌های کوچک و گرد بر روی پوست سر، کف سر، بخش‌هایی از ریش و در نواحی دیگر که دارای مو است.
  • ریزش و رشد مجدد موها به صورت اتفاقی و هم زمان
  • ریزش زیاد مو در طول یک مدت کوتاه و بدون دلیل و یا مصرف داروی خاص
  • ریزش مو تنها در یک قسمت خاص و به صورت سکه‌ای
  • ایجاد فرورفتگی و لکه بر روی ناخن‌ها و یا پوست سر
  • ریزش مو در قسمت‌هایی به جز کف سر و ناخن که دارای موی باشد

ریزش موی سکه ای در کودکان

بزرگسالان این نگرانی را دارند که فرزندانشان به دلیل وراثت به این بیماری مبتلا شوند. برخی از آنها به دلیل نداشتن آگاهی نمی‌دانند که آیا چنین چیزی ممکن است یا خیر. در جواب باید بگوییم که طبق تحقیقات انجام شده کودکان امکان ابتلا به بیماری طاسی را به صورت ریزش سکه‌ای دارند. اما اینکه دریافت این بیماری می‌تواند به صورت وراثتی باشد چندان قابل پیش بینی نیست.

به جز عوامل وراثتی، عوامل دیگری هم هستند که می‌تواند بر روی دریافت این بیماری و به وجود آمدن آن تأثیر بگذارد. به طور مثال عوامل محیطی، عوامل ژنتیکی و مصرف داروهای خاص می‌تواند در به وجود آمدن این بیماری تأثیر به سزایی داشته باشند.

درمان ریزش موی سکه ای

درمان ریزش موی سکه ای

در ابتدا باید بدانید که ریزش موی سکه‌ای همانند دیگر بیماری‌های پوستی قرمزی، جوش و التهاب را به وجود نمی‌آورد. بنابراین برای درمان به هیچ گونه محلول‌های از بین برنده جوش و التهاب نیاز نخواهد داشت.

قطعاً می‌دانید زمانی که پوست سر دارای موی کمتری باشد در برابر سرما و گرما بسیار آسیب‌پذیرتر است. از این رو می‌بایست از قرار گرفتن در برابر نور خورشید به صورت مستقیم خودداری کرد. هم چنین می‌بایست از سرما برای مدت طولانی پرهیز کرد چرا که پوست سر به شدن به سرما حساس است.

از طرفی باید به این اطلاعات هم آگاه باشید که درمان بیماری ریزش موی سکه ای در افراد با توجه به سن و میزان ان کاملا متفاوت است. پس نباید درمان شخص دیگری را تکرار کرد چرا که این کار می تواند عوارض زیادی را به دنبال داشته باشد.

معمولاً پزشکان برای بیمارانی که ۵۰ درصد موی خود را از دست داده‌اند داروی خوراکی و تزریقی تجویز می‌کنند. البته این تجویز کاملاً بستگی به سن و شدت بیماری دارد. از این رو توصیه می‌شود که برای درمان حتماً به پزشک متخصص معالجه کنید تا با توجه به ویژگی‌های بدنی و شدت بیماری، معالجه صورت گیرد.

درمان ریزش موی سکه ای ریش 

بیماری ریزش موی سکه‌ای به گونه‌ای است که ممکن است در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد شود. ایجاد این بیماری در قسمت ریش که تنها در مردان وجود دارد تقریباً شایع است. درمان ریزش موی سکه ای ریش می‌توان گفت که تقریباً همانند دیگر قسمت‌ها است.  در ادامه به مهم‌ترین داروهای درمان ریزش موی سکه‌ای اشاره می‌کنیم.

ماینوکسیدل:

این دارو که اسم دیگری هم دارد و با نام روگین هم شناخته می‌شود در مردان و زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به شکل فوم و مایع است که می‌بایست در قسمت‌های طاسی زده شود. معمولاً نتایج استفاده از این دارو بعد از ۳ ماه رویت می‌شود.

کورتیکواستروئیدها(کورتون‌ها):

کورتون‌ها به دو صورت کرم‌های موضوعی و تزریق وجود دارند که بنا بر شدت بیماری یکی از آنها تجویز می‌شوند. استفاده از این دارو به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن سرکوب شود و در نهایت از فولیکول‌ها مراقب شود.

دیفن سیپرون:

عملکرد استفاده از این دارو به گونه‌ای است که با مصرف آن گلبول‌های سفید گول می‌خورد و به سطح پوست می‌آیند تا از فولیکول‌ها مراقب شود. به دلیل اینکه دیفن سیپرون حساسیت زا است بعد از مصرف ممکن است فرد با قرمزی و التهاب روبر شود. مصرف این دارو تقریباً می‌بایست ۳ ماه طول بکشد تا بعد از آن نتیجه قابل مشاهده باشد.

آنترالین:

این دارو جز داروهای بیماری خود ایمنی است که به صورت مایعی روغنی و تیره وجود دارد. مصرف دارو با تجویز پزشک صورت می‌گیرد اما معمولاً باید روزی یکبار به نواحی طاسی مالیده شود. نتیجه دریافت شده توسط این دارو نسبت به داروهای دیگر زودتر است چرا که ۸ تا ۱۲ هفته نتایجی را به دنبال دارد.

روش های درمان ریزش موی سکه ای

درمان خانگی ریزش موی سکه‌ای

قطعاً شما هم می‌دانید که برای اکثر بیماری‌ها درمان‌های خانگی هم وجود دارد. بیماری ریزش موی سکه‌ای از این قاعده مستثنی نیست اما به طور کلی این روش‌ها از نظر علمی اثبات نشده‌اند. صرفاً درمان‌های خانگی به صورت تجربی به وجود آمدند و به همین دلیل که دارای عوارضی نیستند رواج زیادی پیدا کرده‌اند. در ادامه به برخی از پرتکرارترین روش‌ها در درمان ریزش موی سکه‌ای اشاره می‌کنیم.

درمان ریزش موی سکه‌ ای با سیر:

همان طور که می‌دانید سیر جز مواردی است که از خاصیت بسیار زیادی برخوردار است. پژوهشی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد نشان داد که عصاره سیر می‌تواند تا حد زیادی برای ریزش موی سکه‌ای مؤثر باشد. این نکته زمانی مشخص شد که افرادی که از عصاره سیر استفاده کرده بودند دوره درمان کمتری داشتند و نتایج بهتری را دریافت کرده بودند.

درمان با مکمل‌های بیوتین:

بیوتین و زینک از جمله داروهایی هستند که می‌توانند برای رشد مجدد مو و جلوگیری از ریزش آن مفید واقع شوند. اگر زینک و بیوتین در کنار برنامه غذایی سالم و مغذی قرار گیرند قطعاً نتایج خوبی را به دنبال خواهند داشت.

پاسخ به سؤالات متداول در مورد ریزش موی سکه‌ای

افرادی که با این مشکل مواجه می‌شوند معمولاً دارای سؤالات زیادی هستند. برخی از سؤالات بین اکثر بیماران ریزش موی سکه‌ای مشترک است. در ادامه به پرتکرارترین سؤالات می‌پردازیم.

علائم بیماری ریزش موس سکه‌ای از چه سنی شروع می‌شود؟

افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند معمولاً در سن پایینی هستند. به بیانی دیگر تعداد کودکان و نوجوانان در این بیماری بیشتر از افرادی است که در بزرگسالی به ریزش موی سکه‌ای دچار شده‌اند.

آیا امکان وراثت از والدین به کودکان وجود دارد؟

احتمال وراثت در این بیماری وجود دارد اما به این معنی نیست که اگر پدر یا مادر دچار آن باشد فرزند حتماً مبتلا شود. در این مواقع مشاهده شده است که گاهی در دوقلوها تنها یک نفر دچار آن می‌شود. پس نمی‌توان گفت که در صورت داشتن این بیماری در خانواده فرزند به طور حتمی دچار آن می‌شود.

آیا درمانی قطعی برای بیماری ریزش موی سکه‌ای وجود دارد؟

به طور کلی باید بگوییم که درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. اما امید داریم که در آینده‌ای نه چندان دور درمانی قطعی برای این بیماری مشخص شود.

آیا بیماری عوارض دیگری هم دارد؟

بیماری ریزش موی سکه‌ای برای سلامت بدن مشکلی را ایجاد نمی‌کند اما می‌تواند ناخن‌ها را ضعیف کند و باعث فرورفتگی در آن ها شود.

از طرفی برخی افراد با مبتلا شدن به این بیماری با کاهش اعتماد به نفس روبرو می‌شوند که می‌بایست تحت نظر پزشک قرار گیرند تا مشکلات آنها حاد نشود.

آیا این بیماری مراقبت‌های خاصی دارد؟

بله. همان طور که در مقاله به آن پرداختیم این بیماری مراقبت‌های خاصی را دارد که باید حتماً به آنها توجه شود. به طور مثال فرد نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرد. هم چنین فرد بیمار باید از قرار گرفتن در محیط‌های سرد خودداری کند. از طرفی مصرف زینک و بیوتن می‌تواند تأثیری در روند بهبود داشته باشد. پس بهتر است که تمامی مراقبت‌ها اعمال شود تا وضعیت بیمار هر روز بهتر شود.

سخن نهایی

سعی کردیم در این مقاله به طور کامل درباره بیماری ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی اره آتا صحبت کنیم تا اطلاعات بیشتری را در اختیار افراد نیازمند به این موارد قرار دهیم. همان طور که در مقاله به آن پرداختیم این بیماری می‌تواند بنا بر عوامل مختلف مانند ژنتیک، وراثت و بیماری‌های خاص به وجود آید. از طرفی درمانی قطعی برای آن وجود ندارد اما با برخی از داروها می‌توان به بهبود وضعیت بیمار کمک کرد. اگر به این بیماری مبتلا هستید توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید و به صورت علمی در مسیر بهبودی و درمان قدم بردارید. البته برخی از روش‌های سنتی هم می‌توانند مفید واقع شوند اما به صورت علمی ثابت نشده‌اند و تنها به صورت تجربی پیشنهاد می‌شوند. امیدواریم که با خواندن این مقاله پاسخ سؤال‌های خود را گرفته باشید. در نهایت فراموش نکنید که پرسش‌ها و تجربه‌های خود را در خصوص بیماری ریزش موی سکه‌ای با ما به اشتراک بگذارید.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۵ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا