مقالات

همه چیز درمورد پوست های چرب

 • به چه پوستی چرب اطلاق می شود و ویژگی های پوست چرب چیست؟ (از لحاظ ظاهری، مشکلات، جوش، براق بودن و …)
 • اصلا چرا بعضی افراد پوست چرب و بعضی دیگر پوست خشک و مختلط دارند؟ دلیل چرب شدن پوست چیست؟
 • آیا واقعا پوست های چرب دیرتر چروک می خورند؟
 • کسانی که پوست چرب دارند باید به چه نکاتی توجه کنند؟ راه های مراقبت از پوست چرب؟
 • چگونه چربی، برق زدن و منافذ باز پوست را کاهش دهیم و از ایجاد جوش های سرسفید و سرسیاه پیشگیری کنیم؟
 • برای پوست چرب از چه شوینده ها، لوازم آرایش و کرم هایی باید استفاده کرد؟
 • شستشوی پوست چرب باید به چه صورت انجام شود؟ چند بار در روز؟ آب داغ یا سرد یا ولرم؟
 • آیا زیاده روی در شستشو خود می تواند نتیجه عکس بدهد و چربی و جوش را بیشتر کند؟
 • آیا استفاده از اسکراب برای این پوست ها مفید است؟ چطور و چقدر باید استفاده کنیم؟
 • آیا این پوست ها نیاز به پاکسازی در مطب پزشک دارند؟ هر چند وقت یک بار؟ چگونه انجام می شود؟
 • آیا استفاده از ماسک هایی که در داروخانه ها به فروش می رسد و یا ماسک های خانگی برای پوست چرب توصیه می شود؟ از چه نوع ماسکی باید استفاده شود؟ چگونه و هر چند وقت یک بار؟
 • آیا مصرف غذاهای چرب باعی افزایش چربی پوست می شود؟ اصلا تغذیه با این موضوع ارتباطی دارد؟
 • آیا استفاده از سونا و بخور برای این پوست ها مفید است؟ هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟
 • بخور چگونه باید انجام شود و با چه موادی؟
 • دیگر راهکارهای خانگی برای کاهش چربی پوست ….
 • درمان های دارویی موضعی و خوراکی در این زمینه کدامند؟ کدام افراد نیاز پیدا می کنند؟
 • و ….

اساساً پوست افراد بشر سه دسته ی عمده دارد: چرب، خشک و معمولی

پوست خشک قوامی خشک و شکننده داشته و خطوط ریزی بر سطح آن دیده می شود و اکثراً پوسته هایی ظریف نیز روی آن وجود دارد. این پوست به شستشوی بیش از حد حساس بوده و با هربار شستشو خشکی و سرخی آن تشدید می شود. پوست معمولی قوامی نرم و کشسانی دارد و خشک، قرمز یا روغنی و جوش دار نیست. پوست چرب قوامی خمیری داشته، در ظاهر ودر لمس روغنی و براق به نظر می رسد، روزنه های بزرگی بر سطح آن دیده می شود و اغلب جوش های ریز یا درشت نیز در برخی نواحی آن مشاهده می شود.

پوست چرب گرچه دیرتر چین و چروک خورده و علائم پیری را نیز دیرتر بروز می دهد، ولی مستعد بیماری آکنه است و نوعی بیماری موسوم به “درماتیت سبورئیک” نیز در دارندگان این پوست فراوانتر است. درماتیت سبورئیک بیماری از دسته ی بیماری های اکزمایی درونی بوده که حدود ۲۰ درصد افراد جامعه را مبتلا ساخته و به شکل بروز ضایعات پوستی ورقه ای یا پوسته ریزنده، خارش دار، سرخ و ملتهب در نواحی کناره ی بینی، برجستگی گونه ها، بین دو ابرو یا لابلای ابروها و همچنین در ناحیه ی پوست سر و سینه بروز می یابد و درمان آن نیازمند تدابیر خاصی است.

علت چربی پوست به میزان و گستردگی غدد چربی سطح پوست موسوم به غدد سباسه ارتباط دارد و موضوع ژنتیک و استعداد خانوادگی در چرب بودن پوست دخیل است. چربی پوست در سنین بعد از بلوغ بیشتر شده و تحت تاثیر عوامل هورمونی قرار می گیرد. هورمون های جنسی به طور مستقیم در تحریک غدد سباسه و ترشح چربی نقش دارند. نقش عوامل تغذیه ای در چربی پوست اثبات نشده است و به عنوان مثال افرادی که رژیم غذایی چرب و حاوی مواد سرخ کردنی می خورند، پوست چرب تری ندارند. معمولاً با افزایش سن و کمتر شدن اثر هورمون های جنسی تدریجاً از میزان چربی پوست کمتر می شود ولی گاهی این حالت تا سن حدود ۴۰ سالگی نیز باقی می ماند. مراقبت از پوست چرب تقریباً کاری دشوار ولی انجام پذیر است. بهترین توصیه به دارندگان این تیپ پوستی، شستشوی مرتب و منظم صورت با شوینده های مناسب است. معمولاً محلول ها یا صابون های خاصی برای این منظور وجود دارند که PH مایل به قلیایی داشته و چربی بیش از حد سطح پوست را شسته و آن را تمیز نگاه می دارند. اغلب یک تا دو بار شستشو با این مواد شوینده برای تنظیم چربی پوست کافی است. بهتر است از آب سرد یا ولرم مایل به سرد برای شستشو استفاده شود و پس از آن از دستمال های پارچه ای یا کاغذی لطیف برای خشک کردن پوست استفاده شود. لیف و کیسه کشیدن یا استفاده ازحوله های زیبر توصیه نمی شود. نوع این شوینده ها را پزشک معالج تعیین می کند و صرف مشهور بودن نام محصول یا تبلیغات رسانه ای نمی بایست معیار انتخاب شستشودهنده قرار گیرد. استفاده از بخور سرد در منزل می تواند به بهبود  وضعیت ظاهری پوست چرب کمک کند. اغلب در جراید یا رسانه ها فرمول های مختلف و گاه عجیب و غریب و دور از ذهنی به عنوان ماسک های مقوی یا محافظ انواع پوست مشاهده می شوند که با ترکیبی از میوه ها یا عطرها یا داروهای عطاری سعی در کاستن چربی پوست و بهبود بخشیدن به وضعیت ظاهری پوست می گردد ولی باید گفت ماسک گذاشتن و مراقبت از پوست چرب کاری تخصصی است که بهتر است توسط پزشک مجرب و کارآزموده و پرسنل آموزش دیده و در مراکز درماین معتبر و حائز صلاحیت انجام شود و نمی توان به راحتی هر ترکیبی را بر سطح پوست مالید. روزانه موارد متعددی از بروز واکنش های آلرژیک و حتی عفونی در اثر انجام مداخلات نابجای مراقبت از پوستی به پزشکان مراجعه می کنند که گاه درمان های طولانی و پرهزینه ای را نیاز دارند. به غیر از ماسک گذاری و بخوردادن، از روش میکرودرم ابریژن، رادیوفرکانس یا لیزرهای لایه بردار می توان برای کاستن چربی سطح پوست و کوچک کردن روزنه های پوستی و بهبود ظاهر پوست سود جست ولی ناگفته پیداست که انتخاب نوع درمان و تعداد جلسات و مراقبت های حین و بعد از کار صرفاً در حوزه صلاحیت متخصصین یصاحب تجربه در این زمینه است. در مواردی که مشکلاتی از قبیل آکنه، درماتیت سبورئیک یا نوعی بیماری موسوم به روزاسه در پوست وجود داشته باشد، می بایست به درمان هم زمان آن حالت نیز توجه داشت.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۵ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا