مقالات

فولیکول مو چیست ؟ | ۵ روش تقویت فولیکول مو + ساختار فولیکول

ساختار مو:

قبل از هر چیزی قصد داریم شما را با ساختار مو آشنا کنیم.. مو یکی از پارامترهای اساسی و مهم در زیبایی محسوب می شود و تاثیر به سزایی در زیبایی چهره افراد دارد. در واقع نوعی مکمل برای چهره محسوب می شود. نگهداری از این نعمت بزرگ، مستلزم آشنایی با ساختار آن می باشد.

اگر بخواهیم ساختار و یا آناتومی مو را تشریح کنیم، می توان گفت که ساختمان مو، متشکل شده از سه قسمت اصلی است:

ساقه مو:

ساقه مو به قسمت بیرونی مو گفته می شود که به راحتی قابل دیدن است. این قسمت از مو خود از قسمت های مختلفی همچون مغز (در مرکز ساقه مو قرار دارد)، قشر (اطراف مغز مو را احاطه کرده است و رنگ مو وابسته به این لایه است) و کوتیکول (آخرین لایه و بیرونی ترین لایه ساقه مو محسوب می شود که متشکل از سلول ها پهن می باشد که به صورت نا مرتب کنار هم و روی هم قرار گرفته اند، این لایه بسیار نفوذپذیر می باشد و حالت پذیری مو و قابلیت رنگ پذیری مو به علت این لایه می باشد).

ریشه مو

ریشه مو به قسمت انتهایی مو گفته می شود که داخل عمق پوست سر قرار دارد. در قسمت انتهایی ریشه مو، پیاز مو قرار دارد که وظیفه زاد و ولد و رشد مو را به عمده دارد. رنگ مو و کلفتی یا نازکی مو ارتباط مستقیم با نوع پیاز مو دارد.

ریشه مو در واقع قسمت سفید انتهای مو، در موهای ریخته شده می باشد.

تفاوت فولیکول مو و ریشه مو:

بسیاری از افراد تفاوت فولیکول و ریشه مو را نمی ‌دانند و گاهی این دو را با یک دیگر اشتباه می ‌گیرند. فولیکول در واقع محل قرار گیری ریشه مو می ‌باشد که در اعماق پوست انسان قرار دارد. در واقع فولیکول ساختمانی لوله ‌ای شکل دارد که وظیفه ساخت ریشه مو را برعهده دارد. برخی فولیکول را نقطه اتصال مو با عمق پوست انسان می دانند.

فولیکول حساس ترین قسمت مو محسوب می ‌شود که نیاز به مراقبت و تقویت دارد. در این مقاله قصد داربن توضیحاتی در مورد فولیکول مو در اختیار شما قرار دهیم تا با این قسمت از مو بیشتر آشنا شوید:

فولیکول مو چیست ؟

بسیاری از افراد که به دنبال راهی برای داشتن موهای سالم و پرپشت هستند، با اصطلاح فولیکول در سایت های گوناگون، مطب های کاشت مو، مشاوره های مرتبط با کاشت مو و … برخورد کرده اند‌‌.

اگر بخواهیم فولیکول را از نظر لغوی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم، می ‌توان گفت که ریشه آن از کلمه ای لاتین تحت عنوان “فولیس” می باشد که به معنای کیسه است.

فولیکول همان طور که از نامش پیداست حالت کیسه ‌ای و حفره مانند دارد که در اعماق پوست سر انسان قرار گرفته است. این سلول از جمله مهمترین سلول های موجود در بدن محسوب می شود.

فولیکول یک دستگاه مهم پوستی در بین پستانداران از جمله انسان می باشد. در واقع محیط مناسب برای تولید پیاز، ریشه مو و در نهایت رشد مو می باشد که می تواند تمامی مواد مغذی و مورد نیاز مو را از طریق برجستگی های ریز موجود، تحت عنوان پستانک که خود از خون تغذیه می کند، تامین کند.

فولیکول موی افراد مختلف متفاوت است. به گونه ای که فولیکول موی افراد سیاه پوست وسفید پوست، افراد دارای موهای بلوند و یا مشکی، افراد دارای موهای فر یا لخت با هم دیگر کاملا متفاوت است. پس می ‌توان گفت نوع فولیکول فرد می ‌تواند روی شکل، رنگ و میزان رشد مو تاثیر به سزایی بگذارد.

گاهی به علت وجود شرایط و مشکلات گوناگون و همچنین عدم آگاهی مردم از این عضو مهم، ممکن است فولیکول ها ضعیف و یا دچار آسیب‌ های بسیار زیادی شوند. هرگونه آسیبی که به این عضو از سر وارد شود، می تواند باعث ریزش های مقطعی و دائمی، شدید و یا خفیف و در نهایت ممکن است موجب طاسی سر فرد شود. به همین علت تمامی افرادی که حتی درگیر ریزش مو نیستند، می بایست تمامی موارد مربوط به فولیکول ها را بدانند تا در صورت بروز هرگونه مشکل آمادگی لازم را داشته باشند.

ساختار و آناتومی فولیکول مو 

در این قسمت سعی داریم شما را با اجزای تشکیل دهنده فولیکول آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

فولیکول مو خود به صورت کلی از شش بخش تشکیل شده است:

۱-پستانک:

پستانک با نام لاتین پاپیلا papila نوعی ساختار هم باید به شکل حلقه های مویرگی می باشد. این قسمت دارای بافت محکم است که در قسمت پایه فولیکول به صورت توده های ریز قرار گرفته است. تقسیمات سلولی در این محل به شدت کم و یا هرگز انجام نمی شود. پستانک وظیفه تامین مواد مغذی و مورد نیاز مو، از طریق سلول های خونی برعهده دارد. پستانک، توسط پوششی تحت عنوان ماتریس احاطه شده است. ماتریکس در تولید و ساخت سلول‌ های جدید نقش به سزایی را ایفا می‌ کند.

۲-غلاف مو :

یکی از بخش های مهم و اساسی فولیکول مو، غلاف ریشه مو با نام لاتین root sheath می باشد. این قسمت پایه خود دارای دو بخش اصلی خارجی و داخلی می باشد که در این قسمت به شرح این دو بخش می پردازیم:

غلاف ریشه موی خارجی:

این نوع غلاف در زمانی که فرآیند رنگ آمیزی در ریشه های مو در حال انجام باشد، به شکل سلولهای مکعبی تبدیل می شوند.

غلاف ریشه مو داخلی

این نوع غلاف خود به سه لایه تقسیم می شود:

لایه سفت شده درونی: این لایه با نام لاتین cuticle نیز مشهور است. این لایه را آخرین لایه غلاف ریشه مو می دانند. لایه سفت شده درونی به آخرین لایه مو متصل شده است. در واقع بیرونی ترین لایه غلاف محسوب می شود.

لایه هاکسلی: این لایه، لایه میانی محسوب می شود که متشکل از سلول ‌هایی با ظاهری خاص شبیه به پولک های ماهی است. این سلول ها تخت و صاف هستند.

لایه هنل: لایه هنل داخلی ترین لایه غلاف مو محسوب می ‌شود که در میان آن نوعی هسته‌ ی تخت وجود دارد که توسط سلول های مکعبی شکل احاطه شده است.

نام دو لایه هاکسلی و هنل از نام دانشمندانی که این دو لایه را کشف کرده ‌اند (فردریش گوستار یاکوب هنل و توماس هنری هاکسلی) گرفته شده است.

۳-برآمدگی:

با نام لاتین bulge درست در کنار ماهیچه پیلی pili، در غلاف خارجی قرار گرفته است. این قسمت یکی از مهمترین قسمت های فولیکول محسوب می شود که محل نگه داری سلول های بنیادی می باشد. برآمدگی، به بهبود زخم های گوناگون موجود بر روی پوست سر کمک بسیار زیادی می کند. (ماهیچه پیلی: ماهیچه ای است که به قسمت مرکزی فولیکول متصل است که وظیفه آن صاف و به اصطلاح سر پا نگه داشتن مو می باشد)

۴-جام:

جام یا Cup یکی از اجزای سازنده فولیکول مو محسوب می شود که در دنیای پزشکی تحت عنوان Infundibulum یاد می شود. این قسمت، محیطی است که فولیکوله ای مو در آن رشد می کنند.

۵-غدد چربی مو :

چربی هایی که بر روی مو و یا حتی پوست سر خود مشاهده می کنید، به علت حضور غدد چربی در قسمت فولیکول مو می باشد. این غدد، وظیفه تولید چربی بر روی تارهای مو را دارد. در واقع چربی تولید شده بر روی تارهای مو، نوعی محافظ برای موها و پوست سر می باشد. هچنین به نرم شدن موها کمک بسیار زیادی می‌ کند.

۶-گیرنده های حسی:

زمانی که موهای خود را شانه می زنید و یا دست خود را در بین تارهای موی خود فرو می برید، تغییر جهت و موقعیت موهای خود را حس می‌ کنید. علت بروز این اتفاق وجود گیرنده های حسی در فولیکول مو می باشد.

 

تاثیر فولیکول مو بر روی رنگ و شکل مو:

فولیکول مو به شکل ها و مدل های مدل های گوناگون دیده می شود. شکل فولیکول تاثیر به سزایی بر روی مدل مو دارد. فولیکول افرادی که دارای موهای صاف هستند با افرادی که دارای موهای مجعد و یا فر هستند متفاوت است است.

به طوری که افرادی که دارای موهای صاف هستند، فولیکول هایی به شکل دایره‌ای دارند و افرادی که دارای موهای مجعد و یا فر هستند، فولیکول هایی به شکل بیضی دارند.

شکل فولیکول ها به علل گوناگون همچون وراثت، ژن و… متفاوت است. وراثت نقش بسیار مهمی در شکل فولیکول ها دارد. به طوری که حالت موی فرزندان کاملاً مشابه یکی از والدین و یا برگرفته از هر دو می باشد.

رنگ موی افراد گوناگون با توجه به مدل فولیکول موی آن ها تعیین می شود. اگر به رنگ موی خود نگاه کنید ، می بینید که رنگ موی شما بسیار شبیه به والدین و نزدیکان شما می باشد. چرا که وراثت، ژن و… تاثیر بسیار زیادی بر روی رنگ مو افراد دارد.

همچنین افراد گوناگون در سن های مختلف، دچار سفیدی مو می شوند. فولیکول های این افراد با گذشت زمان و بالا رفتن سن، توانایی ایجاد و ساخت ملانین ها که عامل رنگ مو می باشد را از دست می ‌دهند. با از دست دادن ملانین ها به مرور زمان، موها از ریشه به رنگ های سفید و یا خاکستری رشد می کنند.

عملکرد فولیکول مو به چه شکل است؟

واحدهای فولیکول موی بسیار زیادی بر روی پوست سر انسان قرار دارند که هر کدام به صورت مجزا باعث تولید و رشد تارهای مو می شوند. فولیکول های مو باعث تولید پیاز مو در نهایت تولید ریشه مو می شوند.

در واقع فولیکول های مو می توانند با استفاده از مویرگ های خونی، مواد مغذی و مواد مورد نیاز برای رشد تارهای مو را تامین کنند. برخی از دانشمندان از فولیکول مو به عنوان محل زایش و تولد تارهای مو یاد کرده اند.

فولیکول های مو، بسیار حائز اهمیت هستند و هرگونه آسیب به آن می ‌تواند باعث از بین رفتن آن و در نهایت ریزش موی شدید بدون جایگزینی تارهای موی جدید شود و در نهایت کم پشتی و یا کچلی و طاسی را به دنبال داشته باشد. و فرد در این زمان اگر بانک موی مناسبی نداشته باشد باید از روش های کاشت مو بدون بانک مو هموچون کاشت مو به روش BHT استفاده کند.

چرخه عملکرد فولیکول مو (چرخه رشد مو)

رشد و نمو تارهای مو در فولیکول مو انجام می شود. در واقع فولیکول نقش بسیار اساسی در تولید تارهای مو دارد. در واقع فولیکول بستری را محیا می کند تا تارهای مو بتوانند در آن رشد کنند‌‌.

در این قسمت سعی داریم شما را با فرایند و چرخه تولید مو آشنا کنیم، تا با اهمیت این عضو بیشتر آشنا شوید. چرخه عملکرد فولیکول مو به سه مرحله خلاصه می شود:

چرخه رشد مو و عملکرد فولیکول مو

مرحله آناژن:

این مرحله تحت عنوان مرحله رشد و تکثیر مو نیز مشهور است. در این مرحله فولیکول مو بستری مناسب برای رشد تارهای مو فراهم می کند. برای این منظور غلافی جدید برای رشد تارهای مو ایجاد می کند و آن را تغذیه می کند.

این مرحله را از اولین مرحله رشد مو می‌ دانند که مدت زمان انجام آن برای افراد مختلف متفاوت است. طول زمانی که مرحله آناژن به طول می ‌انجامد، وابستگی بسیار زیادی به ژنتیک، ژن و… دارد.

در واقع مدت زمانی که این مرحله برای موهای موجود در نواحی مختلف بدن طول می کشد، متفاوت است. به عنوان مثال این بازه زمانی برای رشد مو های نواحی مژه و ابرو بسیار کمتر از مدت زمان رشد موهای سر می باشد. به طوری که رشد موهای سر می تواند از ۲ سال تا ۶ الی ۷ سال ( تقریبا هر ماه یک سانتی متر) زمان بر باشد. در حالی که مژه و ابرو در مدت زمان چند ماه می توانند به رشد نهایی خود برسند.

حال قصد داریم به شرح چگونگی انجام این مرحله بپردازیم: با شروع مرحله آناژن، در ابتدا پستانک های موجود در فولیکول پیامی به برآمدگی ها که مکان تجمع سلول های بنیادی هستند، می فرستند. با این عمل، سلول های بنیادی تحریک می شوند و این توانایی را به قسمت های زیرین فولیکول مو می دهند تا به سمت پایین رشد کنند و ساختاری تحت عنوان پیاز مو را تولید کنند. در کاشت مو به روش سلول های بنیادی این مرحله مورد توجه قرار میگیرد.

سپس پستانک ها از طریق سلول های ماتریکسی پیام رشد و نمو به سمت بالا را منتقل می کنند. در نهایت، این فرآیند سبب تولید و رشد تارهای مو می شود و تارهای مو آماده ورود به مرحله کاتاژن می ‌شوند.

مرحله کاتاژن مو :

دومین مرحله رشد مو در فولیکول، کاتاژن می باشد. این مرحله کوتاه ترین مرحله در فرآیند تولید و رشد یک تار مو محسوب می ‌شود که تحت عنوان مرحله پسرفت نیز مشهور است.

مدت زمانی که انجام این مرحله به طول می ‌انجامد، حدود چند هفته است. در این مرحله تقسیمات سلولی که در ماتریکس به صورت مداوم در حال انجام بودند، به صورت کامل متوقف می شوند و از قسمت زیرین فولیکول پسرفت شروع می شود. در نهایت با گذشت مدت زمان کوتاهی، بخش زیرین فولیکول از بین می رود.

حال مجدداً پستانک ها به برآمدگی ها پیام هایی ارسال می‌ کنند تا سلول های بنیادی تحریک شوند و قسمت ‌های زیرین به سمت بالا حرکت کنند. نتیجه این امر اتصال مجدد بین برآمدگی و ریشه مو می باشد.

مرحله تلوژن مو :

مرحله تلوژن آخرین مرحله چرخه عملکرد فولیکول مو محسوب می‌ شود که به عنوان مرحله استراحت نیز مشهور است.

تمامی افراد در طول زندگی خود، شاهد ریزش موهای خود هستند. این امر تا حدی کاملاً طبیعی است. به طور متوسط تعداد تارهای موی که انسان در یک شبانه روز از دست می‌ دهد، حدود صد عدد می‌ باشد.

تارهای موی قدیمی در مرحله تلوژن، شروع به ریزش می کنند و این امر معمولا حدود چهار ماه به طول می انجامد. فولیکول هایی که ریزش از آن ها رخ داده است، مجددا وارد چرخه عملکرد فولیکول می ‌شوند و تارهای موی جدید تولید می‌ شود.

چرخه فولیکول مو به طور مرتب در حال انجام است. به همین علت برخی از آن ها در مرحله آناژن، کاتاژن و یا تلوژن قرار دارند.

فولیکول مو چه زمانی در بدن انسان تولید می‌ شود؟

اگر بخواهیم به صورت دقیق در رابطه با زمان تولید فولیکول ها بر روی پوست انسان صحبت کنیم، باید گفت زمانی که انسان در شکم مادر خود قرار دارد، دچار تغییراتی در سلول های پوست خود می‌ شود.

در واقع در هفته نهم بارداری شاهد جوانه هایی از سلول های فرانشیم بر روی پوست نوزاد هستیم که باعث تولید فولیکول می شود. (فرانشیم: یک بافت همبند و سست می باشد که جز سلول های اصلی و اولیه تولید جنین محسوب می شود)

سپس ماده تحت عنوان اپیمورفین ترشح می شود که باعث رساندن پیام به برآمدگی های موجود در فولیکول و در نهایت تولید پیاز مو و رشد مو می شود.

میزان فولیکول های شکل گرفته در پوست جنین، رابطه مستقیم با ژن وی دارد. فولیکول های مو در اکثر نقاط بدن نوزاد به وجود می ‌آیند. همچون دست، پا، صورت و… . تنها در برخی از قسمت‌ های بدن همچون کف دست، کف پا، برخی از نقاط انگشت ها و… فولیکول مو وجود ندارد.

تعداد فولیکول های مو ؟

تعداد فولیکول های موجود در بدن انسان های گوناگون کاملاً با هم دیگر متفاوت است. بروز عوامل گوناگون می تواند باعث افزایش و یا کاهش تعداد فولیکول ها بر روی سر و بدن افراد شود.

یکی از نکاتی که در تعداد فولیکول های موجود بر روی پوست حائز اهمیت است، مسئله ژنتیک می باشد. اما به صورت کلی در افراد نرمال، حدودا پنج میلیون فولیکول در کل بدن انسان موجود است. اما تنها حدود ۱۰۰ هزار تا ۱۱۰ هزار فولیکول در پوست قسمت سر وجود دارد.

 

آیا فولیکول قابل مشاهده است؟

پاسخ به این سوال می بایست پاسخ داد که فولیکول قابل مشاهده نمی باشد. فولیکول در واقع در اعماق پوست انسان قرار دارد و قابل مشاهده نمی باشد، مگر توسط پزشکان با استفاده از دستگاه های سنجش مو و اسکن موی سر.

بسیاری از افراد، قسمت ریز انتهای مو که به رنگ سفید می باشد را با فولیکول اشتباه می‌ گیرند. چرا که قسمت سفید انتهای مو، ریشه مو می ‌باشد که از فولیکول جدا شده است و فولیکول در جای خود باقی مانده است و خود را آماده تولید مجدد تارهای موی جدید می ‌کند.

 

آیا کندن مو باعث تغییر در ساختار فولیکول موی سر می شود؟

این سوال برای بسیاری از افراد پیش آمده است است که آیا کندن مو باعث ایجاد تغییر در ساختار فولیکول مو می شود یا خیر.

کندن مو به صورت کلی اگر به طور مداوم انجام نشود، باعث آسیب رسیدن به فولیکول نمی‌ شود و مجددا شاهد رویش مو در همان ناحیه هستیم‌‌. چرا که با کندن تارهای مو به ویژه در محل پیشانی، اطراف ابرو، پشت لب و سایر قسمت های بدن که دارای موهای زائد هستند، فقط تارهای مو از داخل فولیکول خارج شده و فولیکول هیچ گونه آسیبی نمی بیند و می تواند مجدداً به حیات خود ادامه دهد و به تولید مجدد مو بپردازد. اما اگر این فرآیند به تعداد دفعات زیادی تکرار شود، می‌ تواند باعث صدمه و آسیب به فولیکول‌ های مو در همان  نواحی شود و به مرور زمان فولیکول فعالیت خود را از دست دهد. در این صورت دیگر نمی تواند بستری را برای تولید مو محیا کند.

به عنوان مثال خانم‌ هایی که مدام تارهای ریز مو نواحی اطراف ابرو را به اصطلاح بر می دارند۸ با گذشت زمان شاهد کم پشت شدن موهای ناحیه مورد نظر هستند

 

ظرفیت فولیکول‌های مو به چه صورت است؟

بسیاری از افراد بر این باورند که هر فولیکول مو ظرفیت نگهداری و رشد یک تار مو را دارد. اما تعداد تارهای موجود در سر نشان دهنده مقادیر بیشتری از تار مو نسبت به فولیکول های موجود بر روی پوست سر می باشد. در واقع تجمع بسیار زیاد تارهای مو بر روی سر به ویژه قسمت پشت سر حاکی از رویش بیش از یک تار مو از هر فولیکول می باشد.

این امر در فولیکول های موجود در قسمت های دیگر بدن نیز صادق است. در موهای قسمت ریش این امر به وفور دیده می‌ شود که هر فولیکول بیش از یک تار مو تولید کرده باشد.

۵ روش تقویت فولیکول مو :

تا اینجا با ویژگی‌ها و ساختمان فولیکول آشنا شده اید و از مشکلاتی که ممکن است برای فولیکول رخ دهد، آگاهی لازم را کسب کرده اید. اکنون زمان آن فرا رسیده است که با روش های تقویت فولیکول مو آشنا شوید تا بتوانید موهای پرپشت، براق و زیبا داشته باشید. برخی از این روش ها بسیار ساده و آسان بوده و می توانید با کمترین امکانات در خانه انجام دهید با ما همراه باشید…

۱-کاهش حرارت مستقیم بر روی مو:

تمامی افراد به ویژه خانم ها به دنبال مدل موی مورد علاقه خود هستند. بسیاری طرفدار موهای لخت و صاف و برخی دیگر طرفدار موهای حالت دار و یا موهای فر هستند. به همین علت از وسایل حرارتی گوناگون همچون سشوار، اتو مو، بابلیس، دستگاه‌ های فرکننده و… استفاده می‌ کنند. اما استفاده بیش از حد از این گونه وسایل می‌ تواند آسیب ‌های بسیار جدی به مو فرد و فولیکول های وی وارد کند.

خشکی شدید موی یکی از عوارض شایع استفاده از وسایل حرارتی برای حالت دادن به مو می باشد. به همین علت راهکارهایی برای استفاده درست از وسایل حرارتی مخصوص مو ارائه شده است که می تواند آسیب های وارده به تارهای مو و فولیکول را به حداقل برساند.

به عنوان مثال استفاده از این گونه وسایل می بایست به حداقل برسد و بیشتر از هفته دو بار برای حالت دادن مو استفاده نشود. همچنین هرگز نباید موهای خیس خود را با استفاده از اتومو، بابلیس و سشوار با شانه های مخصوص خشک کنید. در ابتدا باید سعی کنید با باد سشوار از فاصله دور موهای خود را خشک کنید و سپس به حالت دادن مو با رعایت فاصله بپردازید. به علاوه استفاده از محصولات محافظ حرارتی بر روی موها همچون دوفاز ها می تواند به کنترل حرارت بر روی موهای شما کمک بسیار بزرگی کند.

۲-استفاده از ویتامین های مورد نیاز مو:

بسیاری از افراد خواهان موهایی پرپشت، براق، سالم و سرزنده هستند. برای داشتن موهایی سالم، در ابتدا می بایست رژیم غذایی مناسب داشته باشید. تارهای مو و فولیکول های مو برای رشد و نمو خود نیاز به مواد مغذی و ویتامین ها دارند. به همین علت اگر دچار ریزش موی ناگهانی شده ‌اید، می‌ بایست با انجام آزمایش خون، ویتامین هایی که دچار کمبود شده اند را جبران کنید. برای جبران کمبود ویتامین میتوانید از مزوتراپی موی سر استفاده کنید.

تقویت فولیکول مو با ویتامین

به طور کلی تمامی افراد با افزایش سن، در معرض ریزش شدید مو و کم پشتی مو هستند. به همین علت می بایست قبل از ورود به این برهه زمانی، ویتامین های مورد نیاز بدن که برای رشد موهای سالم ضروری است را تامین کنند. از جمله ویتامین هایی که می بایست در وعده‌های غذایی قرار گیرد، می‌ توان به ویتامین های زیر اشاره کرد.

ویتامین A: مقادیری زیادی از این ویتامین به صورت طبیعی در هویج، تخم مرغ، اسفناج، لبنیات همچون ماست و شیر وجود دارد. با قرار دادن این مواد غذایی در برنامه روزانه خود می توانید نیاز بدن و فولیکول های مو به این ویتامین ها را تامین کنید

ویتامین B: این ویتامین در مواد غذایی همچون زرده تخم مرغ و محصولات لبنیاتی وجود دارد همچنین ویتامین B در برخی از گوشت ها همچون جگر و ماهی های آزاد و آجیل ها همچون بادام و پسته وجود دارد. استفاده از ویتامین B7 نیز بسیار توصیه می شود.

ویتامین C: بسیاری از افراد با مواد غذایی دارای ویتامین c آشنا هستند. یکی از مواد غذایی که به عنوان معدنی از ویتامین c مشهور است، مرکب از جمله پرتقال می باشد. همچنین فلفل دلمه ای سرشار از ویتامین c است.

ویتامین D: ویتامین D در بسیاری از مواد غذایی همچون غذاهای غنی شده یافت می شود. ماهی ‌های چرب نیز معدنی از ویتامین D محسوب می شوند. این ویتامین نه تنها در مواد غذایی یافت می شود بلکه نور خورشید نیز معدنی از ویتامین D به حساب می‌ رود. اگر به مدت زمان مناسب در معرض آفتاب قرار گیرید، می توانید مقادیری از ویتامین D مورد نیاز بدن را به دست آورید.

ویتامین E: ویتامین E در برخی از مواد غذایی همچون بادام و تخمه آفتابگردان وجود دارد. همچنین اسفناج معدن بزرگی از ویتامین E است.

از مواد معدنی مورد نیاز برای داشتن موهای شاداب و براق می توان به آهن و روی نیز اشاره کرد. حضور این دو ماده معدنی در بدن می تواند تاثیر به سزایی در سلامت فولیکول داشته باشد.

اگر افراد دچار کمبود شدید این ویتامین ها هستند، می توانند از مکمل‌های دارویی زیر نظر پزشک استفاده کنند.

۳-ماساژ پوست سر:

همان طور که می دانید، فولیکول ها در پوست سر قرار دارند و از طریق رگ های خونی موجود در مجاورت خود تغذیه می کنند. افزایش گردش خون در قسمت سر می تواند به تغذیه هرچه بهتر فولیکول‌ های مو کمک کند. به همین علت ماساژ پوست سر می‌ تواند باعث افزایش جریان خون شود.

بر اساس توصیه دانشمندان و پزشکان متخصص مو، روزانه ماساژ کف سر به مدت چهار الی پنج دقیقه توصیه می شود. این ماساژ می بایست بر روی موهای خشک و یا خیس توسط انگشتان دست به صورت دوار انجام شود. این کار باعث افزایش هرچه بهتر ضخامت مو و استحکام مو می شود.

۴-استفاده از ماسک های گوناگون:

برای تقویت فولیکول های مو می توان از برخی از ماسک ‌های مخصوص استفاده کرد. یکی از ماسک‌هایی که می ‌توان برای این منظور استفاده کرد، ماسک زرده تخم مرغ باشد. همان طور که می‌ دانید زرده تخم‌ مرغ معدنی از ویتامین‌ های A، B و D می باشد و مقادیری از آهن در آن وجود دارد. استفاده از ماسک زرده تخم می توان به استحکام هرچه بهتر مو کمک کند.

۵-مصرف آب:

بسیاری از افراد در نوشیدن آب سهل انگاری می کنند. اما مصرف آب به میزان کافی یعنی حدود هشت لیوان در طول شبانه روز می تواند کمک بسیار زیادی به سلامت بدن و مو کند. چرا که فولیکول برای بقای خود نیاز به رطوبت دارد و این رطوبت را از طریق آب موجود در بدن تامین می کند.

به علاوه مصرف نوشیدنی‌ های گازدار و برخی از خوراکی ها می‌ تواند باعث کاهش میزان آب موجود در بدن شود. به همین علت توصیه می شود که مقادیر بیشتری از آب مصرف کنید.

چگونگی توزیع فولیکول مو در بدن:

فولیکول ها در بدن به صورت یکنواخت توزیع نشده اند بلکه به صورت کاملا نامنظم در بدن قرار گرفته اند. به عنوان مثال قسمت هایی همچون زیر بغل، سر، ناحیه تناسلی و ریش در مردان شاهد تراکم بیشتری از فولیکول ها هستیم و در محل ‌هایی دیگر همچون گوش، روی بینی، گونه و پیشانی شاهد تراکم کمتری از فولیکول ها هستیم. همچنین در قسمت های دیگر همچون کف دست و پا هیچ گونه فولیکولی دیده نمی ‌شود.

 

فولیکول مو چگونه از بین میرود ؟

ساختار فولیکول ها به گونه ‌ای است که در صورت از بین رفتن و یا متوقف شدن به کندی مجدداً تولید می ‌شود. گاهی اوقات به علت وجود دلایل گوناگون، رشد مو در برخی از نواحی سر و یا تمامی نواحی پوست سر متوقف می شود. در این صورت دیگر شاهد رشد هیچ گونه موی در آن قسمت نخواهیم بود. در این قسمت سعی داریم شما را با دلایل توقف فعالیت فولیکول آشنا کنیم:

افزایش سن:

یکی از شایع‌ ترین دلایل ریزش مو، افزایش سن می باشد. با گذر زمان و افزایش سن، تارهای مو تغییر رنگ می ‌دهند و به رنگ سفید یا خاکستری رشد می کنند. همچنین فعالیت فولیکول ها به مرور کند تر می شود تا جایی که دیگر فولیکول ها فعالیتی نخواهند داشت و این امر باعث می‌ شود تا دیگر در ناحیه مورد نظر رشد نکنند.

زمان دقیق برای ریزش مو وجود ندارد و عواملی همچون وراثت و ژنتیک تاثیر بسیار زیادی در ریزش مو و در نهایت طاسی دارد. در واقع می ‌توان گفت سرعت فعالیت فولیکول های تمامی افراد با ورود به دوره میانسالی کاهش پیدا می‌ کند.

تلوژن افلوویوم:

تلوژن افلوویوم نوعی بیماری محسوب می‌ شود که باعث توقف فعالیت سلول های مومی شود. اما برخلاف سایر بیماری ‌های ریزش مو، این نوع ریزش به صورت موقت اتفاق می‌افتد و معمولاً بنا به دلایلی همچون استرس رخ می‌ دهد.

در واقع این بیماری نوعی بیماری استرس زا می باشد و روند آن به این صورت است که تارهای مو، طزودتر از موعد خود، وارد مرحله تلوژن که مرحله استراحت است، می شوند.

به علت ورود زود هنگام تارهای مو به این مرحله، تارهای مو نازک شده و ریزش پیدا می کنند. این امر باعث طاسی منطقه ای از سر، ابرو و قسمت های دیگر بدن می شود.

این بیماری یک بیماری موقتی محسوب می‌ شود که به مرور زمان درمان می شود. پس نباید نگران آن باشید. اما بهتر است در صورت بروز چنین مشکلی، با پزشک متخصص در ارتباط باشید تا فولیکول های شما از آسیب‌های جدی حفظ شوند. این بیماری می ‌تواند به علت آسیب های روانی، جراحی، مصرف برخی از داروها و… رخ دهد و در زنان معمولاً پس از زایمان اتفاق می ‌افتد.

بیماری آلوپسی:

آلوپسی یا همان الگوی طاسی در بسیاری از افراد رخ می ‌دهد که خود بر دو نوع است.

آلوپسی آندروژنیک:

این نوع آلوپسی، تاثیر بسیار مخرب بر روی چرخه عملکرد فولیکول می‌ گذارد و با گذشت زمان فولیکول ها کند و ضعیف می‌ شوند و در نهایت فعالیت خود را از دست می دهند. در واقع فولیکول ها دیگر توانایی تولید تارهای مو را ندارند. این نوع آلوپسی رابطه ای مستقیم با وراثت و ژنتیک دارد.

بیماری آلوپسی آره آتا:

بعضی از افراد درگیر بیماری های خود ایمنی هستند. این بیماری به این صورت است که گلبول های سفید بدن بیمار، اعضا و سلول های مختلف بدن را به عنوان گروه‌های بیگانه تشخیص می‌ دهند و به آن ها حمله می کنند.

آلوپسی آراتا نیز نوعی بیماری خود ایمنی محسوب می شود. در این بیماری گلبول های سفید به فولیکول ‌های زنده موجود در پوست بدن انسان حمله می کنند و باعث آسیب های جزئی و شدید به فولیکول های مو می شود. در نهایت بیمار دچار ریزش موی شدید در برخی از نواحی سر می شود که این امر طاسی سکه ای را به دنبال دارد.

فولیکولیت (التهاب یا عفونت فولیکول مو):

فولیکولیت نوعی بیماری عفونی است که در قسمت فولیکول های مو رخ می دهد. این بیماری به دلیل آلوده شدن فولیکول به نوعی باکتری تحت عنوان استاف اورئوس ایجاد می‌ شود. همچنین ویروس ها و قارچ ها نیز می‌تواند سبب ایجاد بیماری عفونی فولیکولیت در پوست انسان شوند.

فولیکولیت می‌ تواند در قسمت های مختلف بدن رویت شود. به عنوان مثال در قسمت بازو ها، باسن و سینه، ناحیه تناسلی و سر فولیکولیت شکل می گیرد.

علائم فولیکولیت

اکنون ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده باشد که این بیماری چگونه خود را نشان می دهد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که فولیکولیت در ابتدا برجستگی ها و جوش های ریز به رنگ قرمز، زرد و یا سفید هستند و به مرور زمان این برجستگی ها ممکن است تبدیل به زخم های خشک و یا چرکی و یا قرمزی و التهاب پوست در منطقه وسیع تر شود. همچنین ایجاد خارش و سوزش در محل مورد نظر، تورم و درد خفیف از دیگر علائم شایع این بیماری می باشد.

از دلایل بروز این بیماری می توان به موهای زیر پوستی، پوشیدن لباس های تنگ و لباس های زبر، جراحت های پوستی متفاوت همچون نیش حشرات و بریدگی یا زخم، استفاده از حمام، سونا و استخرهای آلوده و هر موردی که باعث تحریک فولیکول مو شود.

کلینیک دائر:

اگر دچار ریزش موی موقت و یا دائم هستید، اگر شاهد کم پشت شدن موهای سر خود به ویژه قسمت های جلوی سر هستید، اگر ژن طاسی و کچلی دارید، قبل از شروع ریزش شدید موی خود، می بایست به مراکز مراقبت و کاشت مو مراجعه کنید و تحت نظر متخصص های حرفه ای در این زمینه قرار بگیرید تا در صورت بروز هر گونه مشکل بتوانید بهترین تصمیم گیری ها را انجام دهید.

به طور کلی برای مراقبت و تقویت فولیکول های موی خود می بایست به دنبال یک مرکز مراقبت و کاشت موی معتبر و با تجربه قرار گیرید. کلینیک دائر یکی از معتبرترین مراکز کاشت مو در ایران می باشد که واقع در تهران، خیابان پاسداران، خیابان گیلان غربی، بعد از تقاطع اسلامی می باشد.

کلینیک دائر مجهز به آخرین و پیشرفته ‌ترین دستگاه ‌های کاشت و مراقبت از مو می باشد. همچنین پزشکان دوره دیده و متخصص، در این مرکز مشغول به کار هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ۲۲۴۴۴۰۱۴ و ۲۲۴۴۴۰۱۱ تماس بگیرید.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۲٫۳ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا