مقالات

ماساژ درمانی

 

تعریف ماساژ: ماساژ در واقع کار کردن بر لایه های سطحی و عمقی عضلات و بافت همبند است که با استفاده از تکنیک های مختلف باعث بهبود عملکرد، کمک در روند درمان وو کسب آرامش و آسایش می شود. ماساژ شامل اقداماتی در بدن می شود که با فشار ثابت یا در حال حرکت به حرکات مکانیکی بدن کمک کرده می تواند با دست، آرنج ها، انگشتان، زانو، ساعد و پاها انجام می گردد.

امروزه ماساژ درمانی به لحاظ نقش مهمی که در سلامت انسان ها دارد، در کشورهای مختلف دنیا پذیرفته شده و به لحاظ توسعه و ارتقا سلامت و تاثیر آن برای آرام بخشی عمیق، همراه با سادگی و ایمن بودن از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

ماساژدرمانی یک روش موثر برای تسکین درد و حتی درمان بسیاری از بیماری ها است که به برخی از موارد کاربرد آن اشاره می شود:

 

تاثیرات ماساژ بر روی پوست:

۱-جریان خون سطحی را افزایش می دهد.

۲- دفع عرق را تسریع می بخشد.

۳- ترشح غدد چربی را افزایش داده که باعث لطیف شدن پوست می شود.

۴- با پوسته ریزی سلولهای مرده آن را شفاف و سالم می کند.

۵- انتهای اعصاب پوستی را تحریک می کند.

 

تاثیرات ماساژ بر روی عضلات ودردکمر:

۱- گردش خون داخل عضلات را تسریع می کند.

۲- درد، کشیدگی و خستگی عضلات را برطرف می کند

۳- گرفتگی عضلات را باز می کند

۴- خاصیت ارتجاعی عضلات را افزایش می دهد

۵- اکثر حرکات ماساژ بر روی عضلات ماهیچه ای انجام می شوند.

 

تاثیرات ماساژ بر روی سیستم گردش خون:

۱-با فشردن و تحریک رگهای خونی خون را به سمت جلو می راند

۲- ترمیم نسوج آسیب دیده را تسریع می کند

۳- مواد زائد را دفع می کند

 

سایر فواید ماساژ:

۱-افزایش جریان خون و لنف

۲ -تقویت سیستم ایمنی

۳- رفع خستگی، کوفتگی شدید و گرفتگی عضلات

۴- شاداب سازی پوست

 

سایر بیماری هایی که به ماساژ درمانی خوب جواب داده اند:

سندرم خستگی مزمن، استئوآرتریت، سندرم تونل کارپال ، میگرن و سیاتیک.

 

 

مدت ماساژ برای اندام های مختلف ۱۰ الی ۲۰ دقیقه می باشد و برای کل بدن ممکن است تا ۶۰ الی ۹۰ دقیقه به طول بیانجامد. معمولاً این کار هر روز یا یک روز در میان انجام شود. شرط رسیدن به نتیجه مطلوب این است که مثل هر متد درمانی دیگر به طور منظم انجام پذیرد. هر موقع روز برای ماساژ مناسب است ولی بهترین موقع حداقل ۲ ساعت پس از غذا خوردن است.

 

ماساژ درمانی چگونه اثر می کند ؟

معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانی که ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم یا تشنج عضلات شود. ماساژ گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت های مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کند. همچنین عضلات در حال کشش می توانند به رگ های خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر، به تدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ مؤثر است.
همچنین ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) شده و هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می نماید. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

 

موارد احتیاط در ماساژدرمانی چیست؟

در صورتی که مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، سابقه وجود لخته (ترومبوآمبولی)، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید.

بهتر است روی زخم های باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام نگردد. در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ تا ۲۴ ساعت به تأخیر می افتد.

 

————————————————————————————–

 

ضرورت انجام ماساژ:

 

امروزه ما افراد بشری در محیطی پر از مشغله های کاری و فکری و استرس و اضطراب زندگی می کنیم.این مسائل به ظاهر عادی آسیب های جدی به روح و جسم ما می زنند که اگر دیر به رفع مشکل بپردازیم شاهد عوارض و صدمه های جبران ناپذیری مانند : افسردگی، اضطراب، تنش های عصبی و بروز مشکلات رفتاری در خانواده یا اجتماع  خواهیم بود. در اکثر اوقات افراد برای رفع این مشکلات به روانشناسان و یا متخصصان دیگر مراجعه می کنند.اما امروزه در کشورهای مطرح دنیا ، پزشکان به نام و با تجربه در کنار استفاده از این روش ها، ماساژ را به بیماران شان تجویز می کنند و آنها را به ماساژورهای ماهر می سپارند .

با توجه به گفته های فوق ضروریست که ماساژ توسط ماساژور خبره و آگاه و متعهد به اصول حرفه ای گرفته شود، چون در غیر این صورت احتمال ایجاد آسیبهایی به بدن توسط ماساژور آماتور و غیرمجرب خیلی زیاد است که گاه این آسیبها جبران ناپذیر بوده و حتی منجر به عمل جراحی و مداواهای طولانی می شود.

———————————————————————————————-

لزوم داشتن تخصص ماساژورها:

 

با توجه به گسترش تبلیغات در زمینه ارائه خدمات گوناگون ماساژ، توجه به داشتن تخصص و گذراندن دوره های آموزشی علمی در این زمینه توسط اشخاص ماساژ دهنده حائز اهمیت میباشد.

اگر افرادی که ماساژ انجام می دهند دوره‌های آموزش عملی و تئوری ماساژ را نگذرانده باشند،  امکان دارد به  اعصاب، تاندون ها، ستون فقرات، گردن، کمر و زانوهای افراد آسیب برسانند. بنابراین افرادی که به انجام ماساژ اقدام می‌کنند باید نسبت به این موارد علم و ‌آگاهی کافی و مدارک و تجارب بسیاری  داشته باشند تا در عین کمک به رفع مشکل فیزیکی و جسمی فرد ماساژگیرنده، به بهبود تنش های عصبی و فکری وی نیز کمک کننده اند.

———————————————————————————————-

 

آثار مثبت ماساژ بر بدن:

 

۱- تأثیر بر پوست: افزایش جریان خون در پوست و تسریع روند ترمیم، تقویت رشته های کلاژن، افزایش تحرک پوست و بافت های زیرین آن

۲- تأثیر بر سیستم گردش خون :کمک به بازگشت خون سیاهرگی ، بهبود جریان سرخرگی ، تسریع روند ترمیم بافتی

۳- تأثیر بر سیستم لنفاوی :کمک به جریان لنف ، کمک به جذب تورم، تسریع در دفع مواد مضر حاصل از سوخت و ساز درونی بدن متابولیک و بهبود عملکرد سیستم ایمنی

۴- تأثیر برعضلات اسکلتی :افزایش جریان خون در عضلات، تسریع دوره ی بازتوانی و رفع خستگی عضلات، رفع چسبندگی بین الیاف و شل شدن و همچنین افزایش تحرک پذیری عضلات

۵- تأثیر بر سیستم عصبی :کمک به کاهش تنش عصبی، کاهش درد، تسهیل عملکرد واکنش های عصبی و همچنین کاهش استرس

۶- تأثیر بر دستگاه گوارش: در ماساژ دستگاه گوارش نیز سود می برد زیرا ماساژ حرکات دودی روده را افزایش داده و دفع مواد زاید را سرعت می بخشد و بدین ترتیب از بروز یبوست جلوگیری می کند. ماساژ، ماهیچه های جدار روده ها و شکم را تقویت می کند و به هضم غذا از معده کمک  می کند. همچنین  جذب مواد غذایی هضم شده را افزایش می دهد و به  دفع مواد زاید بدن کمک می کند.  با انجام ماساژ جریان لنف در سراسر بدن سرعت می یابد. با ماساژ ترکیبات سمی و مضر که به علت فشارهای روانی بیش از  حد در عضلات بدن انباشته شده اند، به سرعت از بین می روند.

————————————————————————————————-

 

مواردی که انجام ماساژ در آن ممنوع  است:

 

سابقه جراحی جدید، برخی بیماری‌های شدید پوستی، التهاب حاد مفاصل، حاملگی، تب بالا، آنوریسم و نیز سابقه سوختگی، اسکار زخم، ادم، عفونت، واریس، التهاب، آبسه و زخم باز در موضع از مواردی است که نباید برای درمان آنها از ماساژ استفاده کرد.

————————————————————————————————

 

ماساژ برای درمان چه بیماری‌هایی مناسب است؟

 

دردهای مزمن، آسیب‌های تاندونی، مشکلات مفصلی و ستون فقرات بویژه کمر درد و گردن درد، بازتوانی پس از سکته مغزی، فلج مغزی، آسیب‌های ورزشی، گرفتگی‌های عضلانی، سندرم تونل کارپال، سیاتیک، آسیب‌ها و درد مفصل شانه، سردردها، یبوست، میگرن ، چاقی موضعی، اختلالات قاعدگی، استرس، ضعف و فلج‌های عضلانی از جمله مواردی است که ماساژ پزشکی می‌تواند به درمان آنها کمک کند.

مشاوره با پزشک معالج قبل از شروع این روش توصیه می‌شود.

تشخیص نادرست قبل از درمان و استفاده از تکنیک‌های ناصحیح و غیرعلمی ماساژ دارای عوارض و خطراتی است؛ به عنوان مثال در بعضی موارد فتق شدید دیسک، نباید از ماساژدرمانی استفاده کرد.

باید مجددا بر انتخاب صحیح ماساژور باتجربه و آشنا با آناتومی و کارکرد عضلات و استخوان ها تأکید کرد.

————————————————————————————————–

 

ماساژ در طب سنتی ایران:

 

بوعلی‌سینا دانشمند و پزشک پارسی که دارای صدها جلد کتاب- از جمله قانون در طب- است، مطالب زیادی در باره ماساژ و درمان‌های ارتوپدی و حرکات اصلاحی نگاشته است؛ او ماساژ  را از دیر باز به‌عنوان یک روش درمانی  شفابخش مورد استفاده قرار می‌داده ، چراکه ماساژ تن را از آلام و بیماری روح رهایی می‌بخشد و ضد استرس است.

————————————————————————————————

 

ماساژ درمانی سوئدی:

 

این نوع ماساژ به عمق ماهیچه ها نفوذ نمی کند، بلکه سطحی و از نوع ریلکسی می باشد و جریان خون  به سمت قلب را تسریع می بخشد.

فواید: زمان بهبودی از آسیب های وارده بر ماهیچه ها را کاهش می دهد، دفع اوریک اسید و لاکتیک را افزایش می دهد و در آخر قابلیت ارتجاعی رباط ها و زرد پی ها را بیشتر می کند.

دلیل نیاز به آن: اگر شما دچار تنبلی مزمن عضلات هستید و یا اگر شغل شما طوری است که باید همیشه مشغول کارهای سخت فیزیکی باشید، ماساژ سوئدی برای شما نقش دارو را بازی می کند.

————————————————————————————————–

 

ماساژ درمانی تایلندی:

 

این نوع ماساژ به “یوگا برای افراد تنبل” تشبیه شده که در آن تمام عضلات بدن کشیده می شوند و مفاصل نیز باز و بسته می شوند. این کار از کف پای خود شروع شده و کم کم  به قسمت های بالاتر بدن می رسد.

فواید: متخصصان این نوع ماساژ معتقد هستند که اگر تمرین های آنرا انجام دهید، بدن شما از آن حالت خشکی در می آید و “سطح انرژی” بدن در حال نرمال قرار می گیرد.

دلیل نیاز به آن: با این کار قابلیت ارتجاعی بدن افزایش پیدا کرده و سلامت عملکرد آن تأمین می شود. این ماساژ بیشتر به افرادی توصیه می شود که بیشتر وقت خود را در پشت میز صرف می کنند.

 

ماساژ برای فعالیت و تغذیه پوست مفید است، غدد چربی و عرق را تحریک می کند و با تقویت عملکرد آنها، سموم مترشحه را دفع می نماید. به محض از بین رفتن سلول های مرده پوست، منافذ پوست باز شده و تنفس و نرمی و قدرت کشش پوست بیشتر می شود. حالت پوست ، رنگ و خاصیت کشش آن افزایش می یابد و پس از اتمام ماساژ، پوست شادابی و طراوت می یابد.

—————————————————————————————————

 

ماساژ بدن با روغن:

 

این ماساژ از انواع ماساژهای ریلکسی محسوب می شود. در این ماساژ گردش خون سطح بدن  افزایش می یابد که این موضوع باعث تسریع خروج اسید لاکتیک از عضلات و اکسیژن رسانی مناسب به بافت ها می شود. در این ماساژ از روغن های خاصی که برای این منظور مناسب هستند و رایحه ی مطبوع و مورداستفاده ماساژگیرنده را دارند، استفاده شده و از سوی دیگر از  روغن بچه و روغن بادام تلخ به هیچ وجه نباید استفاده بشود. زمان این ماساژ یک ساعت می باشد. در این ماساژ علاوه بر عضلات ، خطوط ریلکسیشن بدن نیز ماساژ داده می شوند. این ماساژ علاوه بر ریلکسیشن، با بهبود متابولیسم بدن برای رفع گرفتگی عضلات و کمک به درمان بیماری های فشارخون و ام اس، و صرع بسیار مفید می باشد.

————————————————————————————————–

 

ماساژ آرام بخش (ریلکسیشن):

 

این ماساژ با تشدید جریان خون در تمام سیستم های بدن، فشار وارد بر سرخ رگها و سیاه رگها را کم کرده و با بهبود گردش خون، مشکلات قلبی را کاهش می دهد. با این ماساژ تعداد ضربان قلب کاهش یافته و در کسانی که دارای فشارخون بالا هستند، جریان گردش خون  اصلاح و متعادل می‌شود.

————————————————————————————————-

 

ماساژ تخصصی صورت :

 

این ماساژ یکی از انواع ماساژ ریلکسی بوده و  زمان انجام آن یک ساعت می باشد. در این روش علاوه بر ماساژ و دادن حس آرامش،  لایه برداری و آبرسانی به پوست هم انجام می شود.این ماساژ علاوه بر شادابی پوست صورت به از بین رفتن و کم عمق شدن چروک های پوست و بخصوص خطوط پیشانی و کنار چشم و خط اخم کمک کرده و برای رفع گودی و کبودی دور چشم نیز مفید می باشد. نکته قابل ذکر در مورد این ماساژ این است که باید این کار توسط ماساژور حرفه ای و با دقت و تسلط کافی و به شکل اصولی و علمی انجام شود تا ضمن دوری از ایجاد فشار بیش از حد بر عضلات و اعصاب صورت و آسیب به آنها، نتایج مناسبی هم در بر داشته باشد.

————————————————————————————————

 

ماساژ سر:

 

این ماساژ در زمانی حدود نیم ساعت انجام می شود. در این ماساژ علاوه بر سر و صورت ، نقاط رفلکسولوژی روی سر و صورت نیز تحریک می شوند . در افرادی که سردردهای میگرنی یا تنشی دارند، با ۱۲ جلسه ماساژ تقریبا ۷۵% از این مشکلات بهبود می یایند. این ماساژ همچنین  برای خانم هایی که از تنش های عصبی،  سردردها یا دردهای عضلانی یا خونریزی های شدید قبل با حین دوره ی عادت ماهانه رنج می برند نیز مفید می باشد.

————————————————————————————————

 

ماساژ موضعی فرم دهی:

 

این ماساژ با استفاده از  روغن های مخصوص و به شیوه ای خاص انجام می شود .

شما با رعایت برنامه تغذیه و ورزش و دو جلسه ماساژ  در هفته می توانید بازو ، سینه ، شکم ، پهلو ، باسن و ران ها را بدون عوارض جانبی و مشکلات دیگر در مدتی که به طور میانگین سه ماه طول می کشد، به فرم و شکل دلخواه درآورید .

—————————————————————————————————

 

ماساژ صورت ، گردن و سر:

 

این ماساژ جزو ماساژ های ضروری و مورد توجه زیاد از سوی پزشکان متخصص زیبایی است که موجب نشاط و زیبایی و شادابی پوست صورت شده و با انچام صحیح آن از شلی و افتادگی عضلات صورت پیشگیری شده و همچنین باعث بهبود جریان خون و لنف صورت شده و به لایه برداری و پاکسازی پوست و آبرسانی به پوست نیز کمک می کند. البته در مواردی از دستگاه های تخصصی لایه برداری یا ماسک های بخصوص نیز برای رسیدن به این هدف استفاده می شود.

ماساژ صورت می تواند به کم شدن و کم عمق شدن چین و چروکهای پوست و خط اخم کمک بسزایی کند.

تأثیرات ماساژ صورت:

نقش ماساژ در جلوگیری از پیری و چروکیدگی پوست اثبات شده است. ماساژ صورت به وسیله کرم های داروئی یا روغن های مختلف  و یا سایر مواد نرم کننده به صورت ۱۰ دقیقه در هنگام شب می‌تواند نقش بسزایی در پیشگیری از چروکی پوست داشته باشد. ماساژ‌های شبانه باید به مدت سه هفته متوالی انجام شود تا در رفع التهابات پوست و جریان خون در زیر پوست موثر باشد.

زمان مناسب برای آغاز ماساژ پوست صورت:

ماساژ صورت باید از سن کم و در حدود ۲۵ الی ۲۶ سالگی و قبل از آغاز فاز چروک شدن پوست شروع شود.

عملکرد صحیح اعضای داخلی بدن و سیستم گوارش در زمینه درمان بسیار نقش دارد. پزشک در درجه اول باید تغذیه، معده، کبد و سایر اعضای بدن بیمار را مورد بررسی قرار دهد و سپس در صورت نیاز برای پوست درمان مستقیم صورت گیرد. درصورتی که ماساژ صورت بگیرد اما عوامل و اعضای داخلی بدن عملکرد مناسبی نداشته باشد نمی‌توان از پوستی مناسب بهره‌مند شد.

فواید ماساژ صورت:

– کاهش چین وچروک ریز و کم عمق پوست صورت

– با تحریک جریان خون، کاهش استرس و تنش و بهبود حالت عضلات و پوست صورت.

– روزنه های پوستی را پاک سازی کرده و سلول های مرده را از بین می برد و به پوست آبرسانی می کند.

– باعث ریلکس شدن عضلات صورت وچشم ها می شود.

– باعث تسکین سر دردها و دردهای ناحیه صورت می شود.

– گردش و تخلیه لنف را بهتر می کند.

باید دقت داشته باشید که پیش از اقدام به ماساژ آرایش صورت خود را کاملاً پاک کنید و  چنان چه پوست صورت شما دچار آکنه و یا زخم است از ماساژ دادن صورت خودداری کنید.

—————————————————————————————————

 

ماساژ پشت و کمر:

 

یکی از بهترین هدیه هایی که می توانید به دوستان یا حتی شریک زندگی خود بدهید، کم کردن استرس و فشار کاری روزانه است. یکی از راه های موثر برای کاهش استرس ماساژ پشت است. با توجه به زندگی ماشینی امروزه و بی تحرکی افراد،  درد های عضلانی و گرفتگی عضلات پشت شایع تر شده است که به کمک ماساژ می توان این عضلات را آسوده تر کرد. ماساژ مزایای زیادی دارد که از آن جمله می توان به تمدد اعصاب، کاهش استرس، ایجاد تعادل در بدن، افزایش هوشیاری احساسی بدن، بهبود گردش خون و تسهیل گردش لنفاوی از آن جمله است.

————————————————————————————————-

 

ماساژ کل پا و رفلکسولوژی:

 

این ماساژ یکی از انواع ماساژ ریلکسی می باشد. زمان این ماساژ یک ساعت بوده و از کف پا تا زانوی شخص ماساژ داده می شود. این ماساژ یک ماساژ کامل محسوب می شود  که علاوه بر ماساژ، نقاطی که مربوط به بهبود عملکرد  اعضای داخلی بدن همچون سیستم گردش خون، دستگاه گوارش و کبد  می باشد را نیز تحریک می کند. این ماساژ با دست و قسمتی نیز با استیک-  که چوب مخصوصی برای انجام این ماساژ است- انجام  می شود. البته برای افرادی که دیابت دارند،ماساژ با استیک انجام.نمی شود.این ماساژ علاوه بر دادن حس آرامش، برای گرفتگی عضلات ساق پا، بیماری واریسی که در شرایط حاد و تورم نباشد، کسانی که پیچ خوردگی مکرر و خودبخود مچ پا و یا خار پاشنه دارند، مفید می باشد.

————————————————————————————————

 

ماساژ کف  پا :

 

این موضوع که پا قلب دوم انسان است حقیقت دارد و از لحاظ علمی ثابت شده است. قوی ترین اعصاب کل بدن در کف پا وجود دارند و هریک از این اعصاب با قسمت خاصی از بدن ارتباط دارند.

این ماساژ از دسته ماساژهای ریلکسی می باشد. که علاوه بر کار روی عضلات و خطوط پا، با استفاده از نقاط رفلکسولوژی (یا همان علم بازتابشناسی)، نقاطی را که به اندام داخلی بدن مرتبط می باشند را نیز تحریک می کنند . این ماساژ برای به تعادل رساندن بدن اثربخش است. با ۳۰ دقیقه ماساژ پا می توان کل بدن را از فواید ماساژ بهره مند کرد و حس آرامش، کاهش تنش و رفع دردهای عصبی را تجربه کرد.

————————————————————————————————-

 

راه هایی برای رفع دردهای عضلانی بعد از تمرین:

 

 

۱-  کشش عضلانی

۲- استفاده از حوله داغ

۳-  شوک به محل درد با یخ

۴- حرکت کنید. راه بروید.

۵-  شنا کنید.

۶- ماساژ دادن عضلات به شکل منظم

—————————————————————————————————-

 

تأثیر ماساژ در درمان بیماری آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow):

 

بیماری آرنج تنیس بازان بر اثر التهاب تاندون بوجود می آید. تاندون عضلاتی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست می شوند، در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج می چسبد. ای عضلات کار باز کردن و خم کردن ساعد را انجام می دهند. محل دقیق اتصال این تاندون ها بر سطح خارجی پایین ترین قسمت استخوان بازو است. بر اثر حرکات تکراری که با قدرت زیاد انجام می شوند (مثلاً ضربات مکرری که یک تنیس باز با راکت به توپ وارد می کند یا کسانی که در کلینیک های کاشت مو به علت حرکت زیاد دست در معرض آسیب به آرنج هستند)، محل اتصال این تاندون ها به استخوان تحت کشش فراوان قرار می گیرد و این بیماری ایجاد می شود. ماساژ یکی از راه های مؤثر در درمان این بیماری است.

—————————————————————————————————

 

پاییز فصل دردهای سیاتیک است.

 

یکی از نکاتی که افراد مبتلا به سیاتیک باید به آن توجه کنند تشدید دردهای سیاتیک و اسپاسم عضلات در این فصل است. به اعتقاد محققین، سرمای هوا یکی از مهم ترین دلایل افزایش غلظت مایع میان مفصلی در بدن است که موجب کاهش فضای مورد نیاز ریشه های عصبی در جایگاه خود می شود. به این ترتیب افراد مبتلا به سیاتیک باید مراقبت های لازم را برای پیشگیری از عود کردن درد رعایت کنند. برای این منظور می توانند با پوشش مناسب و قرار نگرفتن در معرض هوای سرد از تشدید درد پیشگیری کنند.

————————————————————————————————–

 

تمرین بروگر برای پشت میز نشین ها:

 

 

تمرین بروگر تمرینی مناسب برای افرادی همچون کارمندان اداری و کاربران رایانه است که طی روز ساعات زیادی در حالت نشسته قرار دارند و مرتب نیز به سمت جلو خم می شوند.

————————————————————————————————–

 

فوائد ماساژ روی پا:

:

 

۱-  تنظیم جریان خون  ۲- کاهش ابتلا به پا درد

پا قلب دوم انسان است کفش راحت بپوشید.

—————————————————————————————————

برخی حرکات درمانی مفید در درمان دردهای کمر و ستون فقرات:

 

انجام حرکاات زیر در منزل یا محل کار نقش مهمی در کاهش دردهای کمر و تقویت ستون فقرات دارد:

 

 

———————————————————————————————–

یک توصیه ی مفید برای پیشگیری از واریس:

 

کسانی که علائم واریس در ساق پاهای خود دارند، می توانند بعد از اتمام کار روزانه پاهای خود را به مدت پنج دقیقه در آب سرد قرار داده و ماساژ دهند. این کار باعث کاهش حس خستگی و گرفتگی عضلات می شود.

————————————————————————————————

 

تاثیرات ماساژ بر پوست صورت:

 

ماساژ صورت جریان خون سطحی را افزایش داده، دفع عرق را تسریع کرده و میزان ترشح غدد چربی را افزایش می دهد که این امر باعث لطیف شدن پوست می‌شود. همچنین ماساژ صورت با کمک به پوسته‌ریزی و از بین رفتن سلول‌های مرده، پوست را شفاف و سالم می سازد.

ماساژ صورت به وسیله روغن کدو و یا سایر مواد نرم کننده به صورت ۱۰ دقیقه در هنگام شب می‌تواند نقش بسزایی در پیشگیری از چروکی پوست داشته باشد.

ماساژ‌های شبانه باید به مدت سه هفته متوالی انجام شوند تا در رفع التهابات پوست و جریان خون در زیر پوست موثر باشند.

ماساژ صورت باید از سن کم و در حدود ۲۵ الی ۲۶ سالگی و قبل از آغاز فاز چرکی پوست شروع شود.

درصورتی که ماساژ صورت بگیرد اما عوامل و اعضای داخلی بدن عملکرد مناسبی نداشته باشند، نمی‌توان از پوستی مناسب بهره ‌مند شد وعملکرد صحیح اعضای داخلی بدن و سیستم گوارش در زمینه درمان بسیار نقش دارد. پزشک در درجه اول باید نحوه تغذیه و عملکرد معده، کبد و سایر اعضای بدن بیمار را مورد بررسی قرار دهد و سپس در صورت نیاز برای پوست درمان مستقیم صورت گیرد. یکی از مهم‌ترین دلایل خوش رنگی و شفافیت پوست میزان غلظت خون است. هر چه خون غلیظ‌تر باشد پوست تیره‌تر به نظر می رسد.

————————————————————————————————-

ماساژ چقدر می‌تواند در رفع خستگی موثر باشد؟

وجود استرس‌ها و هیجان‌های ناشی از زندگی روزمره، باعث می‌شود عضلات خسته و سفت ‌شوند و قرار گرفتن در محلی ساکت و آرام و ماساژگرفتن باعث ایجاد آرامش می‌شود. همچنین چنانچه درد و ناراحتی فرد با حرکات ماساژ برطرف شود، از نظر روانی تاثیر بسیار مهمی به جای می‌گذارد.

————————————————————————————————-=

آیا واقعا ماساژ مؤثر است؟

بسیاری از مردم برای  از بین بردن خستگی های روزانه دوش می گیرند، برخی دیگر نیز به خواب فرو می روند،  ولی در این میان اشخاصی هم ماساژ برای از بین بردن خستگی‌شان بهره می گیرند. در بسیاری از  نقاط  جهان، اشخاصی هستند که با شیوه های مختلف این کار را انجام می‌دهند، بویژه در کشورهایی مانند تایلند یا هند این کار بسیار مرسوم است.

ماساژ در گذشته بین ایرانی‌ها، یونانی‌ها، چینی‌ها و ژاپنی‌ها بسیار مرسوم بوده است. از دانشمندان و اطبای قدیمی که از تکنیک‌های ماساژ استفاده می‌کردند، می‌توان به بقراط و ابوعلی‌سینا اشاره کرد. امروزه نیز از ماساژ با اهداف مختلف و به شکل وسیع و گسترده‌ای استفاده می‌کنند و به‌ویژه در درمان دردهای عضلانی و مفصلی جایگاهی ویژه‌ داشته و همچنین در توانبخشی و بازتوانی بیماری‌های مختلف نیز کاربرد دارد.

—————————————————————————————————-آیا ماساژ می‌تواند در بهبود بیماری‌ها نیز تاثیر بگذارد؟

بله، بررسی‌ها نشان می‌دهد ماساژدرمانی در رفع بسیاری از دردها تاثیر دارد؛ از جمله کمردرد و سردرد و درد مفاصل. ماساژ دادن تولید آندورفین در مغز را تحریك می‌كند و اعتماد به‌نفس بیماران را با تشویق آنها برای مقابله موثر با درد افزایش می‌دهد.

—————————————————————————————————

ماسورچگونه انتخاب می شود؟

برای مراجعه به یك ماسور از دوستان خود و یا مراقبین بهداشتی قابل اعتماد كمك بگیرید. قبل از ملاقات با ماسور خود تحقیق كنید. برای مثال سؤال كنید كه در كدام رشته ماساژ  تخصص دارد؟ به سوابق کاری و مدارک تخصصی و تجارب ماسور خود توجه داشته باشید. شرایط محیط و محل انجام ماساژ را در نظر بگیرید. ماساژ باید در مراکز معتبر و اتاقی با شرایط استاندارد و مخصوص به خود صورت بگیرد تا تأثیر مناسبی در پی داشته باشد. به خاطر داشته باشید كه در زمان ویزیت اولیه  باید احساس راحتی نسبت به ماساژأهنده ی خود داشته باشید. در صورتی كه شخصیت و خصوصیات اخلاقی ماسورخود را نمی پسندید، فرد دیگری را جستجو كنید.

————————————————————————————————–

موارد احتیاط در ماساژ چیست ؟

در صورتی كه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب كنید. بر روی زخم های باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در كوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید.

در صورت ابتلا به یك بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشك خود مشورت نمایید.

————————————————————————————————-ماساژ پیشانی:

مطمئنا تا کنون برایتان پیش آمده است که گاهی به طور ناخودآگاه احساس کرده اید نیاز دارید قسمت بین ابروها را ماساژ دهید. به نظر می رسد که این غریزه شما بی دلیل هم نبوده. ماساژ دادن بین ابروها قدرت تمرکز را بالا می برد، تنش را کاهش می دهد، سر درد را از بین می برد و چشم ها را آرام می کند. (به خصوص اگر مدت زمان زیادی پشت کامپیوتر نشسته باشید.) پزشکان چینی نیز بر این باورند که ماساژ دادن بین ابروها قدرت درک و شهود را بالا می برد.

چگونه این کار را انجام دهیم؟

به آرامی نقطه بین ابروها را با انگشت فشار دهید. سپس انگشت ها را به اندازه ۳ سانتیمتر به طرف بالا حرکت دهید و به مدت ۴۵ الی ۶۰ ثانیه این قسمت را فشار دهید. سعی نکنید برای نتیجه گرفتن زمان آن را بیشتر کنید.

همانطور که کارشناسان شرح داده اند این ماساژ یک قسمت از مغز را فعال می کند و کمک می کند تا تنش های عصبی کاهش پیدا کند.

—————————————————————————————————-

ماساژ سر:

در ماساژ سر با لمس کردن جمجمه که تمام اعصاب بدن انسان در آن قرار دارد و تنش و استرس از آنجا شروع می شود می توانید تمام عملکردهای نادرست را از بین ببرید.

تکنیک ماساژ سر:

در ماساژ سر ماساژور با حرکات دورانی تمام قسمت های جمجمه و گردن را ماساژ داده و فشارهای مفید و لازم را اعمال می نماید.

فواید ماساژ سر:

ماساژ سربه عنوان نوعی خود درمانی به شمار می رود و هر کس به راحتی می تواند این کار را بر روی خود پیاده کند. ماساژ سر جریان خون را تنظیم کرده و ماساژ سر باعث افزایش تمرکز ، رفع خستگی واحساس سبکی می شود. همچنین ماساژ سر عملکرد کلیه سیستم های بدن را به حالت نرمال باز می گرداند. ماساژ سر برای بیماری های گردن، ستون مهره ها و تمام بیماری هایی که به دلیل استرس در فرد بروز می کنند، بسیار مفید است.

—————————————————————————————————-کمر درد چگونه درمان می شود؟

 

بسته به اینکه علت کمر درد چیست و چه مدت طول کشیده است درمان آن متفاوت است. کمردرد به ندرت نیاز به جراحی دارد حتی اگر علت آن بیرون زدگی دیسک بین مهره ای باشد. اگر یک بار کمردرد گرفته اید، احتمال آن هست که باز هم به آن مبتلا شوید.

مهم ترین روش های پیشگیری از بروز کمردرد اینست که عضلات کمر و شکم خود را قوی نگه دارید، خوب بایستید، یاد بگیرید که چطور زندگی کنید و چگونه استرس را مهار کنید.

—————————————————————————————————مهمترین فواید ماساژ در ورزش:

۱- رفع گرفتگی عضلات

۲-  کمک به افزایش جریان خون

۳- دفع اسید لاکتیک و تسریع زمان برگشت به حالت طبیعی بدن

۴- افزایش انعطاف پذیری

۵- رفع استرس های حاصل از هیجانات ورزش

 

 

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا