مقالات

کاشت مو به روش FIT |مزایا،معایب و هزینه کاشت مو به روش اف ای تی

افراد در هر سنی خواهان چهره ای زیبا و جوان هستند. برای این منظور همواره به دنبال راه هایی برای جوان سازی و زیبایی هستندگ یکی از رکن های اصلی زیبایی، موهای زیبا و پرپشت می باشد. در واقع داشتن موهای خوش حالت و پرپشت خواسته ای بزرگ برای تمامی افراد چه زن و چه مرد با هر سنی می باشد.

افراد زیادی در طول زندگی خود دچار ریزش های شدید دائمی و قطعی می‌ شوند. این روش به دلایل گوناگون همچون وراثت، افزایش سن، استرس و اضطراب و… رخ می ‌دهد که ممکن است تا جایی ادامه دار باشد که باعث کم پشت شدن و حتی طاسی منطقه ای از سر و یا کل سر شود. به همین علت افراد همواره به دنبال راهی برای درمان ریزش و کم پشتی هستند.

راه ها روش های گوناگونی برای درمان کم پشتی و طاسی وجود دارد که یکی از آن ها کاشت مو می باشد. کاشت مو به دو دسته عمده کاشت موی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌ شود که تفاوت های بسیار زیادی با یک دیگر دارند. اما کاشت مو به روش طبیعی به علت دائمی بودن و رشد همیشگی موها بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. کاشت مو به روش طبیعی خود به روش‌ های گوناگونی همچون کاشت مو به روش sut و.. انجام می ‌شود که با توجه به شرایط بیمار، پزشک مورد نظر روش مناسب شما را انتخاب می‌ کند.

یکی از روش های کاشت مو که طرفداران زیادی در دنیای امروز به خود جذب کرده است، کاشت مو به روش FIT می باشد. در این مقاله سعی داریم شما را با جزئیات مربوط به این روش آشنا کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. پس با ما همراه باشید‌.

 

کاشت مو به روش FIT چیست؟

کاشت مو به روش FIT را نوعی عمل سرپایی می دانند. چرا که در مدت زمان کوتاه بدون نیاز به جراحی انجام می‌ شود و نیازی به بخیه و برش نمی باشد. در واقع بیمار پس از انجام عمل شاهد خونریزی و درد در نواحی کاشت نمی باشد.

به طور کلی کاشت مو به روش FIT، روشی کم تهاجم محسوب می ‌شود که در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد.

این روش کاشت مو بر خلاف بسیاری از روش ها، برای انواع الگوهای طاسی مناسب است و بسیاری از روش های کاشت مو بر اساس عملکرد این روش به وجود آمده اند. کلمه FIT مخفف  Follicular Isolation Technique است که به معنای استخراج واحدهای فولیکول می باشد.

در واقع این روش با استفاده از برداشت فولیکول از نواحی مناسب همچون پشت سر و پیوند به نواحی جلوی سر که نیاز به کاشت مو دارند، انجام می شود. با ظهور این روش، مشکل خط رویش غیر طبیعی و عروسکی به صورت کامل رفع شد و شاهد نتیجه های طبیعی و  ایجاد خط رویش طبیعی در نواحی جلویی سر هستیم.

کاشت مو به روش FIT یکی از متداول ترین روش های کاشت مو می باشد که در بسیاری از کلینیک ها انجام می ‌شود. اما در صورتی که قصد انجام این روش کاشت مو را دارید می بایست در مراکز معتبر و باسابقه کشور تحت درمان قرار گیرید. چرا که این روش مستلزم مهارت و تخصص پزشک مورد نظر می ‌باشد.

در ادامه به شرح معایب، مزایا، چگونگی انجام این روش کاشت، متفاوت آن با سایر روش ها و… می پردازیم. تا در صورت اقدام به کاشت مو بتوانید به خوبی تصمیم‌ گیری کنید.

 

مراحل کاشت مو به روش fit

کاشت مو به روش FIT طی چند فرآیند اصلی انجام می‌ شود و بسیاری از روش ‌های نوین روز دنیا با توجه به این روند با تفاوت‌های جزئی صورت می گیرند. در این قسمت سعی داریم شما را با مراحل انجام کاشت به روش FIT آشنا کنیم:

مراحل کاشت مو به روش fit

مرحله اول : آماده سازی بیمار برای کاشت

پس از انجام آزمایشات و معاینات اولیه، بیمار برای پیوند مو آماده می شود. در این مرحله بیمار به اتاق عمل منتقل می‌ شود و نواحی کاشت و اهداف به صورت کامل توسط کادر درمانی کلینیک ضدعفونی می شود. سپس با استفاده از داروهای بی حسی موضعی نواحی مورد نظر را بی حس می ‌کنند تا بیمار در حین عمل کاشت مو دردی احساس نکند و عمل وی به بهترین شکل انجام شود.

مرحله دوم روش اف ای تی : مشخص کردن محل اهدا و کاشت

در این مرحله پزشک با استفاده از ماژیک های مخصوص بر روی پوست، قسمت اهدا و قسمت های کاشت را مشخص می کند. سپس میزان پراکندگی گرفت ها در محل کاشت و خط رویش را به صورت دقیق ایجاد می شوند. ایجاد طرح نیازمند دقت، مهارت و تخصص پزشک مورد نظر است. به همین علت انتخاب پزشک ماهر بسیار حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد. خط رویش طبیعی و غیر عروسکی یکی از مهمترین مسائل در کاشت مو محسوب می‌ شود. خط رویش با توجه به ترکیب چهره فرد، سن و سایر عوامل تعیین می ‌شود که نقش به سزایی در زیبایی شما دارد.

مرحله سوم : برداشت گرفت های مورد نیاز

در این مرحله پزشک مورد نظر با استفاده از تیغ های بسیار ریز و استاندارد که کاملا استریل شده‌ اند در ناحیه اهدا برش های بسیار کوچک ایجاد می کند و بدون خونریزی و درد فولیکول های مورد نظر را از درون پوست جدا می ‌کند. سپس با استفاده از ابزار مخصوص فولیکول ها را از درون پوست خارج می کند و به درون محلولی خاص منتقل می ‌کند تا فولیکول ها از هر آسیبی در امان باشند. این مرحله جزو مراحل طولانی‌ مدت محسوب می‌ شود. چرا که عملیات برداشت فولیکول به صورت تکی انجام می شود و برای کاشت ممکن است تا ۲۰۰۰ عدد فولیکول مورد نیاز باشد.

مرحله چهارم روش fit : آماده سازی گرفت ها

این مرحله توسط کادر درمانی انجام می ‌شود. در این مرحله تمامی فولیکول های برداشت شده با استفاده از میکروسکوپ و سایر دستگاه ‌ها، مورد بررسی و ارزیابی قرار می ‌گیرند و برای کاشت در پوست سر آماده می ‌شوند. این مرحله از جمله مراحل مهم در کاشت مو محسوب می ‌شود چرا که پیوند فولیکول مناسب در سر، نتیجه بهتری برای کاشت مو به همراه دارد و در نهایت بیمار رضایت مندی بیشتری دارد.

مرحله پنجم : کاشت

حال زمان کاشت فولیکول های آماده شده فرارسیده است. در این مرحله پزشک مورد نظر با استفاده از دستگاه ‌های مجهز به پانچ سوراخ هایی ریز در پوست سر ایجاد می‌ کند و فولیکول ها را درون آن قرار می ‌دهد. این روش بدون بخیه و خونریزی انجام می ‌شود.

مرحله ششم : پانسمان

در این مرحله کل قسمت اهدا و کاشت پانسمان می ‌شود. چرا که زخم های ریز موجود در پوست، در معرض آلودگی قرار دارند. زمانی ‌که پانسمان به روی این مناطق قرار می‌ گیرد، احتمال نفوذ آلودگی و میکروب‌ها به حداقل می ‌رسد.

مرحله هفتم : مراقبت

این مرحله توسط کادر درمانی به صورت کامل به بیمار توضیح داده می شود. رعایت این نکات تضمین کننده سلامتی فولیکول های تازه کاشته شده می باشد.

 

۷ مزیت کاشت مو به روش FIT:

کاشت مو به روش FIT انقلابی نوین در صنعت کاشت مو محسوب می شود. چرا که این روش برخلاف سایر روش های قدیمی از مزایایی برخوردار است که مخاطبان کاشت مو را به خود جذب کرده است. در این قسمت به شرح مزایای این روش نسبت به روش های قدیمی می پردازیم:

اولین مزیت استفاده از این روش، کم تهاجمی بودن آن می باشد‌. در کاشت مو به روش FIT پوست سر برش داده نمی شود. به همین علت این روش بدون خونریزی و اندکی درد انجام می ‌شود که همین مقدار درد اندک توسط بیمار حس نمی‌شود. زیرا قبل از شروع عمل کاشت ناحیه مورد نظر با استفاده از مواد بی حسی موضعی، بی حس می شود.

دومین مزیت این روش عدم وجود بخیه در ناحیه اهدا و کاشت می باشد. زیرا نیاز به کشیدن بخیه نیست و هیچ گونه خط و یا جای بخیه بر روی پوست سر و ناحیه اهدا باقی نمی ماند. به همین علت این روش مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

سومین مزیت روش FIT نسبت به سایر روش ها قابل استفاده بودن آن برای افرادی باشد که پوست های سفتی دارند. به همین علت این روش به ورزشکاران بسیار پیشنهاد می‌ شود. همچنین به افرادی که کاشت مو به سایر روش ها انجام داده‌ اند، توصیه می شود که از این روش کاشت مو استفاده کنند.

چهارمین مزیت این روش که بسیار حائز اهمیت است، توانایی برداشت تارهای موی نازک از نواحی گوناگون می باشد. این امر باعث ایجاد خط رویش بسیار طبیعی در نواحی جلویی سر می شود که به تمامی افرادی که خواهان موهای طبیعی و نرمال هستند بسیار توصیه می‌ شود.

پنجمین مزیت روش FIT نسبت به سایر روش ها، دوره نقاهت کوتاه مدت آن می باشد و فرد بیمار می تواند پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به زندگی روزمره خود بازگردد.

ششمین مزیت روش مورد نظر، وجود انتخاب های بیشتر به عنوان محل اهدا می باشد. در واقع این روش به افرادی که به صورت کامل طاس هستند و هیچ گونه مویی در سر ندارند، توصیه می شود. منطقه اهدا می تواند قسمت هایی از سینه، ریش و یا موهای قسمت پا باشد.

هفتمین مزیت این نوع کاشت مو عوارض جانبی کم پس از انجام عمل می باشد که نکته بسیار حائز اهمیت برای تمامی افراد به شمار می رود.

معایب  کاشت مو به روش اف ای تی:

کاشت مو به روش اف ای تی همچون سایر روش های کاشت مو و حتی سایر عمل‌های زیبایی عوارض و مشکلاتی را به دنبال دارد که این عوارض ممکن است در برخی از افراد با شدت کمتر و یا بیشتری نشان داده شود که به پوست، مو، و سیستم بدنی فرد بستگی دارد. در ادامه شما را به معایب این روش آشنا می کنیم:

احتمال آسیب دیدگی فولیکول ها:

هر چه مدت زمانی که فولیکول خارج از بدن قرار می گیرد بیشتر باشد، احتمال آسیب و بروز مشکلات برای فولیکول بیشتر می شود. در این روش کاشت مو، به علت کند بودن روند برداشت گرفت، فولیکول ها مدت زمان طولانی تری نسبت به سایر روش‌ ها در محیط بیرون بدن انسان قرار می گیرد و این امر ممکن است باعث آسیب دیدن فولیکول ها شود. اگر نمیدانید فولیکول مو چیست حتما این مطلب را مطالعه کنید.

احتمال بروز مشکلات برای گرفت ها:

پزشک مورد نظر در این روش کاشت مو برای جلوگیری از ایجاد زخم، می بایست ناحیه ای گسترده به عنوان منطقه اهدا در نظر بگیرد. اما این موضوع می ‌تواند باعث کاهش کیفیت گرفت ها شود. در این صورت ممکن است گرفت های کاشته شده دچار ریزش شوند و همچنین در برخی از افراد ممکن است گرفت ها به صورت سالم از ناحیه اهدا خارج نشود و در این صورت لازم است نوع عمل تغییر پیدا کند.

محدودیت تعداد دفعات انجام کاشت مو:

اگر کاشت مو به روش اف ای تی به تعداد دفعات مکرر انجام شود، می تواند باعث بروز مشکلاتی در بانک موهای ناحیه اهدا شود و با گذشت زمان شاهد کم پشتی در ناحیه مورد نظر باشیم. پس بهتر است این نوع کاشت مو به تعداد دفعات کمتر انجام شود تا عوارض آن به حداقل برسد.

احساس درد پس از انجام کاشت:

در حین انجام این روش، فرد بیمار هیچ گونه دردی را حس نخواهد کرد. اما چند روز پس از عمل کاشت، بیمار ممکن است در نواحی مختلف اهدا و یا کاشت احساس درد داشته باشد که با مصرف داروهای تجویز شده تا حد زیادی این درد قابل کنترل است.

تورم و قرمزی پوست:

تورم و قرمزی سطح پوست پس از هر کاشت مویی مشهود است. تا حدود یک هفته پس از انجام کاشت شاهد قرمزی و تورم سطح پوست هستیم که این امر کاملاً طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی برای بیماران وجود ندارد. گاهی تورم حاکی از روند بهبود فرد می باشد.

ایجاد خارش و جوش:

چند روز پس از کاشت مو شاهد جوش های ریز بر روی سطح پوست هستیم و بیمار احساس خارش می کند. این امر پس از انجام کاشت مو به روش اف ای تی کاملا طبیعی است. اما از دست زدن به جوش ها خودداری کنید. چرا که می ‌تواند باعث مشکلات بسیار زیادی شود.

محدودیت استخراج گرفت ها:

از آن جایی که این روش، زمان بر بوده و مدت زمان زیادی صرف استخراج گرفت ها از نواحی اهدا کننده می شود، به همین علت تعداد محدودی از گرفت ها را می ‌توان در مدت زمان مشخص استخراج کرد. این موضوع یکی از معایب این روش محسوب می‌شود.

برداشت مو برای پیوند

مراقبت های لازم قبل از روش FIT :

با رعایت برخی از نکات، قبل از انجام عمل کاشت مو، می توانید به روند کاشت مو کمک بسیار بزرگی کنید و در نهایت دوره نقاهت کوتاهی داشته باشید. همچنین مراقبت های قبل از عمل بر روی نتیجه کلی عمل تاثیر به سزایی دارد. در این قسمت شما را با مراقبت های قبل از انجام کاشت مو به روش FIT آشنا می کنیم:

اولین و مهمترین نکته‌ ای که می‌ بایست از حدود ۱۰ روز قبل از انجام کاشت مو رعایت کنید. می‌ توان به عدم استعمال دخانیات ومصرف مشروبات الکلی اشاره کرد. چرا که استعمال سیگار و دخانیات، بهبود زخم ها را به تعویق می اندازد و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شدید پس از عمل شود. همچنین نوشیدنی هایی که بر پایه الکل هستند، باعث رقیق شدن خون می شود که می تواند باعث خونریزی در حین عمل شود.

در جلسات معاینه قبل از انجام عمل کاشت مو که برای شما در نظر گرفته شده است، حتماً پزشک را از داروهایی که به صورت روتین مصرف می‌ کنید، مطلع کنید تا در صورت صلاح دید پزشک داروها قطع شود، یا داروهای دیگری جایگزین آن ها شود و یا در صورت عدم مشکل به مصرف داروها ادامه دهید.

از یک هفته قبل از انجام عمل کاشت مو، بدون تجویز پزشک، هیچ گونه دارویی مصرف نکنید. به عنوان مثال مصرف تمام داروهایی که از ریزش مو جلوگیری می کنند، داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌ شوند و یا داروهای کدئین دار همچون بروفن ها را متوقف کنید. همچنین از مصرف داروهای ضد التهاب و یا انواع ویتامین ها به صورت جدی خودداری کنید. چرا که دوره نقاهت شما را طولانی تر می کند و شاهد کبودی و تورم در نواحی مختلف خواهید بود.

در جلسات مشاوره قبل از کاشت مو، پزشک خود را از بیماری‌ های زمینه ‌ای که دارید، آگاه سازید. به عنوان مثال بیماری‌ های هورمونی، عفونی، دیابت و… از جمله بیماری ‌هایی محسوب می‌ شود که می ‌تواند در انجام کاشت مو به روش FIT تاثیر گذار باشد.

از ۳ الی ۴ روز قبل از کاشت مو به روش اف ای تی، از ایجاد تغییرات بر روی موها خودداری کنید. به عنوان مثال رنگ کردن موها، کوتاهی موها، کراتین، پروتئین تراپی و… را انجام ندهید.

مراقبت های روز قبل از کاشت مو به روش اف ای تی :

روز قبل از انجام کاشت مو حتما به حمام بروید و موها و پوست سر خود را به خوبی با شامپو ساده شست و شو دهید. به خاطر داشته باشید که نباید از هیچ گونه ماده ی شیمیایی همچون حالت دهنده های مو، ژل ها، دوفازها، روغن های تقویت کننده و… استفاده کنید.

همچنین وعده غذایی که برای قبل از کاشت در نظر گرفته اید، می بایست وعده ای مغذی در عین حال سبک باشد. چرا که عمل کاشت مو به روش اف ای تی، عملی طولانی مدت می باشد و ممکن است در حین عمل دچار افت فشار و یا افت قند خون شوید.

 

مراقبت های بعد از انجام کاشت به روش FIT:

مدت زمان پس از انجام کاشت مو به روش FIT همچون تمام عمل های زیبایی، روزهای طلایی محسوب می شود و در این مدت باید به صورت کامل طبق اصول از پیش تعیین شده مراقبت های لازم انجام شود تا بهترین نتایج حاصل شود. با ما همراه باشید تا شما را با اصول مراقبت پس از انجام کاشت مو به روش FIT آشنا کنیم:

نکته حائز اهمیت پس از کاشت مو، خودداری از فعالیت های جسمانی شدید، همچون ورزش های سنگین و یا بلند کردن وسایل با وزن های بالا می باشد. چرا که ورزش ‌های شدید و کارهای سنگین باعث افزایش گردش خون در سر می ‌شود و این موضوع می‌ تواند باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی شود. این امر تا حدود ۲ هفته باید رعایت شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی‌ های الکلی پس از انجام کاشت مو به روش FIT ممنوع می باشد. زیرا می تواند به بهبود بیمار را به تعویق اندازد و باعث بروز کبودی و تورم در ناحیه کاشت اهدا شود.

پس از انجام کاشت مو به روش اف ای تی، از رفتن به استخر، سونا و جکوزی خودداری کنید‌. زیرا منطقه کاشت بسیار حساس و آسیب پذیر است و می ‌تواند آلودگی ها را به سرعت به خود جذب کند.

وعده های غذایی در دوره نقاهت بسیار مهم هستند و فرد بیمار می ‌بایست از مواد غذایی سالم و مغذی همچون گوشت و مرغ استفاده کند‌. خوردن میوه ‌ها و آجیل نیز در این مدت بسیار توصیه می ‌شود. چرا که معدن بزرگی از ویتامین ها محسوب می شوند.

توصیه می شود یک هفته الی ۱۰ روز بعد از انجام کاشت مو، فرد بیمار از برقراری رابطه جنسی خودداری کند تا بهبودی کامل را کسب کند.

پس از کاشت مو، پزشک داروهایی اعم از داروهای خوراکی و یا موضعی برای بیمار تجویز می کند که مصرف آن ها در زمان دقیق بسیار مهم است. پس از گذشت چند روز، حتما برای ویزیت به پزشک خود مراجعه کنید.

به مدت ۱۰ الی ۱۴ روز از قرار دادن هر جسمی بر روی سر خود خودداری کنید. همچنین از دست زدن و یا خاراندن نواحی کاشته شده دوری کنید. چرا که پوست سر در دوران نقاهت خود به سر می برد و مستعد ابتلا به انواع عفونت ها می باشد.

پس از انجام کاشت مو به روش FIT، نباید مدت طولانی در معرض آفتاب مستقیم و گرما قرار گیرید. چرا که می تواند مشکلاتی برای شما به همراه داشته باشد.

از آن جایی که فولیکول ها بدون بخیه در پوست سر قرار گرفته اند، هرگونه برخوردی می تواند باعث آسیب های شدید به فولیکول ها شود. به همین علت پس از انجام کاشت از دست زدن و یا ماساژ پوست سر خودداری کنید. در زمان شست و شو نیز باید بسیار دقت کنید.

 

آیا ریزش مو پس از کاشت به روش FIT امری طبیعی است؟

این سوال برای بسیاری از افراد که کاشت مو انجام دادند و یا قصد انجام کاشت مو دارند رخ می دهد. و در پاسخ به این سوال باید گفت بله. تقریباً بین هفته سوم و هشتم پس از انجام کاشت مو به روش FIT، موهای کاشته شده شروع به ریزش می کنند. اما جای هیچ نگرانی نیست. زیرا فقط تارهای مو دچار ریزش شده اند و فولیکول ها که عامل تولید کننده تارهای مو هستند، در پوست سر ثابت قرار دارند و می ‌توانند مجدداً به تولید تارهای مو اقدام کنند.

ریزش مو پس از کاشت مو به دلیل وارد شدن شوک به پوست سر در زمان کاشت مو، رخ می دهد که امری کاملا طبیعی است و برای تمامی افراد اتفاق می افتد. در این زمان می بایست آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید و با استفاده از مواد غذایی خود را تقویت کنید تا این دوره را به بهترین شکل پشت سر بگذارید.

 

روش FIT برای چه افرادی مناسب است؟

برای تشخیص اینکه آیا کاشت مو به روش FIT برای شما مناسب است یا خیر می بایست به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک مربوطه با انجام تست های گوناگون و با استفاده از نتیجه آزمایشات و معاینات، نوع پوست و فولیکول را مشخص می کند. در صورتی که برای انجام این نوع کاشت مو مناسب باشید، این کار برای شما انجام می شود و در غیر این صورت روش‌ های دیگر کاشت مو به شما پیشنهاد می شود.

اما به صورت کلی این روش برای تمامی افرادی که دارای طاسی خفیف تا متوسط با الگوهای متفاوت هستند و یا افرادی که دارای طاسی کامل هستند، روشی بسیار مناسب می باشد. همچنین افرادی که در پشت سر خود موهایی پرپشت و کلفت دارند، می توانند کاندیدای مناسب برای این روش محسوب شوند. اما اگر هبچ بانک مویی ندارید باید از روش های همچوم کاشت مو به روش BHT استفاده کنید.

به علاوه افرادی که به علل گوناگون همچون سوانح سوختگی، آفتاب سوختگی، آثار بخیه جراحی های مختلف، شکستگی، جراحت و… فولیکول ‌های موی سر خود را از دست داده اند، می توانند از کاشت مو به روش FIT استفاده کنند.

 

آیا روش اف ای تی محدودیتی برای انجام دارد؟

این روش همچون بسیاری از روش های کاشت مو، محدودیت ‌هایی دارد و برخی از افراد نمی توانند از آن استفاده کنند. اولین محدودیت کاشت به روش اف ای تی ، محدودیت سنی می باشد. این روش کاشت مو برای افراد زیر ۲۵ سال توصیه نمی شود. چرا که تا سن ۲۵ سالگی الگوی طاسی فرد به صورت کامل شکل نگرفته است و شاهد ریزش های متعدد هستیم. به همین علت قبل از ۲۵ سالگی نباید کار کاشت مو انجام شود، مگر طبق تشخیص پزشک.

دومین محدودیت این روش کاشت شامل افرادی می شود که الگوی طاسی مشخصی ندارند. همچنین به افرادی که دارای تارهای موی نازک و ظریف هستند و یا بانک موی ضعیفی دارند، توصیه می ‌شود از روش ‌های دیگر کاشت مو مانند کاشت مو با سلولهای بنیادی و.. استفاده کنند. زیرا کیفیت کاشت مو در روش اف ای تی کاهش پیدا می ‌کند و فرآیند عمل کاشت به سختی انجام می شود و در نهایت مستلزم مدت زمان طولانی تری است.

اقدامات قبل از انجام روش کاشت مو  FIT:

قبل از کاشت مو به روش FIT، می‌ بایست به کلینیک کاشت مو مراجعه کنید و توسط پزشک تحت معاینه قرار گیرید. سپس پزشک با توجه به پوست سر، نوع فولیکول مو، نوع الگوی طاسی و… محل اهدا و کاشت را به شما معرفی می کند. در این مرحله پزشک آزمایشات اولیه را بر روی فولیکول ها انجام می دهد تا از انتخاب روش FIT اطمینان لازم پیدا کند. سپس برای شما آزمایشاتی جویز می‌ کند که این آزمایش ها می تواند شامل مواردی همچون

 • چکاپ کلی خون
 • بررسی بیماری های زمینه همچون دیابت
 • ارزیابی بیماری های عفونی همچون ایدز و هپاتیت
 • تست انعقاد خون
 • تست های هورمونی

و… می شود.

سپس در صورت وجود هر گونه مشکل در نتیجه آزمایش، پزشک تدابیر لازم را می ‌اندیشد و بهترین تصمیم گیری را انجام می دهد. به طوری که در صورت وجود برخی از بیماری ها در ابتدا به درمان آن ها می پردازد و سپس عمل کاشت انجام می شود‌.

در نهایت عکس برداری از بیمار انجام می ‌شود و زمان انجام کاشت مو با شما فیکس می شود.

کاربرد های کاشت مو به روش اف ای تی :

بسیاری از افراد بر این باورند که این روش کاشت مو فقط برای موهای سر انجام می‌ شود‌. اما این باور کاملاً غلط است. چرا که از این روش می‌ توان برای پیوند فولیکول به نواحی همچون ریش، سبیل، ابرو و… اشاره کرد.

کاشت ریش و سبیل محبوبیت بسیار زیادی در میان آقایان پیدا کرده است که این نوع کاشت به روش اف ای تی انجام می ‌شود. در این روش از موهای نواحی مختلف سر فولیکول هایی برداشت شده و با استفاده از پانچ به درون پوست سر کاشته می‌ شوند.

کاشت ابرو به روش fit

همچنین کاشت ابرو به روش FIT طرفداران بسیار زیادی در میان خانم ‌ها پیدا کرده است. در این روش از پشت سر تعداد فولیکول برداشت می‌ شود و به قسمت ‌های ابرو پیوند می زنند‌. پزشک ماهر و متخصص در این نوع کاشت بسیار حائز اهمیت است. زیرا زاویه کاشت فولیکول و انتخاب فولیکول مناسب نقش به سزایی در زیبایی چهره شما دارد.

 

آیا برای کاشت به روش اف ای تی نیاز به تراشیدن سر است؟

این سوال برای بسیاری از متقاضیان کاشت مو به روش اف ای تی پیش آمده است که آیا برای انجام این روش موهای سر باید کوتاه شوند و یا تراشیده شوند؟ در پاسخ به این سوال می بایست گفت که برای انجام این عمل باید اندازه موها به میزان کافی کوتاه شود. اما نه توسط خود بیمار بلکه توسط کادر درمانی کلینیک. چراکه برخی از تارهای مو چه حالت کرکی دارند و نازک هستند که به هیچ عنوان نباید کوتاه شوند. ولی سایر قسمت های مو می بایست به میزان مناسب کوتاه شوند تا پزشک دسترسی سریع و راحت تری به فولیکول ها داشته باشد و روند کاشت مو سریع تر شود.

مناطق اهدای مو برای روش fit

به طور کلی منطقه ‌ای که برای اهدا در نظر گرفته می شود، می‌ بایست به منطقه کاشت نزدیک باشد. زیرا هر چه این دو منطقه به یک دیگر نزدیک تر باشند، شباهت فولیکول ها و تارهای مو به یک دیگر بیشتر است. به همین علت در افرادی که نوار پشت سر پرپشتی دارند، محل اهدا قسمت پایینی سر و کناره های گوش اس.ت اما در افرادی که فولیکول های مناسب در نواحی سر ندارند، ناحیه اهدا می تواند قسمت های پایینی ریش باشد.

محل اهدا به صورت کلی توسط پزشک با توجه به شرایط بیمار تعیین می شود.

آیا برای نواحی اهدا، پس از کاشت مشکلی رخ می دهد؟

در کاشت مو به روش FIT، بر خلاف سایر روش های قدیمی، ناحیه اهدا به صورت نواری و خطی نمی باشد. بلکه فولیکول ‌های مورد نیاز به صورت پراکنده از منطقه ای وسیع برداشت می‌ شوند تا کم شدن تعداد فولیکول ها به چشم نیاید. در واقع با رشد تارهای مو در منطقه مورد نظر، فولیکول های برداشت شده قابل رویت نیستند.

نتایج کاشت مو با روش fit

نتیجه کاشت مو با روش FIT 

رسیدن به نتیجه پایانی و مطلوب نیازمند صبر و تحمل شما عزیزان می باشد. نتیجه نهایی ارتباط مستقیم با سن، نوع پوست، نوع گرفت های مو و… دارد.

اما به طور کلی در روز اول شاهد تورم، قرمزی گاهی خارش سطحی هستیم. همچنین اطراف فولیکول های تازه کاشته شده، دلمه های خون را می بینیم که تمامی این موارد برای روز اول کاملاً طبیعی است. به خاطر داشته باشید که دست زدن به دلمه های خون می تواند آسیب جبران ناپذیری به فولیکول های تازه کاشته شده وارد کند. پس جدا از این کار خودداری کنید. این فرایند تا حدود یک هفته ادامه دار می باشد. اما با گذشت زمان از شدت این علائم کم می شود. در هفته دوم دلمه های ایجاد شده به آرامی خشک شده و ریزش پیدا می کند.

در ماه اول شاهد ریزش های شدید و یا جزئی تارهای مو هستیم که به دلیل شوک پوست سر رخ می دهد. زیرا در این مدت فولیکول ها در فاز استراحت قرار دارند.

تا چهار ماهگی شاهد رشد مجدد تارهای مو هستیم که به تدریج موهای نازک از داخل فولیکول ها خارج می شوند و تا مدت زمان یک سال پس از کاشت، تارهای مو به رشد خود ادامه می ‌دهند. به صورتی که در پایان یک سال، نتیجه مورد نظر حاصل می شود و اکثر گرفت و به رشد نهایی خود می رسد. همچنین تارهای موی قدیمی و جدیدی از نظر رشد، با یک دیگر هماهنگ می شوند.

چه زمانی برای کاشت مو  اقدام کنید؟

تمامی افراد در هر سنی که باشند شاهد ریزش های جزئی و شدید موی خود را در زمان های مختلف هستند. اما این ریزش ها می ‌تواند به دلایل گوناگون همچون ژنتیک، وراثت، آب و هوا، شرایط محیطی، افزایش سن، بروز حادثه، اضطراب و استرس، کمبود برخی از ویتامین ها و… رخ دهد.

به همین علت در اولین قدم می بایست آزمایش ‌های مورد نظر را انجام دهید تا از کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی بدن اطلاعات لازم را کسب کنید تا در صورت نیاز از مکمل‌ های غذایی و دارویی استفاده کنید. سپس اگر ریزش متدقف نشد، می بایست به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا تعابیر لازم اندیشیده شود.

پزشک مورد نظر، پس از انجام معاینات اولیه، نوع کاشت مو و درمان مناسب برای شما را انتخاب می کند و می توانید برای کاشت مو اقدام کنید.

 

مقایسه کاشت مو به روش FIT و FUT:

با ظهور کاشت مو به روش FIT، نواقص و مشکلاتی که در روش FUT بود، به صورت کامل بر طرف شد. به گونه ای که عوارض و مشکلات پس از عمل به حداقل رسید. در این قسمت به شرح مختصر برخی از تفاوت های این دو روش می پردازیم:

اولین تفاوت این دو روش در نوع برداشت گرفت از منطقه اهدا می باشد. به صورتی که در کاشت مو به روش FUT با استفاده از تیغ جراحی قسمتی از منطقه اهدا که اصولاً ناحیه پشت سر می باشد را برش می ‌دهند. این برش حالت نواری دارد و از آن به عنوان محل اهدا استفاده می ‌شود و گرفت های لازم برداشت می ‌شوند. از آن جایی که این روش با استفاده از تیغ جراحی انجام می‌ شود نیاز به بخیه دارد و همراه با درد و خونریزی بوده. همچنین جای محل اهدا کاملا مشهود است. اما تمامی این مشکلات در روش FIT رفع شده است به صورتی که این روش بدون استفاده از تیغ جراحی، درد و خونریزی انجام می شود. همچنین بعد از اتمام عمل خط برش بر روی سر باقی نمی‌ ماند.

از دیگر تفاوت های این دو روش می توان به کوتاهی مو قبل از کاشت اشاره کرد. در روش FUT لازم است موهای سر به صورت کامل کوتاه شوند. این موضوع در کاشت FIT به صورت کامل رفع شده است.

همچنین دوره نقاهت کاشت به روش FUT، طولانی ‌تر از روش FIT می باشد و فرد بیمار در این روش سریع تر بهبود خود را کسب می ‌کند. به طور کلی مدت زمان انجام عمل در روش FUT بیشتر از روش FIT می باشد.

کاشت مو به روش fit بهتر است یا fut

روش FIT روشی از کاشت مو محسوب می ‌شود که به علت عوارض کم و مزایایی زیاد، مورد علاقه بسیاری از افراد قرار گرفته است. اما تمامی افراد نمی توانند از این روش استفاده کنند. چرا که ممکن است شرایط لازم برای انجام کاشت مو به روش FIT را نداشته باشند. به عنوان مثال پوست بسیار نازکی دارند و یا فولیکول های مناسب برای این روش را ندارند. به همین علت امروزه برخی از افراد از کاشت مو به روش FUT استفاده می کنند.

 

هزینه کاشت مو به روش FIT:

یکی از نکات حائز اهمیت در انتخاب روش های کاشت مو، بحث هزینه آن می باشد. هزینه کاشت مو به روش FIT بستگی به شرایطی که شخص دارد، متفاوت است و عواملی همچون نوع پوست و نوع فولیکول می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

کاشت مو به روش FIT نه تنها روشی درمانی محسوب می ‌شود، بلکه روشی برای افزایش زیبایی نیز به حساب می آید. به صورت کلی پارامترهای اساسی که در قیمت کاشت مو به روش FIT تاثیر گذار است، عبارتند از:

 • تعداد گرفت های مورد نیاز برای کاشت
 • نوع محل اهدا و کاشت
 • فرم و حجم مورد نظر برای کاشت
 • میزان طاسی سر و یا نواحی دیگر همچون ریش، سیبیل و ابرو
 • تکنیکی که برای کاشت مو مورد نیاز است
 • ابزار و وسایل گوناگون که برای کاشت مورد استفاده قرار می گیرد.
 • چگونگی انجام پیوند مو
 • داروهایی که برای بی حسی مورد استفاده قرار می گیرد.

پزشک مربوطه پس از انجام آزمایشات و معاینات دقیق و در نظر گیری پارامترهای فوق، قیمت برای انجام کاشت مو به روش FIT را به شما اعلام می‌ کند و نوبت شما برای کاشت ثبت می شود

 

کاشت مو به روش FIT در تهران  (کلینیک دائر)

حال که به پایان مقاله رسیده ایم، با مفاهیم گوناگون در رابطه با کاشت مو به روش FIT آشنا شده اید و از چگونگی روند انجام کاشت، مزایا و معایبی که این روش دارد، کاندیدهای مناسب برای انجام این روش کاشت و… مطلع هستید، اکنون می بایست به دنبال یک مرکز معتبر و خوب در شهر خود برای انجام کاشت مو باشید. انتخاب مرکز کاشت موی مناسب نکته ای بسیار مهم در انجام کاشت مو می باشد. در این قسمت شما را با ویژگی‌ های یک مرکز کاشت موی مناسب آشنا می کنیم تا بتواند به بهترین شکل تصمیم‌ گیری کنید.

کلینیک کاشت مو خوب، مجهز به دستگاه ها و ابزارهای پیشرفته برای انجام تمامی روش های کاشت مو می باشد تا در صورت تغییر روش کاشت بتوان از سایر روش ها استفاده کرد.

از دیگر ویژگی های کلینیک مناسب می توان به داشتن پزشکان و کادر درمانی متخصص و حرفه ای اشاره کرد. در واقع پزشک های متخصص یک کلنیک، نماد خوب بودن مرکز درمانی می باشد.

داشتن تیم درمانی و پرسنل ماهر و با اخلاق، می توان از دیگر ویژگی ‌های یک مرکز کاشت موی خوب محسوب شود.

کلینیک خوب و معتبر محیطی آرامش بخش و تمیز دارد و مجهز به سیستم های تهویه می باشد. همچنین کلینیکی که دارای اتاق های مجزا تحت عنوان اتاق عمل، اتاق ریکاوری، اتاق ویزیت و معاینه، سالن انتظار و… می باشد، کلنینکی مناسب برای مراجعین می باشد.

در کلینیک خوب همیشه حق با مشتری است و به خواسته مراجعین احترام گذاشته می ‌شود. احترام به بیمار و رفتار درست با وی می تواند تاثیر به سزایی در انتخاب مراجعه داشته باشد.

اگر قصد کاشت مو به روش fit در تهران را دارید، کلنینک فوق تخصصی دائر تمامی ویژگی های یک کلینیک معتبر و خوب را دارا می باشد و می تواند انتخابی مناسب برای شما باشد.

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا