مقالات

لیفت غبغب

وجود غبغب در چهره افراد ممکن است ناشی از علل و عوامل مختلفی باشد که نیاز به بررسی دارد. اما لیفت غبغب و از بین بردن چربی و پوست افتاده و شل شده  غبغب موضوع مهمی است که به انواع روش‌های مختلف قابل اجرا است. پزشکان زیبایی با به کارگیری روش های مختلف برای لیفت صورت ، لیفت شقیقه و لیفت غبغب به رفع نواقص ظاهری چهره می‌پردازند و کمک می‌کنند تا ظاهری زیباتر و جذاب‌تر داشته باشید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا درباره جزئیات انواع روش‌های لیفت غبغب و روش اجرا و مزایای آن بیشتر بدانید.

لیفت غبغب چیست؟

ناحیه زیر چانه که ممکن از در اثر افزایش سن و از بین رفتن حالت جوانی و کشسانی پوست، و یا در اثر افزایش وزن به دلیل ایجاد چربی ناحیه زیر چانه حالت افتاده و برآمده‌ای پیدا کند که به آن غبغب می‌گویند. بسیاری از افراد به ویژه خانم‌ها از ایجاد غبغب در چهره و ظاهر خود اظهار نارضایتی می‌کنند. لیفت غبغب به عنوان روشی مناسب برای رفع این برجستگی ایجاد شده یکی از جراحی‌های زیبایی رایجی است که امروزه پزشکان زیبایی برای جوانسازی و زیبایی چهره از آن استفاده می‌کنند.

ایجاد غبغب در زیبایی چهره، زاویه چانه و خط فک تاثیر منفی ایجاد می‌کند. همیشه افزایش سن در ایجاد غبغب موثر نیست و ممکن است عوامل مختلف دیگری در ایجاد آن اثرگذار باشند. در موارد متعددی که در ادامه به آن اشاره شده ، ممکن است غبغب به راحتی از بین نرود و نیاز به عمل جراحی لیفت غبغب داشته باشید.

علل ایجاد غبغب چیست؟

همه ما دوست داریم وقتی در آینه به خود نگاه می‌کنیم ظاهری زیبا و چهره‌ای متعادل از خود را مشاهده کنیم. در برخی موارد وجود چربی‌های اضافی در ناحیه زیر چانه یا غبغب باعث نارضایتی در برخی افراد می‌شود. ایجاد غبغب در افراد مختلف به علل و عوامل متعدد و متفاوتی وابسته است. دلایلی مانند افزایش سن، عوامل ارثی، افزایش یا کاهش وزن، مشکلات تیروئیدی، کمبود ویتامین و پروتئین طبیعی در بدن،  آناتومی و عضلات صورت و … از مهمترین علل به وجود آمدن غبغب در چهره و ظاهر افراد است. به طور کلی پزشکان متخصص با توجه به علت ایجاد‌کننده غبغب روش درمانی مناسب با مراجعه‌کننده جهت رفع و لیفت غبغب را بررسی کرده و پیشنهاد می‌دهند.

پس توجه داشته باشید که لیفت غبغب به روش‌های متفاوت مناسب افراد مختلفی است که در ادامه این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.

آیا لیفت غبغب محدودیت سنی دارد؟

لیفت غبغب معمولا برای افراد میانسال معمولا بین ۳۰ تا ۵۰ سال مناسب است. اما با توجه به اینکه انواع روش‌های زیبایی و جوانسازی ممکن است مراجعه‌کنندگان در سنین کمتر نیز به این جراحی زیبایی روی آورند. البته لازم به ذکر است به دلیل اینکه ایجاد غبغب با افزایش سن نیز بروز پیدا می‌کند، اگر در سنین پایینتر به لیفت غبغب روی آورده باشید، ممکن است مجدد با افتادگی پوست و ایجاد چربی غبغب مواجه شوید.

انواع روش‌های لیفت غبغب

لیفت غبغب یکی از روش‌های زیبایی چهره است که در کلینیک زیبایی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. انتخاب متد مناسب لیفت غبغب از بین روش‌های متنوع از بین بردن غبغب به علت ایجادکننده آن بستگی دارد. به طور کلی امروزه با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در حوزه جراحی‌های زیبایی صورت گرفته است، روش‌های سریع و بدون دردسر لیفت غبغب وجود دارد که با جراحی یا بدون نیاز به جراحی به لیفت غبغب می‌انجامد. متدهای مختلفی مانند لیفت غبغب با نخ، جراحی لیفت غبغب، لیفت غبغب با لیزر، هایفوتراپی، لیپوساکشن، اندولیفت، لیفت غبغب با ژل و …است. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی هر کدام از این روش‌ها بپردازیم.

جراحی لیفت غبغب

داشتن چهره متناسب نقش زیادی در افزایش زیبایی دارد. در کنار داشتن پوست بدون چین و چروک، بینی بی‌نقص، لب‌های زیبا و گونه‌های برجسته، داشتن چانه ظریف و بدون هیچ بخش اضافی در زیر چانه نقش زیادی در افزایش زیبایی صورت خواهد داشت. عمل جراحی لیفت غبغب یکی از روش‌های مورد استفاده برای از بین بردن غبغب به صورت ماندگار است که حتما باید توسط پزشک و جراح متخصص زیبایی انجام شود.

اصولا غبغب به دلیل تجمع چربی در ناحیه زیر چانه ایجاد می‌شود. به همین دلیل رفع غبغب به صورت کلی به معنی از بین بردن این غبغب از این ناحیه است. از طرفی دیگر ممکن است در برخی افراد غبغب به دلیل لاغری و کاهش وزن شدید و یا افزایش سن رخ داده باشد که در این صورت غبغب به شکل پوست شل و آویزان است که پزشک زیبایی با استفاده از بالا کشیدن و لیفت پوست غبغب را از بین می‌برد.

معمولا پزشکان برای جراحی غبغب از بیهوشی کامل استفاده نمی‌کنند. پس نیاز نیست نگران عواقب و عوارض بیهوشی کامل باشید. لیفت غبغب به وسیله بی‌حسی موضعی به راحتی امکان‌پذیر است. منتها طبق شرایط مراجعه‌کننده، پزشک تشخیص خواهد داد که به وسیله ساکشن و یا جراحی‌های مینی‌لیفت اقدامات لازم را انجام دهد.

لیفت غبغب به روش لیپوساکشن

پزشکان متخصص زیبایی روش‌های زیادی برای لیفت غبغب استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های متداول، لیپوساکشن غبغب است. با استفاده از این روش چربی‌های زیر پوست را از بین می‌برند و باعث ایجاد ظاهر زیبا و ظریف در ناحیه چانه و گردن می‌شوند. در این متد پزشک با استفاده از وارد کردن یک لوله ظریف در زیر پوست، تمامی چربی‌های اضافی ایجاد شده در ناحیه غبغب را به وسیله لوله‌های مکنده خارج می‌کند. در روش لیپوساکشن معمولا نیاز به بیهوشی کامل نیست و با استفاده از بی‌حسی موضعی در غبغب چربی‌ها را خارج می‌کنند. یکی از موارد حائز اهمیت در روش لیفت غبغب با ساکشن این است که پزشکان می‌توانند این نوع روش را دیگر جراحی‌های زیبایی لیفت صورت مانند جراحی چانه و لیفت گردن ترکیب کرد.

مزایای فوق‌العاده و مراقبت‌های ساده پس از لیفت غبغب به روش ساکشن باعث شده تا بسیار مورد توجه پزشکان قرار گیرد.

مزایای لیفت غبغب به روش لیپوساکشن

 • مدت کوتاه برای عمل ساکشن غبغب
 • جوانسازی صورت
 • استفاده از بی‌حسی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی
 • عوارض کم
 • بدون محدودیت سنی
 • مشخص شدن نتایج سریع در چانه و گردن
 • دوره نقاهت کوتاه مدت

توجه داشته باشید که عوارض این روش لیفت غبغب بسیار کم است و تنها ممکن است به مدت ۱۰ الی ۱۴ زور تورم و کبودی را در ناحیه شاهد باشید. اما در صورتی که علایم شدید خونریزی یا عفونت را مشاهده کردید سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

همچنین به مدت ۷ روز پس از ساکشن غبغب از مصرف دخانیات دوری کنید. نگران جای بخیه‌ها نباشید و طبق دستور پزشک از پمادهای ترمیم‌کننده پوست برای رفع اسکار پوستی استفاده کنید. استفاده از گن مخصوص عمل جراحی غبغب را طی این مدت جدی بگیرید.

لیفت غبغب با نخ

لیفت صورت با نخ یکی از روش‌های جدیدی است که با پیشرفت تکنولوژی بسیار مورد استفاده پزشکان قرار گرفته است. استفاده از نخ برای بالا بردن و لیفت ناحیه‌های شل شده و افتاده غبغب روشی ساده است که بدون نیاز به جراحی سنگین و تنها به وسیله ورود سوزن‌های ریزی انجام می‌شود. لیفت غبغب علاوه بر از بین بردن پوست افتاده زیر چانه به جوانسازی کلی صورت و رفع منافذ نیز کمک می‌کند.

مزایای لیفت غبغب با نخ

 • مدت زمان کم عمل لیفت غبغب با نخ
 • ماندگاری بیش از دو سال
 • مناسب برای افراد دارای پوست شل و افتاده در غبغب
 • عدم ایجاد حساسیت در ناحیه لیفت شده
 • عدم ایجاد عوارض جانبی حاد پس از لیفت

در صورتی که پس از لیفت از کمپرس سرد یا یخ در ناحیه چانه استفاده کنید، کبودی و تورم را مشاهده نخواهید کرد.

از جمله اقدامات مهم مراقبت پس از لیفت غبغب با نخ این است که به مدت چند شب پس از انجام لیفت، حتما به پشت بخوابید و سر را بالاتر از بدن قرار دهید. همچنین از اعمال هر گونه فشار در بخش چانه، غبغب و گردن خودداری کنید. سعی کنید حداقل به مدت دو هفته از رفتن به استخر و سونا پرهیز کنید. همچنین طبق نظر پزشک برای مدتی از دریافت خدمات دندانپزشکی خودداری کنید.

لیفت غبغب با هایفوتراپی

استفاده از روش هایفوتراپی یکی از متدهای جدید لیفت غبغب است که به معنی تابش امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا است. هایفوتراپی یا High-Intensity Focused Ultrasound روشی است که در آن به وسیله امواج فراصوت چربی‌های غبغب و یا پوست شل‌شده و افتاده در ناحیه غبغب را لیفت کرده و به مرور زمان از بین می‌برند. در این روش پزشک پس از آغشته کردن پوست به ژل، با قرار دادن دستگاه هایفوتراپی روی پوست تمیز غبغب و درجه امواج دستگاه بسته به نیاز و چربی موجود در بخش غبغب را تنظیم می‌کند.

روش هایفوتراپی غبغب اصلا دردناک و سوزناک نیست و تاثیر بیرونی روی پوست شما ایجاد نخواهد کرد. لازم است بدانید روش هایفوتراپی در چند جلسه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه‌ای بدون نیاز به بی‌حسی و یا بیهوشی انجام می‌شود. تعداد جلسات برای افراد مختلف در این روش متفاوت است. اما به طور معمول بین ۴ تا ۱۲ هفته بعد از انجام هایفوتراپی می‌توانید نتایج آن را در چهره خود مشاهده کنید. امواج فراصوت دستگاه هایفوتراپی با گرم کردن سلول‌های پوستی به جمع شدن و رفع افتادگی آنها کمک می‌کند.

مزیت های لیفت غبغب با هایفوتراپی

 • دوره نقاهت پس از جراحی ندارد.
 • هایفوتراپی روش غیرتهاجمی لیفت غبغب است.
 • برای بیماران دیابتی و صرعی مناسب است.
 • در این روش با تحریک پوست به کلاژن‌سازی و بازسازی پوست کمک خواهد شد.
 • بدون آسیب و زخم در سطح پوست است.
 • بدون نیاز به بیهوشی و عوارض ناشی از بیهوشی است.

استفاده از لیفت غبغب با هایفوتراپی عوارض جانبی به همراه ندارد و تنها ممکن است در برخی افراد که دارای پوست حساسی هستند مقداری قرمزی، التهاب و تورم ایجاد شود. بروز این علائم طبیعی است و نیاز به نگرانی ندارد زیرا بعد از مدت کوتاهی به طور کامل رفع خواهند شد.

لیفت غبغب با هایفوتراپی

لیفت غبغب با لیزر به روش اندولیفت

استفاده از لیزر برای لیفت و جوانسازی صورت یکی از روش‌هایی است طی یک دهه گذشته بسیار رایج شده است. این روش بسیار ساده‌تر و ایمن‌تر از جراحی به روش سنتی است.

لیفت غبغب با لیزر به روش اندولیفت به وسیله لیزر با طول موج ۱۴۷۰ نانومتر انجام می‌شود که بدون برش با میکروفیبر به زیر پوست تابیده می‌شود. در لیفت غبغب با لیزر اندولیفت هیچ اثری روی سطح پوست ایجاد نخواهد شد. استفاده از این روش با نتیجه بخشی فوری همراه است. همچنین افتادگی جزئی صورت و گردن را بهبود می‌بخشد و کلاژن سازی پوست را سرعت می‌دهد. استفاده از لیزر اندولیفت بافت چربی اضافی موضعی را کاهش می‌دهد و به راحتی باعث لیفت پوست می‌شود. روند درمان با لیزر اندولیفت به زاویه‌سازی کانتور صورت و خط فک نیز کمک می‌کند.

مزیت های درمان غبغب با لیزر

 • از جمله فواید این روش درمان غبغب می‌توان به موارد اشاره زیر اشاره کرد.
 • لیفت غبغب با اندولیفت نیاز به بیهوشی ندارد.
 • نتایج این روش به سرعت قابل مشاهده است و نتایج ایمن و قطعی به همراه دارد.
 • لیفت غبغب با اندولیفت دارای تاثیر بلند مدت است.
 • یک جلسه درمان کافی است.
 • در این روش نیاز به برش پوست نیست و اثری بر جای نمی‌گذارد.
 • نیازی به گذراندن دوره نقاهت پس از درمان ندارد.
 • بدون خونریزی و کبودی است.

لیفت غبغب با ژل

یکی از روش‌های بدون درد سر لیفت غبغب استفاده از ژل برای تحلیل و از بین بردن چربی غبغب است. در این روش که اغلب از ژل دئوکسی کولیک  (deoxycholic) استفاده می‌شود، بافت‌های چربی جمع شده در غبغب را از بین می‌برند. این ماده که مورد تایید FDA نیز می‌باشد، کیبلا نیز نامیده می‌شود. در این روش با تزریق کیبلا به لایه چربی ناحیه غبغب، به مدت کوتاهی شروع به فروپاشی و از بین بردن چربی‌ها می‌کند. پزشک از قبل در جلسات معاینه برای شما مشخص خواهد که با توجه به سن و نیاز چربی بدن شما، به چند جلسه تزریق نیاز داشته باشید. در صورتی که ابجاد غبغب زمینه موروثی و ژنتیکی داشته باشد، اغلب به سادگی و با ماساژ چانه از بین نمی‌رود و لیفت غبغب با ژل می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

توجه داشته باشید که برای تزریق ژل نیاز به بیهوشی نخواهید داشت و با استفاده از بی‌حسی موضعی تزریق به سادگی در ناحیه مورد نظر انجام خواهد شد. پس از تزریق نیز با استفاده از کمپرس یخ می‌توانید از بروز کبودی و تورم در ناحیه غبغب پیشگیری کنید.

 مزیت های لیفت غبغب با ژل کیبلا

 • مدت کوتاه برای تزریق ژل
 • بدون دوره نقاهت
 • بدون درد و خونریزی
 • بدون نیاز به بیهوشی
 • اثر بخشی سریع
 • مورد تایید برای استفاده در دوران بارداری و شیردهی ( تا به حال منعی برای استفاده در این دوران گزارش نشده است)

برخی عوارض احتمالی لیفت غبغب با ژل کیبلا نیز به شرح زیر است:

آسیب احتمالی به اعصاب فک (در صورت عدم مهارت و تجربه کافی پزشک در تزریق ژل)

دشواری در قورت دادن آب و مواد غذایی

کبودی، ریزش مو و ایجاد زخم باز، تورم، درد و یا بی‌حسی

توجه داشته باشید که این عوارض در همه افراد بروز نخواهد کرد، اما در صورت مشاهده عوارض جانبی حتما به پزشک مراجعه کنید.

مزایا و معایب کلی درمان غبغب

همانطور که گفته شد به طور کلی لیفت غبغب یکی از روش‌های جدید جراحی زیبایی است که به متدهای جدید و پیشرفته جراحی و غیر جراحی انجام می‌شود.  از مهمترین مزایای لیفت غبغب جوانسازی صورت، ایجاد تناسب چهره، لیفت و رفع افتادگی پوست غبغب است.

به طور کلی این عمل زیبایی عوارض جانبی حادی ندارد. البته در صورتی که در شرایط خاصی این عمل تحت بیهوشی کامل انجام شود، ممکن است شاهد عوارض احتمالی بیهوشی باشید. در غیر این صورت عوارض لیفت غبغب تنها به چند روز تورم، التهاب، قرمزی و یا کبودی منتهی خواهد شد. همه این عوارض ممکن است در همه افراد بروز نکند. اما در صورت بروز هر یک از آنها نیاز به نگرانی نیست زیرا به مدت چند روز پس از لیفت غبغب به طور کلی از بین خواهد رفت.

مراقبت های بعد از لیفت غبغب

انجام عمل جراحی لیفت غبغب نیز مانند هر عمل جراحی زیبایی دیگری نیاز دارد تا طی چند روز پس از عمل جراحی که دوره نقاهت پس از عمل است، به دستورات پزشک خود توجه کنید. انجام دقیق مراقبت‌های بعد از لیفت غبغب به شما کمک می‌کند تا نتیجه موفقیت‌آمیزی از جراحی لیفت مشاهده کنید.

 • از جمله اقدامات اساسی و مهم پس از لیفت غبغب به صورت زیر است.
 • به مدت چند روز به پشت بخوابید و سر را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • به هیچ عنوان به چانه و گردن خود فشار وارد نکنید.
 • از عرق کردن در ناحیه جراحی لیفت غبغب خودداری کنید.
 • در معرض حرارت و گرما قرار نگیرید.
 • از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات بپرهیزید.
 • به مدت چند روز از انجام فعالیت سنگین، ورزش و یا پایین آوردن سر خود بپرهیزید.
 • حتما گن غبغب را طبق دستور پزشک و به مدت تجویز شده به دقت استفاده کنید.
 • در صورت تجویز دارو طبق دستور پزشک داروها را استفاده کنید.
 • همچنین توجه داشته باشید که در صورت بروز مشکلات حساسیتی و یا عوارض بیش از حد نرمال، به پزشک معالج مراجعه کنید.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا