مقالات

مصاحبه دکتر دائر با خبرگزاری ایرنا

متخصص پوست و عضو هیات مدیره انجمن متخصصان پوست ایران گفت: تَتو (خالکوبی) می تواند عوارض و آسیب هایی را به همراه داشته باشد، لذا به مردم توصیه می شود این کار را انجام ندهند.
داریوش دائر روز … در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این کار علاوه بر احتمال انتقال بیماری هایی مانند هپاتیت و ایدز، بروز عفونت‌ های مختلف باکتریایی، ویروسی و قارچی ، ایجاد گوشت و بافت اضافی ( اسکار کلویید) و بروز حساسیت‌ها از جمله سرخی و خارش و پوسته ریزی را می تواند به دنیال داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه برخی افراد به جوهر خالکوبی آلرژی دارند و استفاده از آنها می‌تواند ناراحتی‌های درناک پوستی برای این افراد ایجاد کند، بیان داشت: خالکوبی همچنین می‌تواند باعث ایجاد آلرژی پوستی شدید شود. در مواردی پیش آمده است که شخص در محدود‌هٔ چشم خود اقدام به خالکوبی نموده و متاسفانه با نابینایی رو به رو شده است.
وی ادامه داد خالکوبی های غیربهداشتی با روش های قدیمی ( استفاده از سوزن ها) احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند هپاتیت و ایدز را به شدت افزایش می دهد که خوشبختانه از این روش خالکوبی کمتر استفاده می شود و در نتیجه بیماری زایی براثر آن هم کاهش یافته است.
دائر با اشاره به اینکه از بین بردن خالکوبی ها هم به راحتی امکان پذیر نیست، گفت: معمولا برای این کار از لیزر های خاصی استفاده می شود و از بین بردن خالکوبی ها مستلزم صرف زمان و وقت بسیار است.
این متخصص پوست تاکید کرد: با مشاوره متخصصان اقدام به پاک کردن خالکوبی ها کنند، زیرا این کار باید از تکنیک های به خصوص لیزری استفاده شود تا مشکلی برای فرد به وجود نیاید.

** مراقبت ها از پوست در ایام سرد سال
وی به مراقبت از پوست در ایام سرد سال اشاره کرد و گفت: نوشیدن حداقل شش لیوان آب در روز و همچنین استفاده از مرطوب کننده های مناسب با طبع پوست می تواند از پوست افراد محافظت کند.

متخصص پوست ادامه داد: استفاده از کرم های ضد آفتاب ها، و سایل محافظت کننده از جمله کلاه های لبه دار و عینک های آفتابی از دیگر اقدامات برای محافظت از پوست در فصل زمستان است. برخلاف آن چیزی که تصور می شود در فصل زمستان و بارندگی هم اشعه ماورای بنفش ( یو وی ) سبب ضرر رسانی به سطح پوست می شود و این تصور نباید به وجود آید که اشعه آفتاب در زمستان مشکل پوستی ایجاد نمی کند .
وی بر عدم استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد تاکید کرد و گفت: به شکل مکرر و شایع مشاهده شده که اگزماها و بیماری های حساسیتی پوستی با استفاده این محصولات در افراد به وجود آمده است .
وی ادامه داد: در صورتی که افراد با فرآورده ناآشنا هستند، آن را بر روی سطح داخلی بازو بمالد و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کند، اگر شاهد علائمی مانند خارش، سوزش و تورم یا قرمزی نبودند، از آن محصول استفاده کند.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا