مقالات

میکروپیگمنتیشن یا آرایش دائمی چیست

میکروپیگمنتیشن چیست ؟

میکروپیگمنتیشن عبارتست از قرار دادن ایمن و بدون آسیب رنگدانه های استریل و قابل تطابق با بدن انسان در عمق مشخصی از پوست (لایه ی درم پوست) به منظور زیبایی یا ترمیم آسیب ها و آثار بیماری های پوستی.

تفاوت میکروپیگمنتیشن با تاتو یا خالکوبی در این است که در تاتو علیرغم وجود درد و خونریزی در حین کار، عمق نفوذ سوزن ها به زیر پوست دقیقاً یکسان نبوده و غالباً برای وارد کردن رنگ به لایه های زیرین پوست از سوزن های غیراستاندارد یا رنگ هایی غیراستریل و در برخی موارد آسیب رساننده و عارضه زا استفاده می شود.

همچنین  به علت غیر قابل استریل بودن این تجهیزات، امکان انتقال بیماری های منتقل شونده از خون همانند هپاتیت و زگیل و حتی ویروس اچ.آی. وی زیاد است و نتیجه کار نیز دائمی نبوده و بسیاری از کسانی که در قبل تاتو انجام داده اند، به علت رنگ باختن تدریجی این تاتوها یا ایجاد عوارض از انجام آن پشیمان می شوند، در حالی که در روش میکروپیگمنتیشن با دستگاه استانداردی که ایمن بودن آن توسط مراجع ذی صلاح تایید شده است، با استفاده از رنگدانه های سازگار با بدن انسان و محیط زیست)با منشاء طبیعی)، به کار بردن سوزن های استریل بخصوص که در یک کارتریج تعبیه شده اند و تنظیم دقیق و متناسب عمق نفوذ توسط دستگاه و با حداقل درد یا خونریزی و حداقل آسیب به لایه های پوست، ، کار انجام می شود.

خطر انتقال بیماری های فوق الذکر نیز به دلیل استریل بودن و استفاده از کارتریج مخصوصی که امکان برگشت خون به دستگاه را مسدود کرده است، از بین می رود.

نحوه انجام آرایش دائمی صورت

نحوه ی عملکرد میکروپیگمنتیشن یا آرایش دائمی با سوراخ کردن لایه ی بالایی پوست (یا اپیدرم) توسط سوزن های دستگاه و ورود به لایه ی دوم پوست (یا درم) است و رنگدانه ها دقیقاً در این لایه جای داده می شوند. اگر این جاگذاری سطحی تر بوده و در لایه ی اپیدرم صورت بگیرد، رنگدانه ها دوام نداشته و با تجدید حیات سریع سلول های این لایه، رنگ از بین می رود و اگر بیش از حد عمیق بوده و در لایه ی زیرپوستی جای داده شوند، رنگدانه ها در اثر خونریزی ناشی از عمق زیاد نفوذ جابجا شده و شسته می شوند. بنابراین تعیین عمق دقیق نفوذ و جای دهی رنگدانه ها نقش اساسی را در موفقیت کار میکروپیگمنتیشن ایفا می کند و تنها تکنسین ها و کاربرانی که به خوبی از آناتومی و وضعیت متفاوت پوست نواحی مختلف بدن اطلاع کافی و خبرگی و تجربه ی عملی زیادی در این کار داشته باشند، می توانند نتایج خوبی ارائه دهند.

به همین دلیل بهتر است که انجام میکروپیگمنتیشن بخصوص در موارد ترمیمی و پزشکی صرفاً در کلینیک ها و مراکز تخصصی دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و با رعایت کلیه ی نکات استریلیته و ضدعفونی کردن محیط کار و استفاده از تمامی تدابیر بهداشتی و تحت نظارت متخصص پوست و موی باتجربه در این کار انجام بپذیرد و از انجام آن در مراکز فاقد شرایط لازم اکیداً خودداری گردد.

کاربرد های میکروپیگمنتیشن صورت

کاربردهای عمده ی میکروپیگمنتیشن در حوزه ی زیبایی عبارتند از: آرایش دائمی یا تاتوی ابرو، خط لب، خط چشم، هاشور زدن ابروها و گاه به منظور پاک کردن تاتوهای قبلی. ولی گذشته از این موارد در حوزه ی پزشکی نیز از این تکنیک در موارد زیر استفاده می شود: اصلاح و هم رنگ کردن پوست صورت در قسمت هایی که به دلایلی همچون بیماری برص یا لک و پیس، از بین رفتن یا ازدیاد غیر طبیعی رنگدانه های پوست در اثر خال های مادرزادی یا اسکار جراحی قبلی دچار تغییر رنگ شده اند، ترمیم اسکار سینه  و همچنین هاله ی سینه بعد از جراحی برداشتن سینه یا اسکارهای مسطح بعد از جراحی های مختلف یا اسکار ترمیم لب شکری، ترمیم اسکارهای فرورفته ناشی از بیماری آکنه یا آبله مرغان .

میکروپیگمنتیشن برای چه کسانی ممنوع است ؟

موارد منع موقت استفاده عبارتند از: وجود تبخال فعال در صورت، طی دوران بارداری و شیردهی یا قاعدگی، وجودعفونت یا التهاب ویروسی یا میکروبی پلک، چشم یا صورت، آفتاب سوختگی یا سولاریوم گرفتن، و در صورتی که لایه برداری شیمیائی یا فیزیکی صورت یا درمان لیزری چین و چروک صورت طی چند هفته اخیر انجام شده باشد. بدیهی است بعد از اتمام شرایط فوق و طبیعی شدن وضع پوست می توان از میکروپیگمنتیشن استفاده کرد. در مورد وجود زگیل در صورت یا ابرو باید ابتدا درمان کامل این ضایعات انجام شود و پس از اطمینان از بهبود کامل از میکروپیگمنتیشن استفاده شود.

موارد منع استفاده ی دائمی از این روش عبارتند از: وجود بیماری های سیستم ایمنی همچون لوپوس و پسوریازیس یا لیکن پلان، وجود سابقه بروز اسکار(جوشگاه) های بزرگ در مواردی که روی ابرو کار می شود، وجود هرنوع ضایعه ی پوستی مشکوک یا سرطان پوستی شناخته شده از قبیل ملانوم یا BCC یا SCC، دیابت کنترل نشده، هموفیلی، انواع هپاتیت ویروسی، ایدز و همچنین بیماری های قلبی-عروقی یا فشارخون کنترل نشده

مراقبت های بعد از میکروپیگمنتیشن

 1. از دستکاری و تحریک کردن ناحیه ی درمان شده خودداری شود.
 2.  مصرف قهوه یا چای در حد معمول بلامانع است.
 3. از اشعه ی آفتاب، سولاریوم و منابع مصنوعی تولید اشعه ی ماورابنفش همچون لامپ های نئون دوری شود و در ناحیه ی صورت و گردن مرتباً از ضدآفتاب استفاده شود.
 4. از مصرف کرم های لایه بردار و محرک (مانند ترتینوئین که برای درمان آکنه به کار می رود) خودداری شود.
 5. در هنگام انجام میکروپیگمنتیشن در ناحیه ی صورت، لایه برداری شیمیائی یا فیزیکی (میکرودرم ابریژن) در این ناحیه انجام نشود.
 6. در صورت وجود سابقه ی بروز تبخال از ۵ روز قبل تا ۵ روز بعد از انجام کار می بایست تحت نظر پزشک متخصص از داروهای ضدویروسی استفاده شود.
 7.  تا چند هفته از رفتن به سونا یا استخر خودداری شود.
 8.  در اغلب موارد بعد از انجام میکروپیگمنتیشن پمادهای آنتی بیوتیکی موضعی یا کرم های ترمیم کننده تجویز می شوند که می بایست حداقل تا سه روز ادامه یابند. در این مدت ناحیهی تحت درمان نباید شسته شود.
 9.  بروز پوسته ریزی خفیف در ناحیه ی میکروپیگمنتیشن طبیعی بوده و بهتر است از دستکاری این ناحیه یا کندن پوسته ها خودداری شود.
 10.  لازم به ذکر است که ترمیم میکروپیگمنتیشن پس از یک ماه امری ضروری بوده و می بایست حتماً انجام بپذیرد تا ماندگاری کار حفظ شده و ادامه یابد.
 11. باید گفت رنگ های ایجاد شده توسط میکروپیگمنتیشن رنگ هایی ملایم و متناسب با رنگ زمینه ای پوست هرفرد می باشند و نمی بایست توقع ایجاد رنگ های پررنگ و با تضاد بالا با پوست طبیعی فرد را داشت.

میکروپیگمنتیشن ابرو

میکروپیگمنتیشن ابرو

برای افرادی که ابروهای خیلی روشن، کم پشت و بی مو دارند، میکروپیگمنتیشن ابرو (هاشور ابرو) یکی از راه حل های مفید و در دسترس برای زیباتر کردن ابروها است. ابروها جایگاه مهمی در چهره دارند؛ زیرا مانند قاب چشم ها عمل می کنند. ابروهای زیبا و پرپشت، چهره را زیباتر می کنند و باعث می شوند شخص جوان تر به نظر برسد. افرادی که دوست دارند ابروهای پرپشت داشته باشند، به هاشور ابرو  روش میکروپیگمنتیشن ابرو علاقه مند هستند. هاشور ابرو باعث می شود شخص بتواند بدون نگرانی از پاک شدن ابرو، به حمام و استخر برود. هاشور ابرو برای افرادی که دچار ریزش مو و سرطان شده اند نیز مناسب است.

انواع هاشور به روش میکروپیگمنتیشن ابرو

هاشور تک رنگ:

اصلاح عدم تقارن ابروها و ایجاد ظاهر خط رویش طبیعی موهای ابرو

هاشور سه رنگ ابروی سه بعدی:

هاشور ابروی سه بعدی، یک روش خلاقانه هاشور ابرو است که خطای دید ایجاد می کند و فاصله بین رویش ابروها، حالتی شبیه ابروهای طبیعی شخص را ایجاد می کند. رنگ ابرو باید طوری انتخاب شود که حالت کاملا طبیعی ابرو را ایجاد کند.

 

آیا آقایان نیز می توانند از هاشور ابرو استفاده کنند؟

برای آقایانی که دچار ریزش ابرو شده اند و تمایل دارند از روشی استفاده کنند که ابروها کاملاً طبیعی به نظر برسد، از روشی برای هاشور ابرو استفاده می شود که رنگدانه ها به صورت نقطه نقطه بین موهای ابرو قرار می گیرند و حالت پرپشت و طبیعی به ابروها می دهند. با این روش، هیچ کس متوجه میکروپیگمنتیشن ابروها نخواهد شد.

میکروپیگمنتیشن ابرو برای چه کسانی مناسب است ؟

هاشور ابرو روش مناسبی برای داشتن ابروهای زیبا، متقارن و طبیعی است. افراد به دلایل مختلفی شامل موارد زیر به سراغ هاشور ابرو می روند:

 1. ریزش موهای ابرو به دلیل شیمی درمانی، آلوپسی یا دیگر شرایط پزشکی
 2. ابروهای نازک و کم پشت به دلیل سال ها برداشتن ابرو
 3. اسکار و زخم
 4. کوتاه بودن طول ابروها
 5. نازک بودن ضخامت ابروها
 6. اصلاح عدم تقارن ابرو
 7. آلرژی یا مشکلات دیگر برای استفاده از وسایل آرایشی

نحوه انجام و ماندگاری میکروپیگمنتیشن ابرو

در هاشور ابروها که از روش میکروپیگمنتیشن استفاده می شود، رنگدانه ها با استفاده از قلم دستی یا ماشین های مخصوص در عمق کمتری از پوست نسبت به روش تاتو گذاشته می شوند. در هاشور ابرو نباید از رنگدانه های تاتو استفاده شود، چرا که باعث به جای ماندن نقاط تیره یا حتی لکه می شود. هاشور ابروها گرچه در طول زمان کمرنگ تر می شود و نیازمند تکرار است، اما با توجه به این که رنگ ابرو با شستن پاک نمی شود، یک روش دائمی محسوب می شود. ماندگاری هاشور ابروها معمولا بین ۶ تا ۱۸ ماه است.

میکروپیگمنتیشن ابرو چند جلسه است ؟

هاشور ابروها معمولا در دو یا سه جلسه انجام می شود. ابتدا یک طرح کلی با شکل و رنگ مشخصی که به سلیقه فرد نزدیک است روی ابروها پیاده می شود. جلسه بعدی برای عمیق تر کردن رنگ و تکمیل نهایی کار بعد از ۳۰ روز انجام می شود. گاهی برای ضخیم تر کردن ابروها یا پررنگ تر کردن آن ها جلسه سوم نیز تعیین می شود. درد و ناراحتی در میکروپیگمنتیشن نسبت به روش تاتو بسیار کمتر است، اما به طور کلی ۲۰ دقیقه قبل از انجام هاشور ابروها، بی حسی با کرم های بی حس کننده موضعی انجام می شود.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۲ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا