مقالات

لیزر موهای زائد

درمان موهای ناخواسته با لیزر:

پرموئی و وجود موهای ناخواسته از معضلاتی است که بسیاری از خانم ها و حتی آقایان را درگیر ساخته و با پیشرفت های سریع انجام شده در حوزه ی زیبائی جزو اولویت های درمانی بسیاری از افراد قرار گرفته است. از سوی دیگر تکنولوژی لیزر به شکل فزاینده ای طی نیم قرن گذشته در حال گسترش بوده و در حوزه های مختلف پزشکی منجمله حوزه ی پوست و مو پیشرفت شایان توجهی کرده است که از نخستین کاربردهای آن، می توان به درمان موهای ناخواسته اشاره کرد. نخستین لیزرهائی که در این زمینه به کار رفتند عبارت بودند از: لیزر یاقوت یا روبی و لیزر Nd:YAG. بعدها لیزرهای اختصاصی تری برای این هدف به کار رفتند که از آن جمله می توان به لیزرها ی دایود و الکساندرایت اشاره کرد که با ساطع کردن طول موجهای اختصاصی برای تخریب مو، نتایج بسیار عالی با برجا گذاشتن حداقل عوارض جانبی به وجود آوردند. همچنین اختراع نوعی منبع نوری موسوم به  IPL نیز تحول جدیدی در درمان موهای زائد بود که در کنار منابع لیزری برای تأمین هدف از بین بردن موهای زائد به کار می‌روند.

باید گفت در درمان لیزری مشکلات پوست و مو باید در ابتدا مولکول های خاصی را به عنوان هدف درمان انتخاب کرد و این مولکول های هدف هستند که با جذب انرژِی لیزر باعث بروز تغییرات بالینی و علائم بهبود در منطقه ی درمان شده می گردند. مولکول هدف در درمان موهای زائد، رنگدانه ی موجود در ساقه ی مو است که به این رنگدانه اصطلاحاَ “ملانین” گفته می شود. انرژی ساطع شده از منابع لیزری توسط این رنگدانه جذب شده و گرمای زیادی به سلول های زایای مو می دهد که باعث تخریب آنها و عدم رشد مجدد مو می شود.

موفقیت درمان موهای زائد به چهار عامل بستگی دارد: رنگ مو، تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)، ضخامت مو و بالاخره تعداد جلسات درمان.

به طور خلاصه می توان گفت بهترین نتایج از بین بردن موهای زائد با لیزرها در افراد با تیپ های پوستی پائین و رنگ پوست روشن و موهای تیره به دست می آید. در افراد با تیپ پوستی تیره خطر جذب بیشتر اشعه ی لیزر توسط رنگدانه های موجود در پوست و ایجاد عوارض جانبی وجود دارد. موهای سفید شده نیز فاقد ملانین بوده و اشعه ی لیزر توسط مو جذب نمی شود. موهای بلوند و بور نیز ملانین کمتری داشته و نسبت به موهای تیره میزان جذب انرژی  کمتری دارند و کمتر به درمان پاسخ می دهند.

معمولاً قبل و در بین جلسات  درمان نباید از روش هائی از قبیل بندانداختن یا کندن موها استفاده کرد و این روش ها را باید از حداقل دوهفته قبل از جلسه ی لیزردرمانی متوقف کرد و موهای منطقه را صرفاً باید با تیغ اصلاح کرد. بسیاری از پزشکان به منظور کاستن حس درد و سوزش حین لیزر، کرم های بیحس کننده ی موضعی را به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بر ناحیه ی نیازمند درمان مالیده و پس از بیحسی موضعی اقدام به درمان می کنند. همچنین برای کاستن آسیب حرارتی وارد آمده بر پوست منطقه معمولاً از روش های خنک کردن موضعی قبل از درمان با استفاده از سیستم های Cooling موضعی به شکل تماسی یا اسپری های خنک کننده استفاده   می شود.

در اغلب حالات سرخی حاصل از درمان لیزری بیش از چند ساعت پایداری ندارد و مالیدن پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی بعد از لیزر برای از بین بردن این حالات کفایت می کند. محافظت ناحیه ی تحت درمان از اشعه ی خورشید نیز امر مهمی است که به همین دلیل از فرآورده های ضدآفتاب با عوامل محافظتی بالا استفاده می گردد.

تعداد جلسات درمان موهای زائد بین ۴ تا ۶ جلسه متغیر است و جلسات درمان معمولاً با فواصل ۴ تا ۶ هفته یک بار انجام می شوند. البته باید تأکید کرد که میزان پاسخ دهی هر منطقه از بدن و هرفرد بسته به تراکم و ضخامت و نوع تیپ پوستی متفاوت است و شاید برخی افراد به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند و یا برعکس با جلسات کمتری به نتایج دلخواه برسند.

از بین عوارض جانبی شناخته شده ی از بین بردن موهای زائد با منابع لیزر/IPL می توان به موارد زیر اشاره کرد: درد، سوزش، سرخی یا اریتم گذرا یا پایدار، تورم، آسیب اپیدرمی به شکل سوختگی، تغییرات رنگدانه ای به شکل تیره شدن یا روشنتر شدن پوست ناحیه ی تحت درمان و به ندرت بروز اسکار یا اصطلاحاً “گوشت اضافه”. البته باید گفت بسیاری از این عوارض کوتاه مدت و برگشت پذیر  بوده و با انتخاب صحیح منبع لیزری و پارامترهای درمانی و خبرگی و تجربه ی پزشک معالج قابل پیشگیری و درمان هستند و با پیشرفت تکنولوژی لیزر روز به روز از بروز این عوارض کاسته می شود. همچنین باید گفت با توجه به عمق نفوذ کنترل شده ی لیزر که حدود ۵ میلی متر است، احتمال آسیب رسیدن به اعضای حیاتی قرار گرفته در زیر پوست ناحیه ی درمان شده از قبیل تیروئید، سینه و غدد لنفاوی وجود ندارد و شواهدی ازایجاد  تغییرات بدخیم در این اعضا متعاقب درمان لیزری وجود ندارد. با این وجود به خاطر نبودن شواهد کافی برای ایمن بودن کامل درمان لیزری در خانم های باردار یا شیرده، این درمان در این شرایط انجام نمی شود.

نکته ی بعد در مورد درمان خانم های مبتلا به اختلالات هورمونی و پرموئی است که می بایست در کنار درمان داروئی اختلالات هورمونی، همزمان به درمان پرمویی آنها با لیزر اقدام کرد و وجود این اختلالات مانع درمان افراد مبتلا با لیزر نمی شود.

گذشته از کاربرد زیبائی برای از بین بردن موهای زائد در صورت  آقایان، باید به این نکته اشاره کرد که درمان لیزری برای از بین بردن نوعی جوش بعد از اصلاح (فولیکولیت) در ناحیه ی ریش یا پشت گردن نیز کاربرد دارد.

مطالعات متعددی که بر پوست و موی ایرانی ها انجام شده که نشان داده اند لیزرهای دایود و انی دی یاگ  و الکساندرایت همگی جزو انتخاب های درمانی مناسب برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن هستند. تجارب درمان موارد فراوان موهای زائد با لیزر دایود، بدون بروز عوارض جانبی و مشکلات بعدی توسط دکتردائر، ایشان را به استفاده از این نوع لیزر ترغیب کرده و ایشان این نوع لیزر را برای درمان بیماران خود به کار می برند.

دانستنی های لیزر موهای زائد:

لیزر مو روشی موثر در جهت کاهش و حذف دائمی موهای زائد بدن است. در عمل لیزر موهای زائد، پرتو نور ساتع شده از دستگاه لیزر به سطح پوست تابانیده شده و در داخل فولیکول مو نفوذ می کند. گرمای پرتو لیزر سبب از بین رفتن موهای زائد می شود، بدون آنکه به لایه های پوست آسیبی برسد. با استفاده از این عمل، لایه های مو نازک تر و ظریف تر شده و تعداد آن ها به تدریج کاهش پیدا می کند تا اینکه در نهایت هیچ اثری از موها باقی نمی ماند. جلسات درمانی تا زمان حذف کامل موهای زائد انجام می شود.

لیزر برای تمامی افراد با پوست روشن و تیره و با داشتن هر نوع مویی چه موهای ضخیم و تیره و چه موهای نازک و کرکی مناسب است.

نتایج حاصل از انجام لیزر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. موهای لیزر شده به تدریج سست و نازک شده و رشد آن ها کم می شود. رشد مجدد موهای سست و نازک شده با انجام جلسات درمانی در نهایت با حذف کامل موهای زائد همراه خواهد بود.

برای دستیابی به بهترین نتیجه حداقل ۴ تا ۶ جلسه با فاصله زمانی هر چند هفته یک بار- که با نظر پزشک متخصص مشخص می شود- لازم است. مدت زمان درمان اشخاص با پوست روشن و موهای تیره ممکن است کمتر از اشخاص با پوست تیره طول بکشد.

توصیه های برداشت مو با لیزر:

برداشت موهای زائد با لیزر، یک راه حل مناسب برای افرادی محسوب می شود که ناچارند برای زیبایی خود، به طور مرتب بدن خود را شیو یا اپیلاسیون کنند. افرادی که از روش های موقتی برداشت موهای زائد خسته شده اند، برداشت مو با لیزر را ترجیح می دهند.

هرچند خانم ها طرفداران اصلی برداشت موهای زائد با لیزر هستند، ولی تمام افراد بالای ۱۲ سال و آقایان نیز به برداشت موهای زائد با لیزر علاقه مند هستند. اغلب آقایان تمایل دارند موهای زائد سینه و کمر و یا سایر قسمت های بدن را با لیزر از بین ببرند. تمام افراد می توانند به استفاده از لیزر موهای زائد رو بیاورند و از مزایای آن بهره مند شوند. رعایت توصیه های زیر کمک می کند افراد بهترین نتیجه را لیزر موهای زائد بگیرند.

توصیه های قبل از لیزر موهای زائد:

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به مدت ۲ هفته قبل از لیزر اجتناب کنید.

از دو هفته قبل و بعد از لیزر موهای زائد از قرارگیری در معرض نور آفتاب، استفاده از دستگاه های برنزه کننده، انجام اپیلاسیون، استفاده از هر گونه لایه بردار شیمیایی و یا تزریق فیلر خودداری کنید. نور آفتاب پوست را تحریک و آن را نسبت به آسیب ها حساس تر می کند. افرادی که برنزه کرده اند، بهتر است قبل از لیزر موهای زائد مدتی منتظر بازگشت رنگ پوست به حالت طبیعی خود شوند.

مصرف هر نوع کرم و پماد موضعی قبل از لیزر موهای زائد باید متوقف شود.

بند انداختن، اپیلاسیون، وکس و دکلره کردن از چهار هفته قبل از لیزر موهای زائد نباید انجام شود. فولیکول موها در زمان لیزر، باید دارای موهای تیره باشد؛ زیرا لیزر روی این فولیکول های مو اثر می گذارد.

قبل از لیزر موهای زائد، لازم است پوست شما آماده باشد؛ به این ترتیب که محل مورد نظر باید به طور کامل شیو شده، پاکیزه و فاقد هر نوع ماده آرایشی باشد. اگر این آمادگی ها وجود نداشته باشند، لیزر اثر کافی ندارد و شما ناچار هستید هزینه بیشتری برای انجام دفعات بیشتر لیزر موهای زائد پرداخت کنید.

در جلسه مشاوره با متخصص زیبایی قبل از لیزر موهای زائد، داروهایی را که مصرف می کنید به طور کامل شرح دهید. پزشک شما باید از مصرف هر نوع دارویی از جمله داروهای شیمیایی و گیاهی آگاهی داشته باشد.

توصیه های بعد از لیزر موهای زائد:

بعد از لیزر موهای زائد ممکن است قرمزی و تورم در پوست ایجاد شود. این حالت تا دو ساعت یا بیشتر ادامه پیدا می کند. قرمزی پوست تا دو یا سه روز بعد از لیزر موهای زائد طبیعی است. محل لیزر شده تا چند ساعت بعد از لیزر ظاهری مانند آفتاب سوختگی دارد. این محل را خشک و پاکیزه نگه دارید.

بعد از لیزر موهای زائد از کرم یا ژل مناسب مانند کرم های ترمیم کننده یا آلوئه ورا روی پوست استفاده کنید.

اگر پوست شما به طور عادی حساس است و واکنش های التهابی نشان می دهد، از یک داروی آنتی هیستامین مانند پیریتون استفاده کنید.

آرایش کردن بعد از لیزر موهای زائد، زمانی قابل انجام است که پوست حالت تحریک و ملتهب نداشته باشد. استفاده از لوازم آرایش فاقد مواد شیمیائی و غیرمحرک بعد از لیزر توصیه می شوند. زیرا لوازم آرایش معمولی حاوی موادی هستند که جلوی تنفس پوست را می گیرند.

محل لیزر شده را نخارانید و با دست تحریک نکنید.

از زدن عطر و اسپری بر ناحیه درمان از قبل و بعد از جلسات درمانی خودداری کنید. از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل های گیاهی به دلیل افزایش خطر خونریزی خودداری کنید. تهیه ی عکس هایی قبل و بعد از لیزر در جهت ارزیابی عمل انجام شده لازم است.

 

 

به این مقاله چند امتیاز میدهید ؟

نظر خود را ثبت کنید

امتیاز این مقاله ۵ / ۵٫ تعداد امتیاز دهندگان ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا